Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Condensator defect sau alta problema?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Salut colegi.
Am un monitor samsung de 24 inch, Samsung P2470HD cu tunner tv digital dvbc.
L-am folosit 6 ani pe post de monitor si si-a facut treaba bine.
Monitor pe care l-am pensionat si m-am gandit ca daca tot are tunner sa il pun undeva pe post de tv.
Insa la scanare nu mai gaseste absolut niciun post nici analogic nici digital, am introdus manual frecventa, modulatie si ce mai trebuie citite de la alt tv digital si nici asa nu vede nimic prin tunner.
Posibil sa ma insel dar parca stiam ca partea de tunner are ceva de-a face cu niste voltaje, asa ca am desfacut monitorul sa ma uit la partile electronice.
La partea de alimentare am gasit o "transpiratie" destul de abundenta pe carcasa, in dreptul invertorului de tensiune (cred ca asa se numeste, nu sunt f sigur), in zona in care se afla condensatorul mare si cei 2 mai mici.

Si acum intrebarea mea este:
In conditiile in care monitorul functioneaza normal pe vga, hdmi si dvi, dar nu are semnal de antena iar lumina neoanelor e cam palida, oricum clar nu mai e ce a fost odata dar au trecut 6 ani de folosire zilnica 10 ore- este posibil sa se fi uscat unul dintre condensatorii aia si sa nu mai poata sa trimita voltaj suficient pentru alimentare tunnerului astfel incat sa poata decoda semnalul tv sau este o aberatie ce zic eu?

Parca nu as renunta la el caci este on monitor bine facut. Orice parere este binevenita. Am atasat si manualul de service unde din pacate partea de tunner este exclusa de la troubleshutting ca si cum ar fi infailibil.

Multumesc in avans si astept pareri.

Attached Files



#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Verifica daca nu e pe "hotel mode", eventual un "factory reset". Nu cred ca e defect electonc, mai degraba din soft/programare. Incearca si cu o antena exterioara, daca ai vreun post terestru prin zona.

#3
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,
condensatorii costa foarte putin, poti incerca sa-i schimbi dar asta nu o sa garanteze functionarea lui ulterioara.
condensatorii costa citiva lei.
verifica si ce a zis colegul @myshyk, si mie imi pare mai repede un defect de soft .

#4
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Va multumesc pentru pareri, dar primul lucru pe care l-am facut a fost sa intru in meniul service sa dau factory reset.
Apoi am facut upgrade la ultimul firmware, urmat de alt factory reset, alta scanare, alt cablu tv din alta camera si tot nimic. Posturi terestre nu cred ca mai exista, am cautat odata cu tv ul mare atat pe digital cat si pe analogic folosind o asa zisa antena dvbt dar nu a gasit nimic - zona constanta.

Astazi am gasit din intamplare in comments la un clip despre un defect la acest tip de monitor - pe youtube:
"I have the same problem on my samsung p2470hd monitor, the dvi works OK, I can use my PC and the image is good... the problem is with the TV where it happens as shown in the video... I don't think it could be a problem with any lights, because the display works good on DVI"
si tot acelasi user ulterior
"So I took my monitor to a samsung service and they said the problem was with the power supply board (or something like this) and this has to be replaced (around 80 euros) and that it's a coincidence that the DVI input works, the other ones do not work..."

Deci celui de mai sus i-au schimbat placa de alimentare ... tind sa cred ca defectul e undeva acolo.
Condensatorul mare fiind in primar e posibil sa induca atat de mult zgomot incat sa bruieze semnalul tv in asa hal incat sa nu mai prinda nimic? Aberez?


PS Cand am cumparat monitorul am testat toate functiile inclusiv cea de tv analogic si digital si tutl functiona. In anii de utilizare ca monitor nu a stat cuplat la cablul tv, doar la dvi.

Edited by onlyone, 23 August 2017 - 11:52.


#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Am scos condensatorul mare dar nu am apucat sa cumpar altul la schimb.
Are 140uF la masuratoare iar pe el scrie 150uF/450V.
Abaterea se incadreaza in parametrii normali?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate