Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Drepturi de moștenire

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010
Un apropiat a mostenit casa si terenul parintilor decedati, prin cedarea drepturilor din partea fratilor. Acum doreste sa lase la randu-i totul unuia din cei 2 copii prin vanzare-cumparare. Celalalt copil refuza dreptul la mostenire. Conditia pe care o pune este ca in actul emis  sa se stipuleze ca acel copil -cumparator sa intre in drept doar dupa ce cunostinta mea nu va mai fi.
Este posibil?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
Ii vinde si  isi pastreaza dreptul de uzufruct...

#3
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Solutia de ocolire e cu uzufructul, dar cred ca nu asta il intereseaza pe celalalt copil, ci faptul ca il priveaza de dreptul la mostenire, ceea ce e ilegal. In plus il poate pune in viitor si intr-o alta situatie neplacuta, aceea sa fie fortat sa preia tatal dupa ce fiul celalalt il da afara din casa si valorifica proprietatea.
Solutia cea mai cinstita e sa nu se vanda deloc sau sa se vanda 50-50 si toata lumea e fericita, mai putin fratele care deja se visa proprietar cu acte in regula si sa faca ce doreste cu proprietatea :D

De ce atata nerabdare sa se improprietareasca, nu are rabdare sa astepte sa moara?

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsamebo, on 21 august 2017 - 01:58, said:

Solutia de ocolire e cu uzufructul, dar cred ca nu asta il intereseaza pe celalalt copil, ci faptul ca il priveaza de dreptul la mostenire, ceea ce e ilegal.
E legal, daca se vinde nu mai exista mostenire, bye bye. Proprietarul in drept poate face ce vrea cat traieste. Dreptul de mostenitor rezervatar paleste cand se vinde, ramane in functie numai daca proprietarul moare se face succesiune si atunci evident ca se imparte intre frati. Legea in ziua de azi nu mai permite favozrizari aiurea prin mosteniri, s-a terminat, rezerva e de 50% daca e un copil si 66% daca sunt 2.

Edited by andreic, 21 August 2017 - 03:18.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandreic, on 21 august 2017 - 03:15, said:

Legea in ziua de azi nu mai permite favozrizari aiurea prin mosteniri, s-a terminat, rezerva e de 50% daca e un copil si 66% daca sunt 2.
Nu permitea nici înainte în dreptul nostru.
Rezerva e 50% din ce i s-ar cuveni moștenitorului sau fiecăruia dintre moștenitori dacă n-ar exista anumite acte (testament sau donație deghizată, sau nu), nu știu de unde ai scos 66%.

Mie întrebarea inițiatorului mi se pare simplă: vrea să știe dacă un părinte își poate vinde averea unuia dintre cei doi copii cu condiția să o poată folosi cât trăiește, iar al doilea copil este de acord cu asta.
Dacă am înțeles bine, răspunsul este Da, poate face asta printr-un contract de vânzare-cumpărare cu clauză de uzufruct viager.
Condiția ca acel contract să fie solid este ca prețul să fie corect și să poată fi făcută dovada plății (de ex. extras de cont bancar).

Să vedem totuși ce vrea să spună el prin Celalalt copil refuza dreptul la mostenire.

#6
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010
Pentru ca prietenul meu a primit casa si pamantul prin cedarea fratilor, vrea sa stie daca dupa moartea lui copiii fratilor au drept la mostenire , daca pot ataca intelegerea facuta de parintii lor  si daca nu face acest contract de vanzare- cumparare catre copiii lui.  Unul din copii refuza pentru ca s-a realizat  financiar.

Prietenul meu nu vrea sa-i plateasca fiul nici un ban ci sa fie fictiv.

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by my_dreams_prisoner, 21 August 2017 - 06:21.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmy_dreams_prisoner, on 21 august 2017 - 06:20, said:

Pentru ca prietenul meu a primit casa si pamantul prin cedarea fratilor, vrea sa stie daca dupa moartea lui copiii fratilor au drept la mostenire, daca pot ataca intelegerea facuta de parintii lor  si daca nu face acest contract de vanzare- cumparare catre copiii lui.
Nu, a fost voința părinților lor.

View Postmy_dreams_prisoner, on 21 august 2017 - 06:20, said:

Prietenul meu nu vrea sa-i plateasca fiul nici un ban ci sa fie fictiv.
Singurul care ar putea să atace contractul cu acest motiv (de preț fictiv) ar fi celălalt copil al proprietarului.
Zici că vrea să-și cedeze cota fratelui, dacă e așa prietenul tău îi poate face donație cu uzufruct viager pentru că nu se plătește impozit ca la vânzare-cumpărare.

#8
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010

View Postalthea, on 21 august 2017 - 06:48, said:

Nu, a fost voința părinților lor.


Singurul care ar putea să atace contractul cu acest motiv (de preț fictiv) ar fi celălalt copil al proprietarului.
Zici că vrea să-și cedeze cota fratelui, dacă e așa prietenul tău îi poate face donație cu uzufruct viager pentru că nu se plătește impozit ca la vânzare-cumpărare.

Multumesc, althea!

Si daca fiul  nu are copii  , fratele lui, peste ani,  il poate mosteni ?

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Da, dacă nu le mai trăiesc părinții și e însurat la data decesului, caz în care va moșteni jumătate din partea fratelui  - deci nu din tot, ci jumătate din bunurile pe care le are el împreună cu soția.
În plus, dacă e însurat și îi lasă totul prin testament soției, fratele nu va moșteni nimic.

Edited by althea, 21 August 2017 - 07:28.
completare


#10
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View Postmy_dreams_prisoner, on 21 august 2017 - 06:20, said:

  Unul din copii refuza pentru ca s-a realizat  financiar

View Postmy_dreams_prisoner, on 21 august 2017 - 06:20, said:

Prietenul meu nu vrea sa-i plateasca fiul nici un ban ci sa fie fictiv.
Cea mai fericita situatie.
  • Tatal vinde, celor 2 copii, 50%-50%, fifty-fyfty.

  • Apoi unul din frati, vinde partea lui, celuilalt.

  • Tatal a "scapat" de griji, primul frate este propitar, celalat este deja realizat financiar, plateste taxele aferente celor 2 contracte vaz-cumparare.

Edited by tiupedix, 21 August 2017 - 11:53.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,146
  • Înscris: 19.09.2005
doua contracte de vanzare-cumparare? pai or sa plateasca la notari de nu se vad...

#12
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
Scuze de off-topic : matusa mea a murit acum 4 ani la Timisoara si n-a avut copii ; acum eu vreau sa vand o mica parcela de teren in Vrancea, (alaturi de o verisoara de-a mea), pe care era coproprietara alaturi de raposatul taica-meu si de cealalta matusa (mama verisoara-mii).
Daca n-a facut nimeni succesiunea (nici din partea unchiului de la Timisoara si el decedat) matusa-mii, eu pot sa vand parcela doar cu certificatul de deces al matusa-mii ?

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu poti sa vinzi nimic fara succesiune, ca nu iti apartine nimic.

#14
Lusitanul1

Lusitanul1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 13.06.2017
Ba da, exista o procura de vanzare a matusa-mii (de acum 4 ani, e adevarat expirata) pe numele meu meu + partea mostenirii dupa taica- meu, dupa care am facut succesiunea !

Sa inteleg ca toti urmasii familiilor fara plozi (ma refer la nepoti/nepoate, fii/fice ale fratilor/surorilor celor decedati), daca au ghinionul sa aiba domiciliul la dracu-n praznic in insula Vanuatu ori in Galapagos trebuie sa se prezinte la Maria Sa notarul din Romanica fanariota sa faca o succesiune la Popreaca pentru juma de hectar , nerevendicat de peste 4 ani, pentru ca asa e legea astora...

Consider clica notarilor drept cel mai mare puroi din fanarul romanesc, un cancer cu mult mai devastator decat iliescovici, basescu, shparlamentu' ori popimea !
Parerea mea !

Edited by Lusitanul1, 22 August 2017 - 18:18.


#15
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Da omule, se fac personal si cu acte tranzactiile in Romania, ca de altfel peste tot.
Procura aia e nula.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate