Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Donatie in urma succesiunii

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
MadaP75000

MadaP75000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2017
Buna ziua,
Ma confrunt cu o situatie putin delicata: in urma decesului tatlui meu si a succesiunii facute, mama a a hotarat ca partea ei ( 62.5% din total) sa o doneze cuiva avand drept de uzufruct pe perioada vietii ei.
In acest caz ne cam lasa pe mine si pe sor-mea fara toata munca tatalui nostru, scotandu-ne practic din ecuatie ....
Ce se poate face legal pentru a impiedica acest lucru ? Exista „limite” in actele de donatie ? Poate fi atacat actul de donatie ?
Multumesc anticipat pentru ajutor,

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
ati facut voi - tu si sora - ceva care a determinat-o pe mama voastra sa ve "dezmosteneasca" ? tatal vostru a dorit sau nu sa va lase mostenire partea care vi se cuvine ?
condoleante pentru pierderea suferita...

Edited by corinadaniela, 21 August 2017 - 10:41.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
În ce privește donarea, există limite cu privire la posibilitatea de a dona și rezerva succesorală și în atare situație, actul de donare poate fi atacat. Dacă, însă, va face un act de vânzare/cumpărare cu clauză de întreținere, puteți să vă luați adio de la moștenire.
Este totuși greu de înțeles cum un părinte și-ar defavoriza proprii copii și ar favoriza un străin.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In principiu nu prea aveti spatiu mare de manevra. Puteti contesta donatia, dar fiind partea ei de succesiune, nu stiu cate sanse aveti. Putet cere revocarea donatiei dupa moartea mamei (reintregirea mostenirii) nu inainte sa urmati niste pasi (stiu ca donatiile pot fi revocate in anumite limite).

Daca va hotarati sa cereti anularea donatiei in instanta (cat mama voastra e in viata si sa aveti castig de cauza), mama voastra isi poate vinde partea (poate spun o aberatie, dar poate cere o partajare a mostenirii) si practic sa ramaneti cu restul de 37.5% si aici nu mai aveti ce sa faceti.

Cum zice si corina, poate ati calcat putin pe bec...

#5
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Vezi sa nu fie vorba de altceva decat donatie cu uzufruct.
Partea ei e 50% proprie, plus 12.5% din partea sotului.
Voi ati luat restul din partea tatalui, din partea mamei ea fiind in viata face ce vrea.
Citeste informativ art.1091 si urmatoarele din NCC(chiar si anterioarele le poti lectura)

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MadaP75000, on 21 august 2017 - 10:32, said:

Ce se poate face legal pentru a impiedica acest lucru ?  
Nimic, acum cât e în viață.

 MadaP75000, on 21 august 2017 - 10:32, said:

Poate fi atacat actul de donatie ?
Da, ți-a explicat Gabi_B_HD:

 MembruAnonim, on 21 august 2017 - 10:42, said:

În ce privește donarea, există limite cu privire la posibilitatea de a dona și rezerva succesorală și în atare situație, actul de donare poate fi atacat. Dacă, însă, va face un act de vânzare/cumpărare cu clauză de întreținere, puteți să vă luați adio de la moștenire.


#7
MadaP75000

MadaP75000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2017
Buna,
Am „calcat pe bec” pentru ca nu am fost de acord ca mama sa beneficieze integral de unele venituri, ramase in urma decesului tatalui meu; mai exact banii din 2 apartamente inchiriate ii vor reveni integral ei, iar banii de la o suprafata de teren data in arenda ( pamantul fiind mostenirea tatalui de la parintii sai) am hotarat ca se vor imparti la 3, in acest fel revenindu-i oricum o cota mai mare decat ce i s-ar cuveni legal.
Nu se pune problema de o situatie financiara precara sau de a se afla in orice situatie dificila din acest punct de vedere, deci nu pot decat  sa banuiesc de ce vrea sa faca asa ceva.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Asa cum au tot repetat si colegii, donatia poate fi atacata numai dupa moartea mamei dar, va spun sigur ca donatia se revoca foarte greu.
Daca, asa cum speculeaza colegii, ati "calcat pe bec", sansele sunt aproape zero

#9
MadaP75000

MadaP75000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2017

 Naijax, on 21 august 2017 - 11:03, said:

Asa cum au tot repetat si colegii, donatia poate fi atacata numai dupa moartea mamei dar, va spun sigur ca donatia se revoca foarte greu.
Daca, asa cum speculeaza colegii, ati "calcat pe bec", sansele sunt aproape zero
Repet, "am calcat pe bec" pentru ca nu am fost de acord ca toate veniturile ramase din decesul tatalui meu sa ii revina ei. Am cedat in favoarea ei chiria pentru cele 2 apartamente si 1/3 din banii de pe pamanturi.
Nu vreau sa comentez corectitudinea intentiilor ei, pentru ca nu are nici un sens.

P.S. Faptul persoana catre care vrea sa faca donatia, este minora (fiind unul dintre nepoti), schimba cu ceva lucrurile ?

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 MadaP75000, on 21 august 2017 - 11:01, said:

Buna,
Am „calcat pe bec” pentru ca nu am fost de acord ca mama sa beneficieze integral de unele venituri, ramase in urma decesului tatalui meu; mai exact banii din 2 apartamente inchiriate ii vor reveni integral ei, iar banii de la o suprafata de teren data in arenda ( pamantul fiind mostenirea tatalui de la parintii sai) am hotarat ca se vor imparti la 3, in acest fel revenindu-i oricum o cota mai mare decat ce i s-ar cuveni legal.
Nu se pune problema de o situatie financiara precara sau de a se afla in orice situatie dificila din acest punct de vedere, deci nu pot decat  sa banuiesc de ce vrea sa faca asa ceva.

E clar ca lumina zilei.
Inca un exemplu unde armonia familiala este dominanta caracteristica.

ps.
Eu iti recomand ca sa nu mai postezi nimic,pana cand nu expui exact situatia,cu bune cu rele.Nu de alta,da' pe aici posteaza si persoane mai sensibile,care o sa ajunga sa te si compatimeasca ce rau ai ajuns datorita masterii.
Si nu meriti acest lucru.

Edited by adisz, 21 August 2017 - 11:19.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Donatia este donatie. Doar sa nu fie catre persoane cu incapacitate de decizie (sau interzise) sau animalelor. Persoana minora se afla sub tutela unui adult care va administra donatia in favoarea ei (a persoanei minore). Daca nu exista un tutore legal (desi ma indoiesc) se poate ataca donatia pentru lipsa de discernamant a persoanei care primeste, dar instanta poate impune o persoana cu titlu de tutore pana la majorat (deci nici aici nu sunt prea multe sanse de castig, depinzand de judecator cum interpreteaza).

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MembruAnonim, on 21 august 2017 - 10:42, said:

În ce privește donarea, există limite cu privire la posibilitatea de a dona și rezerva succesorală și în atare situație, actul de donare poate fi atacat. Dacă, însă, va face un act de vânzare/cumpărare cu clauză de întreținere, puteți să vă luați adio de la moștenire.
Este totuși greu de înțeles cum un părinte și-ar defavoriza proprii copii și ar favoriza un străin.
Nu e greu de inteles. Ba chiar dimpotriva, foamea de avere, in conditiile in care n-ai facut nimic pentru a-i ajuta pe parinti, e foarte la moda acuma.Iar daca foamea asta s-a mai si manifestat la modul direct, ca in cazul de fata, ca " de ce sa ia  ea toti banii care i se cuvin", nu cred ca mai e ceva de discutat despre moralitate.

Edited by myshyk, 21 August 2017 - 12:35.


#13
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

 MadaP75000, on 21 august 2017 - 10:32, said:

in urma decesului tatlui meu si a succesiunii facute, mama a a hotarat ca partea ei ( 62.5% din total) sa o doneze cuiva
Este dreptul ei.
Dupa cum bine spui, este partea ei.
Si face ce vrea cu ea.

 MadaP75000, on 21 august 2017 - 10:32, said:

In acest caz ne cam lasa pe mine si pe sor-mea fara toata munca tatalui nostru, scotandu-ne practic din ecuatie ....
Nope Posted Image
Voi v-ati luat deja partea din munca tatalui vostru.
Acum sunteti pe cale de a fi scoase din ecuatia muncii mamei voastre.

 MadaP75000, on 21 august 2017 - 10:32, said:

Ce se poate face legal pentru a impiedica acest lucru ?
Legal, nimic.
Este o ilegalitate sa impiedici acest lucru.

Dar se poate face ceva, pe alta cale.
Scrii mai sus:

 MadaP75000, on 21 august 2017 - 11:01, said:

am hotarat ca se vor imparti la 3
Cine a hotarat? Se pare ca voi doua, NU si mama.
E corecta hotararea voastra? Probabil ca da. Insa pe ea a deranjat-o.
Are mama dreptate? Probabil ca nu.

Insa daca privesti problema din orice punct de vedere, inclusiv financiar, cel mai bine ar fi s-o luati cu frumosu' pe mama voastra. Cel mai probabil e ca veti reusi. Daca ii veti arata apreciere si o veti face si pe ea parte a procesului decizional, probabil ca va accepta chiar si impartirea in trei a veniturilor terenului. Insa cel mai important este sa incercati o relatie rezonabila (calda adica) cu mama voastra.

Daca insa veti insista pe dreptate si legalitate, veti pierde.
Pentru ca legea nu-i de partea voastra.

Edited by Sfantul Jakob, 21 August 2017 - 12:37.


#14
MadaP75000

MadaP75000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2017
Pamantul despre care vorbesc a fost al tatalui meu, mostenire de la parintii sai, mama neavand nici o contributie in dobandirea/ administrarea acestuia.
Casa in care au locuit ai mei, acum mama, a fost construita in timpul casatoriei din banii obtinuti din vanzarea casei parintesti a tatalui meu. La fel si cele 2 apartamente care sunt inchiriate si a caror chirie ii va reveni in totalitate. Toate bunurile imobile au fost facute/ dobandite din mostenirea tatalui de la parintii lui si din munca lui.
Din pacate nu s-a pus problema unei discutii normale si civilizate ci doar a unui anunt in care mama ne-a anuntat ca i se pare normal ca ei sa i se cuvina tot. Cu asta s-a incheiat orice discutie.
Cu toate veniturile (pensie + chirii + bani pamant), mama ajunge la un venit, DECENT, de aproximativ 8 700 RON, deci nu se pune problema de a se afla in dificultate financiara

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
parerea mea este ca situatia din familia voastra este mult mai complicata, sunt niste chestiuni si polite de platit, pe care nu doresti sa le dezvalui si te inteleg.
insa daca ne prezinti doar cateva fragmente de puzzle, nu putem avea o imagine de ansamblu a intregii povesti, asa ca sfaturile noastre au sanse mari sa fie total "pe aratura".
cat inca nu este prea tarziu, incercati, tu si sora ta, sa refaceti legatura de suflet, de familie, cu mama voastra. ceva-ceva s-a intamplat intre voi, de a preferat mama voastra sa-si doneze partea in loc s-o mosteniti voi cand ea nu va mai fi.
ce rol are in viata mamei tale acel minor, si in mod special parintii acestuia ? au fost/sunt apropiati de parintii vostri, i-au ajutat la greu, au fost sprijin si ajutor cand voi nu ati putut sau vrut sa le fiti alaturi ? voi doua ati avut o relatie apropiata cu parintii sau v-ati luat devreme zborul din cuib, n-ati pastrat legatura cu ei si acum moartea tatalui v-a adus impreuna la impartirea mostenirii ?

#16
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007
Este dreptul tau sa continui sa mergi pe un drum infundat.
Eu iti spun doar care cred eu ca este calea care va va duce spre castig. Material, emotional, relational.


- nu intrati in discutii legate de felul in care parintii vostri au castigat averea. Nu e treaba voastra. Nu va ajuta cu nimic,faceti un efort si tineti-va gura inchisa

- nu-i treaba voastra ca mama castiga 8700 Ron sau 8700 Euro. Fiti multumite ca nu-i la pat, fara venituri si sa trebuiasca s-o ingrijiti voi
- daca mama v-a anuntat ca ei i se cuvine tot, spuneti-i ca asta nu pare a fi foarte corect insa ii veti respecta dorinta. Dar poate ar fi bine sa se mai gandeasca
- si cautati o relatie calda cu mama, asta e foarte important, indiferent ca vor fi foloase materiale sau nu


Puteti merge pe aceasta cale, care este un shortcut spre rezolvarea problemei si cel mai la indemana compromis.
Sau puteti apela la solutia legala: ea primeste 62,5% si din bunuri si din toate chiriile.
Dar daca alegeti ultima  varianta NU puteti pretinde ca mama sa va lase voua partea ei. O lasa cui vrea ea. Ca-i a ei.

Am impresia ca atunci cand e vorba sa dati voi ceva, vreti sa apelati la lege, iar cand e vorba sa dea ea, la relatie mama-fiice. Nu merge asa.
Trebuie sa alegeti!

Edited by Sfantul Jakob, 21 August 2017 - 13:59.


#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MadaP75000, on 21 august 2017 - 13:14, said:

Pamantul despre care vorbesc a fost al tatalui meu, mostenire de la parintii sai, mama neavand nici o contributie in dobandirea/ administrarea acestuia.
Casa in care au locuit ai mei, acum mama, a fost construita in timpul casatoriei din banii obtinuti din vanzarea casei parintesti a tatalui meu. La fel si cele 2 apartamente care sunt inchiriate si a caror chirie ii va reveni in totalitate. Toate bunurile imobile au fost facute/ dobandite din mostenirea tatalui de la parintii lui si din munca lui.
Din pacate nu s-a pus problema unei discutii normale si civilizate ci doar a unui anunt in care mama ne-a anuntat ca i se pare normal ca ei sa i se cuvina tot. Cu asta s-a incheiat orice discutie.
Cu toate veniturile (pensie + chirii + bani pamant), mama ajunge la un venit, DECENT, de aproximativ 8 700 RON, deci nu se pune problema de a se afla in dificultate financiara
Daca ati ajuns la varsta asta, n-ai impresia ca parintii tai si-au facut daoria fata de voi si ca acuma ar fi randul vostru sa va revansati? Sau cel putin, s-o lasati in pace sa faca ce vrea ea cu drepturile castigate in viata? Voi nu aveti servicii, nu castigati bani? Ravniti la banii ei sau la ceea ce credeti ca "vi se cuvine"? Nu e de loc corect si nici moral din partea voastra. Cred ca de aceea s-a si ajuns in situatia ca ea nu doreste sa va mai dea nimic. Iar voi vreti sa va luati cu japca "partea voastra". Pe care, de fapt voi credeti ca e a voastra. Exista niste legi totusi, pe care va trebuii sa le respectati si voi si mama voastra, intr-un final.  Din punct de vedere legal, deocamdata, ea hotaraste asupra proprietatilor ei, Voi, interveniti in ecuatie deabea dupa moartea ei.Si atunci, probabil ca va veti ataca intre voi pentru cine ia partea cea mai mare.  Suna urat toata povestea. Si imoral.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate