Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Folie dubla inflata vs folie simpla

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
deniztepefarms

deniztepefarms

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.07.2017
Eu unul nu stiu ce sa cred in legatura cu avantajele utilizarii foliei duble. Fiindca as avea in noul solar o cultura de capsun pe mese din Februarie pana pe la sfarsitul lui Aprilie , tocmai cand nu prea este lumina naturala si avem nebulozitate mare am dilema daca sa folosesc foloa dubla inflata + o folie termica sau o foloe exterioara + o folie termica . Tineti cont ca voi incalzi cultura deci folia termica va fi oricum montata .
Oare daca as pune doar o folie exterioara + folia termica sa nu se vada nici o diferenta in costul incalzirii fata de a cealalta varianta ?. Critic pentru mine este sa nu pierd din lumina si asa
putina .
Pareri ?

#2
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Ce inseamna inflata?

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si eu citesc si silabisesc in gand ceea ce vrea sa zica si tot nu pricep.....


Futui bacalareautul  masii de treaba......

Edited by keta, 20 August 2017 - 18:33.


#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 AMAN_SER, on 20 august 2017 - 17:43, said:

Ce inseamna inflata?
Uite asta: https://www.google.r...iAHfTweEcHMhuM:
Doua folii ce formeaza o camera de aer.

#5
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Mi-am dat seama ce este inclusiv din ce limba a matrasit cuvantul , vroiam sa stiu daca el isi da seama ca vorbeste aiurea. Vad chestia asta zilnic la servici si ma calca pe nervi, cuvinte luate din engleza si mutilate sa para mioritice.

#6
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 AMAN_SER, on 20 august 2017 - 19:20, said:

Mi-am dat seama ce este inclusiv din ce limba a matrasit cuvantul , vroiam sa stiu daca el isi da seama ca vorbeste aiurea. Vad chestia asta zilnic la servici si ma calca pe nervi, cuvinte luate din engleza si mutilate sa para mioritice.
Da...stiu de ceva vreme de forma asta...vrea si romanul sa para mai inteligent prin neologisme...

Edited by Erwin_Rommel, 20 August 2017 - 19:37.


#7
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 AMAN_SER, on 20 august 2017 - 19:20, said:

...vroiam sa stiu daca el isi da seama ca vorbeste aiurea...
Păi nu vorbea aiurea, vorbea astfel încât să fie înțeles.
Dintr-o simplă interogare a oricărui motor de căutare afli lucru ăsta, așa s-a trezit un comerciant, așa au luat-o cu toții și o perpetuează.
Devenim noi aiurea, discutând asta, aici.
Părerea mea...

#8
deniztepefarms

deniztepefarms

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.07.2017
Stiu ca termenul vine din limba engleza dar printr-o simpla folosire a unui motor de cautare scriind : folie inflata aflati ce si cum .

Daca foloseam expresia folie umflata vs folie simpla era fix la fel . Unii se gandeau ...ma ce inseamna folie umflata.  

Eu propun sa revenim la subiectul propus.

Edited by deniztepefarms, 20 August 2017 - 20:12.


#9
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Cred ca termenul traditional recunoscut desi tot neologism e gonflabila, dar azi nu mai e la moda franceza ci engleza...

#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 scaiba, on 20 august 2017 - 19:47, said:

...Devenim noi aiurea, discutând asta, aici.
Părerea mea...
PLM, o zic finuț, delicat, o înțeleg cei mulți, da' vii matale să o continui...
Nu înţelegi că nu-i ăsta subiectul și interesul omului?!?

#11
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ba inteleg foarte bine care-i subiectul, doar ca nu ne intelegem cum sa-i spunem!
;)
De ce esti asa nervos?

Edited by subway_guru, 20 August 2017 - 20:59.


#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu sunt defel, da' îţi dau încă un punct pentru continuarea offtopicului.
După avertizare, perfect conștient fiind că ești offtopic.
Sună corect, da?

Done

#13
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
De si nu sunt expert sau familiarizat foarte mult cu domeniul, hai sa incerc sa imi spun punctul de vedere:
- folia duble prezinta un mare avantaj termic. Vei avea cheltuieli mai mici cu incalzirea (si asta nu-i putin lucru). Dezavantajul e ca pierzi din lumina. Deci daca ai plante cu necesitati ridicate de lumina, ori nu folosesti folie dubla, ori suplimentezi lumina naturala cu niste lampi HPS.
-folia simpla are avantaj la lumina, dar te rupe cu incalzirea.

Eu daca as fi in locul tau as merge pe folie dubla + lampi HPS. Asta presupunand ca ai curent la locatie, sau ca folosesti un generator electric. Solutia asta are avantajul ca tot ai ceva lumina si in zilele mai intunecoase. Nu va fi suficienta, dar oricum mai bine decat cu folie simpla si fara lampi HPS.

Edited by gap2007, 20 August 2017 - 22:15.


#14
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

 deniztepefarms, on 20 august 2017 - 17:19, said:

Eu unul nu stiu ce sa cred in legatura cu avantajele utilizarii foliei duble. Fiindca as avea in noul solar o cultura de capsun pe mese din Februarie pana pe la sfarsitul lui Aprilie , tocmai cand nu prea este lumina naturala si avem nebulozitate mare am dilema daca sa folosesc foloa dubla inflata + o folie termica sau o foloe exterioara + o folie termica . Tineti cont ca voi incalzi cultura deci folia termica va fi oricum montata .
Oare daca as pune doar o folie exterioara + folia termica sa nu se vada nici o diferenta in costul incalzirii fata de a cealalta varianta ?. Critic pentru mine este sa nu pierd din lumina si asa
putina .
Pareri ?
Se poate folosi cu succes folia exterioară + folia termică . Nu sunt probleme cu lumina . Şi bine ar fi dacă ar avea ambele folii aditivul IR . Şi dacă am ajuns din nou la acest aditiv , iată o scurtă descriere a lui : Foliile de acoperire profesionale, care prezintă aditivi IR (de termicitate), reflectă o parte importantă din radiaţia de caldură, care în mod normal s-ar degaja în atmosferă, înapoi în seră sau solar. Foliile care nu prezintă acest tip de aditiv (foliile normale fără aditiv IR) nu au proprietatea de a reflecta căldura înapoi în sera sau solar, lăsând să se piardă pe timpul nopţii, cu viteză foarte mare toată căldura acumulată în timpul zilei.
Efectul de păstrare a temperaturii optime de creştere şi dezvoltare al plantelor de către folia cu aditivi IR nu este singurul avantaj pe care acest tip de folie îl prezintă . Alt avantaj foarte important pe care îl prezintă este faptul că efectul de condensare al apei pe suprafaţa plantelor (care sunt mai calde) va apărea doar în ultimă instanţă după ce umezeala s-a condensat pe alte suprafeţe mai reci decât plantele.
Datorită faptului ca asigură constant 3-6°C în plus în seră sau solar, faţă de temperatura de afară pe timpul nopţii, în condiţiile în care nu se încălzeşte deloc, sunt economisite cu 25-30% costurile cu încălzirea, se asigură o timpurietate de 7-10 zile faţă de culturile învelite cu folie normală şi creşte considerabil productivitatea şi calitatea culturilor.

Edited by Solar-1, 26 January 2018 - 12:12.


#15
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Reclama.

Apropo,condensarea are loc pe suprafete mai reci decat mediul...

#16
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Nu este reclamă . Dacă nu verificam practic atât afirmaţia cu , condensul cât şi cu termicitatea , respectiv timpurietatea , nu mai scriam nimic . Şi eu am fost surprins de diferenţa dintre foliile cu şi fără IR , în primul rând la temperatură . Încă de la început am folosit folii numai cu aditivul IR şi devenise ceva normal ca primăvara devreme , după plantare , afară să amorţească bine şi în interior plantele să fie şi ele bine . Dar în primăvara anului trecut , am fost nevoit să schimb repede folia de pe un segment de solar şi am cumpărat o folie profesională , însă fără aditivul IR . Având până atunci numai folii cu IR , nu ştiam practic cum este fără acest aditiv în folie . Bineînţeles , ştiind teoretic cele scrise mai sus ( de la Marcoser de pe site) , aveam ceva pregătit în caz că vin temperaturile negative şi anume folia microporoasă agril de 23 gr/mp . Temperaturile negative au venit şi anul trecut , ca şi în ceilalţi ani . Am pus frumos folia microporoasă deasupra plantelor din acel segment cu folia înlocuită , convins fiind că va fi bine şi că aceasta va compensa lipsa aditivului . Însă dimineaţa realitatea era alta : parcă trăsese cineva o linie între cele două segmente de solar la îmbinarea dintre folii : un segment cu plantele normale ca în anii anteriori şi cealaltă cu ele ..... îngheţate bocnă , cu tot cu folia microporoasă deasupra . Şi nu era vorba de câteva fire , ci de câteva sute (Bihar F1 majoritatea) care erau în acel segment de solar . Şi în acea noapte au fost temperaturi negative cu mai puţine grade , faţă de anii anteriori .

Edited by Solar-1, 26 January 2018 - 20:12.


#17
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Reclama pentru marcoser,nu pentru aditiv...nu cred ca mai foloseste cineva folie neaditivata IR(exceptia confirma regula).Altfel,pe vreme fara soare,poti avea mama foliilor,ca-i degeaba...daca afara minus10,inauntru minus 7-8...cand solul nu mai cedeaza caldura,n-ai de unde zece grade plus.Decat arzand ceva.Solarul te ajuta o zi,doua...daca nu soare si nu cald afara,intr-un final temperaturile se vor egaliza.

#18
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Ba sunt destui cei care folosesc , inclusiv producători de solarii . Chiar anul trecut am fost la cineva care îşi comandase un solar de 10*20 metri de la un producător important de solarii de la noi şi la cât a costat , am rămas surprins să constat că folia avea doar UV+AB , nici vorbă de IR sau EVA . Dacă nu s-ar folosi folii fără IR , nu ar mai aduce magazinele . Şi nu fac reclamă la nimeni , acolo am găsit informaţia . Cât despre eficienţa adititivului IR , ea este doar la câteva grade cu minus (noaptea , nu şi ziua) , fie şi ziua înnorat şi noaptea senin , am avut aşa situaţii primăvara şi a fost bine cu brumă dimineaţa afară , pojghiţă de gheaţă deasupra apei . Exemplul dat de dvs. mai sus , cu minus 10 grade , clar că îl depăşeşte , dar de câte ori am măsurat temperaturile exterioare şi cele interioare nu au ajuns egale niciodată , fie ele şi negative , mereu au fost câteva grade diferenţă şi când vine vorba de anumite culturi care se fac în sezonul rece , (rezistenţa lor la un anumit număr de grade cu minus)  contează în anumite situaţii .

Edited by Solar-1, 27 January 2018 - 22:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate