Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Surse oficiale de informare versus surse de nisa, realitate, adevar, manipulare?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
151 replies to this topic

#37
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostAlecsandru010, on 20 august 2017 - 15:59, said:

Daca o autoritate publica spune X despre un fapt, iar o sursa de presa spune X-1 voi lua in considerarea prima varianta. Fiindca mi se pare logic sa pun mai mult pret pe varianta oficiala decat pe cea neoficiala. Este vorba de incredere, pana la urma.

Dar si aici exista, desigur, nuante referitoare la natura faptului. Caci e clar ca daca guvernu-mi spune ca vaccinu' e ok, iar Gigel din Cucuietii din Deal spune ca nu e ok, eu am sa dau crezare guvernului. Daca, in schimb, privim la scandalu' Nixon, putem vedea ca autoritatea publica a incercat sa musamalizeze faptul, iar presa a devoalat faptul.

Insa, ca regula generala, mi se pare corect dpdv principial sa pui deasupra oricaror altor surse, sursa oficiala. Este, daca vreti, diferenta dintre o factura stampilata si nestampilata. Stampila face diferenta(chiar daca nu mai este obligatorie).

Daca sursa oficiala spune ca Alexandru010 =x, e mort si o sursa de presa zice ca x-1, e mort de suparare ca si-a rupt o unghie? Iti tii respiratia? Nu ai cap sa gandesti?

#38
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Ai scos prima parte a mesajului meu, TA.
Strict aici, nici eu nu cred ca a fost întârziat chiar atât de mult. Ceva, ceva a fost, dar mai cu ferire.
Dar nu suntem departe de punctul ala.

Edited by catalina1, 20 August 2017 - 16:15.


#39
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Think , in momentul cand pe ecranele tuturor televiziunilor de pe Telekom cel putin,  era titrat mare cat roata carului :
-- "   atentat la Barcelona , 13 morti , 50 de raniti" , dar absolut pe toate (  si te asigur ca la pachetul L sunt o multime , poti verifica)  , userul nostru bolmojea si insulta pe toata lumea ca:
-- fascisti , nazisti , extremisti ,  si altele , spunand ca suntem asa si pe dincolo,  si ca e  doar 1 mort . Asta cum suna,  daca imi este permis sa apelez la intuitia si pregatirea ta ?
Deci repet , in acelasi timp , simultan , el nega asta .Eu eram cu ochii in ecran si vorbeam cu sora in Germania in acest timp . Si el o ardea cu tupeul lui binecunoscut si usor inclinat spre o mai precara educatie din pacate caracteristica,  ca noi mintim .

Edited by GingisHan2015, 20 August 2017 - 16:23.


#40
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Nu se mai discuta userul, încetează. Am făcut-o destul. Topicul asta e despre altceva.

#41
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
BBC:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N2gtS_QTcmE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/amfK0N78M0M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vfa60vm8J1s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pacat ca nu putem verica ora si minutul, sau nu vad eu cum.

#42
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Ce vrei sa arăți?

#43
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcatalina1, on 20 august 2017 - 16:19, said:

Ce vrei sa arăți?


Că Poliția din Barcelona nu știe să numere.

Edited by iladi, 20 August 2017 - 16:23.


#44
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostGingisHan2015, on 20 august 2017 - 16:17, said:

Asta cum suna,  daca imi este permis sa apelez la intuitia si pregatirea ta ? O recunosc cu admiratie , sincer . Posted Image
in momentul ala responsabilul cu comunicarea on line a politiei era coplesit de evenimente
in locul lui, oricare dintre noi de eram, cu siguranta ne depasea situatia

View Postcatalina1, on 20 august 2017 - 16:14, said:

Ai scos prima parte a mesajului meu, TA.
Strict aici, nici eu nu cred ca a fost întârziat chiar atât de mult. Ceva, ceva a fost, dar mai cu ferire.
Dar nu suntem departe de punctul ala.
care parte era importanta astfel incat sa incriminezi o institutie a statului, politia spaniola ca este de neincredere?
te rog sa-mi indici partea respectiva daca se poate in mesaj

#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Scrie sau nu pe BBC 13 Killed ? Ce dracu bre ?

#46
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostThinkAbout, on 20 august 2017 - 16:25, said:

in momentul ala responsabilul cu comunicarea on line a politiei era coplesit de evenimente
in locul lui, oricare dintre noi de eram, cu siguranta ne depasea situatia


În primul rând tu faci confuzie între un cetățean și un oficial pregătit și antrenat pentru un anumit scop. Mă rog dacă respectivul nu este pregătit și nici antrenat e cu atât mai grav.

În al doilea rând, dacă luăm de bune ceea ce scria Cris mai sus, nu pot înțelege de ce respectivul sau respectivii s-au grăbit să comunice niște date preliminarii incorecte

#47
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postiladi, on 20 august 2017 - 16:13, said:

Ai băga mâna în foc pentru datele unor "autorități publice" din România?

Nu.  Nu bag mana in foc nici pentru mine.

Dar nu pot da la o parte tot ce vine pe surse oficiale, doar de amoru' artei. Fiindca, dpmdv, de la asta pana la nu ne vaccinam copiii fiindca asa am citit io pe internet este un pas mic. In momentul in care dispare increderea intre cetatean si stat, panta este descendenta si alunecoasa.

#48
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostThinkAbout, on 20 august 2017 - 16:25, said:



care parte era importanta astfel incat sa incriminezi o institutie a statului, politia spaniola ca este de neincredere?
te rog sa-mi indici partea respectiva daca se poate in mesaj
Ma refeream la partea în care spuneam ca eu personal nu cred ca am ajuns încă în punctul în care sa ii facem mincinoși.

#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Aici e despre statul spaniol . La subiect  Stiu ca ti-ar place inca un topic despre dat cu rahat in politisti,  dar avem destule .Faze savuskiniste de astea nu merg aici la noi , sa revenim  la chestiune .
Despre manipularea petrecuta .

Edited by GingisHan2015, 20 August 2017 - 16:34.


#50
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postiladi, on 20 august 2017 - 16:29, said:

În primul rând tu faci confuzie între un cetățean și un oficial pregătit și antrenat pentru un anumit scop. Mă rog dacă respectivul nu este pregătit și nici antrenat e cu atât mai grav.

În al doilea rând, dacă luăm de bune ceea ce scria Cris mai sus, nu pot înțelege de ce respectivul sau respectivii s-au grăbit să comunice niște date preliminarii incorecte
nu fac confuzie intre ceva si ceva
si nu, nu exista niciun oficial atrenat care sa scrie cu sange rece, cate morti sunt ne-confirmate
cred  ca au inceput sa comunice numarul de morti pe masura ce primeau informatii din teren

Edited by ThinkAbout, 20 August 2017 - 16:33.


#51
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostAlecsandru010, on 20 august 2017 - 16:29, said:

.

Dar nu pot da la o parte tot ce vine pe surse oficiale, doar de amoru' artei.


Nici nu trebuie. Trebuie să le analizezi, să le filtrezi și să le compari cu altele.

#52
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postcatalina1, on 20 august 2017 - 16:32, said:

Ma refeream la partea în care spuneam ca eu personal nu cred ca am ajuns încă în punctul în care sa ii facem mincinoși.
sa faci mincinos pe cine
politia din Barcelona?
pai tocmai ai facut-o!

#53
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostAlecsandru010, on 20 august 2017 - 16:29, said:



Nu.  Nu bag mana in foc nici pentru mine.

Dar nu pot da la o parte tot ce vine pe surse oficiale, doar de amoru' artei. Fiindca, dpmdv, de la asta pana la nu ne vaccinam copiii fiindca asa am citit io pe internet este un pas mic. In momentul in care dispare increderea intre cetatean si stat, panta este descendenta si alunecoasa.
Mulți sunt de acord cu ultima fraza. Bine, unii ar crede ca nu pentru cetățean e descendenta, din contra :)  Dar soluția chiar e sa avem încredere în stat peste limitele rezonabilului? Am încredere în stat pentru ca asa trebuie? Ceva de genul asta?

#54
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,427
  • Înscris: 29.04.2008

View PostThinkAbout, on 20 august 2017 - 16:33, said:


cred  ca au inceput sa comunice numarul de morti pe masura ce primeau informatii din teren


O mare greșeală

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate