Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dacă v-ați putea teleporta în trecut acum 10-40 de ani, ce v-ați cumpăra?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Porsche 911 din anii '80 ( a crescut pretul de zeci-sute de ori) , Jaguar XJ 6/12 din anii '80 - pt. reconstruit full electric - cea mai eleganta berlina ever, ciocolata elvetiana adevarata cu alune de padure ( nu se mai gaseste in RO deloc ciocolata adevarata, ce se gaseste are gust zero de ciocolata), ciocolata neagra Kohler alsaciana, obiective foto de top Pentax (85 f 1.4, 1.8, 300 f 4.5, f 2.8, 15 f 3.5, K 28 f2, m37 83, etc.) obiective Zeiss, Angenieux, camere foto Bronica, Contax, Pentax, Mamiya, Fuji, etc. 645, 6x6, 6x7, 6x8, 6x9, etc), monitoare CRT de 21/22 130-137 Khz Samsung 1100 MB si Sony F520 (pana apar true microled cu lag 0 si la TFT/interfata si procesare mai dureaza zeci de ani)..., si multe alte lucruri faine care acum nu se mai gasesc sau au preturi mult mai mari.
Din viitor as lua monitoare 16 K microled care macar in rezolutie 4K sa prezinte un input lag comparabil cu CRT-urile si la un refresh de 100-120 hz, performanta care poate o sa fie disponibila pana la urma in tzaspezeci de ani.

Daca se mareste plaja de timp, as lua din trecut platina de pe vremea cand conchistadorii o aruncau in apa ca sa nu fie confundata cu argintul ( ciudat pt ca e o diferenta foarte mare de greutate si aspectul e de asemenea vizibil diferit - argintul e mai alb si mult mai usor fata de platina) ...si alte asemenea...as cumpara tablouri, grafica si sculptura direct de la mari artisti de pe vrmea cand valoarea lor de piata era de sute de mii de ori mai mica, etc.

Desigur ca asta ar produce schimbari de realitate, unele mai mici, altele masive.
Dar nimic care sa nu se amortizeze in cateva sute de secole.... Posted Image

Edited by loock, 20 August 2017 - 02:07.


#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Era mai buna ciocolata in anii '90, dar nu aveam voie sa mananc decat maxim 1 pe saptamana, cat eram la tara, luni in sir nema.

Acum pot manca de cate ori vreau dar nu mai e asa de buna. Pana si Olla Crunch-ul fratilor Micula s-a prostit mult de tot fatza de cum era cand a aparut in 2011, acum e asemanator cu suratele sale Viva si Olla, acelasi tezec dulce.

De cand i-au schimbat ambalajul violet cu cel rosu s-a prostit Crunch-ul.

Dar cea mai mare decadere o are Finetti.

Nutella incepe si ea sa capete niste ulei cu miros de oaie pe acolo.

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View PostNeaceasca85, on 20 august 2017 - 02:04, said:

Era mai buna ciocolata in anii '90, dar nu aveam voie sa mananc decat maxim 1 pe saptamana, cat eram la tara, luni in sir nema.

Era infinit mai buna - daca era elvetiana de la anumite branduri si facuta in anumite locuri.
Ce se gaseste acum in RO are gust zero de ciocolata.
1. E castrata de untul de cacao - care si cel ridicol de putin pus este dezodorizat si dezaromatizat - culmea cretinutatii si imbecilitatii umane.
Normal trebuie sa fie unt de cacao pur RAW intre 25 si 40 % din procentul de cacao care trebuie sa fie de 29% la ciocolata cu alune de padure ca sa nu omoare gustul alunelor (nici astea nu mai au gustul din trecut...) si de 57% la ciocolata neagra.
Limita de 25% unt de cacao RAW e pt ca la 22% e cacao premium ia cea de 40% pt ca e maxim cat sa pastreze soliditatea...;
Peste 29% cacao omoara gustul alunelor de padure.
Iar 57% la cea neagra este echilibrul ideal pt gust intre prea mult zahar si prea putin...
2. acum cacaua pe langa faptul ca e castrata de untul de cacao care ii da gust de ciocolata, este prelucrata si are gust de afumatura de lemne putrede...
3. acum are adaugate alte grasimi care ineaca si mai mult gustul care nici nu mai exista, margarina din ulei de palmier, alte grasimi, unt, lecitina de floarea soarelui si de rapita, poliricioleat, etc.
4. acum are absurd de mult zahar care te ustura pe gat si denatureaza si el gustul care oricum nu mai e - ciocolata cu alune de padure elvetiana adevarata contine pe langa 11-14% lapte incremosat si un anumit procent de faina premium de soia selectionata cu degustatori pt gust neutru, care sa taie din zahar si care este infinit mai OK fata de praful de zer, zeamil si alte aiureli.
5. alunele de padre nu mai au nici ele gustul intens, unele chiar deloc.

Inca se fabrica in Elvetia ciocolata buna cu alune de padure la cateva branduri anume, si neagra in Alsacia la cateva cocolaterii, care si ele sunt o caricatura fata de cum erau pana in 2001, dar chiar asa caricaturi sunt infinit mai bune fata de ce se gaseste in RO.


Acum pot manca de cate ori vreau dar nu mai e asa de buna. Pana si Olla Crunch-ul fratilor Micula s-a prostit mult de tot fatza de cum era cand a aparut in 2011, acum e asemanator cu suratele sale Viva si Olla, acelasi tezec dulce.

De cand i-au schimbat ambalajul violet cu cel rosu s-a prostit Crunch-ul.

Nu stiu despre ce povestesti si nici nu cred ca vreau sa stiu.

In RO era so-so OK in 2001 Heidi dar alunele caramelizate stricau groaznic gustul.
In prezent dupa ce patronul si-a bagat picioarele sau a iesit la pensie, s-a ales praful si nu merita nici nota 4.

Dar cea mai mare decadere o are Finetti.

Avea gust f. bun in anii '90, dar si atunci era facuta din margarina colorata si zahar, o aberatie nesanatoasa.
Acum si gustul e naspa...



Nutella incepe si ea sa capete niste ulei cu miros de oaie pe acolo.
A fost sub cea anterioara si in anii '90.

View Postmalmoth, on 20 august 2017 - 00:54, said:

Castigi la loto, obtii ce ti-ai dorit insa fii sigur ca atunci cand vei reveni (daca te mai intorci) vei da peste o Europa anchilozata de dictaturi severe sau o lume altfel de cum o stiai..  Indiferent ce faci in trecut se schimba viitorul, afectezi echilibrul spatiu temporal.
In trecut te poti folosi de moneda epocii insa in viitor este greu de ghicit cum vor arata banii peste 10-20 de ani. Calatorind inainte-inapoi de ce sa nu poti comite niste tepe monumentale (de preferat in viitor, ca nu au de unde sa te ia Posted Image ) - iei produse fara sa le achiti, zici ca vii pe urma cu suma de plata si pa! Nu tu gaura in buget, ai si produsele visate...

Ca sa castigi la loto e suficient sa calatoresti cateva ore in trecut, maxim o zi, si cu un time viewer nici nu apar schimbari de realitate semnificative in trecut (doar un bilet vandut in plus...). Schimbarea apare in viitor cand iei banii.
Cu banii o sa-ti permiti sa comanzi ciocolata in Elvetia si Alsacia, dar nici alea nu mai se fac asa bune cum erau in anii 80-90, plus ca vara e cam nasol cu transportul...deci ramane tentatia de a lua si alte lucruri din trecut.

Edited by loock, 20 August 2017 - 02:44.


#22
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Laser discuri. Stiu unu in viitor ce ar fi gata sa calatoareasca in timp sa faca rost de bani ca sa'si cumpere laser discuri.
Eu as pune mana pe toate, monopol as face si m'am aranjat.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postargentum, on 20 august 2017 - 02:46, said:

Laser discuri. Stiu unu in viitor ce ar fi gata sa calatoareasca in timp sa faca rost de bani ca sa'si cumpere laser discuri.
Eu as pune mana pe toate, monopol as face si m'am aranjat.

Ca sa faci o schimbare cat mai mica de realitate, trebuie sa cumperi direct de la producator, si cantitatea cumparata trebuie sa fie cat mai moderata, a.i. procentul suplimentar de vanzari sa nu schimbe semnificativ balanta comerciala a fabricantului. Altfel risti sa nu te mai intorci in lumea din care ai plecat.

Altfel unele lucruri ar merita schimbate, dar din pacate nu te-ai putea bucura la vremea lor pt ca din perspectiva curenta multe sunt oricum depasite.
De ex. ar merita ca cei de la JVC sa pateasca ceva si sa nu mai apara VHS-ul deloc.
Apoi, alte schimbari care sa elime si betamax, si sa ramana doar Beta si cel mult si U-matic, sa apara mai repede Beta digital, Hi8, DV8, mediile digitale solid state, SSD, etc.
Sa apara niste standarde care sa limiteze dimensiunea minima a senzorilor fotovideo, marimea fotositilor si raportul semnal zgomot, DR, etc. a.i. sa se pastreze standarde de calitate mai decente.
Sa apara mai repede (istoric) senzorii digitali FF35, FF645, senzorii cu shutter electronic fara rolling shutter, True digtal IMAX FF645 16K @ 60 fps si 120 fps 3D, etc.

Edited by loock, 20 August 2017 - 03:01.


#24
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Atunci raman la o placinta cu branza ca in vremea cand eram copil, satu de vacanta, mamaia. Poate si un ecler bun cu frisca si nu ipsos. O ciocolata mica chinezeasca, din aia patrata, de 5x5cm cu pesti exotici pe ea, dar ar merge si marele pod sau albina.
Doi pumni de bomboane cubaneze. O sticla de vin albanez.
Gata stiu, am rezolvat problema. Pun o comanda la casa de comenzi si m'am aranjat. Niciodata nu am avut asa ceva, dar am vazut cutiile cu bunatati cum veneau. Care vrei un ness? Dau ieftin

#25
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 20 august 2017 - 00:20, said:

Dacă v-ați putea teleporta în trecut acum 10-40 de ani, ce v-ați cumpăra? Nu neapărat în România.
Eu mi-aș cumpăra ce se găsește greu acuma: casete, becuri cu incadescență, poate 2-3 tv-uri pe lămpi (da' din alea foarte vechi), cabluri S.C.S.I., reviste, almanahuri.
La buticu' din coltu strazii se vand becuri cu 1,5 lei , aduse din serbia,  de 75W.  
Dar trebuie sa cumperi 3 ca sa fii sigur ca nimeresti unul bun.  Am nimerit bec cu filamentul  intreg, dar avea filetul duliei rebutat, si nu se putea insuruba.
"Almanahe"  gasesti la consignatie, sau in talcioc.  

Mi-a zis cineva nostalgiile dupa vremuri indeparate, regretele de genul, sunt defapt simptome ale depresiei.  

Djl, de ce nu cauti ceva sa te inveseleasca?  Fa ceva, o activitate sociala,  care sa fie constructiva, orice, dansuri,  sporturi etc.

#26
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ma uitam ieri pe raft, la casa, la magazin, cutiile cu tic tac. Sa ma cac pe ele (scuzati'ma) dar cred ca am sa cumpar si pur si simplu asta am sa fac la propriu. Nu glumesc. Fiecare inebuneste in felul lui.

A primit un prieten cu cveva neamuri in afara sau tac'su lucra in afara nu mai stiu, tic tac. Si acum afara le impartea foarte judicios, pt favoruri etc. Am primit si eu una.
Era o familie mai necajita, mama acasa cu vreo 3 copii, tatal santierist, lucra cat tinea sa creasca copii, dar viata grea, copii astia nu aveau de nicunele. Se rugau de el sa le dea si lor o bomboana. Se ruga ma'sa. Femeie poate la 30 de ani, da ma si la copii mei o bomboana. Se rugau de un copil de 8-9 ani. Nu le dadea. Asa cum imi amintesc, chiar ii facea placere sa'i refuze. Ma'sa ii amagea, stai mai ca sunt boabe de orez. Copii nu si nu, ca sunt bomboane bune... M'a socat scena asta si acum zeci de ani mai tarziu ma simt vinovat ca eu am primit tic tacu. Sa ma cac in el de tic tac.
Daca as putea sa merg in timp...

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
In 2006 am mancat prima oara shaorma, la Bucuresti de la Melissa din Rahova. In 2009 parca nu mai era asa de buna.

La Slatina mananc de la Shaorma House, care e cea mai buna din oras si mult mai buna decat toate din statiunea Mamaia (2014). Din 2011 mananc la Slatina, mai multe decat stie maica-mea, vreo 2-3 pe luna.

Revenind la "ciocolute", nu am avut ocazia sa mananc vreodata ciocolata elvetiana, dar am mancat belgiana prin 1998 si era dementiala.

O cunostinta a zis ca atat de bune erau dulciurile in UK (2005) incat pusese 30 kg de la ele.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postargentum, on 20 august 2017 - 02:58, said:

Atunci raman la o placinta cu branza ca in vremea cand eram copil, satu de vacanta, mamaia. Poate si un ecler bun cu frisca si nu ipsos. O ciocolata mica chinezeasca, din aia patrata, de 5x5cm cu pesti exotici pe ea, dar ar merge si marele pod sau albina.
Doi pumni de bomboane cubaneze. O sticla de vin albanez.
Gata stiu, am rezolvat problema. Pun o comanda la casa de comenzi si m'am aranjat. Niciodata nu am avut asa ceva, dar am vazut cutiile cu bunatati cum veneau. Care vrei un ness? Dau ieftin

In anii '80 se gasea si ciocolata chinezeasca buna, erau lingourile mici din staniol auriu si tableta cu fagure desenat, ambele cu lapte.
Lingourile erau sublime, depasite doar de ciocolata cu alune de padure elvetiana de la cateva branduri anume.
Tot in anii '80 Kandia fabrica pt export o ciocolata cu alune de padure f buna (dar cu alunele cu foi pe ele...) care se gasea la shop cu 50 de centi USD.
De la casa de comenzi nu am comandat niciodata bomboane cubaneze, vin albanez si alte asemenea transai.
Uneori puneau in cos anumite produse necomandate si alea erau surpriza - arahide in zahar, alune prajite, cacao cu zahar moka, etc.
Comandam banane, salam de sibiu, cotlet haiducesc, muschi romulanesc, carne de porc, cascaval, si altele.
Nu comandam insa lucruri pe care nu le aveau : vin de Xerex, ciocolata elvetiana (nici kandia de export nu comandam ca o gaseam mai repede la shop...).
Mare minune a fost cand am primit in cos niste schweitzer adevarat.
Are un gust sublim ca si ciocolata elvetiana de la anumite branduri din vremea respectiva.
Poate nu e o diferenta infinita ca la ciocolata, dar oricum nu se compara cu altceva...
Ementalerul nemtesc, romanesc, frantuzesc are gust bunicel in general, dar e o glumitza fata de originalul elvetian - care e devastator mai delicios.

Daca as putea sa fac zilnic cumparaturile din trecut, as pierde mai putin timp alegand rosii, morcovi, marar, mere, pepeni turchestan.
Cu anumite lucruri nu pierd timp, pt ca am renunat deoarece toate sunt proaste - masline de ex.
A fost o fereastra in anii '90 in care se gaseau masline bune la anumite magazine, cu gust de masline adica de ulei de masline RAW.
Nici mezeluri nu mai cumpar din 2001, atat pt ca nu mai sunt bune cat si pt ca sunt pline de nitriti si fac urticarie de la ele.
Aveau nitriti si inainte dar macar erau bune la gust unele din ele.
In 2001 inca se gasea pastrama din piept de pui afumat cu gust foarte bun, incarcam cu ea omleta cu branza de oaie sau de capra, dar faceam urticarie de la nitriti. Armata cu marar, cu piper si alaturi de o salata de rosii de gradina cu cimbru si ulei de masline era o nebunie...
Pastrama aia de piept de pui afumat facea peste 60% din deliciu.

Inca se gasesc bunatati, exista si mistreti, si ursi, si ficat de gasca. si braza si cascaval de capra si rosii de gradina si ulei de masline, si pamezan regiano, si cimbru si ciusca, si altele, insa vanatul nu e la botu' calului, trebuie preparat special, trebuie timp, rabdare, bani, etc.
In trecut era mai simplu pt ca traiau bunicii si pregateau si carnati si carne la garnita delicioasa, din porc crescut la curte, carne tocata cu barda si scursa si afumata langa focul alambicului...

Edited by loock, 20 August 2017 - 03:48.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postpufonel, on 20 august 2017 - 00:25, said:

Eu m-as interesa daca masina aia de teleportat merge si in viitor, si daca da, as cumpara-o Posted Image

Am eu o masina minune, apesi pe un buton, te culci si se face miine. Pret fix: 1000 euro.

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Actiuni APPL.
Sau as mina bitcoin la inceput.
Sau m-as baga in productia de ASICuri pentru bitcoin.
Sau m-as angaja la Google sau Facebook. Ceva, orice.

#31
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Bitcoini

#32
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postf300, on 20 august 2017 - 04:27, said:


Am eu o masina minune, apesi pe un buton, te culci si se face miine.
Ce coincidenta!Eu am o bata de baseball la fel.

#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
M-as fi duc cu cateva mii de euro la aia care au inventat e-bay, facebook, google sau amazon si as fi luat niste actiuni.
Si l-as fi impuscat pe Iliescu

Edited by Kokoshmare, 20 August 2017 - 06:26.


#34
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
Mi-as cumpara un magnetofon kastan sa disper vecinii cu el Posted Image Posted Image Posted Image

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007
Aur, a crescut de la vreo 300 dolari uncia, la aproape 1300.

#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,627
  • Înscris: 21.06.2016
Si inflatia a fost pe la 250% din 85 incoace :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate