Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

yaris vs logan

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
gicucostel1996

gicucostel1996

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2017
Stiu ca sunt 2 clase diferite dar zilele trecute vorbeam cu tatal meu si am ajuns la un punct unde incepusem o discutie despre intretinerea,costurile,fibilitatea in timp dintre o Toyota yaris mai veche (2005) benzinar si un Logan de prin 2007 cu motor de 1.6 benzina.
El este multumit de toyota fiindca avem una in familie si pana acum 10 ani de zile nu am avut probleme cu ea, eu am coondus si un logan 1.6 benzina al prietenei mele si mi s a parut ok  insa eu nu sunt convins care model este mai rentabil daca doresc o masina pe benzina pentru oras si sa fie si fiabila in acelasi timp.
Voi ce ati alege dintre un yaris mai vechi si un logan ceva mai nou ? dpdv al confortului,consumului,costurilor de intretinere si al fiabilitatii ?
Ca si suma aprox 2500 euro pentru achizitie.

Edited by gicucostel1996, 21 August 2017 - 12:36.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Masina mai noua. In cazul de fata lganul e si mai nou, si mai mare.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"dpdv al confortului,consumului,costurilor de intretinere si al fiabilitatii ?"
Clasele le-ai ametit
Acum sa desfacem si aici :
comfort - Yaris
consum - nesemnificativ
cost intretinere -Logan
fiabilitate - Toyota dar nici cu Logan folosit casnic nu mi-e rusine
Una peste alta daca ajunge ca volum un Yaris sa mearga pe Toyota , este o masina foarte buna, spatioasa in interior contrar la ce se vede de afara .
Atentie doar ca 1,6 mpi de pe logan a fost cel mai echilibrat si fiabil motor pus vreodata pe aceasta masina , desi identic cu 1,4 era ceva mai puternic si nu se forta sa transporte caroseria .(cel mai perfect a fost 1,6 16v , mai scump putin la intretinere dar exceptional)

Edited by ldpe, 21 August 2017 - 12:50.


#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
RADU, tu iti cumperi o masina doar pentru ca este mai mare? Nu o cumperi in functie de nevoi? La fel si cu anul fabricatiei...e "relativ".

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dreaQ, on 21 august 2017 - 12:47, said:

RADU, tu iti cumperi o masina doar pentru ca este mai mare? Nu o cumperi in functie de nevoi? La fel si cu anul fabricatiei...e "relativ".
O cumpar pe aia de-mi place. Prefer intotdeauna masinile mai noi. Normal, daca masina mai noua nu-mi place (ca firma), nu o iau. Eu ma refeream strict intre alea doua date exemplu de initiator.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 _R_A_D_U, on 21 august 2017 - 12:51, said:

O cumpar pe aia de-mi place. Prefer intotdeauna masinile mai noi. Normal, daca masina mai noua nu-mi place (ca firma), nu o iau. Eu ma refeream strict intre alea doua date exemplu de initiator.


Numai niste rude au vandut o masina din 2011 si au mai pus bani ca sa cumpere una din 2006 Posted Image

on: alte variante nu gasesti ? daca o vrei pentru oras cred ca o masina de clasa mica nu asa mare ca loganul ar fi mai ok. Loganul e o masina fiabila, insa va avea consum mai mare.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe cea care imi e mai utila. Iti dau un caz concret (al meu): am un Chevrolet Spark (aceeasi clasa cu Yaris) de un an si la momentul respectiv ma uitat dupa o masina (logan fiind printre fruntase, ca sa zic asa).

Probleme la care urma sa ma astept: spatiul de parcare de la bloc, spatiul de parcare pe unde umblu, siguranta, confort interior, intretinere (ordinea e cea pe care am considerat-o ca e oportuna). Niciuna nu rupe gura targului la frumusete. Am ales Spark deoarece imi indeplinea nevoile (desi as fi vrut Logan, dar gabaritul prea mare l-a trecut in plan secund). Merg foarte mult in oras. Pe extraurban merg cam o data la 2 luni (+/-) si nu e o problema prea mare spatiul, nu merg in excursii cu tot neamul sa am nevoie si de remorca/rulota.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Spark e aceeasi clasa cu Aygo :)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 TruculMagic, on 21 august 2017 - 12:56, said:



Numai niste rude au vandut o masina din 2011 si au mai pus bani ca sa cumpere una din 2006 Posted Image

on: alte variante nu gasesti ? daca o vrei pentru oras cred ca o masina de clasa mica nu asa mare ca loganul ar fi mai ok. Loganul e o masina fiabila, insa va avea consum mai mare.
Aia au vrut beemveu, alea-alea pretentii de bogatani... Cum plm sa dai o masina mai noua, sa mai pui bani si sa iei o coaja cu 5 ani mai veche? Sa mor daca pricep! POate-s eu mai capsoman...
Adevarat, masinile mai mici sunt de preferat in oras. Intre cele doua date exemplu Toyota e "mai de firma" dar mai veche. Acum nu stim nici ce echipari au cele doua...

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 _R_A_D_U, on 21 august 2017 - 13:02, said:

Aia au vrut beemveu, alea-alea pretentii de bogatani... Cum plm sa dai o masina mai noua, sa mai pui bani si sa iei o coaja cu 5 ani mai veche? Sa mor daca pricep! POate-s eu mai capsoman...
Adevarat, masinile mai mici sunt de preferat in oras. Intre cele doua date exemplu Toyota e "mai de firma" dar mai veche. Acum nu stim nici ce echipari au cele doua...


Pai vorbim despre un low-cost cumparat de nou vs o masina premium luata sh, e diferenta de 5 ani intre ele, insa nu exista termen de comparatie la performante, calitate, etc. :)
Exemplu: Logan vs (A4 B7, Seria 3 E90, Passat B6).

#11
gicucostel1996

gicucostel1996

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2017
Alte variante de oras nu stiu ce pot sa gasesc si sa fie rezonabil..nemtoaicele nu ma prea incanta .
Ce spuneti de tripleta aygo/C1/107 ?

Edited by gicucostel1996, 21 August 2017 - 13:11.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 TruculMagic, on 21 august 2017 - 13:07, said:

Pai vorbim despre un low-cost cumparat de nou vs o masina premium luata sh, e diferenta de 5 ani intre ele, insa nu exista termen de comparatie la performante, calitate, etc. Posted Image
Exemplu: Logan vs (A4 B7, Seria 3 E90, Passat B6).
PArca ziceai ceva de 2011 vs 2006. Totusi, "premium-ul" ala s-a cam dus dupa 11 ani. Tot coaja e da' ma rog, gusturile nu se discuta...

Edited by _R_A_D_U, 21 August 2017 - 13:11.


#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017

 _R_A_D_U, on 21 august 2017 - 12:44, said:

Masina mai noua. In cazul de fata lganul e si mai nou, si mai mare.

Si mai nesigur la impact. Ai uitat sa precizezi.  Asta e un aspect important pentru cei care pretuiesc viata. Ceilalti il pot ignora.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Bogotta, on 21 august 2017 - 13:14, said:

Si mai nesigur la impact. Ai uitat sa precizezi.  Asta e un aspect important pentru cei care pretuiesc viata. Ceilalti il pot ignora.
Cind o fi sa te ia dracu, te ia si din altar! (nu-mi apartine, expresie populara)
Sa inteleg ca bisboarca aia a mica-i mai sigura? Esti chiar asa de sigur de asta?

Edited by _R_A_D_U, 21 August 2017 - 13:17.


#15
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
daca mergi preponderent in oras - yarisul
daca mergi mai mult pe afara si mai ai ocazional de carat cite ceva - loganul

am pedalat pe ambele ca masini de serviciu (diesel, insa)

ps: la Toyota cam dureaza pina iti vin piesele in service, s-au intins si la +2 saptamini cu unele reparatii la caroserie, loganul se "serviseaza" mai repede

Edited by Taxon, 21 August 2017 - 13:30.


#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
ca an, ce mi-e 2005, ce mi-e 2007...

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Logan, fara ezitare.

E masina fata de gluma de Yaris, adica mai mare
Intretinere ieftina si rapida
Piese care le gasesti peste tot
Are si locuri in spate
Are si portbagaj, :lol:

#18
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
yaris, swift, ibiza, fiesta. loganul doar daca vrei sa cari cartofi. frantuzesti pt porumb..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate