Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Viscri - sa moara fraierii la tara!

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Fara semnal? Si netul de unde mai vine?

#56
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostLex404, on 22 august 2017 - 11:55, said:

DAca nu i-o aratai pe Elodia, degeaba... La voi, Elodia e steaua! Si steaua e Elodia. Prajitura Elodia, supa Elodia, strada Elodia, viata Elodia...

Vrei sa omor turismul local ? Peste ani , va fi subiect de "Team Building " . Obiectiv turstic ....directorii de multinatonale din Bucuresti ne vor sapa gradinile in cadrul actiunii organizate " Cautarea Elodiei " . As fi ucis cu bolovani de celalti concetateni daca as dezvalui locul  . Doar un nativ codlean il cunoaste ...nu l-am zis noi nici la Politie !
Lex-ule tu ma cam sabotezi .

Edited by JurasikMan, 22 August 2017 - 13:28.


#57
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Nu a intrat in vigoare legea asta (video) ? Pacat ! (ca se intorceau fitosii inapoi de unde au plecat)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kWFuJ-lrgew?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 22 August 2017 - 13:37.


#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postsamebo, on 22 august 2017 - 13:13, said:

Fara semnal? Si netul de unde mai vine?
Care net? :).
Nu mori fara net un weekend.
Dar daca chiar mori, repet, in locatia principala "este" de toate. Semnal de la toti operatorii, 4G, etc. Are o solutie de transmis semnalul cu antene directive de la un releu din apropiere si o antena omnidirectiva care repeta semnalul in incinta.

#59
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Andi Moisescu despre Viscri :

Quote

E frumos ! e superb ! are iarba si copaci ! practic ...e ca la noi la tara ! dar cel mai important e ca nu-i are pe taranii nostri...de la Bucuresti !
Sursa

#60
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Are partiala dreptate Moisescu, treaba e ca prea mult generalizeaza...

Edited by Adm, 23 August 2017 - 07:48.


#61
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,323
  • Înscris: 31.08.2006

View Poststlk, on 22 august 2017 - 14:00, said:

Andi Moisescu despre Viscri :


   Pai, Andi fiind nascut in Bucuresti, normal ca se oftica, vazand cata cocalarime a penetrat in orasul asta de prin toate colturile tarii. Si asta nu numai dupa decembrie '89, ci si inainte, fiindca Ceascone visa la marea industrializare care urma sa se faca si cu oamenii muncii de la sate. In Bucuresti, in anii '90, in unele cartiere, "domnii" tarani pripasiti in Capitala inca taiau porcul de Craciun in fata blocului, iar unii dintre ei veneau acasa, la bloc, direct cu basculanta sau cu tractorul de la serviciu. Deci, prea mari asteptari de la astia e clar ca nu trebuie sa avem.

#62
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Chiar te laud ca ai pus mesajul lui Moisescu, eu cred ca are dreptate, partiala evident.

#63
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostMr_Who, on 22 august 2017 - 12:54, said:

Care-i mesajul? Ce legatura are arhitectura saseasca de secol XIII cu austroungarii? Posted Image
In sec. XIII erau doar ungarii, fara austro-.

View Poststlk, on 22 august 2017 - 14:00, said:

Andi Moisescu despre Viscri :

Sursa

Sincer, nici mie nu-mi convine ca in satul unde am conacul sa imi zbarnaie turistii cu masinile pe la poarta...

Sa se duca la asfalt, la pensiuni, la net wi-fi, la stranduri, in salina, la discoteca etc., la civilizatie.

Sa-mi lase linistea satului ne-alterata, vacile ne-speriate si greierii ne-amutiti.

O exceptie fac: cei care vin cu biclele. Isi lasa masinile la pensiuni si apoi pedaleaza ecologic si in ton cu mediul, fara sa deranjeze. Posted Image

Edited by Hunor_66, 22 August 2017 - 23:04.


#64
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Eu observ ca f multi oameni sunt utopici/retrograzi, adica Viscri e un fel de paradis neintinat de modern, incremenit in mizeria de acum un secol!

Oameni buni, treziti-va! Nu mai vrea nimeni sa traiasca ca acum un secol!
Imi aduc aminte de berberii din desert, care mimau salbaticia. pt turisti.
In corturile personale aveau TV, cuptor cu microunde si pe dedesuptul hainelor traditionale aveau trening Adibas.
Seful avea si AC la cort, dar era mascat!

Inteleg nevoia de deconectare si pastrarea unei atmosfere autentice, dar asta nu insemna WC in curte si spalat la *ur la lighean, odata pe saptamana!

Nu vine nimeni pe jos X km, de preferinta cu puradeii dupa el, ca sa vada case darapanate, fie ele sasesti!
Nu e nimic placut sa te plimbi cu caruta si sa te dogoreasca soarele! E inaltator cand urineaza calul si stropii te spala pe fata, simti ca esti in mijlocul naturii!
Simti ca traiesti!

Am copilarit la tara, am trait destul in conditii de sat (parca mai elevate decat la Viscri), am muls vaca, am dat la porci si m-am tarat dupa ouale gainilor!
Da, e nostalgie, pentru cca 5 minute, apoi iti trece!

Specificul national si atmosfera pot fi pastrate, chiar daca ai apa curenta si WIFI!

Nu pot generaliza, dar e greu sa le explic copiilor mei copilaria mea.
Ei nu pot intelege ca nu aveam TV decat 2 ore/zi, nu aveam baie si nu aveam tableta! Cum credeti ca pot fi interesati de Viscri?

E ca si cum mergi la Muzeul Taranului Roman.
Vezi, te inchini si iti scuipi in san ca traiesti acum.

P.S. Toti uitati ca turistii aduc bani!
Fara turistii care zbarnaie, zona ar fi abandonata rapid.

#65
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si cine ii obliga pe turisti sa mearga la Viscri? De unde concluzia ca localnicii vorsa traiasca din turism? E vorba de un satuc, uitat de lume, parasit de sasi prin anii '70-'80, cand emigrau la greu in Germania, azi probabil au ramas sub 400 de locuitori, marea majoritate batrani, pensionari, care vor doar sa-si traiasca in tihna zilele ce le-au ramas. Faptul ca Charles si-a cumparat case, tocmai ca i-a placut zona, a facut satul celebru, multi care se duc acolo spera sa vada palate regale, terase cu manele si Disneyland, localnicii sa le asfalteze drumul, ca ei sa nu-si rupa masinile de fite, de parca ar fi singurul sat din tara cu buda in fundul curtii. In Oltenia si azi se traieste in bordeie, sunt sate prin Apuseni, si nu numai, fara curent electric, asta nu deranjeaza pe nimeni, doar ca la Viscri nu exista terase cu manele. Chiar si titlul acestui topic dovedeste asta, "sa moara fraierii". De dusmani, bani, a uitat. Unii se plang ca au murit de foame, ca nu exista pensiuni, desi exista, doar ca ei in loc sa intrebe un localnic, unde e un restaurant, bar, pensiune, ei ciuleau urechile sa auda de unde urla manelele. Cum nu au auzit, au concluzionat ca nu exista localuri unde se poate manca. Nimeni nu e obligat, fortat, deportat la Viscri, nici cei cativa pensionari de acolo nu pot fi obligati sa faca agroturism, cum nici oltenii nu sunt obligati sa-si abandoneze bordeiele si sa-si faca vile. Cui ii place,merge, cui nu, se duce in alta parte.

#66
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Eu tot cred pierdem esenta. Sa recapitulam:
- Viscri nu e singurul sat din tara fara drumuri, canalizare, fara wifi si cu wc in curte! De fapt, toate satele din sunt asa.
- Chalry s-a saturat de bideul de la Buckingham si a vrut si el sa vada cum e sa te stergi cu coceanul la fund. Poate chiar asta cauta omu', parca si zicea ca asta ii place, sa vada cum se traia in evul mediu.
- Se mediatizeaza aiurea si aude si bucuresteanu' care vrea si el sa vada cum e viata la tara (de fapt, el a inteles ca asa e cool, ca doar ce mai pune pe fb?). Cand ajunge la tara nu-i convine ca-i prea ca la tara si se plange aiurea pe forumuri ca nu-i ca in Austria Posted Image

De unde s-a inteles ca satul ala (sau orice sat de pe la noi) e pregati sa primeasca turisti? De unde s-a inteles ca in Viscri sunt carciumi, restaurante, pensiuni, wifi, sau dusuri cum se astepta initiatorul?

Nu sunt impotriva turismului, insa ce vina au oamenii aia din sat ca sa merite "urecheala" initiatorului? Ei asa traiesc, ce vina au ca nu au pensiuni si hoteluri, adica sunt un sat ca multe altele din tara?

Edited by un_dac, 23 August 2017 - 08:53.


#67
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostAdm, on 23 august 2017 - 08:00, said:

P.S. Toti uitati ca turistii aduc bani!
Fara turistii care zbarnaie, zona ar fi abandonata rapid.

Mda, or fi aducand ei bani dar venetienii si locuitorii Barcelonei s-au cam saturat de ei. Posted Image))
Ideea e ca omul are nevoie de spatiu, liniste, etc. Suntem oricum supraaglomerati in alea cateva orase de la noi unde poti lucra cat sa nu mori de foame. Daca si in concediu te duci unde e un aflux de oameni, s-a dus dracu toata relaxarea. Stiu, pare ca ne place sa stam in coloana pe DN1, dar nu e asa. Posted Image)

In Magura Brasovului am intrebat un om de-al locului de ce nu se asfalteaza drumul. Raspuns: nu vrem vite urbane. Perfect adevarat. Posted Image

Uitati-va la Brasov. S-a dus dracului si orasul asta, plin de turisti in fiecare weekend. O ceasca de cafea cat un paharel de tuica costa 15 lei pe Republicii. Pai sa nu se enerveze localnicii?

Edited by mihaigerard, 23 August 2017 - 09:06.


#68
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sa faci paralela Viscri <-> Barcelona e oleaca cam deplasat.
Viscri pana sa ajung a Charles pe acolo era un sat mort, pustiu.
Acum preturile au explodat, iar oamenii de pe acolo nu cred ca traiesc cu aer.

E plina tara de sate goale, mai ales in ultimii ani.

#69
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostAdm, on 23 august 2017 - 08:00, said:

Eu observ ca f multi oameni sunt utopici/retrograzi, adica Viscri e un fel de paradis neintinat de modern, incremenit in mizeria de acum un secol!

[...]

Inteleg nevoia de deconectare si pastrarea unei atmosfere autentice, dar asta nu insemna WC in curte si spalat la *ur la lighean, odata pe saptamana!

[...]

Am copilarit la tara, am trait destul in conditii de sat (parca mai elevate decat la Viscri), am muls vaca, am dat la porci si m-am tarat dupa ouale gainilor!
Da, e nostalgie, pentru cca 5 minute, apoi iti trece!

[...]

E ca si cum mergi la Muzeul Taranului Roman.
Vezi, te inchini si iti scuipi in san ca traiesti acum.
Din postarea ta, inteleg ca nu prea ai fost in Viscri si te inspiri doar din OP.

Serios, Viscri nu-i nici pe departe asa de rau - sunt multe pensiuni decente - am revenit in Viscri de cateva ori si am stat in locuri diferite. nici pomeneala de spalat in lighean o data pe saptamana sau de conditii de acum un secol. Asta e doar o impresie de pantofar socat ca nu gaseste wifi si all-inclusive ca pe valea Prahovei.

Singurul neajuns vizibil este faptul ca drumul nu este asfaltat - lucru pe care banuiesc ca ti-l asumi din momentul in care iti alegi sa-ti petreci timpul pe acolo.

In orice loc din lumea asta, daca te duci fara o minima informare prealabila, sansele sa ai o experienta inferioara asteptarilor sunt destul de mari.

#70
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostAhasverus, on 23 august 2017 - 09:05, said:

Sa faci paralela Viscri <-> Barcelona e oleaca cam deplasat.
Viscri pana sa ajung a Charles pe acolo era un sat mort, pustiu.
Acum preturile au explodat, iar oamenii de pe acolo nu cred ca traiesc cu aer.

E plina tara de sate goale, mai ales in ultimii ani.


Tocmai, oamenii nu vor turism. Vor liniste, sa-i lase lumea in treaba lor.
Li se rupe lor de dezvoltare, economie & shit.

Turismul in exces s-a transformat intotdeauna in ceva negativ, in cele din urma.

Mark my words: se va ajunge la un moment dat la cote anuale de turisti sau suprataxare, in zonele supraaglomerate.

Edited by mihaigerard, 23 August 2017 - 09:14.


#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vrut să răspund eu, dar chiar nu mai am nimic de zis după ceea ce a spus Adm aici.
Şi a spus-o foarte bine şi la obiect.

#72
gvingi76

gvingi76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 19.03.2007
http://www.iqads.ro/...-de-publicitate

Quote

Majoritatea nu am pus nimic pe casele noastre și oamenii care trec prin el se pot bucura de simplitatea și frumusețea crudă a, cred eu, celui mai bine păstrat sat din Transilvania. Rikke, o daneză pe care am avut-o ca oaspete la Viscri 9, venită să caute un colț de liniște în care să-și termine de scris cartea spunea în review-ul ei că Viscri e "o utopie rurală" și că a apreciat locurile relaxate, necomerciale. Asta e ceva ce merită păstrat, nu-i așa?

Nu toti vor acelasi lucru. Sunt oameni pentru care este bine asa cum e acum, asta cauta. Daca dispar aceste locuri ei nu vor mai avea unde sa mearga. Sunt din ce in ce mai putine aceste locuri. Cei care vor TV, AC si altele au multe alte locuri unde sa mearga.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate