Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Defectiune Samsung Galaxy S6

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Augustin124

Augustin124

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2017
Buna seara . Detin un Samsung Galaxy S6 de ceva timp . Azi de dimineata , in timp ce era la incarcat a batut putin soarele pe el , iar cand l-am deconectat de la sursa de curent am observat o pata mov , aproape neobservabila in coltul drept din partea superioara a telefonului . M-am gandit ca e o problema de la soft si i-am dat un restart dar nimic . Nu i-am mai dat importanta , iar dupa jumatate de ora acea 'pata' s-a extins pe jumatatea ecranului . Dar nu stiu cum sa va explic ,  e ca si cum s-ar fi scurs acea culoare de 'mov' pe ecran . Dupa cateva ore s-a facut complet mov iar dupa inca 30-40 minute a devenit negru complet (procesul fiind acelasi , se facea negru incetul cu incetul .

Intrebarea mea este ce s-a stricat la el . Display-ul sau LCD-ul ? . Telefonul functioneaza perfect ,primesc apeluri si pot suna anumite persoane . *Orbeste , desigur . Imi cunosc telefonul oarecum pe de rost in ordine  ca sa umblu pe el .   Multumesc anticipat !

Edited by Augustin124, 21 August 2017 - 21:36.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil au fiert "zemurile" oled. Cred ca trebuie inlocuit display-ul.

Edited by pasilla, 21 August 2017 - 21:52.


#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

View Postpasilla, on 21 august 2017 - 21:48, said:

Probabil au fiert "zemurile" lcd. Cred ca trebuie inlocuit display-ul.
Samsung foloseşte ecrane AMOLED în telefoanele din seria S.
Au alt principiu de funcționare.

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
1. Display (la seria Galaxy) =/= LCD, ci AMOLED. Pata aceea galbena inseamna ca si-au dat duhul OLED-urile. Alt display.
(Atentie, rant incoming) 2. De ce mama naibii mereu, da' mereu, toata lumea zice de displayul de la telefon ca e LCD? Exista inca alte cateva tehnologii ce naiba, inclusiv OLED si e-Ink. (rant over)

#5
miroase

miroase

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.08.2017
Si eu sunt curioasa care ar putea fi cauza. S6 deja este considerat model vechi. Nu de alta, dar sa stiu la ce sa ma astept.

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

View PostAl3xandru35, on 21 august 2017 - 21:54, said:

1. Display (la seria Galaxy) =/= LCD, ci AMOLED. Pata aceea galbena inseamna ca si-au dat duhul OLED-urile. Alt display.
(Atentie, rant incoming) 2. De ce mama naibii mereu, da' mereu, toata lumea zice de displayul de la telefon ca e LCD? Exista inca alte cateva tehnologii ce naiba, inclusiv OLED si e-Ink. (rant over)
1. Sunt multe device-uri Galaxy cu ecran LCD. Doar telefoanele din seriile J, A, S, Note şi C  (nu toate) au ecran AMOLED.
2. Pentru că aşa sunt obişnuiți. LCD e cel mai utilizat tip de display.

View Postmiroase, on 21 august 2017 - 21:54, said:

Si eu sunt curioasa care ar putea fi cauza. S6 deja este considerat model vechi. Nu de alta, dar sa stiu la ce sa ma astept.
Cel mai probabil display-ul este vinovat. Mai bine îl duci într-un service, căci noi nu te putem lămuri fără acces la dispozitiv.

#7
Augustin124

Augustin124

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2017

View PostAl3xandru35, on 21 august 2017 - 21:54, said:

1. Display (la seria Galaxy) =/= LCD, ci AMOLED. Pata aceea galbena inseamna ca si-au dat duhul OLED-urile. Alt display.
(Atentie, rant incoming) 2. De ce mama naibii mereu, da' mereu, toata lumea zice de displayul de la telefon ca e LCD? Exista inca alte cateva tehnologii ce naiba, inclusiv OLED si e-Ink. (rant over)

http://imgur.com/uMKjn92 De asta am scris eu ca si cum ar fi doua chestii separate. Am sa-l duc la service sa se uite la el .

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016

View PostAugustin124, on 21 august 2017 - 22:50, said:



http://imgur.com/uMKjn92 De asta am scris eu ca si cum ar fi doua chestii separate. Am sa-l duc la service sa se uite la el .
Anunțul acela....
Display = afişaj (LCD, OLED etc.)
Sticlă = geam de protecție al display-ului care poate conține şi touch screen-ul (dacă nu e lipit de display).

#9
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAl3xandru35, on 21 august 2017 - 21:54, said:

1. Display (la seria Galaxy) =/= LCD, ci AMOLED. Pata aceea galbena inseamna ca si-au dat duhul OLED-urile. Alt display.
(Atentie, rant incoming) 2. De ce mama naibii mereu, da' mereu, toata lumea zice de displayul de la telefon ca e LCD? Exista inca alte cateva tehnologii ce naiba, inclusiv OLED si e-Ink. (rant over)
da de ce majoritatea spun la tv-urile ci diagonala mare plasma?asa e si cu telefoanele

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu, la TV-uri toate sunt LED, desi nu au decat panoul din spate luminat cu LED-uri.
In cazul tau, defectiunea nu poate fi remediata, display-ul trebuie schimbat.

#11
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

View PostAl3xandru35, on 21 august 2017 - 21:54, said:

De ce mama naibii mereu, da' mereu, toata lumea zice de displayul de la telefon ca e LCD? Exista inca alte cateva tehnologii ce naiba, inclusiv OLED si e-Ink. (rant over)

Da exemplu de telefon care sa aiba ecran principal cu tehnologie e-ink.

#12
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostMr_Who, on 22 august 2017 - 08:58, said:


Da exemplu de telefon care sa aiba ecran principal cu tehnologie e-ink.
Yota Yotaphone 2 sau 3. Desi nu este principal per se, se poate folosi telefonul numai cu displayul e-Ink.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate