Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Viscri - sa moara fraierii la tara!

* * - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
"La pomul lăudat să nu te duci cu sacul" - zice un vechi proverb românesc.
Mai este si asta cu  - „Afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardul” - pentru ceva care de fapt nu există

In cazul asta Viscri exista dar ... fara leopard Posted Image

#38
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013
Ai pierdut total ideea, aici nu te duci sa gasesti ce e la oras, ci opusul, tocmai de aia vine Charles, satele astea mai izolate din Romania au doar urme de civilizatie si asta e frumos.Pentru un om crescut la tara cu siguranta o vizita la Viscri il cam lasa rece...

#39
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,249
  • Înscris: 31.08.2006

 MembruAnonim, on 22 august 2017 - 10:09, said:

    Tocanita de pui cu mamaliguta cu branza facuta in konie si pita coapta la cuptor.
Merg la tara in ideea de a scapa de tot ceea ce am la oras si sa ma intorc cu 60 de ani in urma. Tocmai nimicul ala, simplitatea, salbaticia locului, mirosul de balegar si fan, scroafele cu purceii pe marginea santului, ciurda de vaci sus pe deal fac din satul romanesc (ma rog, romanesco-sesesc) autenticul la care te intorci cu drag. Posted Image

               Ai perfecta dreptate. Eu nu m-as duce la sat ca sa dau de termopane ca si la oras, de internet si de wireless. Macar cateva zile pe an se poate renunta la toate astea. Din pacate pentru unii, sau din fericire pentru altii, nici locuitorii de la sat nu mai pastreaza obiceiurile de odinioara si se rup incet dar sigur de viata rustica  Sub masca modernizarii, de fapt, totul se kitschizeaza, se sablonizeaza, si in mediul rural.

#40
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
cine n-a înțeles că rumînia se termină la ieșirea din capitală... alien se numește.
cum bă să ai drumuri cu puliiticeni miliardari la 4 ani? (bine...și muncesc de se cacă pă ei...)

 fansat, on 22 august 2017 - 12:14, said:

   Ai perfecta dreptate. Eu nu m-as duce la sat ca sa dau de termopane ca si la oras, de internet si de wireless. Macar cateva zile pe an se poate renunta la toate astea. Din pacate pentru unii, sau din fericire pentru altii, nici locuitorii de la sat nu mai pastreaza obiceiurile de odinioara si se rup incet dar sigur de viata rustica  Sub masca modernizarii, de fapt, totul se kitschizeaza, se sablonizeaza, si in mediul rural.
greșit
se spală pe cap cu chiciu vostru și pleacă dracu... unde a înțărcat mutu iapa... ultima petrecere am cîntat-o unor tineri de-ai noștri... scoțieni... și mai sunt cretini cu bancuri despre ei...
- cînd vă întoarceți? întreb io
- cînd mi-oi vedea noada... ce-s tîmpit? a fost răspunsul...
chici zici?

Edited by sarac.lipit, 22 August 2017 - 12:24.


#41
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Fitze cat carul si basini parfumate. Va lipseste o perspectiva sanatoasa, despre cum 80% din globul pamantesc traieste sub nivelul rromilor dinainte de Viscri. Aia e realitatea, iar pansionul dichisit din Austria e exceptia.

Tocmai m-am intors din Africa si infrastructura si nivelul de trai, masurate conventional, sunt abisale. Dar asta nu-i impiedica pe toti locuitorii de acolo sa te intampine cu un zambet si cu un "hakuna matata", chiar daca n-au nimic sa-ti vanda. M-am simtit mai in siguranta si mai relaxat intre aia decat intre "civilizatii" din intersectiile aglomerate din Bucuresti.

#42
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu stii ce am observat, ca satele alea promovate la TV ca fiind "colt de rai" sunt in realitate niste sate infecte. Cand auzi la TV de o destinatie, e bine sa o eviti, ca e garantat una infecta.

Edited by samebo, 22 August 2017 - 12:24.


#43
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

 sarac.lipit, on 22 august 2017 - 12:21, said:

cine n-a înțeles că rumînia se termină la ieșirea din capitală... alien se numește.
cum bă să ai drumuri cu puliiticeni miliardari la 4 ani? (bine...și muncesc de se cacă pă ei...)


greșit
se spală pe cap cu chiciu vostru și pleacă dracu... unde a înțărcat mutu iapa... ultima petrecere am cîntat-o unor tineri de-ai noștri... scoțieni... și mai sunt cretini cu bancuri despre ei...
Asta e chiar buna, Romania se termina la Brasov...ce ii dincolo de munti trage tara in jos de ani si ani de zile.Faptul ca drumul spre un sat cu 400 de locuitori nu e asfaltat asta nu inseamna ca Romania e terminata, in multe locuri din Bucuresti iti rupi masina mai rau ca pe drumul asta spre Viscri.

#44
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Avem prieteni de familie originari din Budapesta, care locuiesc in Elvetia. Cu cativa ani in urma i-am insotit intr-o calatorie extinsa prin Ardeal.
Nu fusesera niciodata.
isi facusera vacantele in Africa, America de Sud, Asia..., dar niciodata in Transilvania.

Erau super-incantati la fiecare drum desfundat, la fiecare car cu boi, la fiecare turma de vaci pe sosea.
Se opreau in mijlocul drumului si faceau poze, trebuia sa am grija sa nu dea tir-urile peste ei...

Ne-au spus ca nici nu avem, idee ce comoara avem, ca inca n-o ajuns civilizatia in satele izolate, cu asfalt, apa curenta si canalizare si ca putem conserva astfel de zone complet naturale.

Am fost si noi la una din casele lor de vacanta, la vreo 40 km de Budapesta.
Casuta la marginea satului, printre vii, cu apa curenta, canalizare si asfalt printre tarlale...

#45
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Astea sunt mituri... sau niste straini prosti.

#46
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 PSC, on 22 august 2017 - 10:42, said:

Dacă n-ar fi fost austro-ungarii, n-am fi avut nici biserici fortificate, nici arhitectură săsească, nimic... am fi fost o ţară lipsită de turişti, poate numai montagnarzii să ne fi vizitat.

Deci tu crezi ca bisericile astea fortificate sasesti, cum e cea de la Viscri, au fost construite de austroungari. :roflmao:

Mai citeste, ca esti habarnist la istorie.

#47
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

 samebo, on 22 august 2017 - 12:42, said:

Astea sunt mituri... sau niste straini prosti.
Probabil....nu situ ce e in capul lor de vor sa viziteze zonele de la sat si nu se duc sa vada blocurile din Bucuresti...

#48
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu la sate nu ma duc... daca vreau natura ma duc in padure, pe munti, pe dealuri, etc departe de case, sate... ce naiba sa vezi in sate? Tarani? Din astia vezi si in orase, e plin de ei.

#49
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 Mr_Who, on 22 august 2017 - 12:43, said:


Deci tu crezi ca bisericile astea fortificate sasesti, cum e cea de la Viscri, au fost construite de austroungari. Posted Image

Mai citeste, ca esti habarnist la istorie.
Nu au fost construite de ei...dar cred ca se intelege mesajul,
sa inteleaga in special cei cu fatade roz la case Posted Image

#50
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

 samebo, on 22 august 2017 - 12:48, said:

Eu la sate nu ma duc... daca vreau natura ma duc in padure, pe munti, pe dealuri, etc departe de case, sate... ce naiba sa vezi in sate? Tarani? Din astia vezi si in orase, e plin de ei.
Pai mergi unde vrei....dar vezi ca gresesti, taranii de la tara sunt tarani in adevaratul sens al cuvantului, "taranii" din Bucuresti sunt necivilizati in civilizatie,

#51
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 Erwin_Rommel, on 22 august 2017 - 12:52, said:

Nu au fost construite de ei...dar cred ca se intelege mesajul,
sa inteleaga in special cei cu fatade roz la case Posted Image

Care-i mesajul? Ce legatura are arhitectura saseasca de secol XIII cu austroungarii? :lol:

#52
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
@samebo: nu stiu unde ai scos-o pe asta cu natura - era vorba despre cum ne-am astepta sa arate un sat traditional romanesc.

Sau, judecand dupa postarea initiala, despre cum s-ar astepta un turist pantofar sa consume agriturismul.

Edited by glumetu, 22 August 2017 - 12:55.


#53
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
So, concluzia e ca la Cernica e mai frumos decat la Viscri? :)))

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Daca tot ajungeti in zona aia si vreti sa traiti un weekend..."rural da' nu prea :lol:", va recomand sa mergeti la Cund. E acolo un neamt care a luat jumatate de sat si a facut minuni. Va duce si la vanatoare de trufe, cu caini specializati, mancare foarte buna, pairing de vinuri, totul intr-o ambianta rurala, in case care imbina foarte placut designul autentic, cu confortul cotidian. Nu e semnal gsm decat in locatia principala, unde e si restaurantul, iar accesul este pe un drum neasfaltat, dinspre Dumbraveni, dar era rezonabil cand am fost eu pe acolo.
Dar chiar te simti bine....

L.E. A nu se intelege ca denigrez Viscri si ce se intampla acolo. Nu am fost, nu stiu cum e, dar crescand in zona si mergand destul de des pe la tara in copilarie, imi pot imagina.
Este o oferta STRICT pentru publicul consumator de autentic, fara imbunatatiri, fara nimic. Viata la tara.....e un roman de Duiliu Zamfirescu. :lol:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate