Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Dacă v-ați putea teleporta în trecut acum 10-40 de ani, ce v-ați cumpăra?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#73
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Eu as fi incercat sa evit cumva instaurarea comunismului in Romania. Eram cu 50 de ani inainte daca nu aveam molima rosie.

Iar dupa '90 Ratiu trebuia sa fie presedinte. Nah ca o daduram in Poiana.

#74
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMemeito, on 20 august 2017 - 12:22, said:

Pai si cum iti justificai prezenta in epoca comunista, atunci te opreau tot timpul militienii pe strada sa iti ceara actele daca le pareai suspect, iar pentru cumparat teren iarasi trebuie acte si alte alea. Le spuneai ca vii din viitor...iti dai seama ce bataie iti luai apoi la sectie si chemau si Securitatea care cel mai probabil te acuza de spionaj...
Calatoritul in timp in epoca comunista, nu cred ca este o idee foarte buna.
Imi trimiteam mie insumi o scrisoare in care dadeam indicatiile " pretioase " ce lot sa cumpar ... Posted Image

View PostNeaceasca85, on 20 august 2017 - 17:29, said:



Iar dupa '90 Ratiu trebuia sa fie presedinte.
De acord 100%

#75
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostBaxon, on 20 august 2017 - 17:33, said:

Imi trimiteam mie insumi o scrisoare in care dadeam indicatiile " pretioase " ce lot sa cumpar ... Posted Image
Pai si cand te intorci inapoi, exista apoi doi Baxoni - cel care a primit scrisoarea si a devenit bogat, si cel care a calatorit in timp si trimis scrisoarea. Ce mai faci atunci?

#76
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Eu mi-as cumpara un bilet de tren pana la Frankfurt si de acolo unul pana in SUA(nu de tren ,binenteles)! In 4 ianuarie 1990(cel mai tarziu) si doar dus !
Mi-as mai lua PEPSI la sticla de 0,33 l din cel pe care l-am consumat in '77 cand eram intr-a doua,un ceas electronic cu calculator(cum am vazut la un vecin cand au aparut prima data pe la noi),o pereche de blugi LEVI'S(cum a mai zis un coleg de forum) si o cafea ness Jacobs(cum am cumparat prin '90 !!!   Aaaa si as bea sifon cu diverse siropuri,naturale de fructe(fugeam in pauzele de la scoala la un chiosc si luam cu 0,25 lei un tap de sifon cu sirop).

#77
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostNeaceasca85, on 20 august 2017 - 17:29, said:

Eu as fi incercat sa evit cumva instaurarea comunismului in Romania. Eram cu 50 de ani inainte daca nu aveam molima rosie.
pai ar fi fost extrem de simplu, teleportai in epoca de piatra toti consilierii sovietici care invadasera Romania si eventual sa-i faci un implant de plumb in circumvolutiuni, "eliberatorului popoarelor" generalisimului iosif visarionovici giugasvili - stalin

#78
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postloock, on 20 august 2017 - 16:01, said:

Eu am zis ca as lua platina aruncata de conchistadori.
Si desigur orice ar mai fi bun si disponibil.
Ca sa fac o legatura nu as ignora nici pocahoantesele...

Asta daca ai imprumuta si mentalitatea vremurilor. Fara sapun, sampon, pasta de dinti, deodorant, detergent de rufe, hirtie igienica, apa calda (sau in general, apa mai greu). Pina si la curtile regilor europeni leacul la pureci si paduchi erau "scarpinatoare" cit mai frumos impodobite.

#79
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMemeito, on 20 august 2017 - 17:46, said:

Pai si cand te intorci inapoi, exista apoi doi Baxoni - cel care a primit scrisoarea si a devenit bogat, si cel care a calatorit in timp si trimis scrisoarea. Ce mai faci atunci?
Zi-mi cati ani ai ?

#80
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Eu m-as fi dus la un concert QUEEN CU Freddie Mercury.
Atat.

#81
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Nu e chiar asa simplu de calatorit in timp ca mersul la magazin si inapoi. Si spuneti ca cumparati, dar cu ce, de unde faceti rost de moneda epocii, ca doar nu va duceti cu leii (alte valute) actuali sau cardurile de credit?

Mersul la diverse concerte sau la premiere de filme celebre din anii 60-70 (Star Trek, Star Wars) si filmat cu telefonul (cu toate ca exista inregistrari oficiale) dar experienta proprie conteaza. Dovezi digitale ale atmosferei Beatles si flower-power (altele decat ce exista pe pelicula, copiate si rascopiate, cu pierderi calitative). Sa vezi pe viu demonstratiile antirasiste din America anilor 60, Ku-Klux-Klanul etc.

Bine, se vorbea despre shopping, care are aceleasi implicatii ca oricare alta incursiune temporala.
Si daca nu dispuneti de fonduri specifice de unde faceti rost? Pentru ca esti venit din alt timp si deci nu are ce sa ti se intample, te cobori si jefuiesti sa faci rost de suma necesara pentru biletul la concert sau cumparatura? Trebuie cumpanite si astfel de acte, ce te pot afecta indirect, iar pentru cei care vor in perioada medievala sau antica va fi o experienta exotica si treaba lor cum se vor descurca cu banii.
Mai bine s-ar duce careva pana in perioada lui Ivan cel Groaznic sa afle ce e cu biblioteca lui secreta si sa scoata la lumina operele de acolo. Nici pana azi nu a fost gasita si nu se stie daca este doar un zvon (a fost si documentar despre ea).

Edited by malmoth, 20 August 2017 - 19:28.


#82
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostBaxon, on 20 august 2017 - 18:21, said:

Zi-mi cati ani ai ?
De ce intrebi?

#83
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Da' câte cabluri SCSI îți trebuie? Sau vrei să produci o criză ca să apară mai repede SATA?

#84
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
90%  din postarile de pe topicul asta imi aduc aminte de o intamplarte povestita de tata de la intalnirea de 4x de ani de la terminarea liceului (dupa 40 au facut aproape in fiecare an).

Unul din colegii lui spunea in gura mare: "Baaa, ce bine era pe vremea lui Ceasca!"
Toti ceilalti: "Esti nebun? Cum sa fie bine atunci, cand era comunism,. lipsuri etc?"
Colegul: "Da, dar stiti ca mataranga aveam pe vremea aia?" :naughty:

#85
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
daca ar  fi posibil   m-asi intoarce in  trecut  si a-si  da   planurile invaziei  normandiei  pe  mana nemtilor   :)

#86
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,555
  • Înscris: 15.06.2007

View PostYOUR_GOD, on 20 august 2017 - 08:57, said:

He he, eu as cumpara proprietati. Cei care au fost pe afara, inainte de '89, au avut bani. Si cel mai important, au invatat despre viitor prin tari care treceau deja prin ce urma sa treaca Romania, asa ca au venit inapoi cu lectia invatata.
Dupa '95, asa, mergeau tare, discotecile si salile de net. Au fost vreo 12 ani gloriosi, dar om te faceai in anii astia.
Si, revenind la propriatti. Pretul acestora s-a inzecit in 20 si de ani. Luate pe credit, nu cereau un efort financiar mare, salariile au crescut maxim, rata ramanea la fel. S-au cumparat apartamente cu 300 mil, case cu 400 etc. Iti luai vreo 4 si erai om pe viata. Acum, nici locul de sub ele nu mai poate fi cumparat la pretul initial. Sa nu ma vorbesc despre terenuri pe care au aparut cartiere. Bottom line: as vinde tot, as da tot, pentru proprietati. Cautati tari comuniste, in prag de a iesi de sub tiranie si faceti achizitii acolo.
Si cel mai important: as cauta-o pe sotia mea cu cativa ani inainte. Simt ca am irosit niste ani cu fete care nu chiar meritatu, pana la ea ;)
Nu cred ca vrei sa investesti in asa ceva. Bine, doar daca stii sigur viitorul si acesta este liniar.
Auzisem o discutie la radio: mergeau turisti prin Cuba, spargeau mii de dolari in concedii.
O casa vechie, un teren , o cladire, se vindea pe sume derizorii.
Dupa ridicarea embargoului de catre americani, si imbunatatirea relatiilor internationale acum recent, piata imobiliara a explodat.  S-a mai adaugat un zero sau chiar doi de zero la pretul oricarei proprietati, in decurs de cateva luni.

#87
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View Postjobist, on 20 august 2017 - 22:50, said:

Da' câte cabluri SCSI îți trebuie? Sau vrei să produci o criză ca să apară mai repede SATA?

Aş mai vrea vreo 2 S.C.S.I. 1 şi vreo 2-3 S.C.S.I. 2 mai lungi  :)

#88
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Posttfmercedez, on 20 august 2017 - 23:49, said:


Auzisem o discutie la radio: mergeau turisti prin Cuba, spargeau mii de dolari in concedii.
O casa vechie, un teren , o cladire, se vindea pe sume derizorii.
Dupa ridicarea embargoului de catre americani, si imbunatatirea relatiilor internationale acum recent, piata imobiliara a explodat.  S-a mai adaugat un zero sau chiar doi de zero la pretul oricarei proprietati, in decurs de cateva luni.
Nu'i adevarat. Embargoul de fapt e inca in vigoare. Apoi, e aproape imposibil ca cetatean strain sa cumperi proprietate in cuba.
Tot ce e acolo, e deja scumpit. Si asta de cativa ani. E un pic mai complicat, deoarece teoretic totul apartine statului.
Pana nu o incepe si la ei nebunia retrocedarilor.
Apoi, baietii din miami deja pe felie.


#89
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postmaccip, on 20 august 2017 - 11:30, said:

Nu faci nimic cu numerele castigatoare de la loto.
Alea se extrag functie de cine castiga.
Macar atat sa ne duca bila si sa nu bagam in Romania ci sa tragi o fuga in Germania unde premiul e 10 mil euro.

#90
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttfmercedez, on 20 august 2017 - 23:49, said:

Auzisem o discutie la radio: mergeau turisti prin Cuba, spargeau mii de dolari in concedii.
O casa vechie, un teren , o cladire, se vindea pe sume derizorii.
Dupa ridicarea embargoului de catre americani, si imbunatatirea relatiilor internationale acum recent, piata imobiliara a explodat.  S-a mai adaugat un zero sau chiar doi de zero la pretul oricarei proprietati, in decurs de cateva luni.


Embargoul exista in continuare, si de altfel cel de tursim se aplica numai cetatenilor americani.
In Cuba ca strain nu poti lua proprietati decit prin miscari neortodoxe din care nu ai nici un act.. .merge pentru cubanezii din SUA care au rude acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate