Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Ferastrau circular cu masa

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Ca de fiecare data am nevoie de sfaturile voastre pentru a lua o decizie buna (cantaresc diferite pareri si iau decizia)
Iniial am scris intr-un alt topic ca as dori sa imi fac un gard interior din sipca zinzata, dar am abandonat ideea (este subtire, se incalzeste) si cred ca ceva de lemn arata mai bine.
In aceste conditii am zis sa fac un gard din sipci de 5 latime. Evident ca am fost intr-un targ de cherestea sa caut sipca.
Am gasit dar problema este ca sunt la legatura si ti le pun in legatura astfel incat cel putin 2,3 sunt rele (daca esti norocos si rele in sensul ca nu au marginile perfecte pentru un gard care este vizibil pe ambele parti)
M-am gandit sa iau scandura si sa o tai la singurul atelier din zona dar aici ba ca nu are timp, ba sa incerc maine, ba poimaine, etc.
Tot cautand pe net am vazut aceste ferastrau circular cu masa dar nu am vazut nici unul la lucru si nu stiu daca pot fi folosite pentru a scoate sipci drepte din scanduri.
Stiu ca este scump dar ma gandesc ca nu strica o scula in plus la casa omului - inca ma gandesc daca merita.
Acesta credeti ca isi face treaba:
https://www.emag.ro/...0/pd/DPT7WYBBM/
Este si fratele lui mai mare de 2000W dar se mai adauga 100 ron.

#2
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 vdingo11, on 20 august 2017 - 16:05, said:

...Stiu ca este scump...
Îmi pare prea ieftin.
Cam glumețe piciorușele, îmi pare tocmai bun pentru debitat parchet laminat.
Și din ăla, nu prea mult...

#3
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Dcat sa dai banii aia pentru o singura utilizare , mai bine pe un flex mare , pui o panza de circular , il asezi sub o masa homemade , si faci treaba de o ai , adica sa tivesti sipcile pe margine .
Eu am casa in constructie , dar nici nu ma gandesc sa dau bani pe asa ceva .

#4
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 scaiba, on 20 august 2017 - 16:18, said:

Îmi pare prea ieftin.
Cum eu nu scot banii din lucru cu sculele si la venitul meu nu mi se pare ieftin deloc (oricum bune observatiile legate de picioare, etc)

Edited by vdingo11, 20 August 2017 - 16:30.


#5
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
Mai bine un circular de mana, prins tot pe o masa. Eu așa ceva folosesc.

#6
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 gladiatore, on 20 august 2017 - 16:20, said:

................. dar nici nu ma gandesc sa dau bani pe asa ceva .
voi tine cont

 ionut_mystic, on 20 august 2017 - 16:27, said:

Mai bine un circular de mana, prins tot pe o masa. Eu așa ceva folosesc.

Am un circular de mana dar nu stiu cat este de sigur.

#7
ionut_mystic

ionut_mystic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 08.01.2008
E mai sigur decât flexul, ori faci o masa ori sacrifici una existenta. Tai o fanta in ea si pe dedesubt montezi circularul cu panza in sus. Astfel vei putea regla si adâncimea de tăiere. Pentru extra siguranță pui si un întrerupător la care sa ajungi cu ușurință.
Nici noua nu ni se pare ieftin circularul ala, dar un circular cu masa bun costa si mai mult de atât.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Circular de mana recomand. Poate fi util in mai multe chestii.

#9
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 vdingo11, on 20 august 2017 - 16:26, said:

Cum eu nu scot banii din lucru cu sculele...
Nici vreo 90% din cei care scriem pe SP nu ne cumpăram scule pentru a face bani cu ele.
Însă în momentul în care un fierăstrău de mână bunuț costă vreo 400lei, iar cel cu masă numai cu 200lei în plus, permite-mi să am această opinie.
Nu am folosit acea jucărie, să fi clar, așa că nu vorbesc din experiență.
Ce îți pot spune însă este că un circular cu care să tai liniștit vreo doi trei cubi nu-l iei cu perii colectoare, îl iei cu motor cu rotor în sc.
Nu ai dat nici dimensiunea gardului să putem trage din degete cantitatea de lemn.
În rest, cum au scris și colegii, poți face ceva treabă chiar și cu unul de mână...

#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu vreau sa contrazic pe nimeni , dar intreb : cat timp trebuie sa tivesti o scandura cu un circular de mana , si cat trebuie la o panza pe flex . Eu am ambele , dar votez pentru flex .

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010
A mai votat un coleg de serviciu si era sa ramina fara citeva degete.
A avut noroc, nu era singur in interventie si l`a dus colegul urgent la spital.
CM, accident de munca, ancheta...

Edited by Ion_Bumbu, 20 August 2017 - 16:44.


#12
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Nu este vorba de tivit ci este vorba de taiat. Din scandura eu trebuie sa scot sipci de 5 cm latime.
Cantitatea de sipci pe care trebuie sa o obtin este de 450 bucati la 1 m inaltime.
Repet: cele din targ, gata taiate sunt de proasta calitate iar la atelierul din zona mi se pare ca nu doresc sa castige, sau sunt foarte ocupati.
Am vazut si in magazinele de bricolaj sipci drepte (daca alegi cu atentie), dar un pic scumpe (pret dublu fata de ce este prin targul de cherestea)

#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nea Ioane , la flex , daca-i faci sub masa suport din platbanda groasa , si-l prinzi in suruburi in toate cele 3 puncte , unde se prinde manerul , ese exact un circular , cu putere superioara unuia de mana . Nici prin gand nu mi trece sa sfatui pe cineva sa taie lemn cu flexul in mana . Sincer , eu nu am curaj nici cu ala mic sa tai lemn , tinandul in mana . Dar prins bine de o masa , inlocuieste cu succes un circular de 6-7 milioane .

#14
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc de sfaturi (deocamdata am abandonat ideea de a cumpara unul de masa)
O sa incerc sa ma joc un pic cu circularul de mana sa vad ce poate iesi.

Edited by vdingo11, 20 August 2017 - 17:07.


#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,569
  • Înscris: 31.01.2010
La inceput totul e bine apoi omul se obisnuieste cu improvizatia si se intimpla necazul, cam la fel a fost si la colegi nostri.
Eu nu stiam ca fac porceala aia ca`i beleam!
Stiam cit de periculos e de la un amic bun, un prieten de`al lui a ramas fara tendonul lui Achile de la un flex cu disc.
A ramas fara curent, l`a pus pe masa si cind a venit curentul a plecat ...si era de 230mm, pina la urma a fost norocos!
La circularul de mina ai protectia care te scapa de necazuri.
La flex, doar atentia si norocul ...

Edited by Ion_Bumbu, 20 August 2017 - 17:21.


#16
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
mai ai si varianta circular de mana + ghidaj + sine + menghine. Nu e la fel comod si rapid ca la astea cu masa dar ar trebui sa poti taia la fel de drept cu el

#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Circular la pret de flex https://www.olx.ro/o...html#071fb0926c, il cumperi , faci treaba in etape cu el pentru ca sigur se va incalzi , foarte important e sa-i pui o panza adevarata, de firma . Dupa cate il vad e pliabil, nu ocupa mult loc la depozitare
Ca sfat pot sa-ti dau : foloseste scula potrivita la activitatea pe care vrei sa o intreprinzi ! flexul, drujba si abricht-ul sunt printre cele mai periculoase echipamente de lucru indiferent de experienta .

Edited by ldpe, 20 August 2017 - 21:34.


#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Asculta de un om batran Posted Image  Ia un circular de mana, flex , circular cu masa, ce vrei tu, nu conteaza. Dar nu taia sipci din scandura o sa iese ca porcul. Ia si tu niste blane de 5cm grosime si tai sipcile invers, de 2-2.5 cm grosime. Asa ies toate la fel de late. Si cred ca circularul ala pus de tine face fata dar cu pauzele de rigoare. Altfel circula de mana, ii pui un ghidaj si gata, ii dai bataie. Atentie sa taie minim 50mm adancime Posted Image

Sau vorbeste la depozit sa vezi la ce pret iti aduce sipcile gata taiate, eventual la 4m.  Ca poate iesi mai ieftin decat cu scandura+scula.

Edited by PoeOvidiu, 21 August 2017 - 16:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate