Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Germania : Bischofswiesen

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Salut
Pe la sfarsitul lunii septembrie o sa fiu o saptamana in Bischofswiesen , nu am mai fost in zona iar din ce vad pe maps e o zona de munte cu multe lacuri [ nou ne place muntele si cred ca o sa fie superb ] dar si in imprejurimi [ Austria , Italia ] , cu ajutorul vostru poate reusesc sa fac un program cu ce locuri ar fi de vizitat , o sa fiu cu sotia + pitica de 1 an jumatate si o sa avem masina la dispozitie deci deplasarea nu o sa fie o problema ,  ideal ar fi plimbari de o zi plecat dimineata si seara inapoi dar daca e ceva de nerefuzat ma pot caza in zona fara probleme mai ales ca suntem cu pitica , astept cu interes  propunerile voastre

https://www.google.r...2.9648972?hl=ro

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
mai mult sau mai putin cunosc partea austriaca (Bad Gastein, Großglockner). Si din cate observ pe maps, ai o gramada de parcuri naturale. Ai parcul national Berchtesgarden la picioare, in Austria la Bad Hofgastein sau Bad Gastein ai posibilitatea sa faci wellness / spa. Dupa care poti vizita Großglockner (cel mai inalt munte austriac), sau parcul national Ries/Aurina din Italia.

#3
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nici nu iti inchipui cite ai de vazut,....sa mergi si la Kitzbuhel cu telecabana pina in virful muntelui....pe acolo la castelul lui Hitler....

E ceva nemaipomenit toata zona....poate treci si vezi si lamele de la o ferma....si tunelurile spre Italia....

Concediu placut!...poate ne intilnim, ca si eu merg in septembrie pe acolo....

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
superba zona, foarte multe de vazut, eu din pacate nu o stiu asa bine, stiu bavaria, dar e relativ departe. din ce ai pe aproape (in germania), eu n-as rata herrenchiemsee (desi asta nu e la munte).

#5
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005

View Postbusiness11, on 22 august 2017 - 11:57, said:

mai mult sau mai putin cunosc partea austriaca (Bad Gastein, Großglockner). Si din cate observ pe maps, ai o gramada de parcuri naturale. Ai parcul national Berchtesgarden la picioare, in Austria la Bad Hofgastein sau Bad Gastein ai posibilitatea sa faci wellness / spa. Dupa care poti vizita Großglockner (cel mai inalt munte austriac), sau parcul national Ries/Aurina din Italia.

Berchtesgarden sigur o sa-l vizitam e la 2 pasi , mi-ar placea sa ajung si la Großglockner dar nu stiu cum o sa fie vremea , apropo acum ma gandeasc sa echipez masina cu anvelopele de iarna ?

View Post_Dadi_, on 22 august 2017 - 13:12, said:

Nici nu iti inchipui cite ai de vazut,....sa mergi si la Kitzbuhel cu telecabana pina in virful muntelui....pe acolo la castelul lui Hitler....

E ceva nemaipomenit toata zona....poate treci si vezi si lamele de la o ferma....si tunelurile spre Italia....

Concediu placut!...poate ne intilnim, ca si eu merg in septembrie pe acolo....

Notat , o ferma ar fi ok mai ales ca suntem cu pitica , o sa ma interesez mai mult cand ajung in zona la gazda

View Postborn2lose, on 22 august 2017 - 13:21, said:

superba zona, foarte multe de vazut, eu din pacate nu o stiu asa bine, stiu bavaria, dar e relativ departe. din ce ai pe aproape (in germania), eu n-as rata herrenchiemsee (desi asta nu e la munte).

De Castelul Herrenchiemsee nu stiam ms de pont , arata superb in poze , ma refeream ca imi place muntele mai mult ca marea

Attached Files


Edited by Doggfather, 22 August 2017 - 13:44.


#6
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015

View PostDoggfather, on 22 august 2017 - 13:33, said:

Notat , o ferma ar fi ok mai ales ca suntem cu pitica , o sa ma interesez mai mult cand ajung in zona la gazda



Ferma este exact la granita cum treci din Tirolul nemtesc in cel austriac, au cazare...caut o poza...

Edited by _Dadi_, 22 August 2017 - 14:01.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDoggfather, on 22 august 2017 - 13:33, said:

Berchtesgarden sigur o sa-l vizitam e la 2 pasi , mi-ar placea sa ajung si la Großglockner dar nu stiu cum o sa fie vremea , apropo acum ma gandeasc sa echipez masina cu anvelopele de iarna ?

da este o idee buna, actual ziua nu depaseste 10 grade iar noaptea scade sub 0 (plus ploaie), deci este posibil sa dai de gheata, asa ca iti recomand anvelope de iarna plus lanturi pentru orice eventualitate.

Edited by business11, 22 August 2017 - 14:11.


#8
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
... si pt excursii cu o noapte de cazare, recomand zona lacului walchensee, absolut superba, sunt si niste trasee usoare/medii intre lacul walchensee si alte lacuri glaciare din zona. e relativ departe de tine, dar gasesti pensiuni minunate in zona, ce-i drept deloc ieftine   Posted Image

Edited by born2lose, 22 August 2017 - 14:14.


#9
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Nu gasesc pozele mele, nu stiu prin ce PC or fi.....da pe undeva pe aici este cu lamele....zici ca esti in Anzi....

https://www.google.r....7580185,15.25z

#10
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005

View Post_Dadi_, on 22 august 2017 - 14:32, said:

Nu gasesc pozele mele, nu stiu prin ce PC or fi.....da pe undeva pe aici este cu lamele....zici ca esti in Anzi....
https://www.google.r....7580185,15.25z

ms , le gasim noi nu e problema  Posted Image

View Postborn2lose, on 22 august 2017 - 14:13, said:

... si pt excursii cu o noapte de cazare, recomand zona lacului walchensee, absolut superba, sunt si niste trasee usoare/medii intre lacul walchensee si alte lacuri glaciare din zona. e relativ departe de tine, dar gasesti pensiuni minunate in zona, ce-i drept deloc ieftine

Superb , 166 km nu e mult , depinde de "traseele" finale

View Postbusiness11, on 22 august 2017 - 14:09, said:

da este o idee buna, actual ziua nu depaseste 10 grade iar noaptea scade sub 0 (plus ploaie), deci este posibil sa dai de gheata, asa ca iti recomand anvelope de iarna plus lanturi pentru orice eventualitate.

Momentan sunt in dubii nu stiu ce sa zic  , cu o saptamana inainte o sa verific vremea o sa vb si cu cei din zona  , nu as merge atata drum cu anvelope de iarna ca ma termina zgomotul ,  din ce vad acum prognoza pentru septembrie nu e de speriat dar daca ma prinde o nisoare de cateva zile pe undeva iar nu e bine  Posted Image

https://www.accuweat...monyr=9/01/2017

Edited by Doggfather, 22 August 2017 - 16:49.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDoggfather, on 22 august 2017 - 16:42, said:


Momentan sunt in dubii nu stiu ce sa zic  , cu o saptamana inainte o sa verific vremea o sa vb si cu cei din zona  , nu as merge atata drum cu anvelope de iarna ca ma termina zgomotul ,  din ce vad acum prognoza pentru septembrie nu e de speriat dar daca ma prinde o nisoare de cateva zile pe undeva iar nu e bine  Posted Image

https://www.accuweat...monyr=9/01/2017

eu zic ca zapada este problema mai mica, mai grav este cu gheata. Daca tot ploua si noaptea temperatura scade, risti sa dai de gheata si este periculos. Ramai pe anvelope de vara si in caz de urgenta sa ai lanturile de iarna la tine.

#12
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Merita vazut si lacul Chiemsee cu cele doua insule : Herrenchiemsee (cu castelul - insula barbatilor, in traducere) si Frauenchiemsee (unde este o manastire - insula femeilor).

Alte locatii punctuale nu pot sa iti dau acum insa zona in totalitate este superba. Daca ai parte de vreme buna si e soare, iarba e atata de verde incat ai impresia ca vacile care pasc pe pasunile alea mai mult sau mai putin alpine tocmai "filmeaza" reclame la Milka :)

Nu rata berea bavareza din zona aia. In Germania exista o sumedenie marci de bere insa cele mai bune sunt alea din sudul Bavariei (si din Franken, dar asta-i departe.). Chiemseer Bier si Tegernseer Bier sunt intre favoritele mele, iar daca n-ai avut ocazia sa gusti bere nefiltrata din Bavaria acum e momentul. Nu neaparat la restaurant, in orice supermarket aproape orice bere nemteasca costa in jur de 1€.

#13
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Posibil sa fi facut "planu ca rromu"  , la vreme anunta vremea ploiasa  :  https://www.accuweat.../172379    Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate