Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

mitsubishi asx -costuri estimative reparatii

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 14.11.2006
Intentionez sa cumpar un ASX 1.8D Invite 4WD iar azi am fost la o verificare la reprezenanta. Am primit informatiile dupa diagnoza si arata asa:
1. fara erori DTC. doar ceva becuri de pozitie si numar arse.
2.simering arbore distributie neetans (inlocuire), curele imbibate cu ulei
3.fulie arbore cotit cu parte ambutisata crapata (inlocuire)
4.discuri frana fata cu grad mare de uzura (inlocuire).
5.prezenta ulei tubulatura de admisie, posibil turbo neetans (necesar demontare, inlocuit ulei, revizie turbo, filtru ulei-aer). posibil garnitura defecta. ar putea fi si altceva?
6.bucsa stabilizare spate, bielete spate stanga&dreapta (inlocuire).

Ma intereseaza un cost estimativ al acestor reparatii. Nu la virgula, asa din experienta voastra. In functie de raspunsuri vad cum merg mai departe. Masina e din 2012 si are 130000 km reali. Eventual si o estimare a pretului de piata al masinii. Maina mi se pare ca merge bine iar consumul pe vreo 5 km prin oras a fost de 6.5%. Va multumesc anticipat.

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005
Ai ocazia sa o iei la un pret mic ? Din lista ta reiese ca pe proprietar l-a cam durut in pix de masina.

#3
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 14.11.2006
pretul e de 8500. de asta vreau sa vad un cost estimativ. sa pot face un total.

#4
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,625
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbilti, on 19 august 2017 - 16:29, said:

azi am fost la o verificare la reprezenanta.
Ma intereseaza un cost estimativ al acestor reparatii.
"reprezentanta" ai intrebat-o de "cost estimativ" ?

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005
Iti sugerez sa mai dai o fuga si sa ceri de la aceiasi oameni si o estimare a reparatiilor. Reparatiile la turbo stiu ca sunt costisitoare.
Masina aia e evident neingrijita. Revizii a vazut ?

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Ca sa-ti faci o idee despre pretul pieselor poti cauta detalii aici;
https://www.autohut....shi?changeCar=1

La astea se mai adauga manopera care difera in functie de service

#7
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 14.11.2006
ultima revizie la reprezentanta apare in ianuarie 2016 (n-am vazut manualul de service dar e pe leasing si sigur s-a facut undeva).chiar acum 5 minute am primit si devizul care e atasat.  ma intereseaza totusi preturile reale de prin service. stim cu totii ca preturile de la reprezentanta sunt de multe ori si duble. piesele originale sunt foarte scumpe desi gasesti si la alti producatori

Attached Files



#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Preturile par destul de ok, fulia aia de la pozitia 7 e cam scumpa.
Intrebarea este daca merita sa bagi banii astia in masina.

#9
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 14.11.2006
asta e intrebarea. preturile pieselor pe site-urile de profil sunt si la 50%. intrebarea e daca merita achizitia.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai asta trebuie sa te intrebi tu pe tine :)
Tu sari cu banul, nu noi.
Poate vine unul si zice "da, merita", doar pentru ca ii place masina sau vrea sa-si bata taraba de tine.
Sau altu ca "nu merita" pentru ca e invidios :)

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011
In opinia mea cam multe s-au stricat la o masina japoneza  in doar 5 ani si 130.000 km.

#12
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Eu nu as continua. Masina nu a fost deloc intretinuta si poti avea probleme tot mai mari

#13
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
1.8D au fost cam fail, din ce știu au renunțat la el.

#14
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005

View Postbobalex18, on 19 august 2017 - 20:18, said:

Eu nu as continua. Masina nu a fost deloc intretinuta si poti avea probleme tot mai mari
La asta ma gandeam si eu. Problemele actuale le rezolva, dar proprietarul a tras de ea ca de caruta, in scurt timp urmeaza sa pice si altele. Personal, as lua una necalarita chiar daca are rulaj mai mare.

#15
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

View Postvimann, on 19 august 2017 - 23:02, said:

Personal, as lua una necalarita chiar daca are rulaj mai mare.
Cum adica?

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,135
  • Înscris: 08.12.2008
ASX-ul ala nou a fost vreo 25000 de euro. Tie ti se cer 8500 dupa 5 ani si 130000 de km. In mod normal, pretul cred ca e undeva pe la 12-13000 de euro. Nu iti da nimic "cu virgula"? La cat esti dispus sa te intinzi cu costul reparatiilor? Pentru ca poate fi o problema sau nu.
Am un Mitsu, am vazut cam cu ce se "mananca" marca asta, am condus ce vrei tu, nu e cea mai confortabila masina si nici nu are cele mai bune materiale din interior. Dar, in general, este o masina solid construita. Un Mitsu nu te lasa in drum, decat daca te comporti cu el intr-un mod jegos. Deci nu e indestructibil. Daca nu depasesti cu totul 10000-10500 de euro, eu zic ca e ok. Ca idee, motorul ala a fost pus la punct de PSA (Peugeot-Citroen). Iar PSA este unul dintre cei mai buni la asa ceva.
Dar de ce nu intrebi tu si alte service-uri mai ok din Timisoara? Pe forum se da cu presupusul, iar realitatea nu e aici. Problemele legate de turbina pot fi costisitoare sau nu. Poate avea o problema turbina in sine sau poate fi o problema la o componenta care are legatura cu ea, gen un simplu furtun (de exemplu, vezi la Service Area ca e cineva cu un 1.9 TDI care (cica) avea turbina praf- treaba era mult mai simpla si turbina mergea brici). Dar mecanicii "vietii", mai ales cand nu au curaj sa se bage la o japoneza, se "spala pe maini" spunand direct ca turbina e dusa. Deci vorbeste si cu alte serviceuri si mergi si cu cineva care are cat de cat habar despre asa ceva. Cauta pe net problemele tale si rezolvarile si apoi vorbeste la service. Cand un mecanic vede ca nu esti chiar habarnist, altfel se pune problema. Cand simte un "papagal", il stoarce de bani. Iti spun asta din experienta. M-am dus in service cu o masina ca aveam problema la un pivot si cica era praf caseta de directe. Nici nu am mai salutat. Am luat cheile de la masina si am plecat cat de repede am putut.

#17
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 14.11.2006
pretul de 8500 e doar pentru mine. o sa mai discut azi cu ceva mecanici. sunt dispus sa bag ceva bani in masina dar sa am garantia ca va merge bine si nu ma lasa-n drum.

#18
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,690
  • Înscris: 06.07.2005

View PostRasAlGhul, on 19 august 2017 - 23:26, said:

Cum adica?
O masina cu 200k km condusa cu bun simt e intr-o stare mai buna decat una cu 130k km care a mers la Raliul Paris-Dakar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate