Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce e o aplicatie web? De la aplicatii in consola la cele cu interfete web.

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#73
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Eu ma bucur ca s-a ajuns la 4 5 pagini de dezbateri cu privire la un tutorial de-al meu. E chiar un record. Care sunt principalele reprosuri:
  • Ca n-am folosit PHP?
  • Ca n-am folosit Java (EE)?
  • Ca n-am intrat in detalii cu privire la codul Javascript?
Va astept si aici https://forum.softpe...ardware-modest/ cu critica constructiva, ca prea vorbesc singur pe acolo.

Edited by dani.user, 09 October 2017 - 19:04.


#74
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017
Foarte bine, pentru că găsești pe w3 school tutoriale pentru începători gândite de la început în mod pedagogic.
Acelasi observații le-a spus însuși un începător.Deci frate însuși audienta țintă îți spune că nu este pt ei.
Vrei sa faci un lucru calumea fie dai meditații fie îți pierzi nopțile facandu-l in mod pedagogic, dar nu te duci la un începător cu "Asta e,  ce înțelegi bine ce nu te privește".Asta pot să-mi spui mie asa, dar nu unui începător.Ca toți începătorii se uită precum curca in lemne la scriptul ăla de javascript, nu la programul in C
Intreaba-i și te vei convinge singur

#75
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 javaEEDevOps, on 09 octombrie 2017 - 19:42, said:

Ca toți începătorii se uită precum curca in lemne la scriptul ăla de javascript, nu la programul in C
Intreaba-i și te vei convinge singur
Omul a luat cea mai constructiva abordare posibila, cerand chiar incepatorilor sa intrebe ce nu inteleg, ca sa imbunatateasca, fix pe nevoile acelor incepatori.

Apoi au venit niste programatori experimentati, criticand si neaducand nimic constructiv, pentru ca nu se potriveste cu ce cred EI ca ar trebui sa spuna tutorialul.


Asadar, incepatorii sa vina cu intrebari concrete, sa vedem cum putem imbunatati tutorialul, si noi, astia mai avansati, sa lasam ciocul mai mic.


Ca la dat din cioc toti sunt buni, dar la facut treaba concreta mai greu.

#76
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Principalul meu repros e ca un incepator n-ar pricepe absolut nimic :D

Cred ca primul lucru cu care trebuia sa incepi e o poza cu patrate colorate si sageti, care defineste actorii si relatiile dintre ei. Apoi renuntat la css si javascript, care sint doar brizbrizuri de UI si nu sint relevante pentru o aplicatie web, ca functionalitate. Au si alea rostul lor, da nu in prima lectie, tre introduse gradual. Si evident renuntarea la C, pentru ca cine vrea sa se apuce de aplicatii web sigur nu stie C si oricum nu pricepe nimic, deci sint de acord ca era mai bine PHP, care e mai usor de folosit decit Java si .NET, sa nu mai pomenesc de C :w00t:

De asemenea folosesti json si spui "acesta e parsat ca JSON rezultand o structura de obiecte", fara sa explici ce inseamna json si mai ales obiect. De fapt sint absolut sigur ca un incepator s-ar uita crucis si la cuvintul "parsat". Cred ca este irelevanta folosirea json, pentru tutorial era sufiecient sa se returneze un string gen "BOO!"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate