Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Am descoperit că apartamentul pe care doresc să-l cumpăr are 4 ipoteci

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
M-am oprit la un apartament in zona centrala a Constantei care mi-a placut foarte mult si era la un pret corect,

Am vizionat de 4 ori si am pus toate intrebarile posibile vanzatorului. Am tot intrebat daca are vreun credit, vreo ipoteca, vreo sarcina, de
fiecare mi-a raspuns ca "Nu are niciun fel de sarcina, apartamentul e curat, fara nicio problema".

Apoi am cerut de la cadastru un extras de CF (carte funciara).

Am fost foarte surprinsa sa vad ca erau nu mai putin de 4 (patru) ipoteci facute prin BCR in anul 2007,

in valoarea ramasa de platit mai mare decat pretul apartamentului,

credite probabil facute prin supraevaluarea apartamentului in anul de maxim imobiliar 2007, pret care nici nu mai corespunde cu realitatea actuala.

Am inteles insa ca majoritatea vanzatorilor mint atunci cand vine vorba de ipotecile si sarcinile pe care le are un apartament, si ca te ari foarte rau daca nu ai verificat singur extrasul de carte funciara,

Care ar fi optiunile de proceduri cat de cat mai sigure pentru cumpararaea unui apartament
pe care sunt totusi sarcini: 4 ipoteci ?

Va multumesc anticipat

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
e simplu, atat timp cat sunt acele ipoteci nu ai cum sa-l cumperi.
din pacate trebuie sa mai cauti.

Edited by arg, 21 August 2017 - 15:23.


#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Cea mai sigura: sa nu il cumperi daca vrei sa fii sigur ca nu iei teapa.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
inainte sa cumperi un apartament te duci la cadastru si iti iei un extras, asa vezi daca este incarcat apartamentul. Partea a doua este ca un extras nu este actualizat mereu, intre timp apartamentul poate fi achitat, iar ipoteca poate nu a mai fost stearsa. Aici trebuie contactata banca respectiva ca sa afli ipoteca exacta.

Ca sa cumperi apartamentul, mai intai trebuiesc acoperite creditele ca altfel nu ai cum sa vinzi apartamentul. Daca apartamentul costa 100.000€ si creditul valoareaza 80.000€, atunci 80.000€ trebuiesc achitati bancii si 20.000€ primeste vanzatorul (minus taxe).

#5
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Adica apartamentul nu e cumparat de vanzator inca? Adica a platit din credit o parte si acum l-a dat la vanzare la un pret poate mai mare, iar dupa ce-l cumperi constati ca mai ai de platit din vechiul credit sau vechiul pret inca o parte?

Nu a dat toti banii?

Edited by babarzotea, 21 August 2017 - 15:31.


#6
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Cine din cadrul BCR si de la ce sucursala este persoana corecta care poate sa vorbeasca cu mine

despre ipotecile care sunt puse pe un apartament apartinand bancii si acelui vanzator?

Poate cineva de la BCR sa spuna ceva, apoi alt functionar de la BCR in alta zi sa spuna exact contrariul...?

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View PostmIRaJj, on 21 august 2017 - 15:19, said:

Am inteles insa ca majoritatea vanzatorilor mint atunci cand vine vorba de ipotecile si sarcinile pe care le are un apartament, si ca te ari foarte rau daca nu ai verificat singur extrasul de carte funciara.
ai inteles gresit. majoritatea vanzatorilor nu mint, pt ca stiu ca absolut orice notar din tara asta o sa ceara extras de carte funciara. de asemenea, nu ai cum sa te arzi, este imposibil sa cumperi un imobil fara sa verifici extrasul de carte funciara.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Contractul de vanzare-cumparare se face de notarul public care obtine un extras de carte funciara pentru autentificare. Cum ar veni – liber de sarcini.
Fara actul asta contractul este nul.
Ar mai fi varianta sa preiei ipoteca (ipotecile) si asta se noteaza clar in contract

Edited by Adm, 21 August 2017 - 19:37.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te poti "arde" numai daca ii dai un avans aiurea asa. Poate sa te atraga cu un pret mai mic decat ar face, sa te faca sa crezi ca mai are cumparatori sau se grabeste sa il dea si sa ceara avans. ;)

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pana la urma apartamentul asta este in zona centrala a Constantei sau in zona centrala a Timisoarei ?

https://www.avocatne...e-vanzator.html

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Ai deja un topic aici - https://forum.softpe...riile-la-banca/

#12
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostNaijax, on 21 august 2017 - 15:50, said:

Pana la urma apartamentul asta este in zona centrala a Constantei sau in zona centrala a Timisoarei ?

https://www.avocatne...e-vanzator.html
Burn! :lol:

#13
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostNaijax, on 21 august 2017 - 15:50, said:

Pana la urma apartamentul asta este in zona centrala a Constantei sau in zona centrala a Timisoarei ?

https://www.avocatne...e-vanzator.html

Esti rau si tu acuma. Nu vezi ca nu-i aceeasi persona ca au nume si poze diferite pe fiecare forum? Posted Image

#14
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Adica cumparatorul e de fapt vanzator si vrea sa stie daca e posibil sa pacaleasca pe cineva?

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nu mai, de fapt incearca sa vada daca e practica diferita in Ardeal fata de Muntenia si de Dobrogea si probabil si de alte zone si de cine pune botul mai repede.

#16
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Draga scumpa domnisoara, un apartament poate sa fie cu ipotecat, poate sa fie trecut prin E.B. si apoi dupa ce E.B. s-au schimbat(executor bancar) sa fie dosarul predat unui executor, proprietarul sa plateasca rate executorului conform cu intelegerea lor.
Incerc sa zic ca nu te afecteaza cu nimic ca si cumparator, inainte de cumparare te duci si stai de vorba cu executorul, el o sa iti dea o hartie la mana prin care creditul a fost stins, SE RADIAZA ipoteca.

Ai aflat ca apartamentul este ipotecat? Ok, ia de vorbeste cu proprietarul si vezi ce zice, in foarte multe cazuri ipoteca a fost pusa cand s-a semnat un contract de refinantare, adica majoritatea au semnat fara sa inteleaga ce implica refinantarea.
Am avut cunostinte care s-au pomenit cu ipoteca pe apartament fara sa gireze cu el, daca intrebai iti spuneau ca nu au ipoteca pe apartament, ca nu au girat cu el.
Lucrurile astea se afla cand se pregatesc actele de vanzare, atunci se afla de ipoteca si etc...

Cat timp este o intelegere intre proprietar si executor si tine ca cumparator, nu ai vreo problema, apartamentul iti apartine, sumele sunt girate la executor si el radiaza ipoteca.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Tu tot deschizi topicuri legate de imobiliare, dar sunt uimita de credulitatea ta!

Vanzatorul poate spune orice, pt ca adesea nu sunt doar hoti, ci si prosti.

Tu ceri hartii si sprijinul notarului.

#18
flyinsane

flyinsane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 31.08.2009

View PostmIRaJj, on 21 august 2017 - 15:19, said:

M-am oprit la un apartament in zona centrala a Constantei care mi-a placut foarte mult si era la un pret corect,

Am vizionat de 4 ori si am pus toate intrebarile posibile vanzatorului. Am tot intrebat daca are vreun credit, vreo ipoteca, vreo sarcina, de
fiecare mi-a raspuns ca "Nu are niciun fel de sarcina, apartamentul e curat, fara nicio problema".

Apoi am cerut de la cadastru un extras de CF (carte funciara).

Am fost foarte surprinsa sa vad ca erau nu mai putin de 4 (patru) ipoteci facute prin BCR in anul 2007,

in valoarea ramasa de platit mai mare decat pretul apartamentului,

credite probabil facute prin supraevaluarea apartamentului in anul de maxim imobiliar 2007, pret care nici nu mai corespunde cu realitatea actuala.

Am inteles insa ca majoritatea vanzatorilor mint atunci cand vine vorba de ipotecile si sarcinile pe care le are un apartament, si ca te ari foarte rau daca nu ai verificat singur extrasul de carte funciara,

Care ar fi optiunile de proceduri cat de cat mai sigure pentru cumpararaea unui apartament
pe care sunt totusi sarcini: 4 ipoteci ?

Va multumesc anticipat
In cartea funciara scrie valoarea creditului, nu valoarea ramasa de platit. Iti dai seama ca nu sta nimeni sa actualizeze in cartea funciara cat mai e de plata.

Inainte de incheierea actului de vanzare la notar, notarul solicita in prealabil la OCPI un extras de carte funciara pentru autentificare, care blocheaza cartea funciara astfel incat sa nu se mai poata efectua niciun fel de operatiune pana la vanzare (adica situatia de la soilcitarea extrasului sa fie aceeasi cu cea de la incheirea actului de vanzare). In extrasul asta apar sarcinile inscrise asupra imobilului. Daca exista vreo ipoteca, notarul nu va perfectiona contractul in lipsa unui acord al creditorului ipotecar ca ipoteca sa fie radiata/ ca tranzactia sa se realizeze, intrucat cartea funciara nu va inscrie transmiterea dreptului in lipsa unui astfel de acord.

Deci, cum ar putea sa se arda cumparatorul? Posted Image Numai daca plateste banii inainte de incheierea contractului si vanzatorul vrea sa il insele.

Se poate chiar ca ipoteca sa fie achitata, dar sa nu se fi efectuat radierea in cartea funciara. Radierea ipotecii nu se face automat, ci, dupa ce creditul este achitat, trebuie ca un reprezentant autorizat al bancii sa dea o declaratie la notar (ale carei costuri sunt suportate de fostul debitor), prin care sa declare ca creditul a fost achitat si sunt de acord cu radierea ipotecii. Apoi, cu declaratia asta se merge la cartea funciara si se cere radierea ipotecii.

View Postbusiness11, on 21 august 2017 - 15:26, said:

inainte sa cumperi un apartament te duci la cadastru si iti iei un extras, asa vezi daca este incarcat apartamentul. Partea a doua este ca un extras nu este actualizat mereu, intre timp apartamentul poate fi achitat, iar ipoteca poate nu a mai fost stearsa. Aici trebuie contactata banca respectiva ca sa afli ipoteca exacta.
Nu va afla nimic de la banca. Nu e legal.

Edited by flyinsane, 21 August 2017 - 21:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate