Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tenda AC9

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#37
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Asta:

Attached Files



#38
Marcy2007

Marcy2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 27.08.2007
Salut
Oscilez intre acest router si Archer C1200
M-a intereseaza mai mult partea de wireless (2 telefoane cu ac, 1 tv pe 5ghz si 1 pc pe lan)

#39
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Dacă nu ai pretenții și vrei doar acces la internet, fără a avea nevoie de VPN, DMZ sau Virtual Server, nu faci filtrări MAC și nici nu ai nevoie de IP-uri fixe, Tenda C9 e mai mult decât OK. E stabil, viteza și acoperirea peste medie. Doar softul e necopt, nu se descurcă prea bine cu setările mai "delicate".

Edited by gabize, 16 February 2018 - 17:40.


#40
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Am pus varianta oficiala Asus cu ultimul update, doar atat are modificat GPIO pentru afisarea corecta a ledurilor de status. Atentie pentru varianta asta va trebuie memoria flash de 16MB ce se vinde la noi vine cu flash de 8MB. Eu am schimbat memoria flash cu una de 16Mb pentru a putea folosi firmware-ul de la Asus.

Attached Files



#41
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
De unde si cum ai schimbat memoria? Un link, un tutorial?
Merci!

#42
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Pai in primul rand iti trebuie acest programator: https://www.ebay.com...qAAAOSwLF1X45aQ
Ai nevoie de aceasta memorie flash: https://www.ebay.com...8IAAOSw9NxTsTIY
iar tutorialul e aici: http://right.com.cn/...211281-1-1.html
Eu am comandat din aceste surse, o sa primesti 5 bucati de memorie flash, pretul total nu o sa depaseasca 35-40 RON, o sa ai nevoie si de o statie de lipit si rabdare. Posted Image

Edited by radutuby, 17 February 2018 - 18:17.


#43
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Nu face daraua cât ocaua :)
Deși, dacă caut bine, găsesc pe undeva vechiul modul serial cu care reprogramam eeprom-uri 24c24, cu ponyprog... Chit că acum nu mai e de niciun folos.

Edited by gabize, 17 February 2018 - 20:03.


#44
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Daca esti dispus sa renunti la garantia aparatului si ai mai facut asa ceva sa sti ca nu e foarte complicat, cam intr-o ora se poate rezolva.
Ce e bine, este ca se pot pune doua tipuri de flash pe acest router de pana la 128MB, dar nu prea are rost sa pui mai mare de 16MB pentru ca nici ASUS RT1200G+ nu are mai mare flash-ul.
Din cate am citit exista LEDE project pentru el dar fara banda 5GHZ si se lucreaza si la o versiune de DD-WRT. Eu sunt foarte multumit de varianta de firmware ASUS. Fata de firmware-ul TENDA care saracul e cu securitate ce tinde spre 0 firmware-ul ASUS e pentru mine cea mai buna optiune.

Edited by radutuby, 17 February 2018 - 20:16.


#45
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Pe softul Asus cum stă cu semnalul în 5GHz?
Cu Asuswrt Merlin, cel postat de tine în prima pagină, semnalul in 5GHz e substanțial mai slab decât pe firmware-ul original Tenda. Pe 2.4 nu sunt diferențe evidente.

Cât despre inlocuit memoria flash, tehnic nu ar fi problemă, sunt electronist. Timp nu prea am. Și nici nu cred că stă prea mult routerul la mine, sunt "fan" dd-wrt.

Edited by gabize, 17 February 2018 - 20:22.


#46
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Pe firmware-ul oficial lipseste beamforming, implicit acoperire mai mica si puterea de emisie la RF este cum ar trebui sa fie, se stie foarte bine (am citit pe anumite forumuri) ca chinezoii de la TENDA nu respecta normele EU privind puterea de emisie pe RF. :)

#47
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Pai optiunea aia de beamforming e degeaba sa inteleg?

#48
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Nu există pe softul Asus.

Edited by gabize, 17 February 2018 - 21:37.


#49
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 15.12.2013
Eu sunt pe stock.

#50
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Ultimul firmware Asus modificat pentru Tenda AC9 cu flash de 8MB.

Attached Files



#51
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Cum ai reusit sa-i faci upgrade-ul de flash?

#52
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Te referi la flash-ul fizic? Daca e vorba de el am comandat de pe ebay flash acelasi model de la winbond si l-am schimbat. Posted Image
Daca te referi la firmware, este simplu intri in recovery cu routerul, e explicat cateva pagini mai in spate cum se face si incarci firmware-ul de la Asus care e net superior.

Atentie sunt doua variante de firmware Asus cea pentru modelul cu 8MB si cea standard de 16MB.

Am postat ambele variante de soft in acest topic.

Edited by radutuby, 18 February 2018 - 16:49.


#53
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Ma tenteaza si pe mine sa fac aceasta procedura. Ce avantaje ai? Ce dezavantaje?
Este grea procedura de schimbare a memoriei flash (necesita cunostinte speciale de electrotehnica) sau se poate schimba de catre orice noob, daca urmeaza anumiti pasi? Thanks!

#54
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 01.06.2007
Avantajul pentru mine este ca pot folosi firmware-ul oficial de la Asus plus alte firmware-uri experimentale, daca nu ai mai facut asa ceva niciodata nu iti recomand sa te apuci ca ramai fara router :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate