Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Rambursare anticipata credit

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Cand rambursezi anticipat, platesti din credit si iti scade suma la care se plateste dobanda. Implicit scade si dobanda totala.
Are sens sa platesti anticipat daca ai fonduri proprii in acest sens. Nu merita sa faci credit pentru a plati anticipat. Vei plati pentru suma imprumutata o dobanda mult mai mare.

 ionut_2017_ionut, on 20 august 2017 - 18:40, said:

Esti sigur ca plătesc ultima rata din contract? Nu plătesc urmatoare rata? Adica daca plătesc normal plătesc a doua rata, iar daca plătesc anticipat plătesc rata 190???
Da. Cele 13 luni scad deoarece vei plati 7000 lei din sold pe de o parte, iar dobanda pentru cele 7000 lei se transforma in plata din sold. Banuiesc ca ai facut simularea pastrand rata actuala.

#20
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017

 MateiEvi, on 20 august 2017 - 18:40, said:

La BCR asa sa zic ca este, tine exclusiv de contractul asta "credit cu dobanda fixa", ca asa am ales si eu cu dobanda fixa, nu stai cu grija ca iti creste rata dar nici nu are rost sa platesti anticipat.
Cat despre ce zici tu, te gandesti ca daca plateste anticipat sa ii scoata un nou desfasurator? Sa ii scada dobanda? Nu cred ca merge asa ceva pe tipul asta de credit.

Ete eu rog pe initiator sa se duca maine pana la BCR si ne spuna si noua, dar eu sa zic ca rambursarea anticipata la tipul asta de credit se refera ca poti stinge datoria/creditul mai repede si doar atat.


La banca apelezi cand nu prea ai de ales, asa am facut si eu, apoi mi-am facut cont de economii, sa zicem ca am in contul de economii aproape suma imprumutata, dar nu platesc anticipat ca ma folosesc de sumele respectve.

Ba da, platesti 7000 mii de lei anticipat si iti opresc 1% comision. Tu te gandesti ca platesti 7mii de lei si scade creditul, automat scade si dobanda, automat ar trebui ca ratele neplatite catre asigurare de viata sa fie scoase.
Acum nu stiu daca este asa cum zici tu, trebuie intrebat, eu am ramas cu impresia ca este ca mine, nu ai vreun avantaj ca rambursezi anticipat pe tipul asta de credit.
Dobanda este fixa, rata nu se modifica, dar la toate băncile rata e compusă din rata principa
a+dobanda, iar la început plătești dobanda maxima si la final o sa fie minima. Adica acum plătesc dobanda 570, iar ultima rata dobanda o sa fie 3 lei, iar diferența o sa fie rata principala

#21
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 MateiEvi, on 20 august 2017 - 18:43, said:

Are desfasurator si observa si el ca si mine ca initial plateste dobanda si apoi creditul.
Dobanda este mai mare ca creditul si apoi pe final se egalizeaza.
Daca imi arati tu desfasuratorul ala in care dobanda e mai mare decat creditul eu il mananc cu garnitura de benzina.
Aici ma refer la credit bancar, nu IFN si camatari :D
In rest ramane cum am spus mai sus... daca nu stiti cum functioneaza instrumentele de creditare at fi bine sa stati departe de ele, ca va autotepuiti.

#22
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 samebo, on 20 august 2017 - 18:48, said:

Daca imi arati tu desfasuratorul ala in care dobanda e mai mare decat creditul eu il mananc cu garnitura de benzina.
Aici ma refer la credit bancar, nu IFN si camatari Posted Image
In rest ramane cum am spus mai sus... daca nu stiti cum functioneaza instrumentele de creditare at fi bine sa stati departe de ele, ca va autotepuiti.
Face referire la dobanda pe o luna de zile prietene. Dobanda lunara la inceput de credit este mai mare ca creditul in sine.
Rata lunara se imparte in Credit - Dobanda - Asigurare de viata, in fiecare luna are desfasuratorul pe astea 3 lucruri, caz ca nu a primit cumva asigurarea de viata Gratuita la vreo promotie bcr.

Edited by MateiEvi, 20 August 2017 - 18:50.


#23
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Spune principalul, daca vrei sa o arzi cunoscator.

#24
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017
Dupa ce plătesc anticipat o sa va spun ce si cum a scazut. Maine o sa merg la banca si sa platesc 7000 lei

#25
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Initiatorul a spus "Urmatoarea rata arata asa - rata credit 478 si dobândă 570 in total 1048". Din cate se vede, dobanda platita este mai mare decat ce plateste din principal.

 samebo, on 20 august 2017 - 18:48, said:

Daca imi arati tu desfasuratorul ala in care dobanda e mai mare decat creditul eu il mananc cu garnitura de benzina.
Aici ma refer la credit bancar, nu IFN si camatari Posted Image
Iar creditul bancar este tot o camatarie. Doar ca este legalizata

#26
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si e normal sa fie dobanda mai mare ca principalul cand va bagati la credite de tipul asta.
Puteai sa alegi sa platesti rate variabile, cu principal fix lunar, impartit in mod egal pe toate lunile perioadei de creditare, si dobanda... dar plateai rata mai mare la inceput si mica la sfarsit, iar romanul vrea sa plateasca putin spre deloc la inceput daca se poate, asa ca se baga cu capul la cele concepute pentru ei special.

Edited by samebo, 20 August 2017 - 18:55.


#27
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Deci desfasuratorul tau arata ceve de genul:
rata 1 credit 478 si dobândă 570 in total 1048
rata 2 credit 478 si dobândă 570 in total 1048
rata 3 credit 480 si dobândă 568 in total 1048
rata 4 credit 480 si dobândă 568 in total 1048
rata 5 credit 482 si dobândă 566 in total 1048
rata 6 credit 482 si dobândă 566 in total 1048
rata 7 credit 484 si dobândă 564 in total 1048
....
rata n credit 999 si dobândă  49 in total 1048

Teoretic daca platesti 2100 (mai exact 2096 - de regula se plateste multiplul ratei),
vei plati 478 dobanda si diferenta 1622 (sau 1618) = r2 570 + r3 568 + r4 484 (partial)
Din desfasurator iti dispar r2 si r3, de la r4 in sus se recalculeaza avand mai putin cu cele 2-3 rate.

Dar atentie, depinde de contract, cu sau fara penalizare (am inteles ca la tine e cu 1%, respectiv 16.22 fata de cca 1400 cat scade dobanda), numarul de rambursari anticipate pe an, etc.
Citeste bine contractul si daca poti lua credit de 7000 cu 141 dobanda, atunci clar merita, dar atentie sa fii sigur ca poti plati cele 2 rate la timp, altfel cazi din lac in put.

Si inca o chestie sa iti dea un nou desfasurator sa stii exact ce au facut.

Toate astea dupa ce mai citesti o data contractul si daca e ceva neclar ceri explicatii clare de la cineva in tema.

Bafta.

#28
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017

 bitiro, on 20 august 2017 - 18:56, said:

Deci desfasuratorul tau arata ceve de genul:
rata 1 credit 478 si dobândă 570 in total 1048
rata 2 credit 478 si dobândă 570 in total 1048
rata 3 credit 480 si dobândă 568 in total 1048
rata 4 credit 480 si dobândă 568 in total 1048
rata 5 credit 482 si dobândă 566 in total 1048
rata 6 credit 482 si dobândă 566 in total 1048
rata 7 credit 484 si dobândă 564 in total 1048
....
rata n credit 999 si dobândă  49 in total 1048

Teoretic daca platesti 2100 (mai exact 2096 - de regula se plateste multiplul ratei),
vei plati 478 dobanda si diferenta 1622 (sau 1618) = r2 570 + r3 568 + r4 484 (partial)
Din desfasurator iti dispar r2 si r3, de la r4 in sus se recalculeaza avand mai putin cu cele 2-3 rate.

Dar atentie, depinde de contract, cu sau fara penalizare (am inteles ca la tine e cu 1%, respectiv 16.22 fata de cca 1400 cat scade dobanda), numarul de rambursari anticipate pe an, etc.
Citeste bine contractul si daca poti lua credit de 7000 cu 141 dobanda, atunci clar merita, dar atentie sa fii sigur ca poti plati cele 2 rate la timp, altfel cazi din lac in put.

Si inca o chestie sa iti dea un nou desfasurator sa stii exact ce au facut.

Toate astea dupa ce mai citesti o data contractul si daca e ceva neclar ceri explicatii clare de la cineva in tema.

Bafta.
Dar cred ca te ai încurcat putin. Nu plătesc rata 1, adica 478+dobanda 570+rata 2 si rata 3 fara dobândă + 20 lei comisionul pentru plata anticipata?
Multumesc , o sa mai citesc inca o data contractul sa vad

Edited by ionut_2017MembruAnonimut, 20 August 2017 - 19:17.


#29
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
O sa te asteptam cu un raspuns, sa speram ca unul pozitiv.

#30
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 ionut_2017_ionut, on 20 august 2017 - 17:27, said:

........, ma gandeam sa platesc cate 2100 sa scap mai repede de credit si nici nu vreau sa platesc dobanda multa, solicitand in fiecare luna plata anticipata cu miscorarea perioadei de creditate. Ma mai gandeam la o varianta, ..........sa fac la fiecare 6 luni un credit de nevoie personale in valoare de 7000 lei si sa platesc anticipat aceasta suma, si sa platesc 2 rate simultan, 1050 la creditul imobiliar si aproximativ 1000 la cel de nevoie personale. ........Vreau sa stiu pe parere aveti, ce metoida este mai eficienta? .....

dintre cele doua, prima metoda este mai eficienta.
dezavantajul celei de-a doua metode este ca vei plati o dobanda mai mare la creditul de nevoi personale, si pe total o sa iesi mai prost.

recomandarea mea e sa lasi deocamdata creditul in pace si, daca-ti permiti sa dai mai mult lunar, sa pui deoparte acei bani. dupa ce strangi vreo 9 rate lasi deoparte 3 rate (rezerva pentru zile negre) si rambursezi anticipat 6 rate. dupa inca 6 rate economisite, iar rambursezi anticipat. motivele sunt astea:
-indiferent cat castigi acum, trebuie sa ai o rezerva pentru probleme neprevazute. macar 3 rate lunare, care sa-ti dea ceva spatiu de manevra
-daca rambursezi anticipat cate 1 rata efectul va fi destul de mic si e posibil sa te descurajezi in timp. 6 rate rambursate anticipat simultan vor avea un efect mult mai mare asupra creditului, iar efectul psihologic va fi si el semnificativ.

#31
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ionut_2017_ionut, on 20 august 2017 - 18:34, said:

Nu inteleg, tu spui ca daca plătesc 7000 lei anticipat nu se intampla nimic ? Conform calcului meu daca plătesc 7000 perioada de creditare imi scade cu 13 luni si pentru acele 13 luni nu o sa mai plătesc dobanda, dar o sa mai plătesc 1% din suma rambursata adica 70 lei. Nu inteleg la ce asigurare te referi, mai exista una? In grafic am 0 lei la costuri de asigurare. Si am solicitat sa nu am asigurare la contract.
Nu mai calcula ca calculezi prost. .Nu iei credit sa platesti alt credit. Tu faci ce vrei ca-s banii tai...dar sa nu vii peste ceva timp si sa te plangi ca-s rai astia de la banca si ca ti-au luat casa.....

#32
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

 ionut_2017_ionut, on 20 august 2017 - 19:05, said:

Dar cred ca te ai încurcat putin. Nu plătesc rata 1, adica 478+dobanda 570+rata 2 si rata 3 fara dobândă + 20 lei comisionul pentru plata anticipata?
Multumesc , o sa mai citesc inca o data contractul sa vad

Da ai dreptate r1(rata +dobanda)+r2(rata)+r3(rata) partial
Comisionul cred ca e ''bonus'', adica il platesti separat.

Sa fii atent la noul credit la DAE total.
Pe langa dobanda mai apar costuri, deschidere cont, taxe lunare, etc.

Edited by bitiro, 20 August 2017 - 19:40.


#33
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017

 bitiro, on 20 august 2017 - 19:35, said:

Da ai dreptate r1(rata +dobanda)+r2(rata)+r3(rata) partial
Comisionul cred ca e ''bonus'', adica il platesti separat.

Sa fii atent la noul credit la DAE total.
Pe langa dobanda mai apar costuri, deschidere cont, taxe lunare, etc.
DAE e 7.12, nu exista alte costuri, taxa de analiza, administrarea cont curect, asigurare oricum nu fac, etc.

O sa va spun ce am facut in cateva zile.

Edited by ionut_2017MembruAnonimut, 20 August 2017 - 19:54.


#34
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
am facut calculele si initiatorul chiar are dreptate.
la un credit de nevoi personale, desi dobanda este mai mare, ea se aplica unei sume imprumutate mai mici fata de un credit prima casa/ ipotecar unde, desi dobanda este mai mica, ea se aplica unei sume imprumutate mult mai mare.
astfel ca, prin rambursarea anticipata partiala a unui credit imobiliar cu un credit de nevoi personale suma finala de rambursat este mai mica si scade si perioada creditului imobiliar.
singurul inconvenient este ca trebuie sa platesti doua rate simultan pe perioada rambursarii creditului de nevoi personale.

#35
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Din moment ce initiatorul poate duce 2 credite in acelasi timp, sau asa sustine, Solutia ideala e sa faca o refinantare, sa nu mai faca pe 15 ani, ci pe 7 daca are venituri ce ii permit sa plateasca rata dubla.

#36
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017

 samebo, on 20 august 2017 - 21:13, said:

Din moment ce initiatorul poate duce 2 credite in acelasi timp, sau asa sustine, Solutia ideala e sa faca o refinantare, sa nu mai faca pe 15 ani, ci pe 7 daca are venituri ce ii permit sa plateasca rata dubla.
Din pacate gradul de indatorare nu imi permite asta Posted Image nu ma pot încadra la o rata lunară de 2000 lei. Si e extrem sa platesc asa mult o perioada lunga. Exact pentru acest motiv vreau sa apelez la credit din 6 in 6 luni, ca mai tarziu se poate intampla orice, plus ca daca fac pe o perioada mai lunga creste si suma pe care o rambursezi la final. Si daca solicit o suma mai mare creditul imobiliar apare la BC si CRC. Iar la suma solicitata de mine nu se fac aceste verificări.

Edited by ionut_2017MembruAnonimut, 20 August 2017 - 22:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate