Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Comisioane banci (ing) de exemplu.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
M-am uitat pe extrasul de cont, sa vad pe unde s-au topit banii  si  am avut o surpriza neplacuta, sa constat ca ing are un curs cat vrea muschii lui la cursul euro. Si anume m-a incasat cu 4.74Lei/Euro.  Mi se pare cam mult.
Nu ar trebui sa afiseze pe undeva cursul practicat la platile cu cardul?  
Ma gandesc (acuma e prea tarziu) ca poate mai bine deschideam direct un cont in euro si faceam plati direct in euro?
La BNR cursul oficial este de sub 4.6lei/ euro.
Vad ca si bt practica comision de tranzactie, dar la ei cursul rezultat este de 4.702lei/euro.
Pana la urma care-i cea mai buna solutie? Cont in valuta?   O banca anume?   Sau daca mergem in grecia, facem un cont la o banca greceasca gen Alfa, piraeus, sao paolo?

#2
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
La BT cursul folosit e cel de la VISA https://www.visaeuro.../exchange-rates
Despre ce comision de tranzactie te referi la BT? Eu fac minim o tranzactie in dolari cu card de lei pe luna si tot timpul a fost ok, au folosit cursul Visa, fara extra comision.

Un mesaj privat de la BT:

Quote

Pentru cardul Visa Electron conversia valutara este:
    Suma in valuta tranzactiei → Suma in USD → Suma in RON
    Tranzactie realizata in USD => conversia este: Suma in USD → Suma in RON
Toate conversiile se realizeaza la curs VISA → atat la debitare, cat si in cazul refund-urilor de la comercianti /a tranzactiilor de creditare.

Edited by tigerheart, 22 August 2017 - 18:33.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Pe site nu afiseaza cursul inainte/dupa ce te loghezi?

Cea mai buna solutie pentru ce sume? Pentru 5 euro/luna nu cred ca schimbi banca sa economisesti niste bani.

#4
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am calculat asa grosso modo cat ar veni cazarea pe care am achitat-o cu cardul- 1065 de euro  , ma gandeam asa 1065x 4.55 =  4845 de lei. Si cand ma uit pe extras vad 5057.12 lei, de unde si vorba cu socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ.  
Totusi aprox 200 de lei "neprevazuti".   La sume mari chiar se simte.

#5
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
ING are o nebunie cu cursul valutar.

#6
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Ia uite cursul ING Attached File  20170822_193849.jpg   68.48K   45 downloads
4.64 la vanzare- si 4.52 la cumparare, dar e irelevant, ca mie mi-au luat 4.74!

#7
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
schimbul se face la cursul Visa Mastercard sau ce card ai tu, nu la cursul bancii

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
Daca platesti cu card de ron este un alt curs utilizat la conversie. Eu am rezolvat problema asta deschizand cont in euro si cu card atasat.
Vezi ca mai e discutia si pe alte cateva topicuri.

#9
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 24.04.2013

View Posttfmercedez, on 22 august 2017 - 18:39, said:

Ia uite cursul ING …
Nu acela e cursul pentru platile cu carduri. Vezi aici <https://www.ing.ro/i...le/curs-valutar> la ‘Curs standard’. Acum e 4,4238LEI/EUR cand cumpara ING si 4,7448LEI/EUR cand vinde.

Edited by sags, 22 August 2017 - 18:49.


#10
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
To bancile din Ro sau aiurea, folosesc Visa rate, nu cursul de schimb al tarilor respective.
Caz concret al meu acum cateva zile, am cumparat un produs din afara Angliei pentru care ma costa 53.35 pounds, in contul meu am fost debitat cu 59.43, deci o diferent de 6.08 pounds, unde in contul meu scrie clar visa rate.
Cam mult dar asta este, nu este prima tranzactie, dar in clauzele contractului este specificat ca banca foloseste visa rate.

#11
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 24.04.2013
@cris_ncs: Din ce stiu metoda de conversie difera mult intre Visa si Mastercard. Pentru Visa conversia se poate verifica aici <https://www.visaeuro.../exchange-rates> si cursul din acest moment este de 4.5951363530LEI/EUR. La Mastercard intervine si un curs valutar al bancii (cel putin la BCR asa este, dar regulile sunt impuse de organizatiile sub al caror brand sunt emise cardurile).

@tfmercedez: Sub ce brand este emis cardul?

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
ING are 2 cursuri mai nou. Ala mai mic total inutil, evident.

https://www.ing.ro/i...le/curs-valutar

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostDamascus77, on 22 august 2017 - 18:44, said:

schimbul se face la cursul Visa Mastercard sau ce card ai tu, nu la cursul bancii
ING mai are si un comision de 2% pe langa acela.
In functie de moneda de schimb unele banci prefera sa aplice cursul lor.

Apoi cursul pe care il aplica este cel din ziua in care se face decontarea, nu cel din ziua platii.

Nu vad totusi de ce ai deschis topic separat, ai deja unul pt ING in care scrie pe fiecare pagina cum jupoaie clientii neinformati.

BT nu are comisioane la platile in alta moneda, aplica direct cursul companiei sub care este emis cardul, in opinia mea, au cel mai bun curs.

Edited by gumball3000, 22 August 2017 - 19:09.


#14
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
E un fapt cunoscut ca ING fura la curs cu doua maini.
De exemplu daca cumperi ceva online, se blocheaza o suma, la cursul corect, ca apoi la decontare sa se deconteze alta, evident la un curs umflat. Din experienta e umflat cu aprox 5%.

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsags, on 22 august 2017 - 19:03, said:

@cris_ncs: Din ce stiu metoda de conversie difera mult intre Visa si Mastercard. Pentru Visa conversia se poate verifica aici <https://www.visaeuro.../exchange-rates> si cursul din acest moment este de 4.5951363530LEI/EUR. La Mastercard intervine si un curs valutar al bancii (cel putin la BCR asa este, dar regulile sunt impuse de organizatiile sub al caror brand sunt emise cardurile).

@tfmercedez: Sub ce brand este emis cardul?
Toate sunt visa

Unde e topicul ala? Pe care arie?

View Postgumball3000, on 22 august 2017 - 19:10, said:

ING mai are si un comision de 2% pe langa acela.
In functie de moneda de schimb unele banci prefera sa aplice cursul lor.

Apoi cursul pe care il aplica este cel din ziua in care se face decontarea, nu cel din ziua platii.

Nu vad totusi de ce ai deschis topic separat, ai deja unul pt ING in care scrie pe fiecare pagina cum jupoaie clientii neinformati.BT nu are comisioane la platile in alta moneda, aplica direct cursul companiei sub care este emis cardul, in opinia mea, au cel mai bun curs.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
https://forum.softpe.../page__st__2808

Comisionul de 2% nu (mai) exista.

Edited by don_dannielo, 22 August 2017 - 21:45.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,845
  • Înscris: 24.04.2013
Am mai cautat si vad ca ING aplica aceeasi metoda de conversie pentru Visa si Mastercard, metoda in care intervine cursul ING pentru EUR. Comision de schimb valutar nu [mai] exista, nici cel de retragere de la bancomatele altor banci, ca a fost ascuns cu varf si indesat in cursul umflat. LE: Ma rog, dupa o socoteala mai atenta diferenta e aproximativ acel 2%, poate un 0,07 in plus (poate proveni din rotunjiri); dar in esenta ramane tot o metoda de ascundere a comisionului.

In ‘Conditii generale carduri’, ING said:

3.12. Pentru operatiunile in valuta la bancomatul/ghiseul altei banci din Romania si operatiunile internationale  (este considerata operatiune internationala, operatiunea in care banca acceptatoare a tranzactiei nu este o banca din Romania), ambele efectuate în altă monedă decât moneda de decontare (EUR), Organizaţia de Carduri efectuează schimbul valutar între moneda tranzacţiei originale şi moneda de decontare (EUR), la cursul valutar stabilit de aceasta la momentul transmiterii in decontare a tranzactiei. In cazul acestor tranzactii, se va aplica comisionul de conversie valutara prevazut in Lista de Taxe şi Comisioane [nota mea: acest comision nu mai exista in lista]. Informatiile legate de rata de schimb valutar utilizata pentru decontarea unei tranzactii sunt disponibile pe paginile de internet ale VISA sau MasterCard, dupa caz. La momentul debitarii tranzactiei din Contul de Card (evidentierea acesteia in extrasul de cont al Titularului de Cont), Banca efectuează schimbul valutar intre valoarea totala a tranzactiei in moneda de decontare (EUR) si contravaloarea acesteia in moneda Contului de Card, la cursul de schimb valutar al Băncii de la momentul  debitării Contului de Card. Prevederile referitoare la cursul de schimb al ING Bank din „Ghidul pentru efectuarea  platilor” sunt aplicabile.
(sursa: <https://www.ing.ro/d...tru-carduri.pdf> disponibila din pagina <https://www.ing.ro/i...te-contractuale>)

Acest lucru contrazice ce stiam eu despre Visa (conversie in moneda cardului la cursul Visa, fara ca banca sa poata interveni altfel decat cu un comision de schimb valutar de 0%…10%), dar explica situatia constatata de initiator. In secundar, ma intreb (retoric): daca asa stau lucrurile, ce sens mai are calculatorul de pe visaeurope?

Edited by sags, 23 August 2017 - 06:51.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Hai sa tragem o concluzie!
Pentru viitor, considerand ca se pastreaza conditiile actuale impuse de banci, (asta pana in cazul in care mai inventeaza alte tertipuri de jumulit), care este cea mai "cinstita"metoda de plata cu cardul in strainatate, in cazul cetatenilor romani cu cont in Romania in lei?  
Ma refer la metoda prin care platim exact cat vedem pe POS, inainte de PIN.
1) O Banca anume?
2) cont in euro la orice banca?
3) cont in lei  dar la orice alta banca decat ING?

PS- am fost odata la un mall in budapesta, si la plata aveam 3 variante- ron, huf sau euro. Eram in ceata, nu stiam cum sa platesc.



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate