Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

RJ11 Range Extender - in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Doresc sa montez un telefon fix intr-o zona a casei (etaj) unde nu am linie telefonica instalata. Dupa cateva cautari pe internetul strain, am descoperit ca exista asa-numitele range extendere de linie telefonica (pe RJ11) dar sunt vandute pe diverse site-uri straine, in special din China. Am gasit atat aparate care functioneaza wireless (destul de scump) cat si modele care extind semnalul telefonic prin reteaua electrica a locuintei (Powerline Extenders).

Avand deja experiente negative cu comenzi din Asia (timp foarte mare de la comanda pana la livrare), va rog sa-mi spuneti daca stiti vreun site romanesc sau, in cel mai rau caz, din UE, care vinde astfel de produse. Eu nu am gasit decat extendere LAN.

Ca si varianta alternativa, pot folosi un LAN wifi extender cu cablu de telefon montat pe un conector RJ45?

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Nu . Nu poti folosi extendere pentru wifi  pentru o linie telefonica.

Pune un link cu extenderul pentru rj11 , sa vedem cum arata .

Edited by ndor, 22 August 2017 - 09:17.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu prea inteleg ce cauti. Practic, tragi doua sarme si legi telefonul.

#4
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
@ndor: Aici ar fi modelul care se monteaza in perete, e si wireless si poate si RJ45. Iar aici modelul pentru priza.
@rumegus: nu vreau sa trag doua sarme, nu vreau gauri in pereti, plansee sau fire care atarna pe te miri unde.

Se pare ca la un mare magazin romanesc online exista adaptoare PoweLAN, dar sunt doar pentru ... LAN. Oare acestea pot transmite semnalul telefonic prin reteaua electrica daca folosesc cablu telefonic cu conectori RJ45 (sau chiar cablu UTP dar cu doua fire conectate)?

Edited by cris2d2, 22 August 2017 - 09:27.


#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004
pai el nu vrea sa mai traga fire. solutia 'romaneasca' ar fi sa iei un extender pe rj45 si niste adaptoare de la rj45 la rj11, nu vad de ce n-ar merge. varianta si mai romaneasca ar fi sa nu mai iei nici adaptoare, ci doar sa legi firele care ies din rj45 la cablul care intra in telefon.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Telefon fix cu receptor wireless, ai nevoie doar de statia de incarcare in camera respectiva, priza presupun ca ai acolo.

#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postcris2d2, on 22 august 2017 - 09:24, said:

Se pare ca la un mare magazin romanesc online exista adaptoare PoweLAN, dar sunt doar pentru ... LAN. Oare acestea pot transmite semnalul telefonic prin reteaua electrica daca folosesc cablu telefonic cu conectori RJ45 (sau chiar cablu UTP dar cu doua fire conectate)?
nu.

#8
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Se monteaza in perete , dar trebuie sa ai cabluri trase in prealabil pentru a putea functiona. Asta pentru primul link .
Al doilea link , e vorba de power line . Astea merg pe reteaua electrica din casa. Totusi au niste conditii sa functioneze ok si anume sa fie toate montate pe aceeasi faza , sa nu ai contoar digital iterpus pe linia lor , sa nu ai in tablou electric montate diferentiale ...etc .

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Un telefon cordless ce are? https://en.wikipedia...dless_telephone

Recomand sa mearga pe protocol DECT (pentru securitate si de obicei calitate/range/compatibilitate - plus ca poti sa gasesti extendere daca chiar nu-ti bate).

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Un telefon wireless Dect rezolva problema in toata casa.
Eu stau la bloc si tot am semnal si in fata blocului.

#11
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Am uitat sa mentionez ca telefonul de fapt e o masina fax, nu e vorba ca nu am aparat si as putea achizitiona orice DECT.

@born2lose: exact la asta m-am gandit si eu dar nu stiu daca aceste extendere au ceva protocoale interne care detecteaza semnalele LAN sau sunt doar niste conexiuni directe, putand conecta practic orice.

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
tie iti trebuie un convertor FXS-FXO, asta sa cauti
te va costa, nu gluma. mai degraba tragi fire.

Edited by sonnydellmarco, 22 August 2017 - 11:17.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

View Postcris2d2, on 22 august 2017 - 10:21, said:

dar nu stiu daca aceste extendere au ceva protocoale interne care detecteaza semnalele LAN sau sunt doar niste conexiuni directe, putand conecta practic orice.

Au un standard pe care lucreaza ( 802.1 ), nu poti conecta orice la ele, nu sunt conexiuni "directe".

Acum m-am uitat si la linkul tau cu extenderul si ma tem ca va trebui sa te dezamagesc profund.

Sunt un fel de prize cu destinatie hoteliera. Acel port de RJ11 are in spate conexiuni de cablu, e independent de partea de WiFi.
Gasesti si in Romania asa ceva. Chiar m-am jucat cu vreo 2 modele. Unul avea port RJ11 si pe spate ca sa poti baga firul telefonic, celalalt avea suruburi de prindere ptr firele de telefon.

Cablu de internet ai tras la etaj ? Ca eventual poti baga telefonul prin el, in anumite conditii - evident conexiuni fizice - fir la fir.

Ptr al doiela model - e tot ptr WiFi - bazat pe Voice over IP. Si ajungi la ce a zis deja altcineva - ai nevoie de convertoare VoIP - FXS sau FXO - dupa caz.

#14
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Ooof, deja se complica treaba... Posted Image

Dar va multumesc tuturor pentru raspunsuri si clarificari, ramane sa aleg o varianta rapida, ieftina si utila.

Edited by cris2d2, 22 August 2017 - 12:39.


#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcris2d2, on 22 august 2017 - 10:21, said:

@born2lose: exact la asta m-am gandit si eu dar nu stiu daca aceste extendere au ceva protocoale interne care detecteaza semnalele LAN sau sunt doar niste conexiuni directe, putand conecta practic orice.
nu, eu acolo de fapt cred ca am scris o mare ineptie. nu cred ca sunt sanse sa mearga asa.

#16
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Varianta splitter-elor de la RCA pare sa functioneze, dar poate fi problematica folosirea lor. Sunt multe persoane care se plang de calitatea legaturii facute prin reteaua electrica.

Ma gandesc la 2 variante, nu stiu ce costuri implica.
Prima: un serviciu tip "mail to fax".  Foarte comod, practic ai faxul la tine chiar si cand nu esti acasa.
A2a nu stiu daca functioneaza, n-am testat-o decat pentru voce, nu si pentru fax: Un MODEM GSM la care sa cuplezi fax-ul tau. Eu am testat-o pentru voce si internet cu o cartela Vodafone. A mers perfect. Pentru fax e posibil sa fie nevoie de ceva setari sau activari de servicii suplimentare(abonament?).
Sa ne spui cum ai rezolvat-o.

Succes

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate