Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Rambursare anticipata credit

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017
Buna ziua,

Luna trecuta am facut un credit imobiliar pe 16 ani. Rata lunara este de 1050 lei, ma gandeam sa platesc cate 2100 sa scap mai repede de credit si nici nu vreau sa platesc dobanda multa, solicitand in fiecare luna plata anticipata cu miscorarea perioadei de creditate. Ma mai gandeam la o varianta, vreau sa stiu ce parere aveti sau daca a mai facut cineva asta. Ma gandeam sa fac la fiecare 6 luni un credit de nevoie personale in valoare de 7000 lei si sa platesc anticipat aceasta suma, si sa platesc 2 rate simultan, 1050 la creditul imobiliar si aproximativ 1000 la cel de nevoie personale. Am facut o simulare in acest calculator pentru plata anticipata http://www.expertulb...ta-credit/#down la o plata anticipata de 7000 lei in scade simtitor perioada de ramburare, cu 13 luni.In momentul de fata conform graficului de rambursare eu o sa platesc la finalul creditului 58 064,35 lei dobanda, exact atat imi arata si in acel simulator. Iar daca platesc anticipat 7000 lei soldul imi scade cu 6 962,54 RON pana la 51 031,81 lei. Vreau sa stiu pe parere aveti, ce metoida este mai eficienta? Suma platibila la creditul de nevoie personale o sa fie in jur de 7200 lei. Iar daca platesc in fiecare luna o rata in plus anticipat imi scade perioada de creditate cu 2 luni si soldul cu 1 092,31 RON. Astept sfaturi.

Multumesc,

Edited by ionut_2017MembruAnonimut, 20 August 2017 - 17:32.


#2
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Creditul de nevoi personale are o dobanda mult mai mare ca aia de la creditul imobiliar.
Apoi rambursarea anticipata? La ce banca ai credit? Ce zice in contractul tau despre rambursarea anticipata sa nu fie vreun comision.

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sa faci un credit ca sa platesti alt credit...e cea mai mare prostie.

Nu ai cum sa iesi bine.

#4
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017

View PostMateiEvi, on 20 august 2017 - 17:44, said:

Creditul de nevoi personale are o dobanda mult mai mare ca aia de la creditul imobiliar.
Apoi rambursarea anticipata? La ce banca ai credit? Ce zice in contractul tau despre rambursarea anticipata sa nu fie vreun comision.
Stiu ca dobânda e mai are, mai exact 6.9, si la final o sa platesc fix 7141 lei pentru 7000 lei.

Creditul imobiliar l-am facut la BCR si am dobândă 4.65, dobanda fixa 10 ani. La plata anticipata e comisionul de 1% din suma rambursata.


Adica eu ma gandesc asa, plătesc 7141si soldul imi scade cu 6 962,54 RON sau gresesc?

Edited by ionut_2017MembruAnonimut, 20 August 2017 - 17:59.


#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Int-un cuvant ... ESTI IN BANI ? Plateste tot ce poti cu acei bani ca oricum se alege praful de ei..

#6
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

View Postionut_2017_ionut, on 20 august 2017 - 17:57, said:

Stiu ca dobânda e mai are, mai exact 6.9, si la final o sa platesc fix 7141 lei pentru 7000 lei.

Creditul imobiliar l-am facut la BCR si am dobândă 4.65, dobanda fixa 10 ani. La plata anticipata e comisionul de 1% din suma rambursata.
Stai tu atent la ce scrie prin contract ca, contractul fix are avantaje si dezavantaje, la cel care nu are dobanda fixa poti rambursa fara comision de 1%, la cel cu dobanda fixa trebuie sa platesti 1% comision rambursare anticipata.
DAR teoretic poti cere sa fie oprita asigurarea de viata, care la un asemenea credit o sa reprezinte o suma destul de mare.

Ai un grafic facut pe calculator de BCR si poti verifica pe card contul creditului, o sa observi ca initial platesti dobanda si apoi creditul.
Am si eu credit la BCR si ai 3 contracte, 1 contract cont, 1 contract asigurarea de viata, contract credit.

#7
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017
Urmatoarea rata arata asa - rata credit 478 si dobândă 570 in total 1048, urmatoarele doua sunt tot asa doar cu diferențe de 2 lei intre ele.
Eu daca plătesc luna urmatoare 2100, plătesc urmatoare rata întreaga si inca doua rate mai putin dobanda sau cum e mai exact ?

Nu am facut asigurare la contract, stiu ca la inceput întâi plătești dobanda si scade treptat, exact d-asta vreau sa plătesc cat mai mult la inceput.

Si daca plătesc anticipat ? Plătesc doar rata creditului, fara dobanda. Dar nu stiu daca plătesc si la prima rata dobanda... sau nu platesc doar la urmatoarele doua?

Edited by ionut_2017MembruAnonimut, 20 August 2017 - 18:18.


#8
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Da, initial platesti dobanda si apoi creditul.

Nu, daca tu platesti anticipat o sa te alegi doar cu un comision de 1% in plus, asta este dezavantajul creditului FIX.
La cel care nu are rata fixa este o alta discutie, din cauza asta am scris ca sunt avantaje si dezavantaje.

Tu ai doar un singur avantaj la rambursarea anticipata, poti cere sa iti restitutie asigurarea de viata, adica suma aia care se opreste lunar.
Trebuie sa calculezi cat reprezinta asigurarea de viata, inmultesti asigurare de viata(suma platita lunar) cu cate rate mai ai de plata si te gandesti daca are vreun rost sa rambursezi anticipat.
La credit cu dobanda fixa nu are vreun rost sa platesti anticipat, dar nici nu te opreste nimenea sa platesti sume inainte, sa fie acolo sa scapi de stresul ca ai rate de platit.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca esti in bani faci pe dracu in patru si scapi de credit cu va fi....

#10
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
@MateiEvi Ești sigur de afirmațiile astea? Cum sa platesti inclusiv dobânda daca rambursezi anticipat?
Ce plătești anticipat îți scade din principal, fara dobânda și dacă ai credit cu dobânda fix îți ia doar comisionul de 1%.


#11
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Daca platesti 2100, platesti rata pe luna in curs (1050) si rambursezi practic din ultima luna de plata (peste multi ani) inca 1050. Poti solicita reducerea perioadei de rambursare sau reducerea ratei lunare.
Luand cei 2100 ca exemplu, daca ceri reducerea perioadei aceasta va scade cu aproximativ o luna, in functie de ce scrie in graficul de rambursare pentru ultima luna.
Daca platesti 1000 lei acum, platesti 1% comision, dar nu mai platesti 4,65% anual, timp de 10 ani, pentru suma respectiva.
Dobanda se calculeaza la suma ramasa in plata.

Edited by sirtius, 20 August 2017 - 18:32.


#12
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017

View PostMateiEvi, on 20 august 2017 - 18:25, said:

Da, initial platesti dobanda si apoi creditul.

Nu, daca tu platesti anticipat o sa te alegi doar cu un comision de 1% in plus, asta este dezavantajul creditului FIX.
La cel care nu are rata fixa este o alta discutie, din cauza asta am scris ca sunt avantaje si dezavantaje.

Tu ai doar un singur avantaj la rambursarea anticipata, poti cere sa iti restitutie asigurarea de viata, adica suma aia care se opreste lunar.
Trebuie sa calculezi cat reprezinta asigurarea de viata, inmultesti asigurare de viata(suma platita lunar) cu cate rate mai ai de plata si te gandesti daca are vreun rost sa rambursezi anticipat.
La credit cu dobanda fixa nu are vreun rost sa platesti anticipat, dar nici nu te opreste nimenea sa platesti sume inainte, sa fie acolo sa scapi de stresul ca ai rate de platit.
Nu inteleg, tu spui ca daca plătesc 7000 lei anticipat nu se intampla nimic ? Conform calcului meu daca plătesc 7000 perioada de creditare imi scade cu 13 luni si pentru acele 13 luni nu o sa mai plătesc dobanda, dar o sa mai plătesc 1% din suma rambursata adica 70 lei. Nu inteleg la ce asigurare te referi, mai exista una? In grafic am 0 lei la costuri de asigurare. Si am solicitat sa nu am asigurare la contract.

#13
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostMateiEvi, on 20 august 2017 - 18:25, said:

Da, initial platesti dobanda si apoi creditul.
Nu mai vorbiti prostii din auzite.
Orice rata e compusa din dobanda + principal.
Ca la anumite credite primele rate au dobanda mai mare decat principalul e adevarat si normal situatia, dar de aici pana la a spune ca platesti dobanda intai e drum lung.

#14
ionut_2017_ionut

ionut_2017_ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 20.08.2017

View Postsirtius, on 20 august 2017 - 18:30, said:

Daca platesti 2100, platesti rata pe luna in curs (1050) si rambursezi practic din ultima luna de plata (peste multi ani) inca 1050. Poti solicita reducerea perioadei de rambursare sau reducerea ratei lunare.
Luand cei 2100 ca exemplu, daca ceri reducerea perioadei aceasta va scade cu aproximativ o luna, in functie de ce scrie in graficul de rambursare pentru ultima luna.
Daca platesti 1000 lei acum, platesti 1% comision, dar nu mai platesti 4,65% anual, timp de 10 ani, pentru suma respectiva.
Dobanda se calculeaza la suma ramasa in plata.
Esti sigur ca plătesc ultima rata din contract? Nu plătesc urmatoare rata? Adica daca plătesc normal plătesc a doua rata, iar daca plătesc anticipat plătesc rata 190???

#15
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

View Postnonameshadow, on 20 august 2017 - 18:29, said:

@MateiEvi Ești sigur de afirmațiile astea? Cum sa platesti inclusiv dobânda daca rambursezi anticipat?
Ce plătești anticipat îți scade din principal, fara dobânda și dacă ai credit cu dobânda fix îți ia doar comisionul de 1%.
La BCR asa sa zic ca este, tine exclusiv de contractul asta "credit cu dobanda fixa", ca asa am ales si eu cu dobanda fixa, nu stai cu grija ca iti creste rata dar nici nu are rost sa platesti anticipat.
Cat despre ce zici tu, te gandesti ca daca plateste anticipat sa ii scoata un nou desfasurator? Sa ii scada dobanda? Nu cred ca merge asa ceva pe tipul asta de credit.

Ete eu rog pe initiator sa se duca maine pana la BCR si ne spuna si noua, dar eu sa zic ca rambursarea anticipata la tipul asta de credit se refera ca poti stinge datoria/creditul mai repede si doar atat.

View Postketa, on 20 august 2017 - 18:28, said:

Daca esti in bani faci pe dracu in patru si scapi de credit cu va fi....
La banca apelezi cand nu prea ai de ales, asa am facut si eu, apoi mi-am facut cont de economii, sa zicem ca am in contul de economii aproape suma imprumutata, dar nu platesc anticipat ca ma folosesc de sumele respectve.

View Postionut_2017_ionut, on 20 august 2017 - 18:34, said:

Nu inteleg, tu spui ca daca plătesc 7000 lei anticipat nu se intampla nimic ? Conform calcului meu daca plătesc 7000 perioada de creditare imi scade cu 13 luni si pentru acele 13 luni nu o sa mai plătesc dobanda, dar o sa mai plătesc 1% din suma rambursata adica 70 lei. Nu inteleg la ce asigurare te referi, mai exista una? In grafic am 0 lei la costuri de asigurare. Si am solicitat sa nu am asigurare la contract.
Ba da, platesti 7000 mii de lei anticipat si iti opresc 1% comision. Tu te gandesti ca platesti 7mii de lei si scade creditul, automat scade si dobanda, automat ar trebui ca ratele neplatite catre asigurare de viata sa fie scoase.
Acum nu stiu daca este asa cum zici tu, trebuie intrebat, eu am ramas cu impresia ca este ca mine, nu ai vreun avantaj ca rambursezi anticipat pe tipul asta de credit.

#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
OK ai facut calculele tale care au iesit cu virgula dupa virgula.
ASA, si ce astepti  ? PLateste creditul ala odata sa scapi de datorii.

Sau poate esti genul in care platesc si stramosii tai datoriile tale ?

Edited by keta, 20 August 2017 - 18:42.


#17
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

View Postsamebo, on 20 august 2017 - 18:36, said:

Nu mai vorbiti prostii din auzite.
Orice rata e compusa din dobanda + principal.
Ca la anumite credite primele rate au dobanda mai mare decat principalul e adevarat si normal situatia, dar de aici pana la a spune ca platesti dobanda intai e drum lung.
Daca taceai era mai bine.
Are desfasurator si observa si el ca si mine ca initial plateste dobanda si apoi creditul.
Dobanda este mai mare ca creditul si apoi pe final se egalizeaza.

#18
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postionut_2017_ionut, on 20 august 2017 - 18:34, said:

Nu inteleg, tu spui ca daca plătesc 7000 lei anticipat nu se intampla nimic ? Conform calcului meu daca plătesc 7000 perioada de creditare imi scade cu 13 luni si pentru acele 13 luni nu o sa mai plătesc dobanda, dar o sa mai plătesc 1% din suma rambursata adica 70 lei. Nu inteleg la ce asigurare te referi, mai exista una? In grafic am 0 lei la costuri de asigurare. Si am solicitat sa nu am asigurare la contract.
Daca platesti anticipat 7000 iti scade principalul, deci si prin urmare si dobanda, deoarece se va aplica unui sold mai mic.
Calculele tale sunt gresite, sunt curios care e metoda de calcul folosita.

Edited by samebo, 20 August 2017 - 18:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate