Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Windows Live Mail

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Am instalat si eu ieri pe batranul desktop IP 4 la 3 ghz si RAM de 2 GB faimosul Windows 7 Professional cu SP1. Nu am gasit integrat in el Windows Live Mail... Se instaleaza separat, sau cum? Pana una-alta, am instalat Microsoft Outlook 2003 de la Office, pt casuta postala virtuala.

#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
WLM nu mai este suportat de Microsoft.
Iti recomand Mozilla Thunderbird.

Microsoft Office Outlook 2003 este, de asemenea, cu suportul expirat.
Nu trebuie sa folosesti clienti de e-mail invechiti/ neactualizati, deoarece exista riscuri de securitate si de regula nici nu mai functioneaza cu orice server de e-mail.

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Post_-_, on 20 august 2017 - 12:35, said:

Iti recomand Mozilla Thunderbird.

Ce mai buna solutie de departe. Nu are rost sa te chinui cu altceva. http://www.softpedia...underbird.shtml

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdincadan78, on 20 august 2017 - 11:39, said:

Nu am gasit integrat in el Windows Live Mail... Se instaleaza separat, sau cum?

Nu a fost niciodata integrat in 7. Era pachetul WIndows Live Essentials care se descarca si se instala separat ( mai continea Movie Maker si alte cateva softuri ).
Pachetul a fost scos pe la inceputul anului de la download intrucat nu mai este suportat.

Mai il poti gasi pe diverse site-uri, inclusiv pe Softpedia - http://www.softpedia...Live-Mail.shtml

Dar nu il mai recomand. E mai limitat decat vechiul Outlook Express, si fara suport.

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu stiu daca mai functioneaza pachetul WLM, dar intr-adevar ar trebui sa fie inclus in Microsoft Windows Essentials 2012 pentru care Softpedia a pastrat un installer off-line.
@initiator
In acest sens poti vedea topicul https://forum.softpe...-pe-windows-81/
Asta daca nu iti functioneaza installerul din postul de mai sus. Totusi, asa cum am spus, nu recomand WLM.

Edited by _-_, 20 August 2017 - 15:02.


#6
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Va multumesc pentru lamuriri si ajutor. Incerc Windows Live Mail deocamdata, apoi vad daca o merge Mozilla Thunderbird  pe rapciuga mea de PC.

#7
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 09.05.2006
Alternative ceva mai rasarite la Thunderbird exista?

Edited by lache1, 29 August 2017 - 21:13.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Gratuite, nu prea.

#9
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Din pacate, nu se instaleaza windows essentials 2012, deci sufletu' cont de Live Mail. Iar Mozilla Thunderbird nici el nu poate fi configurat pt gmail. Outlook Express-ul era cel mai bun, pacat ca nu mai poate fi folosit cu Win 7. Ce cacanarie 🤐

#10
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdincadan78, on 30 august 2017 - 23:26, said:

Iar Mozilla Thunderbird nici el nu poate fi configurat pt gmail.
De unde ai scos-o? Eu îl am pe 3 calculatoare cu Windows 10 și pe 1 cu Windows 7, configurat cu două conturi de mail, dintre care unul gmail!

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdincadan78, on 30 august 2017 - 23:26, said:

Iar Mozilla Thunderbird nici el nu poate fi configurat pt gmail.

Ce spui tu este imposibil pe un sistem aflat in regula (daca este in regula si nu un sistem modificat). Probabil ca ai trecut adresa de e-mail sau parola gresit.
Vezi topicul acesta pentru setari manuale, daca ai introdus datele corect si din motive independente de Thunderbird nu iti functioneaza setarile automate: https://forum.softpe...-pop3-imap-etc/
Verifica daca nu ai malware in sistem, inlocuieste antivirusul, daca este unul mai problematic sau configureaza-l corect, verifica in Firewall daca porturile necesare nu sunt blocate (vezi in link!), verifica fisierul hosts (link-uri necesare blocate?), verifica setarile routerului (daca folosesti router) etc.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdincadan78, on 30 august 2017 - 23:26, said:

Din pacate, nu se instaleaza windows essentials 2012, deci sufletu' cont de Live Mail. Iar Mozilla Thunderbird nici el nu poate fi configurat pt gmail. Outlook Express-ul era cel mai bun, pacat ca nu mai poate fi folosit cu Win 7.

Cred ca problema e la tine. Am instalat ieri Windows Live Mail pe un Windows 7 si a mers.
Am la munca inca vreo 3 PC-uri cu 7 pe care am Thunderbird, configurat, merge perfect.

Nu cumva ai vreun Windows 7 modificat ?

#13
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 29.09.2010

View Postlache1, on 29 august 2017 - 21:13, said:

Alternative ceva mai rasarite la Thunderbird exista?
Am gasit acest articol prin bookmark-urile mele.
Parca de aici am aflat de Mailbird si am tot ramas pe el fiind cat se poate de ok pentru mine.
Limitarea la versiunea Lite din ce imi amintesc este de 3 conturi, in cazul in care doresti a adauga mai multe iti trebuie o licenta Pro .
Mi se pare cat se poate de intuitiv si usor de utilizat de aceea incerc sa iti vin in ajutor cu aceasta recomandare, meritand sa il incerci pret de cateva zile sa vezi cum se comporta.

Edited by Morphinus, 31 August 2017 - 16:31.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Tocmai mi-am adus aminte ca era si un topic despre Mailbird.

L-am gasit: https://forum.softpe...76476-mailbird/

#15
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
E un Win 7 de la Software Deals. Modificat sau nu, habar nu am. Curios e ca nu functioneaza instalarea niciunui client de e-mail. Ma limitez la web, da-l drek.

#16
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai un sistem cu probleme...

Software Deals comercializeaza uneori pachete cu destinatii speciale si cine stie ce ai primit tu... Insa cheia pe care ai obtinut-o este posibil sa poata fi utilizata pentru instalarea unei editii standard de Ferestre 7. Incearca sa o introduci aici: https://www.microsof...wnload/windows7
Daca verificarea are succes, atunci ai putea instala o editie standard si nemodificata.

Sau si mai bine fa upgrade la Windows 10 care printre altele ofera un client de e-mail integrat (Outlook Mail), doar ca ai fi in aceeasi oala cu licenta, deoarece cheile de activare revandute de Software Deals sunt cu provenienta dubioasa si nu se stie daca utilizezi acea cheie in mod legal ...

#17
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,409
  • Înscris: 29.04.2010
Am reusit pana la urma sa configurez mozilla Thunderbird, dar tot am niste erori. Mail-urile primite intra destul de greu. Ciudat e ca nu exista acel buton SEND/RECEIVE, e in limba romana "Adu mesajele" (?!), si din pacate la transmitere nu reuseste sa trimita mail-uri, da mesajul urmator:
Trimiterea mesajului a eșuat.
Mesajul nu a putut fi trimis deoarece conexiunea la serverul de trimitere (SMTP) smtp.gmail.com s-a pierdut în mijlocul tranzacției. Încercați din nou.
Ce o mai fi si asta, naiba sa-l ia. Un client de mail destul de greoi pasarea tunetului asta. Outlook express-ul a fost cel mai adevarat pana acum :(

Edit
Rezolvat din setarile SMTP, acum pot si trimite.
Am debifat verificarea aceea sa caute mesaje noi la fiecare 10 minute. Vad ca acum dupa 2 teste le primeste instant.
Sunt un om fericit. Pot sa ma culc linistit acuma :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate