Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Tenda AC9

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#73
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Mie Merlin, de 8mb mi s-a părut mai bun. Dar nu mai ştiu dacă avea IPv6. Cât despre controlul la distanţă, doar în browser, prin IP real:port am testat.
Acum sunt pe softul Tenda v15.03.2.13_multi, pentru mine e compromisul ideal.

#74
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
e degeaba merlin.
singurul plus pe care l-am gasit e ca merge unified remote cum trebuie acum. pe softul de tenda are vreo cateva secunde delay pana incepe sa accepte comenzile.
in rest...ssh nu merge, ddns nema, si ipv6 e degeaba pentru ca nu imi satisface nevoile.
voi reveni la softul tenda modat de chinezi.

Edited by apoklyps3, 12 March 2018 - 13:28.


#75
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007

View Postapoklyps3, on 12 martie 2018 - 13:26, said:

voi reveni la softul tenda modat de chinezi.
Ce versiune? De unde?
Eu le-am testat pe cele puse de radutuby, în urmă cu câteva pagini, dar toate "au uitat# să facă NAT, port forwarding-ul nu merge din WAN.
Ultima variantă care mai ştie asta e v15.03.2.13.

#76
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
http://www.right.com...264829-1-1.html

suporta multe chestii.
mai sunt si buguri, dar mi se pare mult peste merlinu ciuntit.

#77
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Am să-l încerc în seara asta, deşi versiunea de mai jos pare similară şi din păcate are problemele specificate cu Virtual Server.

View Postradutuby, on 04 februarie 2018 - 10:14, said:

Ultimul firmware oficial.
https://forum.softpe...8#entry22400820

Aţi încercat careva să trimiteţi sesizări către helpdesk-ul tenda? Aţi primit răspuns sau măcar număr de înregistrare? Le-am semnalat problema cu NAT-ul dinspre WAN (implicit cu Virtual Server) acum câteva săptămâni şi e linişte totală.

Edited by gabize, 12 March 2018 - 14:30.


#78
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
suport 0 la chinezi. Te ambalezi degeaba.
Ce problema ai? Mai exact ce vrei sa faci?

#79
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Pe firmware-ul original, excepţie făcând v15.03.2.13 (poate şi mai vechi, nu am testat), partea de port forwarding nu merge din WAN.
Văd routerul şi-l pot accesa cu IPREAL:PORT Din WAN sau LAN.
Dar am şi NAS, server FTP şi alte minunăţii pe care, conform porturilor setate, le accesam şi din WAN. Acum, deşi am setat la Virtual Server (port forwarding) corect IP-urile interne şi porturile aferente, le pot accesa din LAN iar din WAN nu. Cu firmware 13 merge, acceaşi configuraţie (am salvat configuraţia şi oricum prin update de firmware setările se păstrează) dar schimbând firmware-ul (14 oficial, 15 şi 20 neoficiale) nu mai vrea.
Am încercat să las doar NAS-ul, am setat DMZ pentru el, aceeaşi problemă.

EDIT:
Din LAN pot accesa deviceuri-le, în browserul web, atât cu IP-ul real cât şi cel local.

Edited by gabize, 12 March 2018 - 14:55.


#80
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
parerea mea e ca ai aceeasi problema ca mine. Primesti ip CGN din cand in cand si de-aia nu sunt accesibile din afara retelei.
softul modat are suport pt entware rulat de pe USB. Daca esti putin linux savy faci minuni cu el.

#81
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Exclus. Am IP fix. Clasă routabilă (89.x.x.x) Iar routerul e vizibil, accesand IP-ul real, şi din WAN.
Iar cu versiunea 13, precum şi cu firmware asus si merlin merge perfect.
De exemplu, de 4 zile am conectat un device pe VPN, din exterior, pe tenda cu firmware 13 şi n-am avut nicio desincronizare.

Edited by gabize, 12 March 2018 - 15:01.


#82
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Routerul il gasiti in noaptea asta la 199 lei, la Media Galaxy.

#83
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
scump. l-am luat acu juma de an cu 160. tot de la mediagalaxy
in jur de 145 pe aliexpress acum

#84
spyder_ex7

spyder_ex7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2017
Am instalat softul de la asus de 8mb dar nu sunt multumit de el si as vrea sa revin la firmware-ul oficial dar acum nu mai vrea sa intre in cfe nici rupt, apare 2 secunde si dispare si am incercat vreo ora dar tot asa.
Ce as putea face in privinta aceasta ?

#85
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Pe toată perioada ţine apăsat butonul Reset. Abia când încarci firmware-ul şi lansezi instalarea îi dai drmul.
Şi nu e nevoie de PING. Poţi da refresh în browser la pagina http://192.168.0.1 până apare pagina CFE. Eu aşa am procedat de mai multe ori, mereu fără probleme.

#86
djares21

djares21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.01.2009
Ce pacat ca nu stie ipv6 cu firmware-ul original Tenda ! am vazut ca stie cu cel de la Asus dar nu ma incumet sa-i fac un flash ca am ramas odata fara un router tot prin treaba asta :))))  poate cei de la Tenda o sa rezolve si chestia cu ipv6 !!

#87
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
E unul dintre cel mai greu de brick-uit routere. Poți încerca, mare ghinion ar trebui să ai să-l pui în genunchi.
Sotfurile Asus sau Merlin au unele funcționalități în plus, printre care și IPv6, dar pierzi singurul lucru pentru care merită achiziționat acest router: puterea de emisie mai mare decât standardele. Doar pe stock are semnal "nesimțit".

Edited by gabize, 13 June 2018 - 20:47.


#88
djares21

djares21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.01.2009
da ca si semnal  chiar sunt extra multumit am avut un Archer c2  si mi s-a stricat plus ca pe ala nu aveam semnal asa de puternic ca pe tenda dar aveam suport ipv6 care zic eu e un plus la viteza de download , incarcare pagini net etc etc  insa tot nu pricep cum cei de la tenda nu au adus suport ipv 6 pe acesta avand in vedere potentialul lui si chiar nu glumesc are un potential neslefuit acest Tenda !!!

#89
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
N-are nicio treabă protocolul IPv6 cu plusul de viteză. Diferențele dintre IPv4 și IPv6 sunt altele, cea mai importantă fiind numărul mare de adrese unice pe IPv6.

Edited by gabize, 13 June 2018 - 21:42.


#90
djares21

djares21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.01.2009
oky daca tu zici !!  doar ca diferenta asta am observat-o pe cand aveam acel archer c2 , cand aveam doar conexiune ipv4 download-ul era mai slab , daca aveam si protoclul ipv6 activat download-ul era mult mai bun !! in fine !!! oricum sunt super multumit de acest tenda !!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate