Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mere "Idared"

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am cumparat astazi niste mere soiul "Idared"
Sunt consumabile, au gust de iarba proaspata.
Ce ma intriga este ca scrie pe eticheta tara de origine Polonia.
Oare acest soi de mere poate fi cultivat in Polonia si livrat in august ?
Eu nu cred, dar poate voi aveti alte informatii.

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://s28.postimg.org/am760jjv1/0mere-idared_polonia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ai mare grija cu merele din Polonia ca sunt stropite la greu cu diverse......Posted Image



[ https://s28.postimg.org/snqaycdvx/0mere_ionatan.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ionatan-ul de Voinesti nu mai este comestibil? Posted Image

Edited by xmanyacs77, 23 August 2017 - 05:11.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pasilla, on 23 august 2017 - 02:17, said:

Am cumparat astazi niste mere soiul "Idared"
Sunt consumabile, au gust de iarba proaspata.
Ce ma intriga este ca scrie pe eticheta tara de origine Polonia.
Oare acest soi de mere poate fi cultivat in Polonia si livrat in august ?

Nu vad care ar fi problema. Sunt mere comerciale. Pot fi livrate si in decembrie.  In general marul slab calitativ il recunosti dupa gust. Nu are gust de mar, arata imaculat si contine o tona de zahar. Adica fix ce nu are nevoie organismul.

#4
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
La ce conditii de depozitare si substante de conservare exista acum, nu ma mira daca merele sunt din 2016. Chiar am vazut un documentar pe tema asta. Un mar care avea 1 an de zile si arata ca fiind proaspat cules.

#5
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 xmanyacs77, on 23 august 2017 - 05:08, said:

Ai mare grija cu merele din Polonia ca sunt stropite la greu cu diverse......Posted Image
Si care nu sunt stropite?

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sunt fabricate in 2015 si conservate pana in 2017, nu vad care e problema. Gustul de nimic, spune tot.

#7
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 25.12.2016

 pasilla, on 23 august 2017 - 02:17, said:

Ce ma intriga este ca scrie pe eticheta tara de origine Polonia.
Oare acest soi de mere poate fi cultivat in Polonia si livrat in august ?
Polonezii au agricultura dezvoltata, livreaza orice produs tot timpul anului pentru ca au unde stoca recolta. Asta ii diferentiaza de alte tari din Est si de aceea majoritatea fructelor si legumelor din supermarketurile noastre vin din Polonia.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
hm, doar mie mi se pare nefiresc ca un mar sa aiba gust de iarba, si nu de mar ? sau poate ai asociat aroma acestui soi de mar cu mirosul de iarba/gazon proaspat cosit ?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
AM cautat pe net dupa soiul asta - scrie clar - soi de iarna - se coace dupa 25 septembrie. Deci e din recolta anului trecut.

#10
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
se cultiva si la noi, chiar am luat in iarna/primavara din piata (campina). Mie-mi plac ionatanele, astea mi s-au parut cam fara gust - crocante, proaspete, zemoase dar fade.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 xmanyacs77, on 23 august 2017 - 05:08, said:

Ionatan-ul de Voinesti nu mai este comestibil? Posted Image
Prefer intotdeauna merele produse in Romania.
De regula nu consum mere in extrasezon, dar avem pofta.
Cel mai mult imi plac Fuji cultivate prin NV tarii.

 rosix, on 23 august 2017 - 07:33, said:


Nu vad care ar fi problema. Sunt mere comerciale. Pot fi livrate si in decembrie.  In general marul slab calitativ il recunosti dupa gust. Nu are gust de mar, arata imaculat si contine o tona de zahar. Adica fix ce nu are nevoie organismul.
Or fi ele comerciale, dar parca nu prea imi vine sa cred ca sunt din 2016.
Nu sunt perfecte. Arata ca cele romanesti si nu par a avea zahar. Nu au aproape nici un gust si nici miros. Cam ca o salata.

 ionut27, on 23 august 2017 - 07:54, said:

La ce conditii de depozitare si substante de conservare exista acum, nu ma mira daca merele sunt din 2016. Chiar am vazut un documentar pe tema asta. Un mar care avea 1 an de zile si arata ca fiind proaspat cules.
Sunt/par extrafresh, Or fi din 2016.

 corinadaniela, on 23 august 2017 - 10:12, said:

hm, doar mie mi se pare nefiresc ca un mar sa aiba gust de iarba, si nu de mar ? sau poate ai asociat aroma acestui soi de mar cu mirosul de iarba/gazon proaspat cosit ?
Nu au nici pe departe miros de gazon cosit pentru ca aproape nu au miros.. Nu sunt dulci, nici acre, cam ca o salata de import.

Au si pesticide, lasa in gura o senzatie ciudata, un fel de strepezeala chimica. Oare face cineva vreo analiza chimica la produsele alimentare de import ? Nu prea cred, mai ales daca e vorba de origine UE.

Or fi si astea importate de prin emisfera sudica si schimbata, cumva, originea comerciala.

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Eu consum acum mere romanesti de vara dulci acrisoare.....le gasesti la tarabe prin pietele unde inca mai vand producatorii autohtoni.

#13
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Am la dispozitie vreo 10 feluri de mere. Cam vreo 4-5 se pot confunda la gust, adica trebuie sa cunosti bine sa le poti deosebi. Dar am cel putin 5 soiuri cu gust total diferit unul fata de celalalt. Dupa ce le mananci o vreme, le recunosti de la o posta. Dupa gust, sa nu mai vorbesc de forma, textura etc.
Stau si ma intreb cum trebuie sa fie marul cu gust de mar... aaaa, stiu. Acru sa ti se strepezeasca dintii in el. Ala'i maru

#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 argentum, on 24 august 2017 - 03:58, said:

Am la dispozitie vreo 10 feluri de mere. Cam vreo 4-5 se pot confunda la gust, adica trebuie sa cunosti bine sa le poti deosebi. Dar am cel putin 5 soiuri cu gust total diferit unul fata de celalalt. Dupa ce le mananci o vreme, le recunosti de la o posta. Dupa gust, sa nu mai vorbesc de forma, textura etc.
Stau si ma intreb cum trebuie sa fie marul cu gust de mar... aaaa, stiu. Acru sa ti se strepezeasca dintii in el. Ala'i maru
in ionatanul copt nu ti se strepezesc dintii :). Eu incerc sa propag soiurile vechi din gradina(livada), meri de ... cred ca au 50 ani. Am cump arat acum 6-7 ani meri, peri si pruni de la punct dendricol - nu stiu ce am facut, unde am gresit, dar de abia fac flori, de fructe nu mai vorbesc. Asa ca la primavara vine un vecin sa imi altoiasca cu ce portatoi stie ei, numai sa mai am din pomii batrani :)

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e un soi incrucisat si nu prea e de consum ca atare:

Quote

First developed at the University of Idaho Agricultural Experiment Station in 1942; it is a cross between two apple varieties (Jonathan x Wagener). The Idared has a white flesh with a firm body, and generally considered to be tart and juicy. For these reasons, it is very well suited for making apple sauces, pies, and cakes.


#16
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Deci, care mere pana la urma nu sunt stropite?

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Merele padurete si cele de la tine din curte.

#18
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014

 Memeito, on 24 august 2017 - 11:09, said:

Deci, care mere pana la urma nu sunt stropite?

Nu exista asa ceva in comert.  Cele bio sunt stropite cu substante mai "bio".
Intrebarea e cam fara sens,stropitul nu e nociv dar conteaza cu ce stropesti, cand, cum, si cat:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate