Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Editor de ecuatii pentru aria de stiinta

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Am inteles ca se vor face niste modificari ale forumuli in lunile urmatoare.
Se poate introduce un editor de ecuatii pentru aria de stiinta?
Daca nu, atunci poate macar ceva mai rudimentar, linie deasupra pentru simbolizat un vector(fizica), subscript-superscriptul care exista sa functioneze cum functiona inainte, o lista cu cateva simboluri puse mai la indemana, gen ∞, π, ±, ∗, ∫, Σ, √, ∛, ∀, ∃, ∈, ⊂, ∆, ▽, ×, ∬, ∭, sau chiar si ambele chestii, unii useri poate nu doresc sa invete LaTeX sau alt editor mai complet, o lista cu simboluri i-ar ajuta sa scrie mai usor formulele.

Ideal ar fi amandoua(sau amantrei), un editor LaTex(sau similar, nu ma pricep) si o lista cu simboluri uzuale la indemana si in plus un underline, dar above, nustiu cum se cheama(pentru a scrie vectori) din mate dar mai ales fizica) Posted Image

Eu cred ca ar ajuta substantial sa se dezvolte aria de stiinta.

Edited by maccip, 22 August 2017 - 23:31.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
@maccip, a fost propusa o asemenea schimbare si la nivel de moderatori si administratori inca din data de 14 august.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007

View PostCiubex, on 24 august 2017 - 15:45, said:

@maccip, a fost propusa o asemenea schimbare si la nivel de moderatori si administratori inca din data de 14 august.
Multumesc! Macar o lista de simboluri daca restul e mai greu sau trebuie licenta, ceva ca nu ma pricep.
Si line above ar fi excelent.
Supscript, superscript sa functioneze cum functiona inainte.

#4
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009

View PostCiubex, on 24 august 2017 - 15:45, said:

@dani.user, nu toti au acces la acel topic pe care l-ai link-uit, pentru ca-i o discutie purtata pe o arie restrictionata.
@maccip, a fost propusa o asemenea schimbare si la nivel de moderatori si administratori inca din data de 14 august.


Noi nu putem vedea, dar eu vă cred pe cuvânt. Posted Image

Sper să vă reuşească!!!

Edited by Naoto, 01 September 2017 - 22:54.


#5
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017

View Postmaccip, on 22 august 2017 - 23:28, said:

Am inteles ca se vor face niste modificari ale forumuli in lunile urmatoare.
Se poate introduce un editor de ecuatii pentru aria de stiinta?
...
Eu cred ca ar ajuta substantial sa se dezvolte aria de stiinta.

Sa stii ca nu e o rusine sa mai scrii si cu mina ta pe o foaie si apoi sa postezi rezultatul.
Imi aduc aminte ca si lucrarea de licenta, daca doresti, poti sa o predai scrisa de mina. Nu e obligatoriu sa fie tehnoredactata.

Si ca o gluma trista... am auzit de curind un caz in care un director de scoala a intrat intr-o clasa intr-o inspectie neanuntata si pentru ca trebuia sa-si impuna autoritatea "a certat" profesorul pentru ca scrisese prea multa "informatie" pe tabla...

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Lumea n-are decat de invatat din a invata sa tehnoredacteze.

Exemplu recent: https://forum.softpe.../#entry21610231 redactand cu atentie desenul, mi-am dat seama si care-i solutia.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Pai uite cum sta treaba cu scrisul de mana.
Zilele trecute am fost in concediu si nu aveam nici pix nici foaie pe ce sa scriu.
Si nici acasa nu-s chiar asa de incantat sa scriu pe foaie, mai ales noaptea cand toti ai mei dorm, eu sa aprind lumina sa scriu nustiuce.
Nu mi-e rusine sa scriu pe foaie, dar pana ajunge ce-am scris pe foaie pe ecranul calculatorului tau, mai Cloudfire, e cale lunga.
Eu n-am smartfon pentru ca.. n-am. Tre sa fac poza, sa scot cardul sa-l bag in leptop, sa identific poza, sa o uploadez.
Sa faca astia care se descurca cu procesul asta.
Si apoi mai Cloudfire, nu prea te vad activand pe aria de stiinta, poate doar ca troll pe ici pe colea, deci.. ce-ti pasa tie?

Si nici a invata sa tehnoredactezi formule nu e o rusine. Din contra, e un lucru bun, didactic. Oricine isi doreste un aspect ingrijit dat unor probleme de matematica si fixica.
De aia am cerut macar sa fie simbolurile alea la indemana..
Uite, de exemplu  ecuatiile lui Maxwell scrise inline ▽E=q, ▽×B=0, ▽×E=-dB/dt, ▽×B=J+dE/dt.
Sau ecuatia unei unde d2U/dt2=v2∆U.
Definitia surjectivitatii. lui f:A->B. ∀y∈B, ∃x∈A | f(x)=y.
Expresia divergentei sau gradientului este identica daca nu se foloseste simbolul de vector aplicat argumentului. ▽E e divergenta, E fiind vector dar n-ai cum sa-l scrii fara linia deasupra. ▽S ar fi gradientul unui camp scalar. Macar de aia avea punctul ala de la mijloc(produs scalar) sa-l poti pune inainte de un vector sa stii ca ala e vector, sa-l poti diferentia de un scalar.

Daca voua va place aria de stiinta plina de trolli si de ezoteristi, mie nu-mi place. Eu cred ca cu aceste simboluri se poate lupta impotriva trollilor si ezoteristilor. Aia pâș pâș isi vor lua talpasita si vor pleca pe alte arii daca vad simbolurile astea, lucrul dracului cu simbolurile astea, te ajuta sa te exprimi mai precis, fara loc de interpretari.
Aria de programare are posibilitatea de a-si evidentia codul, programele arata fain ca intr-un editor de programe si probabil ca asta se vede, aria respectiva e mai curata. Mai intreaba cate unul o chestie, mai vine altul si raspunde, cam asa cum trebuie sa arate un forum.

#8
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
OK, cum zici tu. Eu nici nu stiam ce inseamna 'trolli' pina sa postez pe aici iar schema aia desenata de mine am facut-o in masina, in timp ce asteptam, cu ce am gasit la indemina.
Si trollii faceau misto ca nu am tras si linia mov.

Tu ai creioane colorate in masina?

ps.
Ca sa inveti sa nu mai judeci superficial oamenii ti-am scris pe "Facultatea Mea"

Edited by Cloudfare, 02 September 2017 - 11:48.


#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Bun, te rog frumos nu-mi discredita cererea, feedbackul meu catre administratia forumului.

#10
Cloudfare

Cloudfare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 538
  • Înscris: 15.05.2017
Dimpotriva, credeam ca te ajut. Sa realizezi ca nu se poate.
Tie ti se pare ca versiunea curenta de BB (bulletin board) de pe Softpedia ar fi upgradata...
Isi face foarte bine treaba asa cum e...

Daca vrei upgrade trebuie sa il faci prin implicarea ta. Poti sa iei exemplul meu :)

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View PostCloudfare, on 04 septembrie 2017 - 07:10, said:

Dimpotriva, credeam ca te ajut. Sa realizezi ca nu se poate.

Se poate si e chiar foarte usor, cum am detaliat in alta parte. Doar vointa sa existe.

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
up

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
up

#14
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Sustin.

Ceva gen LaTex

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
O sugestie in privat celor in masura sa faca schimbarea ar putea fi mai util.

#16
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Sincer nu prea stiu exact cine-i firmamentul forumului.
Poate Adm. Sau vreun alt user mai low profile, nu stiu.
Mai sunt cativa care par a fi din firmament dupa atitudine. Nu le voi pronunta numele aici.
N-as umbla cu obiecte ascutite la inaltimi mari ,mi-e frica sa nu mor electrocutat.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005
Adm si pstdgt
desi acum inteleg ca prioritate ar avea trecerea o versiune noua de IP Board

Edited by MarianG, 23 April 2018 - 17:48.


#18
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
Dupa ce facem upgrade-ul IP.Board vom cauta solutii :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate