Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Renault Talisman/Megane Gt

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017
Buna seara,

M-ar interesa opinia celor care detin modelul Talisman( 160 HP/200 HP) cat si noul Megane GT/Megane Sedan( 130/205 HP ).

Cei care detin Talisman, de ce l-au ales in detrimentul unui Superb/Passat/Insignia508?

Ce lucruri pro/contra au in cazul modelului francez?

Multumesc anticipat,

Andrei

Edited by NumbAnn, 20 August 2017 - 21:15.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai majoritatea au fost influentati de buget in primul rand.
Vezi cat costa fiecare.

Talismanul e misto ca design, nu prea sunt posesori nici pe forumul Renault ca sa iti faci o parere despre masina per ansamblu si se va devaloriza repede fata de un VW de exemplu.
Am mers pasager intr-un Talisman 1.5dci si mi-o placut mult masina per ansamblu, interiorul e misto si noaptea se vede fain, iar designul exterior mi se pare superb. Motorizarea 1.5 nu mi s-a parut o alegere inspirata, adica era la limita, insa un 1.6dci bi-turbo cred ca e cu totul altceva.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Pareri de la posesori de Talisman e putin probabil sa vezi pt. ca vanzarile sunt catastrofale. Modelul e un esec si probabil va fi retras de pe piata in curand asa ca pot sa-ti ofer parerea mea care am testat dar nu as cumpara niciodata asa ceva.
Am testat Talisman si Megane si am Golf, A4 si in familie am si Passat.
Talisman e spatios in fata, la nivelul clasei medii, e frumos, mi-a placut ecranul si modurile de afisare.
In spate e mic, se spune ca A4 e mic insa Talisman e mai mic si decat Golf si A3.. Daca stai drept atingi capul cu tavanul. In spate e la nivelul clasei compacte, fata de Passat se simte ca si cum ar fi din alta clasa. Portbagajul e ok.
Megane mi-a placut in fata, acelasi ecran si mduri de afisare ca la Talisman. In spate e foarte mic si defapt problema nu e ca e mic si ca bancheta e foarte sus. Practic trebuie sa stai ca la mersul piticului, e foarte ciudat, parca e bancheta pt. copii. Un adult nu poate merge prea mult decat daca are 1.5 metri.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De cat sa vad ca toata lumea are BMW, audi, VW ca mine, mai bine prefer sa imi iau un Talsiman ca sigur nu mai vad la altii si arata oricum bestial.

Cata bataie de joc. Acuma vad ca pe olx nici nu poti selecta modelul Talisman, pe cand la vw, Audi ... gasesti si modele ce nici nu s-au lanst pe piata Posted Image

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Am un coleg de servici cu Talisman. Arata frumos dar e cam singurul din oras. E bun daca vrei sa vina lumea sa faca poza cu maimuta, altfel esti o rarirate dupa care arata lumea cu degetul si nu intr-o maniera pozitiva.
Pe OLX nu cred ca o sa apara vreodata modelul Talisman la filtrare pt. ca sunt prea putine vandute.
Daca tu ai OLX te apuci sa faci filtru pt. toate esecurile care se vand in 2-3 exemplare sau te pregatesti sa faci filtre pt. modele de Audi, BMW, etc. care se vor vinde in sute de mii de anunturi chiar daca inca nu au fost lansate?

Edited by Kroghy, 20 August 2017 - 22:08.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu altii cum sunt, dar pe mine ma dispera LED-urile de pe Talisman/Megane.
Doarte mari si puternice, deranjante pt ceilalti soferi.

In rest, cei ce le conduc par a fi bemveisti la buget, asa le conduc (parere subiectiva).

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 Adm, on 20 august 2017 - 22:12, said:

Nu stiu altii cum sunt, dar pe mine ma dispera LED-urile de pe Talisman/Megane.
Mie imi plac. Sunt asezate la margine si maresc gabaritul perceput al masinii. Adica te face sa crezi ca masina e mai mare decat este si implicit maresc siguranta.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am uitat, in seara asta am vazut unul combi ALB dupa cateva luni de cand n-am mai vazut unul si l-am admirat mult in oglinda retrovizoare Posted Image

#9
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

 Kroghy, on 20 august 2017 - 21:46, said:

Pareri de la posesori de Talisman e putin probabil sa vezi pt. ca vanzarile sunt catastrofale. Modelul e un esec si probabil va fi retras de pe piata in curand

Modelul este asa un esec incat in prima jumatate a acestui an a vandut cu 45% mai mult decat in prima jumatate a anului trecut :

http://carsalesbase....nault-talisman/

De aici iti poti face o idee cat poti sa pui baza pe spusele unor fanboi VAG. Cauta mai bine pe forumul monomarca un posesor si acesta te va lamuri mai exact cum sta treaba cu aceasta masina.

#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Exista un coleg de'al nostru care si-a cumparat Talisman. El va poate da mai multe detalii

 jeblond, on 24 martie 2016 - 10:32, said:

Putine masini au reusit sa ma atraga asa cum a reusit acest model de la Renault. Fiind unul din aceia care cumpara o masina cu "inima" si nu ma intereseaza sa fie obligatoriu nemteasca, am demarat actiunea Talisman.
Dupa test drive au urmat negocierile, batusem palma cu cei de la Serus, dar au fost neseriosi, nerespectand in acte pretul negociat cu ei asa ca m-am orientat catre alti dealeri, castigatorul fiind Euro-Motor Brasov. Nu am decat cuvinte de lauda pt ei, pret bun, s-au miscat foarte repede cu actele si mi-au gasit si 2 masini pe stoc, una din ele fiind chiar cea cu culoarea dorita de mine ( cei de la serus mi-au spus ca nu exista pe stoc si trebuie sa astept 2-3 luni ).
Configuratie: Talisman 1.6 DCI 160 EDC, varianta Intens + toate optionalele mai putin trapa.
In prezent am 400 de km, cu un consum mediu de 5.6. mers mai mult in modul confort si eco, poze mai multe nu am facut pentru ca ploua incontinuu de cand am luat masina
Inca sunt in faza in care fac cunostinta cu masina, am inceput sa ma obisnuiesc cu dozajul franei pentru start-stop, mai gasesc cate ceva in fiecare zi se pare de care nu stiam.
Ce nu stiam ca poate masina si am descoperit :
- Controlul start-stop in functie de cat apesi frana
- Navigatia stie si de camerele radar si te avertizeaza
- Oglinzile retrovizoare au memorie separata pentru marsarier, coboara automat cat le setezi tu sa vezi mai bine coltul masinii
- Profilele de utilizator din r-link tin minte nu numai pozitia scaunului ci si oglinzi, HUD, iluminare etc... ( foarte folositor cand merge si sotia cu masina )
Revin cu poze mai multe cand se face frumos afara


#11
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 andrei_ionut, on 21 august 2017 - 05:58, said:

Exista un coleg de'al nostru care si-a cumparat Talisman. El va poate da mai multe detalii

 TruculMagic, on 20 august 2017 - 21:28, said:

Pai majoritatea au fost influentati de buget in primul rand.
Vezi cat costa fiecare.

Talismanul e misto ca design, nu prea sunt posesori nici pe forumul Renault ca sa iti faci o parere despre masina per ansamblu si se va devaloriza repede fata de un VW de exemplu.
Am mers pasager intr-un Talisman 1.5dci si mi-o placut mult masina per ansamblu, interiorul e misto si noaptea se vede fain, iar designul exterior mi se pare superb. Motorizarea 1.5 nu mi s-a parut o alegere inspirata, adica era la limita, insa un 1.6dci bi-turbo cred ca e cu totul altceva.
In comparatie cu grupul VAG, modelele Renault sunt mai ieftine; am configurat un Superb(ca imi place foarte mult), dar, pretul e foarte mare:41.000 euro...

 Kroghy, on 20 august 2017 - 21:46, said:

Pareri de la posesori de Talisman e putin probabil sa vezi pt. ca vanzarile sunt catastrofale. Modelul e un esec si probabil va fi retras de pe piata in curand asa ca pot sa-ti ofer parerea mea care am testat dar nu as cumpara niciodata asa ceva.
Am testat Talisman si Megane si am Golf, A4 si in familie am si Passat.
Talisman e spatios in fata, la nivelul clasei medii, e frumos, mi-a placut ecranul si modurile de afisare.
In spate e mic, se spune ca A4 e mic insa Talisman e mai mic si decat Golf si A3.. Daca stai drept atingi capul cu tavanul. In spate e la nivelul clasei compacte, fata de Passat se simte ca si cum ar fi din alta clasa. Portbagajul e ok.
Megane mi-a placut in fata, acelasi ecran si mduri de afisare ca la Talisman. In spate e foarte mic si defapt problema nu e ca e mic si ca bancheta e foarte sus. Practic trebuie sa stai ca la mersul piticului, e foarte ciudat, parca e bancheta pt. copii. Un adult nu poate merge prea mult decat daca are 1.5 metri.
Mda, ciudat, la review-uri Talismanul a primit pareri pozitive, iar in Belgia, unde sunt acum, sunt multe pe strada...

 andrei_ionut, on 21 august 2017 - 05:58, said:

Exista un coleg de'al nostru care si-a cumparat talisman. El va poate da mai multe detalii
Multumesc, am citit acum multa vreme ce a postat colegul...din pacate nu au fost multi care sa faca la fel, probabil nu cumparasera Renault...

#12
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
Mie mi se pare foarte ok talisman-ul :). Ma tot uitam sa imi fac o parere, in viitor as vrea sa schimb masina si ma gandeam la ceva mai mare dar ce nu imi place: Lipsa cutiei manuale pe motorizarile mai puternice si lipsa tractiunii 4x4 din ce am vazut. Am impresia ca motor diesel+cutie automata si dpf nu e cea mai buna combinatie. O tractiune integrala e buna mai ales daca te mai duci ocazional la munte ca sa nu iti faci griji ca nu urci o panta sau nu mai iesi din zapada, de asta nu ma gandesc la un suv.
Oricum, mie mi se pare ca arata foarte bine iar pretul e mai mult decat ok.

#13
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010

 geopsi, on 22 august 2017 - 11:38, said:

Mie mi se pare foarte ok talisman-ul Posted Image. Ma tot uitam sa imi fac o parere, in viitor as vrea sa schimb masina si ma gandeam la ceva mai mare dar ce nu imi place: Lipsa cutiei manuale pe motorizarile mai puternice si lipsa tractiunii 4x4 din ce am vazut. Am impresia ca motor diesel+cutie automata si dpf nu e cea mai buna combinatie. O tractiune integrala e buna mai ales daca te mai duci ocazional la munte ca sa nu iti faci griji ca nu urci o panta sau nu mai iesi din zapada, de asta nu ma gandesc la un suv.
Oricum, mie mi se pare ca arata foarte bine iar pretul e mai mult decat ok.
ai impresia gresit. tocmai ca daca ai dpf,iti tre' si automata sa nu-l infunzi

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am diesel cu cutie automata si dpf si sunt foarte multumit de aceasta combinatie dupa 2 ani jumatate de utilizare. Si masina nu e noua  ci are multi km.

Edited by Kroghy, 22 August 2017 - 12:34.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate