Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sport dus la extrem

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
OmCalumea

OmCalumea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.08.2017
Salutari fratii mei din alta mama, vin si eu cu o intrebare , ce credeti ca s-ar intampla daca un om ar incepe sa se antreneze 10 ore pe zi, fie in box, MMA,  atletism, volei, rugby, fotbal, sporturi care solicita fizic enorm de mult, ar fi el o persoana super sanatoasa, ar avea o inima impecabila, ar devenii unul dintre cei mai rezistenti oameni la efort fizic de pe planeta?

#2
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
1) Nu poti 10 ore pe zi
2) un metabolism mai intens = o viata mult mai scurta, dar depinde si de genetic.

#3
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca.nu te ajuta ADN.ul sau in unele cazuri IQ.ul, degeaba atat efort

Edited by Karogs, 22 August 2017 - 17:10.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
De ce sa nu poti 10 ore/zi ?!
Presupun ca NU faci 10 ore de antrenament SUPER INTENS CONTINUU.
Mai tare, mai moale....
S-ar putea sa te ajute si la disciplina un program de antrenament de 10 ore :)

#5
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 OmCalumea, on 22 august 2017 - 17:03, said:

Salutari fratii mei din alta mama, vin si eu cu o intrebare , ce credeti ca s-ar intampla daca un om ar incepe sa se antreneze 10 ore pe zi, fie in box, MMA,  atletism, volei, rugby, fotbal, sporturi care solicita fizic enorm de mult, ar fi el o persoana super sanatoasa, ar avea o inima impecabila, ar devenii unul dintre cei mai rezistenti oameni la efort fizic de pe planeta?
Si din alt tata, din fericire :)
Nu ai cum sa te antrenezi 10 ore/zi, zi de zi. Efectiv nu ai cum. Nu are timp organismul sa se refaca, deci la un moment dat cedeaza....definitiv si din pacate, iremediabil.

 buyonevideo, on 22 august 2017 - 17:12, said:

De ce sa nu poti 10 ore/zi ?!
Presupun ca NU faci 10 ore de antrenament SUPER INTENS CONTINUU.
Mai tare, mai moale....
S-ar putea sa te ajute si la disciplina un program de antrenament de 10 ore Posted Image
Vezi cam cat se antreneaza sportivii profesionisti, in orice sport. Crezi ca nu s-a gandit nimeni pana acum la 10 ore/zi? crezi ca nu a incercat nimeni?

#6
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Inima impecabila ?
Cred ca glumesti.

Stiu eu cateva cazuri de persoane care au tras de fiare fara limita pentru a impresiona sexul opus si s-au trezit cu aritimii cardiace la 35 de ani. Ce poate fi mai frumos - nu poti sa te masturbezi sau sa te basesti prea tare ca ti-o ia inima razna. Patetic.

Maxim 60 de minute de efort fizic moderat/zi.

Edited by iliketoforkmyself, 22 August 2017 - 17:22.


#7
OmCalumea

OmCalumea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.08.2017

 iliketoforkmyself, on 22 august 2017 - 17:21, said:

Inima impecabila ?
Cred ca glumesti.

Stiu eu cateva cazuri de persoane care au tras de fiare fara limita pentru a impresiona sexul opus si s-au trezit cu aritimii cardiace la 35 de ani. Ce poate fi mai frumos - nu poti sa te masturbezi sau sa te basesti prea tare ca ti-o ia inima razna. Patetic.

Maxim 60 de minute de efort fizic moderat/zi.

 iliketoforkmyself, on 22 august 2017 - 17:21, said:

Inima impecabila ?
Cred ca glumesti.

Stiu eu cateva cazuri de persoane care au tras de fiare fara limita pentru a impresiona sexul opus si s-au trezit cu aritimii cardiace la 35 de ani. Ce poate fi mai frumos - nu poti sa te masturbezi sau sa te basesti prea tare ca ti-o ia inima razna. Patetic.

Maxim 60 de minute de efort fizic moderat/zi.

Aici gresesti, cine stie ce steroizi ieftini or fi folosti respectivele persoane.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mo , 10 ore sunt prea putin . " Decat " de la 12 in sus se vad performantele extreme .

#9
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Si de muncit cand naiba mai muncesti?

#10
OmCalumea

OmCalumea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.08.2017

 CerbulCornel, on 22 august 2017 - 17:34, said:

Si de muncit cand naiba mai muncesti?
Pai asta e munca Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#11
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pai aia e deja munca, poate spera sa si faca niste "meleoane" din asta :lol:

#12
OmCalumea

OmCalumea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 22.08.2017

 richelieu, on 22 august 2017 - 17:36, said:

Pai aia e deja munca, poate spera sa si faca niste "meleoane" din asta Posted Image
Normal, devin viral pe internet, vedeta si faimos Posted Image

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Bine. Sa ma treci in testamentul tau, ca mostenitor unic.....o sa imi prinda bine peste 2-3 ani banii aia :lol:.

#14
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 iliketoforkmyself, on 22 august 2017 - 17:21, said:

Inima impecabila ?
Cred ca glumesti.

Stiu eu cateva cazuri de persoane care au tras de fiare fara limita pentru a impresiona sexul opus si s-au trezit cu aritimii cardiace la 35 de ani. Ce poate fi mai frumos - nu poti sa te masturbezi sau sa te basesti prea tare ca ti-o ia inima razna. Patetic.

Maxim 60 de minute de efort fizic moderat/zi.

Asta este un caz fericit, altii s-au ales cu bari in coaste , pe gat , cu nasul rupt, etc, as putea sa iti povestesc cateva pagini.Posted Image

Uite aici exemplu de om care se antreneaza intens.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RXNAHVkPqkg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 richelieu, on 22 august 2017 - 17:41, said:

Bine. Sa ma treci in testamentul tau, ca mostenitor unic.....o sa imi prinda bine peste 2-3 ani banii aia Posted Image.
Esti cam egoist. Numai tu, numai tu... altii sa nu mai aiba loc, a? :D

@omcalumea, cati ani ai? Fizic? Ce facusi pana in prezent? (ar fi util sa pui o poza cu tine).

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

 OmCalumea, on 22 august 2017 - 17:03, said:

Salutari fratii mei din alta mama
Asta se doreste a fi o vorba de spirit sau este nivelul urmator pe scala iesitului in fata?
In stilul asta vorbesc cocalarii,de exemplu.

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Nu "de exemplu", ci mai degrabă DOAR ;)

#18
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Am facut 6-7 luni cardio cate 2-4 ore pe zi, mers, jogging si bicicleta. Nicio pauza, nici macar in ajunul Craciunului. Rezultatul e ca am devenit foarte rezistent la efort dar la un moment dat au cedat picioarele. Am inceput sa am intinderi de tendoane, crambe(efectiv se blocau picioarele) si ce e mai urat, o parte din musculatura acumulata a fost metabolizata de organism pentru a obtine nergia necesara antrenamentelor pentru ca tineam o dieta foarte slaba in calorii. Din fericire acum am o greutate sa zicem stabila si am renuntat de o vreme total la cardio. Fac doar antrenamente de forta si picioarele au timp sa se refaca pana la iarna.
Nu recomand nimanui sa incerce sportul dus la extrem, corpul mai devreme sau mai tarziu va ceda si pot sa apara probleme serioase.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate