Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Tenda AC9

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#127
Neadumitru

Neadumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.11.2014
A instalat cineva versiunea: V15.03.05.16_multi
Exista vreun changelog, eu nu am gasit...?

#128
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Am instalat eu, fără a vedea diferențe. Ceea ce mă interesa pe mine, accesul din wan spre lan, cu port forwarding, nu s-a reparat.

#129
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
vin si eu cu o intrebare ciudata.
a fost contactat cineva care are acest router de cei de la rdeesh cu amenintari de genul : va filtram porturi pentru ca faceti abuz la porturile X sau Y. amenintari care se pare ca au fost duse la fapte?
povetea e urmatoarea. mi-am facut downgrade de net la casa parinteasca deoarece nu mai locuiesc acolo si nu au de ce sa plateasca babacii net de 1000MB.
am avut acest tip de conexiune vreun an si ceva , daca nu mai bine. o data cu downgrade-ul mi-am laut si acest router deoarece nu aveam de gand sa platesc 5 lei lunar pt echipamente rdeesh, oricare ar fie ele.
la vreo luna ma trezesc intr-o dimineata ca ma tot suna insistent un nr de digi. raspuns intr-un sfarsit si imi tot zice cucoana respectiva ca as avea un calculator "infectat" in retea care imi face abuz pe porturi.
ori cred ca va inchipuiti ca eu nu am nici un calculator acasa si singurele lucruri conectate erau un telefon si o tableta (nici una active in ziua respectiva). apoi imi zice ca daca nu opresc abuzul imi vor filtra porturi (m-am conectat remote la router si nu era absolul nici un device conectat la momentul apelului)
am ramas stupefiat. 2 luni mai tarziu 8080 e blocat, nu pot sa fac nici un speedtest pe servere rcs-rds si cine naiba mai stie ce mi-au filtrat.
A mai patit cineva asa ceva?
ma indoiesc ca ar putea sa fie din cauza routerului (am acelasi router la noua adresa si folosesc netul mult mai intens), dar nu vreau nici sa cad in cealalta extrema ca s-ar "razbuna" rdeeshul ca am mai taiat din $$ pe care ii luau pe luna.

#130
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Nu ai cumva vecini care să stie parola WiFi și să folosească conexiunea ta pentru torrenți ori altceva?
La partea de securitate e praf Tenda, eu l-am înlocuit cu Asus, aveam rapoarte zilnice de la antivirusul de pe NAS de incercări de conexiuni pe ftp sau http de pe IP-uri, mare parte asiatice.
Cine știe ce bot s-o fi îndrăgostit de IP-ul tău și face declarații de dragoste, flood-înd routerul. :)
Vorbind serios, ar trebui să ceri lămuriri: ai trafic pe upload sau pe download? Pe ce porturi? Sau spre/de pe ce site-uri?
Fără detalii nu poți decât emite ipoteze.

Sper că n-ai activat panarama aia de aplicație de remote de pe mobil... Aia face o conexiune gratuită DDNS printr-un server chinezesc, ce mă îndoiesc c-ar avea securizate porturile/conexiunile.

#131
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014
am vreo 2 vecini care au parola, dar la fel, nu erau in zona si cum am zis m-am conectat imediat remote la el si nu era nici un device activ in retea.
o sa fac o plangere sa vad care e treaba. o fi praf la partea de securitate , dar deja o dam in 007 cu spioni in firmware. nu m-ar deranja nici sa pun firmware de asus pe el... si ala ciopartit de 8 mega ,cred ca ar fi indeajuns la ce e folosit.
portul 8080 e filtrat in&out asta e clar. era inainte portul de administrare remote (l-am schimbat cu 8585) ,dar nu stiu ce sa zic.
ideea e ca as vrea sa-mi scoata filtrarea sa vad daca mai sunt probleme si nu cred ca vor fi de acord.

#132
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Postapoklyps3, on 22 decembrie 2018 - 19:28, said:

vin si eu cu o intrebare ciudata.
a fost contactat cineva care are acest router de cei de la rdeesh cu amenintari de genul : va filtram porturi pentru ca faceti abuz la porturile X sau Y. amenintari care se pare ca au fost duse la fapte?
povetea e urmatoarea. mi-am facut downgrade de net la casa parinteasca deoarece nu mai locuiesc acolo si nu au de ce sa plateasca babacii net de 1000MB.
am avut acest tip de conexiune vreun an si ceva , daca nu mai bine. o data cu downgrade-ul mi-am laut si acest router deoarece nu aveam de gand sa platesc 5 lei lunar pt echipamente rdeesh, oricare ar fie ele.
la vreo luna ma trezesc intr-o dimineata ca ma tot suna insistent un nr de digi. raspuns intr-un sfarsit si imi tot zice cucoana respectiva ca as avea un calculator "infectat" in retea care imi face abuz pe porturi.
ori cred ca va inchipuiti ca eu nu am nici un calculator acasa si singurele lucruri conectate erau un telefon si o tableta (nici una active in ziua respectiva). apoi imi zice ca daca nu opresc abuzul imi vor filtra porturi (m-am conectat remote la router si nu era absolul nici un device conectat la momentul apelului)
am ramas stupefiat. 2 luni mai tarziu 8080 e blocat, nu pot sa fac nici un speedtest pe servere rcs-rds si cine naiba mai stie ce mi-au filtrat.
A mai patit cineva asa ceva?
ma indoiesc ca ar putea sa fie din cauza routerului (am acelasi router la noua adresa si folosesc netul mult mai intens), dar nu vreau nici sa cad in cealalta extrema ca s-ar "razbuna" rdeeshul ca am mai taiat din $$ pe care ii luau pe luna.
Da,baiatul meu! Cu acest router,aceasta MIZERIE... faci flood in retea si le dai echipamentele peste cap.Pe portul 8080 se facea flood de catre "maretul TENDA",acesta dand ca tampitul comanda PING si dandu-le severele peste cap celor de la RDS.Ciudat ca nu au cei de la RDS configurari eficiente antiflood in 2018! Dar in fine... sa revenim la mizeria Tenda, bine au/ti-au facut fiindca au aplicat masura! Si-au curatat reteaua de PING-urile mizeriei tale de Tenda!
Da, baiatul meu, routerul tau este de vina! NU mai cumpara mizerii fiindca meritat ti-o iei! Ia un baros si fa praf ambele routere marca TENDA,cumpara-ti ceva decent (iar o sa-mi sara in cap userii dar eu recomand in primul rand MikroTik - gasesti hAP ac2 la pret decent,apoi... daca nu vrei ceva profesional,poti accesa gama pocnitorilor mai putin periculoase gen TP-Link,ASUS... etc. dar EVITA TENDA cum ai evita o grenada cu cuiul scos)!
Cam asta este!


View Postapoklyps3, on 22 decembrie 2018 - 20:08, said:

am vreo 2 vecini care au parola, dar la fel, nu erau in zona si cum am zis m-am conectat imediat remote la el si nu era nici un device activ in retea.
o sa fac o plangere sa vad care e treaba. o fi praf la partea de securitate , dar deja o dam in 007 cu spioni in firmware. nu m-ar deranja nici sa pun firmware de asus pe el... si ala ciopartit de 8 mega ,cred ca ar fi indeajuns la ce e folosit.
portul 8080 e filtrat in&out asta e clar. era inainte portul de administrare remote (l-am schimbat cu 8585) ,dar nu stiu ce sa zic.
ideea e ca as vrea sa-mi scoata filtrarea sa vad daca mai sunt probleme si nu cred ca vor fi de acord.
NU mai face plangere, baiatul meu... ia barosul cum ti-am spus si farama TENDELE, da-le foc... fa-le ceva si scapa de ele URGENT! Fabricantii acesor mizerii nu stiu cum au loc pe piata,nu respecta niciun standard,sunt de capul lor,fac produse de o calitate execrabila,adevarate INFECTII IT!!!

#133
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Da' de ce vorbești ca un golan? Frumos nu poți transmite mesajul?
Crezi că dacă afișezi atitudinea asta impresionezi?

Cât despre Tenda, de la început s-a acceptat faptul că n-are treabă cu securitatea rețelei.
Dar totuși e mai probabil că vreun bot a prins drag de IP-ul lui și de ceva porturi generos deschise și-l omoară cu incercări de conectare pe ele.
De câte ori citesc log-urile de pe Synology, pagini întregi sunt de ack-uri pe protocoale diverse respinse sau IP-uri blocate. În condițiile de rețea home-use, fără resurse la vedere.

#134
apoklyps3

apoklyps3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.04.2014

View PostTehnicianul090370, on 29 decembrie 2018 - 11:12, said:

Da,baiatul meu! Cu acest router,aceasta MIZERIE... faci flood in retea si le dai echipamentele peste cap.Pe portul 8080 se facea flood de catre "maretul TENDA",acesta dand ca tampitul comanda PING si dandu-le severele peste cap celor de la RDS.Ciudat ca nu au cei de la RDS configurari eficiente antiflood in 2018! Dar in fine... sa revenim la mizeria Tenda, bine au/ti-au facut fiindca au aplicat masura! Si-au curatat reteaua de PING-urile mizeriei tale de Tenda!
Da, baiatul meu, routerul tau este de vina! NU mai cumpara mizerii fiindca meritat ti-o iei! Ia un baros si fa praf ambele routere marca TENDA,cumpara-ti ceva decent (iar o sa-mi sara in cap userii dar eu recomand in primul rand MikroTik - gasesti hAP ac2 la pret decent,apoi... daca nu vrei ceva profesional,poti accesa gama pocnitorilor mai putin periculoase gen TP-Link,ASUS... etc. dar EVITA TENDA cum ai evita o grenada cu cuiul scos)!
Cam asta este!



NU mai face plangere, baiatul meu... ia barosul cum ti-am spus si farama TENDELE, da-le foc... fa-le ceva si scapa de ele URGENT! Fabricantii acesor mizerii nu stiu cum au loc pe piata,nu respecta niciun standard,sunt de capul lor,fac produse de o calitate execrabila,adevarate INFECTII IT!!!
nu, mersi.
am acelasi router in alta locatie si nu am aceleasi probleme.
o sa fac plangere.
sarbatori fericite si tie

#135
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Plangere cui? Chinezilor de la Tenda?

#136
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Exact. Sunt curios dacă vine răspuns. :D

#137
cosmyn13

cosmyn13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 31.05.2004
Pe tenda.com.cn a aparut o varianta noua de soft. AC9V3.0升级软件 V15.03.06.42_multi , dar este pentru Ac9V3.0.

#138
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 01.06.2007
AC9 V3 are CPU Realtek nu Broadcom cum are prima versiune. Acest firmware nu este compatibil cu Tenda AC9 cu CPU Broadcom.

Attached Files



#139
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Parcă și ram-ul e mai mare la v3.

#140
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 01.06.2007
Doar flash-ul e mai mare in loc de 8 are 16 MB iar RAM-ul e acelasi de 128MB

#141
gabize

gabize

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 20.11.2007
Probabil am citit la alt model și am avut impresia ca are 256.

#142
baadnwz

baadnwz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 11.02.2013
Salutare,

Are cineva ultimele versiuni de ASUSWRT / Merlin pentru AC9 8 mB flash? am incercat pe formul .cn dar nu ma descurc :)

#143
Adopro2003

Adopro2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.02.2016

View Postradutuby, on 16 noiembrie 2017 - 18:01, said:

Stie IPV6 cu firmware alternativ am gasit firmware de asus AC1200+ recompilat pentru memoria flash de 8mb ca si hardware e la fel, si merge fara probleme.
BTW pe aliexpress se vinde acest model de router direct cu firmware de la ASUS Posted Image

Atasat aveti firmware Merlin si soft oficial de Asus , procedura de flashing e prin recovery prin CFE mini web browser.

Deci cum pot seta acest router Tenda AC1200 ca să mi ofere ipv6 la consola Xbox one s? Furnizorul de internet(Digi-fiberlink 1000) oferă IPv6
Mulțumesc

#144
radutuby

radutuby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 01.06.2007
Routerul asta nu stie Ipv6.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate