Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Florenta-Venetia-Milano-Roma (Vaticanul inclusiv)

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
sinful04

sinful04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2017
Intentionez sa planific o excursie in Italia in viitorul apropiat (peste 3-5 ani)  si  sa vizitez  de unul singur  aceste patru orase: Florenta, Milano, Venetia si Roma.

Cat m-ar costa?
Cat ar dura excursia pentru a vizita toate cele patru  orase?
La ce servicii de transport turistic as putea apela?  
Ma gandeam initial sa merg cu avionul, dar m-ar costa mai ieftin daca ar fi sa iau autocarul si sa merg in grup cu alti turisti?


Nu vreau sa merg acolo doar pentru a face niste selfi-uri, sa stau cu burta la soare, nu merg la agatat si nici ca  sa mananc Pizza la reducere la un restaurant italian cu meniuri ieftine ca sa ma laud la altii ca am fost in Italia.  
Vreau sa merg sa vizitez la modul serios cateva muzee si monumente pentru munca de cercetare voluntara (ca absolvent al facultatii de istorie), dar si sa experimentez ceva obiceiuri culturale,  pentru mine fiind un hobby.


Cat buget ar fi necesar si cat timp  mi-ar lua sa vizitez urmatoarele monumente :


Florenta:
  • Cattedrale di Santa Maria del Fiore
  • Piazza della Repubblica
  • Basilica di San Lorenzo
  • Palazzo Medici
  • Ospedale degli Innocenti
  • Basilica di Santa Croce
  • Bottega di Leonardo
  • Palazzo della Signoria
  • Santa Trinita
  • Ponte Vecchio
  • Palazzo Pitti
  • Piazzale Michelangelo
  • Galleria degli Uffizi
  • Galleria dell'Accademia
Venetia
  • Basilica di San Marco
  • San Giobbe
  • Madonna dell'Orto
  • Palazzo dell'Arte della Seta
  • Santa Maria Gloriosa dei Frari
  • San Giacomo di Rialto
  • Ponte di Rialto
  • Chiesa di Santo Stefano
  • Torre dell'Orologio
  • Campanila San Marco
  • Palazzo Ducale
  • San Giovanni e Paolo
  • Arsenale di Venezia
  • Chiesa di San Zaccaria
  • San Pietro di Castello
  • Santa Maria dei Carmini
  • Squero di San Trovaso
  • Santa Maria della Visitazione


Roma:
  • Colosseum
  • Panteonul
  • Forumul lui Traian
  • Basilica of Santa Maria in Ara Coeli
  • Castel Sant'Angelo
  • Mausoleul lui Augustus
  • Baile lui Caracalla si Diocletian
  • Arcurile lui Constantin, Severus si Titus
  • Apeducte ca Aqua Claudia
  • Circus Maximus
  • Fontana di Trevi
  • Palazzo del Quirinale
  • Forumul Roman
  • Biserica Sf. Petru
  • Arcibasilica Papale di San Giovanni in Laterano
  • Capela Sixtina
  • Muzeul capitolian
  • Villa Borghese
  • Altare della Patria

Milano
  • Palazzo Marino
  • Duomo di Milano
  • Galleria Vittorio Emanuele II
  • Castello Sforzesco
  • Parco Sempione
  • Centrul financiar CityLife

Evident, ma gandesc sa ma relaxez si vizitand    provincia  Toscana, San Gimignano,  Forlì, Monteriggioni

Edited by sinful04, 22 August 2017 - 14:58.


#2
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
inca sper ca ai vrut sa spui 3-5 luni :) daca nu, incearca la mama omida, poate stie ea ce o sa fie peste 3-5 ani

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Acces la internet ai, ce te impiedica sa cauti pentru fiecare obiectiv preturile pentru intrari?
Costurile depind de la persoana la persoana. Eu pot sa cheltui 2000 de euro intr-o zi in Roma, tu poti sa cheltui 70.


P.S: ce vrei tu in postul de mai sus este treaba de agent de turism care face munca de cercetare contra cost.

#4
sinful04

sinful04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2017

 Maryus89, on 22 august 2017 - 15:00, said:

inca sper ca ai vrut sa spui 3-5 luni Posted Image daca nu, incearca la mama omida, poate stie ea ce o sa fie peste 3-5 ani
Daca adun suficient bani, poate chiar si peste  o luna.


Intreb doar cat buget ar fi necesar.

Astept raspunsuri mai ales de la cei care au fost in Italia si au facut un tur similar.

#5
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Preturile biletelor de avion/autobuz le gasesti pe vola/autogari (pretul depinde de orasul din care vrei sa pleci; recomand avion), preturile atractiilor turistice le gasesti pe internet, cazare gasesti pe booking.com (preturile difera in functie de pretentiile tale), mancare (poate fi ieftina, poate fi foarte scumpa; depinde de pretentiile tale).

In orice caz, in 3-5 ani poate veni sfarsitul lumii.

#6
sinful04

sinful04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2017

 AlexEn, on 22 august 2017 - 15:10, said:

Acces la internet ai, ce te impiedica sa cauti pentru fiecare obiectiv preturile pentru intrari?
Costurile depind de la persoana la persoana. Eu pot sa cheltui 2000 de euro intr-o zi in Roma, tu poti sa cheltui 70.


P.S: ce vrei tu in postul de mai sus este treaba de agent de turism care face munca de cercetare contra cost.
Frumos, agent turist, adica sa fiu platit ca sa merg acolo. Posted Image

Problema e una:  ca sa ma angajez ca agent de turism in Italia,  trebuie sa invat italiana la nivel machiavelic! Posted Image

 iliketoforkmyself, on 22 august 2017 - 15:12, said:

In orice caz, in 3-5 ani poate veni sfarsitul lumii.
Mai rau!
Poate sa se instaleze si Sharia la cum  se prezinta problema musulmana   in occident + atentatele teroriste.  

Dar eu cred ca monumentele tot vor ramane acolo, indiferent  ca vor fi transformate in moschei si minarete.

Edited by sinful04, 22 August 2017 - 15:16.


#7
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Cred ca iesi mai ieftin si mai eficient daca faci 3 excursii in loc de una:
1 la Roma, 1 la Milano + Venezia, 1 la Florenza.
Ai bilete ieftine la ryanair pt locatiile astea, iesi mai ok decat sa te plimbi cu trenul printre orase;
In plus alt vibe ai cand mergi intr-o excursie noua, decat una prelungita cu multe obiective...

Pt Roma ai nevoie de minim 2, ideal 3 zile.
Recomand cazare in Ciampino (langa aeroport), de acolo ai tren la 1.5 eur in 15 min la Termini, in centrul Romei.

Pt Milano e suficient o zi, + Venezia si Lacul Garda nu stiu, acolo poate fi mai eficient sa inchiriezi masina.

Florenta nu stiu.

#8
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Calculul e simplu, pune 50e biletul de avion, daca il iei din timp, cu tot cu transfer inspre/dinspre oras, 50e noaptea dr cazare, daca mergi cu altcineva, si mai bine, mancare de la supermarket maxim 15e pe zi, iar preturile la punctele de atractie si transportul local le gasesti online.

Dar vb colegului de mai sus, sa planifici o vizita in Italia cu 5 ani inainte, mi se pare ciudat in conditiile in care un weekend la mare e mai costisitor de atat.

#9
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Vezi ca unele obiective de pe lista ta sunt gratuite in prezent - villa borghese, palazzo marino, fontana di trevi, probabil si altele (nu le-am citit pe toate).

Edited by iliketoforkmyself, 22 August 2017 - 15:30.


#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Roma fiind cel mai sudic pozitionat, iti recomand zborul direct acolo. Biletele luate din timp te costa cam 50-80€ pe directie. Daca ai cascaval atunci iti inchiriezi o masina si te plimbi, dar ai ceva de mers deoarece punctele alese sunt destul de indepartate intre ele. Daca esti turist cu rucksackul, atunci te urci frumos in tren, care oricum este mai rapid decat masina.

Din Roma pleci in Florenta (trenul face undeva la 1:30h). Din Florenta pleci la Venetia (cam 2h cu trenul) si din Venetia pleci cu trenul (2:30h) pana in Milano. Din Milano zbori acasa ca sa nu te mai intorci la Roma.

Ca sa nu fi rupt de picioare ai nevoie de vreo 4-5 zile in Roma si Milano (de fiecare), de ce zic 4-5, pentru ca mai mult de 4 atractii pe zi nu poti sa le vezi, te plictisesti, te rupi la picioare si mai vrei si tu sa mananci. In Venetia 1-2 zile maxim ajung, iar Florenta undeva la 2-3.

Pretul avionul cum am zis cam 100-160€ dus intors (daca iei din timp), un hotel ok te duce la 50€/seara, mancarea ti-o alegi singur ori bagi de la supermarket ori mananci la restaurant si iti faci tu bugetul.
Eu zic ca nu merita totul deodata, doar daca ai timp nelimitat si bani nelimitati. In rest le-as imparti in 2 concedii (1 = Roma, Florenta / 2 = Milano, Venetia).

Edited by business11, 22 August 2017 - 15:49.


#11
sinful04

sinful04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2017

 Karogs, on 22 august 2017 - 15:23, said:

Dar vb colegului de mai sus, sa planifici o vizita in Italia cu 5 ani inainte, mi se pare ciudat in conditiile in care un weekend la mare e mai costisitor de atat.

Ma gandeam ca m-ar putea duce pana la 10000 euro ca sa vizitez tot ce e in lista aia.

Daca e mai putin, inseamna ca e bine, scad aste de la 5 ani la 1-2 ani.
De ce nu....chiar vara viitoare!


Desi ma gandesc ca e cam scump vara si multa aglomeratie, si cozi la monumentele respective.
Sa merg iarna mai bine?

Edited by sinful04, 22 August 2017 - 16:17.


#12
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 sinful04, on 22 august 2017 - 16:16, said:

Ma gandeam ca m-ar putea duce pana la 10000 euro ca sa vizitez tot ce e in lista aia.

Daca e mai putin, inseamna ca e bine, scad aste de la 5 ani la 1-2 ani.
De ce nu....chiar vara viitoare!


Desi ma gandesc ca e cam scump vara si multa aglomeratie, si cozi la monumentele respective.
Sa merg iarna mai bine?

Cu siguranta iarna e mai bine, Nov-Dec ai zboruri foarte ieftine. Eu am mers la Roma cu 50 eur dus intors si la Milano cu 10 eur dus intors.

Dar ce naiba sa faci cu 10000 euro ?!

Eu am fost la Roma 4 nopti 2 persoane si am cheltuit 200 eur/cazare, 100 eur zborurile si inca 150 eur pe restul, si am intrat la vatican, coloseum, etc.peste tot. E adevarat, n-am mancat de 3 ori pe zi la restaurant, dar am mancat fff bine din supermarket (pizza calda, fructe de mare, paste, branzeturi, fruncte, migdale etc). Deci cu 450 am vazut toata Roma 2 persoane fara sa renuntam la nimic. In Dec.
Toate cele 4 locatii nu au cum sa te faca mai mult de 1500-2000 eur. Bine, nu ca nu poti cheltui si 100,000 daca vrei ...

#13
sinful04

sinful04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2017
Deci, pentru o singura persoana care sa viziteze tot ce si-a propus in aceste patru orase in 2  SAPTAMANI de concediu, 1500 - 2000  euro ar fi suficient?

#14
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Ca timp, mai ales ca ai spus ca vrei sa faci si munca de cercetare si sa mai si experimentezi obiceiurile/stilul de viata local, cred ca iti trebuie cel putin o saptamna pentru fiecare oras.
Cazarea nu e scumpa (daca iti cauti din timp) insa mancarea mi s-a parut mai scumpa comparativ cu alte tari (inclusiv ro).

Daca te duci cu masina personala te rup taxele de autostrada si pretul benzinei . Daca mergi pe drumuri nationale ... o sa vezi ca e la fel ca la noi din punct de vedere al timpului insa merita daca vrei sa vezi cum arata Italia in afara oraselor , multe nationale sunt in paralel cu o autostrada.

#15
sinful04

sinful04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.08.2017

 vldc, on 22 august 2017 - 16:42, said:

Ca timp, mai ales ca ai spus ca vrei sa faci si munca de cercetare si sa mai si experimentezi obiceiurile/stilul de viata local, cred ca iti trebuie cel putin o saptamna pentru fiecare oras.

Avand in vedere ca ma pot limita strict la doua saptamani de concediu:  
Ma intereseaza mai mult Roma, de aceea i-as dedica o saptamana.
Restul oraselor, cealalta saptamana: Venetia   - 3 zile, Florenta - 2 zile,  Milano- 2 zile.
Vizitand cate patru  cladiri iconice pe zi

Quote

Cazarea nu e scumpa (daca iti cauti din timp)
Orice hotel sau cabana ieftina care nu are gandaci  e  acceptabila. Plus ca nu merg in Italia ca sa stau in casa.

Quote

insa mancarea mi s-a parut mai scumpa comparativ cu alte tari (inclusiv ro).

Alti useri zic ca mancarea de la supermarketele italiene  e ieftina si mult mai buna.

Oricum, mancarea italiana nu ma da pe spate, plus ca nu sunt amator dupa fructe de mare, de macaroane  vascoase, de Pizza sunt satul si nici nu ma pot delecta cu vin venetian pentru ca nu consum alcool din pacate. Posted Image


M-ar interesa totusi friptura de Florenta si Panettone-ul milanez, iar de la venetieni,  Pastissada de caval, Fegato alla veneziana, Sarde in saòr  si Tiramisu, desi din astea cred ca pot manca in orice restaurant italian din Bucuresti

Quote



Daca te duci cu masina personala te rup taxele de autostrada si pretul benzinei .
Tocmai ca nu am masina, deci ma scutesc de cheltuit bani pe benzina aiurea.

Edited by sinful04, 22 August 2017 - 16:56.


#16
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
cazare; preturi de decembrie

3 nopti la venetia 200 ron
3 nopti la milano 165 ron
4 nopti la florenta 176 ron
7 nopti la roma  275 ron

1200 ron pe mancare/ 17 zile
transportul
si atractiile turistice... ti-am zis, multe poti sa le vezi gratis
autobuzele sunt mai ieftine decat trenurile in It

iti ajung si 1000 de euro daca esti destept si stii cum sa cheltuiesti

Edited by iliketoforkmyself, 22 August 2017 - 17:06.


#17
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In mod normal totul depinde de modul in care iti planifici vizitele. Fa o simulare de calcul chiar acum:

- cauta-ti cazare in toate cele 4 orase pe booking (eventual baga si anularea gratuita la criterii). In Venezia nu trebuie sa stai in oras, poti sta si in Mestre, in Roma gasesti toate cazarile pposibile pt toate gusturile si toate buzunarele la fel si la Milano. Firenze poate sa fie mai scump insa in toamna-iarna nu cred sa exagereze preturile. La Roma am gasit eu pt noiembrie anul asta la 180-200€ / 7 nopti camera single cu baie comuna, spre exemplu.
- cauta zboruri dus intors Romania(de unde zbori)-Roma(Ciampino si Fiumicino), Romania-Treviso/Trieste/Venezia si Romania - Milano/Bergamo-Romania pe siteurile Wizzair si Ryanair. Vezi ce ar fi mai avantajos ca loc de aterizare si apoi pt decolarea spre casa. Poti sa gasesti si preturile pt transferurile la/de la aeroport consultand site-urile aeroporturilor in cauza.
- cauta preturile transportului feroviar pe rutele dintre Roma - Venezia - Firenze - Milano pe site-ul trenitalia.it

Cauta pentru noiembrie-decembrie si o sa ai o idee destul de clara referitoare la tot ceea ce te intereseaza. Astea sunt treburile care conteaza si care cred ca te intereseaza in mare. In conditiile mai sus, si tinand cont ca in Venezia si Firenze s-ar putea sa dai cam 50€/noapte iar in Milano cam ca la Roma iasa cam 520€/2saptamani. Mai adaugi:
- 3 transporturi cu trenul intre orase x 25€(max) = 75€
- avion vreo 50 - 75€ dus intors
Si ai ajuns la vreo 700€ transport+cazare+transport in Italia.
Evident, la asta adaugi preturile biletelor de intrare ale obiectivelor pe care vrei sa le vizitezi si care sunt publice.

Una dintre cele mai placute elemente culturale pe care le poti face in Italia e sa iei masa. Pentru ca in Italia treaba asta e luata foarte in serios iar faptul ca nu consumi alcool nu te opreste sa iei parte la spectacolul asta italian al servirii mesei (Desi dupa ce ajungi in Toscana s-ar putea sa te razgandesti si in legatura cu vinul  Posted Image) . Toate sunt scumpe daca mergi in locuri turistice, insa exista locatii unde chiar mananca localnicii, ceea ce inseamna ca preturile sunt mai mici iar calitatea super ok.
Parerea mea e ca nu iti poti da cu parerea in mod obiectiv despre pizza si "macaroane" decat dupa ce ai mancat ceva de genul intr-un restaurant bun din Italia. Nu ma refer la cine stie ce restaurant din ghidul Michelin ci la ceva absolut normal, fiindca la orice restaurant normal din Italia ai sansa sa mananci o portie de paste / pizza dupa care sa-ti spui in gand ca nu ti-ai imaginat vreodata ca pot avea un gust atata de bun.

Recunosc ca sunt un gurmand, insa pot spune ca cele doua vizite pe care le-am facut pana acum in Italia m-au adus in stadiul asta :)

Ah, si sa nu uit de cafea : o cafenea tipica italiana care de afara iti da impresia unei bombe de la noi s-ar putea sa iti ofere una dintre cele mai frumoase experiente culinare (oarecum, ca si cafeaua tine de asta). Cel putin la mine asa a fost :)

#18
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
in Venetia o sa te rupa vaporeto si biletele la muzee
Cel mai bine e sa faci abonament la ambele
Plus salvezi o gramada de timp, nu stai cu orele la coada
costa ceva dar merita

Edited by Mondeo, 22 August 2017 - 20:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate