Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Versiuni de Java si afisarea in web browsere - fost "marimea redimensionare continut browser opera"

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Pot sa-mi redimensionez afisarea elementelor din pagina web?
In ie, cu ultima versiune de java, continutul este afisat coret dar nu pot sa folosesc ultima versiune de java deoarece nu-mi functioneaza alt site cu ultima versiune si sunt nevoit sa folosesc extensia ie pentru a putea sa rulez site-ul cu o versiune mai veche de java.
Cu Internet Explorer nu pot sa accesez site-ul deoarece ma pune sa-mi fac update la ultima versiune.
Doresc sa reduc elementul de sus si de jos, cele doua margini, si sa maresc zona de afisare pentru harta si pentru meniu.
Pot sa fac aste din browser?
Am atasat si o poza in acest sens.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   261.45K   26 downloads


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Sincer mie mi se pare o problema ce tine de afisarea pe un monitor mic (rezolutie mica) a unei pagini web ce-i facuta pentru rezolutii mai mari.
Ce sistem de operare folosesti?
Nu poti folosi un alt browser si un monitor cu o rezolutie mai mare?
Pe pagina lor nu exista niste specificatii minime?
Cred ca s-ar putea "face" un script (plugin) in Chrome, cel putin, care sa-ti "stearga" sau "micsoreze" "zona de sus", dar e prea mare bataia de cap.

Edited by Ciubex, 21 August 2017 - 10:53.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
E tableta cu Windows 10. Deci e soft de windwos.
Nu stiu, dar in general browserele au si posibilitatea de minimizare a meniului - in cazul IE era F11, posibil sa existe ceva de genul si la Opera. Din pacate dupa ce au trecut ep motor de chrome am renuntat la el si am trecut pe Firefox - si la asta tot F11 e tasta de micsorare a meniului.

Si in 10 mai e si Edge, care teoretic e optimizat ptr tablete. Zic teoretic ptr ca si eu prefer IE11 pe tableta comparativ cu Edge.

#4
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Va multumesc pentru sfaturi.
Folosesc windows 10 x64 pe un laptop de 15.6 inch, rezolutie HD.
Pe toate browserele este afisat asa, singurul browser pe care se vede bine este ie dar trebuie sa fac update la java 8u144, ultima versiune.
Daca fac update la versiunea respectiva nu-mi mai functioneaza alt site, site de care am nevoie si foloseste si acela java si nu functioneaza cu versiunea respectiva (functioneaza cu 8u121).
Internet explorer nu ma lasa sa accesez site-ul respectiv cu java 8u121, ma redirectioneaza automat pe site-ul celor de la java sa-mi fac update la java. Daca as putea sa-l fortez sa ruleze cu java 8u121, probabil o sa mi se vada bine in ie.
Am incercat in Chrome, Firefox si Opera dar nu mai au suport pentru java si trebuie sa folosesc o extensie care ruleaza tot ie.
Am asit o versiune de firefox care mai are suport pentru java dar si acolo se vede asa. :(

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Se pot instala in paralel mai multe versiuni de Java, dar nu stiu daca acum se mai poate forta utilizarea unei versiuni mai vechi de Java, deoarece web browserele fie nu mai ofera suport pentru Java, fie este impiedicata rularea unei versiuni vechi de Java.
Exista diverse tutoriale pentru rularea unei versiuni mai vechi de Java si poti sa incerci, dar personal ma indoiesc ca se mai poate.

Site-urile care inca mai folosesc Java, Flash, ActiveX si alte tehnologii invechite, netrecand nici pana acum la tehnologii web ar trebui sa nu mai fie accesate. Cu atat mai grav este cand un site nu este optimizat (rapid) pentru cea mai recenta versiune de Java (in mod normal ar trebui sa ai rabdare pana cand este actualizat site-ul).

Mesaj moderator:
Am modificat titlul topicului ("marimea redimensionare continut browser opera"), deoarece nu era suficient de sugestiv in raport cu tema topicului. Daca preferi alt titlu (dar care sa respecte regulamentul ariei), atunci poti sa il mentionezi si modific.

#6
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Multumesc pentru sfat.
Vad ca pot sa pastrez si vechea versiune de java, daca instalez ultima versiune peste versiunea anteriora daca nu ii dau sa o dezinstaleze, dar ie pleaca automat cu ultima versiune si nu am ce sa ii fac sa revina.
Sunt 2 site-uri de care am nevoie la munca si nu am cum sa renunt la ele. :)
Inainte instalam si dezinstalam la ele de ma saturasem, pana nu a mai functionat si mi-a stricat si sistemul de operare.
Raman asa si ma chinui sa vad ce pot, chiar daca este deranjant.
Probabil este si de la java, cu ultima versiune se vede bine cu aelasi browser, ie. Probabil java redimensioneaza cum trebuie continutul paginei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate