Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dacă v-ați putea teleporta în trecut acum 10-40 de ani, ce v-ați cumpăra?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postdjl, on 20 august 2017 - 00:29, said:

Le poţi cumpăra şi acuma, dar nu le mai găseşti aşa de uşor!
Măcar eu am ceva patoligic legat de ceva despre care cred că a avut destule lucruri frumoase... nu am ceva patologic cu "valoare", "zdringhi-zrdinghi" sau aruncat gunoiul pe stradă cum îmi vine mie pe chelie!  Posted Image
Am eu niste calculatoare mai vechi, si cand spun vechi vreau sa spun anii 80' , asta ca sa iti mai potolesc din nostalgia trecutului. Dar te inteleg :D. Daca te intereseaza da-mi un PM.

#38
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pai in primul rand bilete de loto, pariuri, etc. pana fac ceva banuti frumosi. Pe urma cumparat companii ca Google, Facebook,etc. cand erau inca la inceput. Investit banii apoi in alte companii care stiu ca o sa aiba succes, pana scot cateva trilioane de dolari si ajung cel mai bogat om de pe pamant.
Pe urma candidez la prezidentiale in Romania si dau fiecarui om care ma voteaza cate 1000 de euro. Dupa ce devin presedinte, platesc apoi si restul politicienilor(cate 1-2 milioane de euro la fiecare parlamentar) pentru a obtine puteri sporite ca sa ajung conducator absolut si pe viata al Romaniei.
Dupa asta o sa incep curatenia in Romania - distrugem clanurile mafiote si interlopii, arestam toti coruptii, confiscam averile ilicite, etc. Incepem constructia de fabrici si uzine, dezvoltam agricultura, industria, turismul, etc. Toti romanii or sa aiba de lucru si o sa primeasca locuinta de la stat. Educatia, sanatatea, curentul, apa, etc. or sa fie gratuite. Eliminam o gramada de taxe si impozite si ajungem in cele din urma cea mai dezvoltata tara de pe pamant. Alipim Basarabia, ne luam inapoi Bucovina si Cadrilaterul, iar pe urma mai vedem...

#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mi-as cumpa cam tot ce atunci era bine facut, durabil si acum nu mai gasesti nicaieri - pantofi din piele adevarata, un cojocel din blana naturala, niste produse din lana autentica care acum se gasesc doar in magazinele de fitze si multe alte chestii marunte, bine executate, care dureaza in timp.

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrosix, on 20 august 2017 - 08:14, said:

Mi-as cumpa cam tot ce atunci era bine facut, durabil si acum nu mai gasesti nicaieri - pantofi din piele adevarata,
Cum naiba sa nu gasesti pantofi de piele? :habarnam:
Deja pe la 100 euro gasesti chiar destul de faini...

View Postvrajitoruldinoz, on 20 august 2017 - 07:29, said:

Si inflatia a fost pe la 250% din 85 incoace Posted Image
...cresterea la aur fiind de vreo 400% :)

#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
O pereche de blugi Levi's.

#42
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
eu m-as intoarce in anii '80 dar sa fiu din nou adolescent :) si sa traiesc cultura si muzica acelor vremuri,bineinteles,NU in Romania comunista/cenzurata.Vreau sa vad toti artistii live in vremurile lor de glorie :)

#43
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
mi-as cumpara bitcoini

#44
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010
He he, eu as cumpara proprietati. Cei care au fost pe afara, inainte de '89, au avut bani. Si cel mai important, au invatat despre viitor prin tari care treceau deja prin ce urma sa treaca Romania, asa ca au venit inapoi cu lectia invatata.
Dupa '95, asa, mergeau tare, discotecile si salile de net. Au fost vreo 12 ani gloriosi, dar om te faceai in anii astia.
Si, revenind la propriatti. Pretul acestora s-a inzecit in 20 si de ani. Luate pe credit, nu cereau un efort financiar mare, salariile au crescut maxim, rata ramanea la fel. S-au cumparat apartamente cu 300 mil, case cu 400 etc. Iti luai vreo 4 si erai om pe viata. Acum, nici locul de sub ele nu mai poate fi cumparat la pretul initial. Sa nu ma vorbesc despre terenuri pe care au aparut cartiere. Bottom line: as vinde tot, as da tot, pentru proprietati. Cautati tari comuniste, in prag de a iesi de sub tiranie si faceti achizitii acolo.
Si cel mai important: as cauta-o pe sotia mea cu cativa ani inainte. Simt ca am irosit niste ani cu fete care nu chiar meritatu, pana la ea ;)

View Postgumball3000, on 20 august 2017 - 08:55, said:

mi-as cumpara bitcoini
Nu cred ca vrei sa investesti in asa ceva. Bine, doar daca stii sigur viitorul si acesta este liniar.

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Becuri cu incadescenţă se mai găsesc, dar sunt foarte slabe d.p.v.d. calitativ. Era să zic o vorbă acuma...

View Postargentum, on 20 august 2017 - 02:46, said:

Laser discuri. Stiu unu in viitor ce ar fi gata sa calatoareasca in timp sa faca rost de bani ca sa'si cumpere laser discuri.

Neh, astea erau foarte scumpe în trecut, aşa că pe ele prefer să le cumpăr azi. La fel şi chestii legate de trenuleţe. Iar în cazul LaserDiscurilor (L.D.-urilor) e bine să treacă un timp, ca să vezi dacă au prins LaserRot sau nu. Poate pe un player ar merita să dau mai mulţi bani dacă m-aş putea teleporta, pentru că unul (mai) nou nu ar fi fost aşa de frecat/uzat.

#46
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
As cumpara mai multi franci, mai multe actiuni la companii IT (MS, G, FB, etc), mai multi bitcoini, etc
Specula la max pana ajung primul loc in Forbes500, la distanta mare de locul 2 (minim 10x locul 2).

#47
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postdjl, on 20 august 2017 - 00:20, said:

Dacă v-aţi putea teleporta în trecut acum 10-40 de ani, ce v-aţi cumpăra? Nu neapărat în România.
Eu mi-aş cumpăra ce se găseşte greu acuma: casete, becuri cu incadescenţă, poate 2-3 tv-uri pe lămpi (da' din alea foarte vechi), cabluri S.C.S.I., reviste, almanahuri.
Daca ar fi posibila aceasta chestie nu as face decat sa spun prin televiziuni exact ce exista acum. Nimic nu as cumpara findca acela ce reuseste teleportarea inseamna ca detine ori el tehnologii incredibile, ori altcineva a facut asta.
Sa merg sa cumpar becuri si rahaturi ar insemna idiotenie.

#48
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mi-as cumpara teren constructii ( care acuma are un pret urias ) ...

#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostBaxon, on 20 august 2017 - 09:46, said:

Mi-as cumpara teren constructii ( care acuma are un pret urias ) ...
Prin 77 daca vroiai sa cumperi teren in zona buna te luau aia de la partid la "interviu".

#50
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Depinde cine erai... daca erai un taran ce brusc a venit si face achizitii cu sacul da, dar daca erai "un om de bine", venea partidul la tine sa iti propuna afacerea Posted Image

Edited by samebo, 20 August 2017 - 10:03.


#51
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostKarhu, on 20 august 2017 - 08:27, said:

Cum naiba sa nu gasesti pantofi de piele? Posted Image
Deja pe la 100 euro gasesti chiar destul de faini...

In anii '90 cu 100 E cumparai adidasi nemtesti Victory din piele de cel putin 16 X mai rezistenti decat cei mai buni de acum.


View PostYOUR_GOD, on 20 august 2017 - 08:57, said:

He he, eu as cumpara proprietati.
Pt propietati trebuie sa lasi pe cineva care sa plateasca impozitul anul si sa verifici ca o face si nu moare sau altceva...

Si cel mai important: as cauta-o pe sotia mea cu cativa ani inainte. Simt ca am irosit niste ani cu fete care nu chiar meritatu, pana la ea Posted Image
Frumos din partea ta, dar ar fi fain "sa scoti la un suc" diverse actrite modele si cantarete inainte sa devina celebre...

Edited by loock, 20 August 2017 - 10:11.


#52
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Prezervative. Si le-as da gratis multora ca sa previn inmultirea lor :)

#53
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,915
  • Înscris: 01.01.2010

View Postloock, on 20 august 2017 - 10:09, said:

Pt propietati trebuie sa lasi pe cineva care sa plateasca impozitul anul si sa verifici ca o face si nu moare sau altceva...
Tot eu as plati, nu ar fi nicio problema, pentru ca as avea rate de 150 lei sau ceva in genul.

View Postloock, on 20 august 2017 - 10:09, said:

Frumos din partea ta, dar ar fi fain "sa scoti la un suc" diverse actrite modele si cantarete inainte sa devina celebre.
Domnule, nu esti romantic deloc.

View Postloock, on 20 august 2017 - 10:09, said:

In anii '90 cu 100 E cumparai adidasi nemtesti Victory din piele de cel putin 16 X mai rezistenti decat cei mai buni de acum.
Cam toate tineau mai mult, de la chibrituri, pana la autoturisme. Dar nu stiu cum ar fi aratat in 2017, oricat de bune ar fi fost la vremea lor.

#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde. Unele chestii ce ţin de modă nu devin învechite repede. Sau te referai la cum ar fi arătat lucrurile după 10+ ani de ultilizare?   :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate