Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Asus Zenfone 4 / Zenfone 4 Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
S-au lansat noile modele Asus Zenfone 4 si Asus Zenfone 4 Pro.

Ambele vin cu un ecran de 5.5 inch AMOLED ( din punctul meu de vedere mai bine ramaneau pe IPS de anul trecut de pe Zenfone 3, unul foarte bun)
Zenfone 4 : procesor Qualcomm Snapdragon 630 si 4 GB RAM , Dual camera 12 MP + 8 MP, lipsa OIS, 3300 mah bateria
Zenfone 4 Pro : Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 si 6 GB RAM,Dual camera 12 MP cu f/1.7, OIS 4-axis , 3600 mah bateria
La ambele amprenta s-a mutat in fata telefonului.
Bezeluri destul de mari la ambele modele

Sa vedem si preturile pentru Romania, dar Zenfone 4 nu mi se pare un upgrade care sa merite pentru Zenfone 3 de anul trecut. Si banuiesc ca Zenfone 4 Pro o sa fie cu mult mai scump.

Attached Files



#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Cand o sa intelegeti ca niciodata nu va merita trecerea de la o generatie la alta, mereu vor fi diferente mici...Un telefon se schimba la minim 2 generatii daca chiar vrei sa simti o diferenta.

#3
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
Eu zic ca trecerea de la Zenfone 2 la Zenfone 3 s-a meritat din plin.

Edited by Tudy88, 20 August 2017 - 15:29.


#4
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Nu imi place ca au renuntat la varianta de 5.2", sigur vor fi alte modele inferioare cu diagonala asta. Pentru mine e prea mare 5.5" dar daca asta se cere....

In schimb au pus baterie mai mare si din ce am inteles NFC.

Edited by danielavram, 20 August 2017 - 22:34.


#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Deocamdata raman cu Z2 (551ML).

#6
Tudy88

Tudy88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 25.08.2007
O mica rectificare : Zenfone 4 o sa aiba tot IPS LCD la fel ca si Zenfone 3. Doar varianta PRO o sa aiba AMOLED.
Ambele sunt imense ca inaltime pentru un ecran de 5.5 inch: 155.4mm si Pro-ul cu 156.9 mm comparand cu ce ofera competitia pentru flagshipurile lor. S8 are 148.9 si 5.8 inch ecran , LG G6 la fel cu 5.7 inch.

#7
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Astazi este lansarea oficiala in Romania deci nu mai avem mult pana aflam si preturile.

#8
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Eu am un Asus Zenfone 2 ze500kl, ma gandesc sa trec la altceva dar nu prea am alternative la buget 1.000ron. Plus ca ma intereseaza tot ceva de 5 inch, celelalte diagonale mi-se par prea mari. Cred ca mai astept

#9
BucharestRider

BucharestRider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 07.05.2015
Salutare, ce parere aveti despre ASUS ZenFone Live ZB501KL? Ma gandesc sa il achizitionez pt a face clipuri, o mica idee de vlog. Am un Asus Zenfone 2 ze500kl de care sunt foarte multumim insa calitatea sunetului pe filmare lasa de dorit. Trebuie sa ma incadrez in buget de 1.000 ron maxim si vreau sa fie de 5 inch sau 5.2 inch maxim. Va multumesc!
https://www.emag.ro/...QH1JDBBM/#Negru

#10
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Bun,avem seria 5 care bate la ușă, așadar prețurile vor fi în scădere pentru ZenFone 4!

Personal am luat un ZE554KL la un super preț și după ce l-am pus la treabă vreo săptămână mă declar mai mult decât încântat!

În primul rând stă foarte bine la recepția GSM, chiar mai bine decât Motorola. Oferă un plus de semnal în zonele cu probleme iar conectarea la rețea este rapidă.

Partea audio este peste medie spre excelentă, atât în convorbiri cât și la reproducerea muzicală. Căștile din pachet sunt perfecte pentru un audiofil moderat.

Camera foto împreună cu softul PixelMaster fac treabă bună, în sfârșit se pot scoate poze fără "zgomot" la o calitate mult mai ok față de generațiile precedente.

Bateria de 3300 mAh se înțelege de minune cu procesorul QS 630, poți ajunge liniștit la două-trei zile de autonomie cu un uz mediu sau 6-8 ore de uz intens. Încărcătorul original nu e rapid dar eu folosesc unul Quickcharge 2.0 și merge brici, scurtez timpul de încărcare cu 30 de minute.

Softul, atât de blamat pe nedrept de multe persoane din povestiri, este foarte bine optimizat, primește prompt și regulat actualizări de securitate, este fluent, intuitiv. Oferă un nivel ridicat de protecție al telefonului, în sensul că dacă ai activat un cod de deblocare sau amprenta nu poți accesa funcțiile WiFi,Date,Gps la activarea ecranului fără introducerea codului de securitate sau a amprentei.

Senzorul de amprente e frontal și se mișcă bine spre foarte bine dar nu oferă funcția OneNav prezentă la Moto G5/G5S Plus. Funcția OneNav ar fi permis renunțarea la butoanele fizice de navigare(chestiune personală și de gusturi).

Chiar dacă vine cu o husă transparentă in cutie, recomand să utilizați una mai bine făcută deoarece telefonul e de sticlă față/spate și găsim foarte greu o folie de sticlă care să protejeze ecranul curbat pe margini. Am o folie de toată jena și nu pot să o schimb pentru că am ajuns la a treia comandă de folii pe care le trimit înapoi sau le arunc la gunoi.

La capitolul ergonomie ar fi de spus că e destul de lung pentru un 5,5 inch dar e mai îngust față de ZE552KL ZenFone 3. E la fel de lung ca și Xiaomi MiA1 dar un pic mai gros.

Cam atât de spus până acum, dacă are preț sub 190 euro e super afacere! Ai 4/64GB, filmare 4K(n-am probat încă), dual SIM hibrid, baterie ok, audio ok și, foarte important, sistem de operare actualizat constant atât la nivel de securitate cât și generațional(are Oreo și va primi Android P).

Toate bune!

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Mai ieftin de 300 nu am vazut, ca astept si eu sa prind vreo reducere.

#12
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 30.10.2007
Aa, era să uit, are și Twin Apps, poți folosi două conturi ale aceleiași aplicații în mod simultan pe telefon(WhatsApp, Facebook, Instagram, Messenger etc.)
Plus că mai are și OptiFlex, un fel de booster pentru deschiderea mai rapidă a aplicațiilor, poți selecta exact aplicațiile dorite sau lași pe automat și alege ea în funcție de utilizare.



#13
alain_s

alain_s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2018
Am un Zenfone 4 Max de care sint f. multumit. Bateria de 5000 mAh

#14
janysan29

janysan29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 07.05.2012
salutare.Am pus mana pe un asus zenfone 4 cu 6Gb ram si procesor snap 660.Se misca superrrrr

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Intru si eu in club. Am comandat in asta seara unul.

#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
O sa adaug si aici ca tot e topicul dedicat.
L-am primit azi si deja imi pare rau de achizitie. In primul rand m-au enervat husa si sticla de protectie pe care mi le-a propus magazinul si le-am cumparat evident. Sticla, desi nu acopera tot ecranul, nici nu se lipeste pe toata suprafat, am fost nevoit s-o inlatur si s-o arunc. Husa, era prezentata ca fiind de silicon transparent si imi vine cu dosul alb. Pe un telefon negru arata oribil. Am gasit, insa, alta husa de silicon transparent in pachetul cu care a venit telefonul.

Telefonul in sine imi pare un pas inapoi fata de zenfone 3. L-am luat in special pentru sunet in casti insa sa ma pis in el de telefon, are un sunet foarte slab. Niciodata nu am avut telefon cu asa sunet slab in casti. Eram nemultumit de huawei p9 lite insa acum remarc ca nu era tocmai rau. Zenfone 3 al prietenei are un sunet mult mai puternic. Pe deasupra si display-ul la zenfone 3 e net superior, contrar specificatiilor. La zenfone 3 abia iti dai seama ca-i lcd si nu amoled insa aici, sula... fundalul negru vazut dintr-o parte e un gri adevarat ceea ce nu-mi place deloc. Cred ca o sa impachetez totul frumusel la loc si o sa-l trimit inapoi. Camera nu am reusit sa o testez cu adevarat insa imi pare mai buna decat la zenfone 3.
Deci, daca il returnez, ramane ca am pierdut vreo 15 euro pe cacaturile de accesorii si nu stiu cat o fi livrezonul ca va fi din contul meu.

L-am actualizat la android 8 si vreau sa-l mai testez in pic inainte de a ma decide definitiv ce fac cu el. Vad o mica problema in audio wizzard. Cand dau pe modul manual functioneaza doar eq insa bass si teble e cu gri si nu pot schimba nimic. Cand scot stecherul de casti se activeaza dar fara rost, nu am nevoie de mari reglaje pentru difuzorul telefonului, am nevoie cand ascult in casti. La voi tot asa face?

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Stie cineva cum se dezactiveaza audio wizzard? Daca il dezactivez din bara de comenzi rapide scrie ca-i dezactuvat insa sunetul ramane reglat nu revine la normal.

Dupa ce l-am utilizat un pic parerea mea despre el destul de buna exceptand sunetul, ceea ce conteaza cel mai mult pentru mine. Ecranul intr-adevar e ca la zenfone 3, arata foarte frumos, contrast bun, reflexiile un pic cam mari dar se poate de trecut peste.

#18
claudiupop_bm

claudiupop_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 01.02.2010
Salutare. Am un zenfone 4 si vreau sa va intreb daca e normal ca la fiecare apel initiat sau primit telul sa treaca din 4G pe H+ sau chiarpe 2G? Asta cel putin pe Orange. Am remarcat ca toti interlocutorii mei imi spun ca ma aud rau, cu un sunet distorsionat, nefiresc.
Stie careva daca este un device compatibil Volte sau macar Hd voice, prin codecul AMR- WB?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate