Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vacanta in Israel si Siria

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017

View Postnostrimo, on 23 august 2017 - 15:36, said:

Aveau o istorie bogata, dar din pacate, islamizarea a sters totul si continua sa distruga istoria glorioasa a acestei regiuni. Posted Image


Lasa regiunea. Islamistii radicali (atentie, radicali) vor sa stearga istoria intregii planete. Asta cred ca ar trebui sa ne ingrijoreze mai mult.

#20
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postnostrimo, on 23 august 2017 - 15:36, said:


Aveau o istorie bogata, dar din pacate, islamizarea a sters totul si continua sa distruga istoria glorioasa a acestei regiuni. Posted Image

Islamizarea Siriei s-a produs in anul 637. Daca tot vorbim despre istoroie macar sa o facem corect nu selectiv corect.
Deci nu islamizarea distruge Siria ci razboiul.

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Și pana sa ajungă radicalii in Siria (ca majoritatea sunt străini, europeni, africani, afghani, irakieni); Siria era (și încă este) una din cele mai seculare tari cu populație majoritar musulmană. Asta numai așa, ca fapt divers.



#22
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007
[ https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/20597450_10154998822617029_243118770420773062_n.jpg?oh=2a9044b50d2ffe2beaaaa4a6559c2e2c&oe=5A5E9D14 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@Nostrimo, mergi fără griji. Unii tocmai ce s-au întors cu mașina din Erbil bine sănătoși, cu un amortizor schimbat aproape de granița cu Turcia. Nu au fost nici un fel de probleme în zonă.

Edited by AdCrys20, 07 September 2017 - 14:30.


#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Erbilul e  sub controlul armatei Kurde. E altceva acolo.  Insa nu stiu ce poti sa vezi asa special in Erbil ....

#24
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007

View PostBogotta, on 08 septembrie 2017 - 07:18, said:

Erbilul e  sub controlul armatei Kurde. E altceva acolo.  Insa nu stiu ce poti sa vezi asa special in Erbil ....

Eu am ajutat omul cu o informație, nu văd legătura între armata kurdă și ce poți vizita în Erbil.
Subiectul era cât de sigură este zona.

Edited by AdCrys20, 08 September 2017 - 19:57.


#25
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
oameni buni, chiar nu aveti altundeva sa mergeti in vacante dacat in siria si israel?
hai, lasati-o jos.

#26
AdCrys20

AdCrys20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 01.05.2007

View Postdragne2017, on 08 septembrie 2017 - 20:33, said:

oameni buni, chiar nu aveti altundeva sa mergeti in vacante dacat in siria si israel?
hai, lasati-o jos.
Ai fost vreodată în Israel? Dacă da, de câte ori?

#27
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
nu sunt interesat de acel teritoriu si populatia din el.
nu dau 2 bani.

#28
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
OK, in cazul asta te-as ruga sa te abtii si sa nu mai trollezi pe-aici !

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,322
  • Înscris: 24.02.2017
Cred ca ar trebui facuta o distinctie clara intre Siria si Israel. Israelul (mai ales in grup turistic organizat) este sigur. Se poate opta pentru o excursie oricand.

Siria, in afara de zona Erbil, nu este sigura. Iar acum ramane de vazut daca merita sa vizitezi sau nu Erbilul. Am colegi de birou care au locuit acolo cu probleme de serviciu cateva luni. Nu mi-au relatat nimic special in sensul ca nu e o zona turistica sau frecventata de straini. Cine vine, vine cu treaba.

#30
neamtu'17

neamtu'17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.06.2007
Ce legatura are zona Erbil cu Siria? Erbil ul face parte daca vrei din Irak, nicidecum din Siria. Dar, de fapt, este vorba de Kurdistanul Irakian ... asta e si viza pe care o vei primi pe pasaport. Iar cu viza asta nu ai cum sa treci spre Irak ul oficial, spre Baghdad de exemplu. Si nici nu ar fi recomandat. Daca vrei Baghdad, cel mai bine sa zbori pana acolo. Si sa ai un ghid local care sa stie unde sa te duca. Pericolul e mai mic acum, dar inca exista. In Kurdistanul Irakian sunt destule de vazut, chiar si in afara Erbil-ului. Sunt nenumarate povesti din ultimii ani cu cei care au fost in zona si nu au avut niciun fel de probleme. Mai problematica e zona turceasca de pana sa ajungi in Kurdistan.

Cu Siria este mai complicata treaba ... singura zona pe care as vizita-o in momentul de fata este Latakia. Zona pentru care Guvernul sirian a si inceput sa faca promovare turistica ... Dar, la fel, cel mai bine sa zbori pana acolo.

Uite, spre exemplu, experienta cuiva care a fost in urma cu cateva luni in Damasc + detalii logistice - https://www.lonelypl...ife-in-damascus
De asemenea, poti lua legatura cu cel care scrie pe pagina Sirianul (web sau facebook). El stie foarte bine detalii din zona siriana si, din cate stiu, chiar va merge in Siria peste ceva timp.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Dacă vrea cineva detalii specifice despre Kurdistanul irakian, PM me.

O sa apuc sa scriu un post zilele viitoare, am fost in August și chiar mi-a plăcut. Cât despre siguranța, m-am simțit mai sigur decât in Turcia de SE de exemplu..

#32
vio69b

vio69b

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.08.2018

View Postnostrimo, on 23 august 2017 - 01:19, said:

M-ar interesa foarte mult sa vizitez Israelul in cadrul unui pelerinaj  religios  care sa urmeze traseul biblic al lui Isus Christos conform Noului Testament (Nazaret, Capernaum, Iordan, Samaria, Arimateea , Muntele Maslinilor, Ghetsimani, Golgota etc.), destinatia finala fiind Ierusalimul.
Mi-ar placea totodata sa fie inclusa si vizitarea unor cladiri iconice ca Moscheea Al-Aqsa, Biserica Sfântului Mormânt, Zidul Plangerii, Cupola Stâncii, Biserica Sf. Ana, Turnul lui David.


Legat de Siria, as vrea sa vizitez Damascul fiindca si acolo sunt multe cladiri iconice de vazut: Moscheea Sinan Pasha, piata  Al-Hamidiyah Souq, Moscheea Umayyad, Citadela lui Salah Ed-Din  ,  Bab Tuma, moscheea Tekkiye, Qubbat al-Khazna, Muzeul National Sirian , Templul lui Jupiter si Krak des Chevaliers.



Cat m-ar costa acest traseu si cat timp mi-ar lua ca sa vizitez ambele tari?


Legat de prima parte, e simplu.Orice agentie din Romania iti poate aranja traseul pe care il propui...dar poti veni in Israel si inchiria masina la aeroport, etajul 2 si faci traseul propus....Sau, te instalezi la un hotel si de acolo excursii de o zi in locurile propuse
Luat de la hotel la 8 dimineata vizitat 3-4 obiective, intoarcere autobuz la hotel 9 seata 300 sekeli ca 300 lei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate