Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telefon dual sim activ

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Mai sunt sanse sa gasesc printre modele noi , ?
Am Huawei P 9 in prezent, as vrea sa il schimb dar nu prea stiu cu ce.
M-am uitat in mod firesc la P10 si P 10+ , pt ca am avut de la huawei si honor 6 si honor 7, telefoane relativ ok, P9 deasemenea. Toate dual sim.
M-am uitat putin si la honor 9, lansat de curand, aceiasi poveste. Asta inteleg ca are in meniu, posibilitatea devierii apelurilor intre sim-uri
Deci ,ce recomandați dintre telefoanele existente pe piață , modele 2017 ?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca esti fan Huawei, atunci mergi pe P10, P10+ sau Mate 9. Honor-ul nu imi place deloc si cred ca P-urile au suport mai ok si sunt mai populare.

#3
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Nu sunt neapărat fan, dar uneori am nevoie sa nu ratez apeluri. Cu P10 , am toate șansele sa ratez un apel primit in timp ce vorbesc pe un numar, si sunt sunat pe celalalt. Daca l-as vedea ca apel pierdut , nu ar fi problemă dar înțeleg ca atunci cand vorbesti pe un sim celălalt nu mai e in rețea

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
HTC U11. Superb.

#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@Monitoxus: Pe gsmarena HTC U11 Dual SIM apare ca ‘dual stand-by’ si nu ‘dual SIM full active’ cum doreste initiatorul. Sau poate ai o sursa mai de incredere care zice altfel (ca mai sunt erori si pe gsmarena)…

#6
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Ai dreptate. M-am uitat si eu pe xda, nu este Dsfa. Huawei era printre puținii producatori care avea standardul asta dar se pare ca au renunțat si ei.
Cel putin , telefoanele lansate de ei in 2017 nu mai sunt DSFA.
Curios este ca pe gsm arena Huawei P 9 este prezentat ca fiind dual stand-by, dar de fapt este ful active. Pe site-ul ala la toate modelele care sunt dual sim apare mentiunea de dsda, asa ca nu ii pot lua de buni
Ceva despre xiaomi, meizu sau one plus daca știți, modelele lansate anul asta, cu Huawei m-am lamurit, nici pe Mate 9, nu mai este implementata Dsfa. Singurul este Honor 9 care are in soft niste optiuni de redirectionare de pe sim pe altul


#7
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Mate 8.

#8
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
mate 8 e mai vechi decat P9 al meu, adica a fost lansat in 2015.
as vrea totusi un model lansat in 2017, altfel il tin pe asta, eventual ii cumpar o baterie noua

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Esti informat de operator prin sms daca ai apeluri pierdute pe celalalt numar, poate de aceea nu se mai fabrica telefoane cu full stand-by, creste costul inutil ( trebuie hardware in acest sens, nu din soft cum are nustiu ce model, cred ca face o simpla redirectionare dependenta de operator, care merge si asa pe orice telefon )

#10
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
primesti sms probabil daca ai mesageria vocala activata.
faza e in felul urmator, vorbesti la telefon de pe numarul personal cu prietena, sau aiurea, te suna seful sau alta persoana importanta pentru tine pe telefonul de serviciu. cum i-ar pica sefului sa ii intre mesageria vocala, asta daca are rabdare sa sune 30 s sau cat e pana intra, sau mesajul ala stupid , cu abonatul nu raspunde sau nu se afla in aria de acoperire !!!!
acum , pe acest huawei P9 ,  cand vorbesc si ma suna cineva pe celalalt numar, pot raspunde si  apelul initial este pus in asteptare. daca vrea asteapta pana termin sau inchide.
e simplu  !!!
daca apelul 2 nu este important, nu raspund in acel moment, inchei prima convorbire si sun eu inapoi,il vad in lista ca apel pierdut.

asa arata optiunile in meniu la honor 9. inteleg ca nu toate dual sim-urile au asa ceva
imaginile nu sunt descarcate cum trebuie, am pus link-ul de pe xda unde le-am gasit https://forum.xda-de...active-t3572615

Attached Files

  • Attached File  h9.png   3.61K   32 downloads
  • Attached File  h9_2.png   3.7K   25 downloads
  • Attached File  h9_3.png   4.04K   16 downloads

Edited by gigi72, 20 August 2017 - 20:30.


#11
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
oamenii importanti care nu pot rata apeluri si mai importante isi iau secretara, administrator sau macar isi iau 2 telefoane, nu vin sa ceara pareri pe forum despre huawei p9
daca totusi ajung, atunci nu au apeluri chiar atat de importante incat sa nu poata astepta 5 min sau 2 zile

#12
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Dual-SIM Full active sunt intr-adevar foarte putine. Pe dualsim.ro nu vad decat cateva, le numeri pe degetele de la o mana (+ variante de culori).

Dar in situatia pe care o mentionezi, cu un dual stand-by poti ca pe SIM-ul de serviciu sa setezi redirectare ‘Daca nu este in aria de acoperire’ catre numarul personal (NU catre casuta vocala) iar pe numarul personal sa ai activat ‘Apel in asteptare’. Efectul e cam ca la DSFA, doar ca e implicat si operatorul de telefonie si te costa pe tine partea de redirectare. Ce nu merge totdeauna este cand SIM-ul de serviciu e prepay ca la prepay unii operatori nu permit redirectionarea apelurilor la alegerea ta (permit numai catre casuta vocala).

Edited by sags, 20 August 2017 - 20:52.


#13
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
nu ati inteles corect ce doream eu si nu era vorba de importanta, era vorba de comoditate.
si nu vorbeam de P9 , pe asta il am , imi doream un telefon mai nou care sa faca ce face acest P9, nimic mai simplu
nu sunt o persoana importanta, de asta am intrebat pe forum, asa ca nu ma simt vizat  de relativul sarcasm din mesaj.

Edited by gigi72, 20 August 2017 - 20:56.


#14
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 06.05.2015
nu se incadreaza la huawei dar e dual sim activ, am un asus zenfone 2 cu functia asta.

#15
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Nu am preferinČ›ă la marcă. Dar as vrea sa fie mai nou, model 2017 . Am vazut ca lanseaza si asus acum in august seria 4

Edited by gigi72, 21 August 2017 - 20:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate