Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Refacere instalație electrică bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.05.2005
Salut.

Mă pregătesc să renovez un apartament, iar pe listă este, evident, și refacerea instalației electrice.

Nu am nici cea mai mică noțiune de electrică, așa că nu știu la ce ar trebui să fiu atent și ce solicitări specifice ar trebui să am când mă voi întâlni cu electricienii.

E vorba despre un apartament de bloc comunist, instalația e veche, e nevoie inclusiv de mai multe prize și întrerupătoare, înțeleg că cea mai bună opțiune ar fi o nouă instalație pe cupru. Ce altceva ar fi bine să mai întreb, să mai cer, să mai controlez - mă refer la specificații instalație, materiale etc?

Mulțumesc

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Fir gros.
Si, pentru ca-mi pare rau ca nu am stiut sa fac asta la vremea cand am renovat apartamentul, te sfatuiesa sa pui prizele mai sus pe perete. Atentie sa tragi sufiente fire pentru lustre (un prieten avea 3 fire la intrerupator, dar doar doua in tavan).
Inca ceva, probabil pe alaturi, dar daca tot m-am bagat... Pune-ti prize de net, de CATV. Toate cablurile prin perete. Eu am fost inspirat si am totul la adapost.

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
2.5 mmp la prize, 1.5 mmp la iluminat.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Mie mi se pare complicat...In principiu e cum au zis colegii dar practica ne omoara. Adica daca zidurile sunt din beton cum faci?

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcrocko.dilul, on 19 august 2017 - 21:26, said:

Faci sant cu flexul. E ceva bataie de cap, dar merge in final. Eu aveam fire intrerupte pe traseu. E misiune imposibila sa gasesti intreruperea, dar...am gasit-o cu un detector de metale smecher.

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007

View PostYOUR_GOD, on 19 august 2017 - 21:33, said:

Faci sant cu flexul.
Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa croiesti o instalatie electrica noua la un apartament in pereti de beton armat din anii 80...

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, totul pleacă de la a-ti imagina cum ia foc instalația. Si uite asa, devii inventiv și optimist.

#8
LG6

LG6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 23.07.2017
Poate ai noroc si este instalatia pe tub si doar inlocuiesti firele legate prin doze.
Legi firele noi de cupru de cele vechi/ce gasesti acolo si tragi pana refaci prizele si iluminat.

Edited by LG6, 19 August 2017 - 21:50.


#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
La bloc, e nebuine. Ai tub, dar cu intreruperi, fire zidite pe la tocuri, jale. Cum se producea in comunism: mult si prost.

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
de ce ar fi nevoie un apartament de "fire groase"? intentioneaza cineva sa bage in fiecare camera calorifere electrice toata iarna? ca daca da, are deja probleme mult mai mari decat firele..
sau sa puna lustre de 1kw in tavan? sau e cineva care in aceeasi priza baga un fier de calcat, un aspirator si o masina de spalat simultan?

poate lamureste cineva, ca meseriasi cu propuneri de  sarme cat degetul de groase am tot gasit, inclusiv cei de mai sus care fac santuri cu flexul in beton, dar fara sa aiba habar de ce
ideologie romaneasca, sa fie "mare si mult", ca poate...
acum exista niste becuri numite led care au consum foarte mic, poti sa pui de ordinul zecilor pe o singura sarma comunista desi e putin probabil sa existe cineva care sa aiba in sufragerie 50-60 de becuri led in tavan
la fel, televizoare led, incarcatoare, computere... poti sa pui de ordinul zecilor intr-o singura priza comunista
sarma groasa tragi la consumatori mari si care merg perioade mari de timp tip cuptor electric, plita sau masina de spalat, in rest prize bune si legaturi serioase sunt mai mult decat suficiente pe actualele sarme de aluminiu
ps. sarma nu se uzeaza in timp de la trecerea curentului electric prin ea asa cum cred unii, nu "pierde electroni"..Posted Image

#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Aeon, eu am in bucatarie un cuptor, plita, hota, frigider, centrala, TV, plus alte electrocasnice. Majoritatea merg impreuna. Pune-ti tu lite si lasa-ne pe noi, prostimea sa facem cum stim.
Si nu, sarma nu se uzeaza, dar pana in cuptor, se intalneste cu alte sarme, intr-un fel sau altul
Pe initiator il sfatuiesc sa puna fire groase. Si daca va avea probleme din cauza asta, sa ma injure pe mine aici.

PS: habar nu aveam de becurile numite LED-uri. Interesant Ce mai stii?

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcrocko.dilul, on 19 august 2017 - 21:36, said:

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi sa croiesti o instalatie electrica noua la un apartament in pereti de beton armat din anii 80...

Multi electricieni se feresc de blocuri, si refuza din start lucrari de genul asta. Iti blestemi zilele cu betoanele lui Ceausescu. Posted Image

View Postaeon, on 19 august 2017 - 22:25, said:

de ce ar fi nevoie un apartament de "fire groase"? intentioneaza cineva sa bage in fiecare camera calorifere electrice toata iarna? ca daca da, are deja probleme mult mai mari decat firele..
sau sa puna lustre de 1kw in tavan? sau e cineva care in aceeasi priza baga un fier de calcat, un aspirator si o masina de spalat simultan?

poate lamureste cineva, ca meseriasi cu propuneri de  sarme cat degetul de groase am tot gasit, inclusiv cei de mai sus care fac santuri cu flexul in beton, dar fara sa aiba habar de ce
ideologie romaneasca, sa fie "mare si mult", ca poate...
acum exista niste becuri numite led care au consum foarte mic, poti sa pui de ordinul zecilor pe o singura sarma comunista desi e putin probabil sa existe cineva care sa aiba in sufragerie 50-60 de becuri led in tavan
la fel, televizoare led, incarcatoare, computere... poti sa pui de ordinul zecilor intr-o singura priza comunista
sarma groasa tragi la consumatori mari si care merg perioade mari de timp tip cuptor electric, plita sau masina de spalat, in rest prize bune si legaturi serioase sunt mai mult decat suficiente pe actualele sarme de aluminiu
ps. sarma nu se uzeaza in timp de la trecerea curentului electric prin ea asa cum cred unii, nu "pierde electroni"..Posted Image

Cineva tre` sa fie mare, ca sa faca o instalatie de cacat la un bloc pe care-l mai sparge la anu` si la multi ani, indiferent ce consumatori crede c-o sa aiba. Pentru ce? Pentru cateva sute de lei economie? Dupa aia sa suni lunar electricianul si sa-ti faci retea de prelungitoare si pat-cabluri prin casa, ca "nu-ti mai merge aia si cealalta"?

Pune tu zeci de aparate intr-o priza, daca vrei sa-ti faci afumatoare din apartament. Posted Image

Edited by Phobos, 19 August 2017 - 23:15.


#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu-s meserias, am facut pentru mine, dar da, a fost munca de ocnaș. Am pus si prize in plus. Sunt multumit. De noua ani este instalatia si nu am avut probleme. Trebuie ceva atentie si la prize si esti scapat de dureri de cap. La intrerupatoare nu ma prea uit. Numai cu luminita sa nu fie.

Edited by YOUR_GOD, 19 August 2017 - 23:19.


#14
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
exact, cineva trebuie sa fie bou (si ocnas mai nou) sa investeasca in ceva inutil, aka sarma cat degetul in fundul dormitorului, special pentru veioza din acel colt
si tot da, poti sa pui zeci de aparate in priza daca consumul lor nu depaseste o limita, pe scurt ca pui vreo 100 de telefoane la incarcat sau un calorifer prapadit in aceia priza, tot aia e

si pentru dumnezeul de mai sus, alt info, centrala aia din bucatarie ori nu ai habar ca daca e electrica nu are a face cu instalatia de becuri si prize, ori daca e cu gaz, afla ca poti pune vreo 20 intr-o priza comunista, consumul e sub 100W;
si am zis mai sus ca la consumatorii mari trebuie sarma groasa, in rest nu e cazul, daca duci o sarma groasa la baie si una la bucatarie ai acoperit totul
de ce ai pune sarma de 1.5mm cupru pentru cele 3-4-5-10 becuri led din tavan? concret? ai consum total sub 50W, merge si o sarma de telefon la fel de bine
intentionezi sa pui 10-20 spoturi cu halogen? atunci da, investeste in sarme ca alfel iei foc
in rest numai de bine, succes la muncit degeaba, exemplele se vad peste tot

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 23.09.2005
Pai tu poti sa faci altfel: despletesti lițele dintr-un conductor de 1,5mm, si cu o liță iti faci toata instalatia de iluminat.

Succes! :)

#16
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.05.2005
Ok, ok, putem să ne calmăm un pic, vă rog? Posted Image

Intenția topicului nu era să deschidă un front de luptă între oamenii care se pricep cât de cât, ci să îl ajutați pe un neștiutor (pe mine) la ce să fie atent când își reface instalația electrică ... Și, sincer, n-am înțeles mare lucru, decât că se ceartă "firele groase" cu "firele subțiri" Posted Image

@Razvan_N - ce înseamnă "2.5 mmp la prize, 1.5 mmp la iluminat"? Grosimea firului sau ce? Ori poate că la toate circuitele pentru prize trebuie să am împământare? Scuze pentru ignoranță, dar m-am declarat de la început amator pe subiect.

@ croco.dilul & YOUR_GOD - am auzit la niște prieteni că, pentru a nu mai face șanțuri prin tavane, au făcut tavan fals din rigips, iar cablurile traversează ușor pe acolo. O fi o variantă bună?

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostYOUR_GOD, on 19 august 2017 - 21:39, said:

Pai, totul pleacă de la a-ti imagina cum ia foc instalația. Si uite asa, devii inventiv și optimist.

      Instalatia nu ia foc. Daca e sa ia foc ceva, sunt materialele combustible de prin imprejur sau imaginatia ta.


#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostTepesh, on 19 august 2017 - 23:55, said:

Ok, ok, putem să ne calmăm un pic, vă rog? Posted Image

Intenția topicului nu era să deschidă un front de luptă ĂŽntre oamenii care se pricep cât de cât, ci să ĂŽl ajutați pe un neștiutor (pe mine) la ce să fie atent când ĂŽși reface instalația electrică ... Și, sincer, n-am ĂŽnțeles mare lucru, decât că se ceartă "firele groase" cu "firele subțiri" Posted Image

@Razvan_N - ce ĂŽnseamnă "2.5 mmp la prize, 1.5 mmp la iluminat"? Grosimea firului sau ce? Ori poate că la toate circuitele pentru prize trebuie să am ĂŽmpământare? Scuze pentru ignoranță, dar m-am declarat de la ĂŽnceput amator pe subiect.

@ croco.dilul & YOUR_GOD - am auzit la niște prieteni că, pentru a nu mai face șanțuri prin tavane, au făcut tavan fals din rigips, iar cablurile traversează ușor pe acolo. O fi o variantă bună?

      Un fir de cupru suporta 4 amperi pe mm patrat.
      Ca atare, conform standardelor din 1960 pui la iluminat 1,5 mm(6 amperi) si la prize 2,5.mm(10 amperi).
      Daca vrei dupa aia sa conectezi un aer conditionat sau un cuptor electric intrebi unul dintre experti aici pe forum.




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate