Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Combaterea mistretilor - metode eficiente

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
În localitatea mea lumea a început să își aducă acasă ce a mai reușit să salveze din porumbul verde, cocenii cu totul. Porcii mistreți au făcut ravagii. Mistrețul cred că e cel mai păgubos animal, pur și simplu culcă la pământ și distruge toate culturile întâlnite în cale. Ar trebui răriți drastic. Nimic nu îi mai sperie.

NM:
Posturi mutate de aici.

Edited by scaiba, 20 August 2017 - 11:45.
am adaugat nota


#2
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Pai sant speriați de drujbe topoare si alte prostii.

#3
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006

View Postandroholic, on 18 august 2017 - 07:53, said:

În localitatea mea lumea a început să își aducă acasă ce a mai reușit să salveze din porumbul verde, cocenii cu totul. Porcii mistreți au făcut ravagii. Mistrețul cred că e cel mai păgubos animal, pur și simplu culcă la pământ și distruge toate culturile întâlnite în cale. Ar trebui răriți drastic. Nimic nu îi mai sperie.
Fix acelasi lucru se intampla si la mine, doar ca mistretii au doua picioare. Utlima tehnica e sa dea ture cu caruta prin mijlocul lanului fara sa ia un bob. La recoltare se prezinta la ''recuperari'' ca ala culcat de ei nu il ia combina.
Ar trebui răriți drastic, asa zic si eu

#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postvalidoe, on 18 august 2017 - 18:01, said:

Fix acelasi lucru se intampla si la mine, doar ca mistretii au doua picioare. Utlima tehnica e sa dea ture cu caruta prin mijlocul lanului fara sa ia un bob. La recoltare se prezinta la ''recuperari'' ca ala culcat de ei nu il ia combina.
Ar trebui răriți drastic, asa zic si eu
Ar merita măcar câteva gloanțe cu sare exact în cur. Probabil, usturimea aia i-ar face să uite de trecutul prin porumb.

A nu se înțelege că incit la violență dar există de mii de ani specia aia a țăranului român retard care nu pricepe ori nu vrea să priceapă că nu e normal să faci pagubă ori daună totală pe pământurile unde alți oameni cu conștiință se chinuiesc din greu să își ridice o recoltă muncită cu sudoarea frunții și cu bătături în palme ca să o îngrijească și întrețină. Practic, un retardat poate păgubi o întreagă comunitate de țărani gospodari în câteva minute.

Specia se numește Homo Țăranus Retardatus.

E o specie derivată din Homo Sapiens care a "evoluat" în sens invers pe scara inteligenței, bunului simt și a rațiunii umane.

#5
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Aici ai cam dat-o in gard. Specia de care zic eu are doar cateva sute de ani pe meleagurile astea, inca nu i s-a dus bronzul

#6
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postvalidoe, on 18 august 2017 - 18:22, said:

Aici ai cam dat-o in gard. Specia de care zic eu are doar cateva sute de ani pe meleagurile astea, inca nu i s-a dus bronzul
Mea culpa. Am uitat să menționez despre cioara românească dar îmi e și scârbă să mai reamintesc. Cioara românească are mai mult decât câteva sute de ani, studiază și conspectează mai temeinic istoria acestor meleaguri, letopisețele și cronicile vremurilor. Cioara românească are vechime zdravănă, nu mai pomenesc și de capacitățile ei de adaptare și invazie + înmulțirea în ritm exponențial.

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postandroholic, on 18 august 2017 - 07:53, said:

În localitatea mea lumea a început să își aducă acasă ce a mai reușit să salveze din porumbul verde, cocenii cu totul. Porcii mistreți au făcut ravagii. Mistrețul cred că e cel mai păgubos animal, pur și simplu culcă la pământ și distruge toate culturile întâlnite în cale. Ar trebui răriți drastic. Nimic nu îi mai sperie.
Gard electric. si nu mai ai probleme cu ei. Pur si simplu se muta dupa 2-3 ani din locul respectiv, isi cauta alte rute.

#8
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Noi le ducem hrana si ei a-și schimba traseele ...dar poți sa le pui mâncare câta luna si in stele ,dacă rămân fără scaldatori pe aici lii drumu si se întorc in locurile unde știu ei ca sant.
Acolo

#9
george_sgm

george_sgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 06.02.2014
Trec prin gard de parca sunt rachete

Edited by george_sgm, 19 August 2017 - 21:33.


#10
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
La rând as ardeleni ,,vin mai molcom la popusoi .

#11
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Gard electric, repelent mistreti, tunuri cu propan si tot am nevoie de autorizatie colectiva tip B

Attached Files



#12
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Mi se pare prea sus primul fir de la gard. La ce inaltime fata de sol este?
Eu folosesc de 3 ( sau 4?) ani gard electric cu un singur fir la aprox. 40cm de sol. Am grija sa nu scada sub 8000 V tensiunea (in primul an am cosit tot traseul, apoi in fiecare an fac doua erbicidari cu total pe traseul firului). Daca tensiunea scade sub 5000 V din cauza bateriei descarcate sau a balariilor care ating firul, atunci gardul este de decor pentru mistreti.
Anul trecut a intrat un vier peste firul de gard, dar nu a mai vrut sa iasa viu de acolo. Il speriam si fugea pe randuri pana la capat, si cand vedea firul de curent se intorcea si prefera sa treaca printre oameni si caini decat sa se atinga de gard. L-am scos impuscat dupa ce i-am dat 3 zile de gandire :P
Asa ca, daca ai tensiune pe fir, eu garantez ca gardul electric le scoate din cap pofta de porumb.

#13
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Haide-ti sa discutam despre metodele,eficiente si legale de combatere a actiunilor distructive ale mistretilor in culturi agricole si pajisti sau fanete !

  Acum cativa ani mi-au distrus mistretii suprafete mari de pajiste,respectiv fanete,terenul s-a indreptat ,intre timp,dar raman denivelari foarte deranjante ,atunci cand cosesc cu motocositoarea !
Am vrut sa cumpar la acel moment niste substante odorizante,produse de austrieci si vandute de o firma din Sibiu,dar n-am reusit pt ca nu mai aveau si cred ca nici nu au mai adus !
Anul asta am montat gard electric in jurul holdei in care am cartofi si porumb,dar au mai intrat pe unele locuri in faneata !
Am vazut produsul acesta :https://www.verdon.ro/substante-repelente/flacoane-de-rezerva-wam-porocol-10-x-5-ml.html
L-ati folosit,are efect ?

#14
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postkatlin, on 20 august 2017 - 10:32, said:

Gard electric, repelent mistreti, tunuri cu propan si tot am nevoie de autorizatie colectiva tip B
Si ,la ce oameni corecti sunt pe la noi,daca fura buteliile si tot arsenalul,fac  mai multa paguba decat mistretii .Posted Image

Edited by softaipan, 20 August 2017 - 11:33.


#15
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Cea mai eficienta cale de combatere, te inscrii la fondul de vanatoare care se invecineaza cu porumbul. Pusca, cinste la membrii fondului si te apuci de treaba cand e sezon la godaci sa usurezi din ei legal.

#16
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Si cum mistretii umbla mai intens in noptile ploioase, cand vanatorii prefera sa stea la caldurica, le ingrasi porcii in mod gratuit. Cand am inceput  prin 2011 sa cultiv porumb pe terenurile lasate parloaga, radeau in barba vanatorii... aveau porci pe fond cum nu avusesera de multa vreme. Multi, grasi... Eu umblam cu tunul cu gaz, 2-3 saptamani la rand noapte de noapte, si cand nu putem merge, porcii faceau masacru.
De cand am pus gard electric, dorm linistit. Vanatorii sunt tristi ca au disparut mistretii din zona aia.
Eu le-am propus o afacere win-win... sa cumpere stiuleti de la mine si sa-si hraneasca porcii in alte zone, in padure. Dar fiind traistari, nu ar cheltui nimic.
Cand umblam cu petitii pe la primarie, spuneau ca pestele mare intotdeauna inghite pestele mic. Acuma le sta in gat :).

#17
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Acum doi ani cand au intrat in livada care este si faneata de clasa 1,au rascolit de ziceai ca un nebun a invartit tractorul cu plugul,la nimereala ! M-am dus la primarie si prima replica a fost:" domnule,le-a ucis lupul cateva zeci de oi la unii si nu a facut nimeni nimic,crezi ca-i intereseaza de niste mistreti ?" Am pus o plangere si dupa vreo luna ma sunau sa indentificam, telefonic,de ce fond de vanatoare apartine zona !
Si asa a ramas....am indreptat terenul, si stau cu grija,permanent !
  Am vrut sa cumpar repelenti odorizanti si mi-au spus cei care le aveau pe site ca sunt lipsa pe stoc....si lipsa au fost pana in ziua de azi !
Mai explicit,cum functioneaza tunul ala pe gaz ? Nu mai bine merge o teava cu carbid ?

Edited by softaipan, 21 August 2017 - 10:04.


#18
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Tunul pe gaz e cumva automatizat, pocneste la intervale regulate. La grauri si ciori e bun
Pentru mistreti am vazut o metoda cand eram in armata, nu o recomand ca e foarte ilegala
Intr-o aplicatie, ofiterii bagau capse pirotehnice in cartofi, cate 3-4 in fiecare si ii aruncau prin padure
Dimineata luau mistretul cu botul ca trompeta si plamanii varza si il aruncau in portbagaj

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate