Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

"Mirajul" strainatatii

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostAdm, on 19 august 2017 - 15:50, said:


First World problems...
Si eu ma duc la restaurant, citesc meniul in italiana, desi e in Bucuresti, dar ma simt tot ca acasa.

Inseamna doar ca esti comod si vorbesti din carti.
Mai nou avem voie cu atacuri la persoana?

Cum era cu IP ul daca folosesc cartela de orange?...

#38
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Ce atac la persoana, ca nu inteleg.
Nu e nicun atac la persoana, e o realitate accesibila mie. Nu am dat detalii.

Sa scrii de pe forum in roaming si sa te plangi de viata grea e cel putin ciudat, dar e posibil.

Cred ca e ultima grija a romanului ce munceste pe branci limba in care e mancarea de la restaurant.

Problematica ridicata de tine se leaga de chestii puerile.

Da, cred ca oricine si-ar dori sa stea in tara sa, cu familia sa.
Nu pleca nimeni de mai bine si nu cred ca munceste nimeni printre straini cu o fericire iesita din comun, mai ales joburile de jos.

Despre medici, numai de bine.
Problema lor pare a fi alta: in UE, ca medic nu te imbogatesti, muncesti pe rupte si adesea nu ai timp de adaptare.
Ajungi pe la 40 de ani si simti ca ti se infunda.

Te uiti cu jind in tara cum putinii care taie scot zeci de mii de eur din spagi.

Si te intrebi unde ai gresit...

#39
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postcatalin11catalin, on 19 august 2017 - 15:55, said:



Initiator, tu ai un conflict interior, tu nu esti impacat cu tine insuti. Tu nu stii deocamdata ce vrei, sa pleci, sa ramai, vezi la prietenii tai ca au plecat, ai vrea si tu, poate ai plecat si te-ai intors pt ca nu te-ai acomodat, habar n-am..

Important cand pleci este sa cunosti limba. Pe parcurs, intr-un an doi o inveti si mai bine. Si aici ma refer la limbajul "de strada". Limbajul, glumele lor de zi cu zi. Asa vei putea sa razi si tu la glumele lor, nu sa stai ca mutu ca nu pricepi. Pt treaba asta trebuie sa interactionezi cu ei, nu sa stai in casa ta. Mai iesi si tu din casa, fa-ti prieteni straini, plimba'te, invata din cultura lor. Ca daca stai in casa cred si eu ca nu intelegi gluma cu suvita lu basescu.(echivalent la o gluma straina).

Tu acum esti putin debusolat. Inca nu stii ce vrei de la viata.

Spune ce te framanta mai excat ca sa te putem ajuta.

Edited by andreiMembruAnonimut, 19 August 2017 - 16:08.


#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Adevarul este ca te descurci si in Romania daca nu esti lenes sau /si prost , cam asta e adevarul . Am fost " dincolo " cativa anisori dar asa sa vad cum e , nu sa fac bani si sa trimit acasa ci sa fac bani sa merg mai usor in toate colturile lumii ; din Romania , la vremea respectiva nu as fi putut sa fac asta  . Am vazut , mi-a trecut , am venit acasa , m-am descurcat pana acuma fara eforturi supraomenesti si sper ca si de aci incolo ..

#41
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View PostJurasikMan, on 19 august 2017 - 15:28, said:

Romanii stabiliti in strainatate [...] cunosc doua cazuri .
2 cazuri, desi plural, nu inseamna deloc "romanii stabiliti in strainatate".

View Postcatalin11catalin, on 19 august 2017 - 15:39, said:

dar poate doar eu sunt asa...
Doar tu esti asa .

View Postcatalin11catalin, on 19 august 2017 - 15:41, said:

Nici macar nu stiu cum ...
Tot nu inteleg ...
Asa e, nu stii si nu intelegi ... dar iti dai cu parerea: © Romania.

Edited by ro_explorer, 19 August 2017 - 16:18.


#42
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,174
  • Înscris: 13.03.2017
@ Adm
Adica sunt forumisti cu IP din Romania care se váită ce greu este “pe afara” si ce dor le este de casă?
Sau mai rău – se laudă ce realizati sunt ei prin “străinătătzurile” alea si ce bine o duc comparativ cu “fraierii” ăia de-au ramas acasă?
Am trait s-o aud si p’asta Posted Image

#43
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBaxon, on 19 august 2017 - 16:06, said:

Adevarul este ca te descurci si in Romania daca nu esti lenes sau /si prost , cam asta e adevarul . Am fost " dincolo " cativa anisori dar asa sa vad cum e , nu sa fac bani si sa trimit acasa ci sa fac bani sa merg mai usor in toate colturile lumii ; din Romania , la vremea respectiva nu as fi putut sa fac asta  . Am vazut , mi-a trecut , am venit acasa , m-am descurcat pana acuma fara eforturi supraomenesti si sper ca si de aci incolo ..
Exact! felicitari pentru vizitat lumea!

initiator, gandurile tale sunt intre doua lumi...

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBaxon, on 19 august 2017 - 16:06, said:

Adevarul este ca te descurci si in Romania daca nu esti lenes sau /si prost , cam asta e adevarul .
Asa e, te descurci chiar bine, dar in functie de potentialul pe care il ai (la ce anume  te descurci si cum te descurci) poti avea avantaje (mult) mai mari in alte parti.
Chestia e ca emigratul asta nu e asa simplu cum crede lumea ( Matache Macelaru') ... unii nu emigreaza ca sa faca bani ci sa sa isi imbunatateasca calitatea vietii ... si deja acolo situatia este mult mai complexa decat un simplu fluturas de salariu.

Edited by ro_explorer, 19 August 2017 - 16:39.


#45
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postcatalin11catalin, on 19 august 2017 - 15:39, said:

Eu ma simt cel mai bine in Romania: cand ma duc la restaurant stiu ce inseamna fiecare fel de mancare fara sa caut pe google poze, dar poate doar eu sunt asa...

La mine este si mai tare . Nu-mi permit sa mananc la restaurant ,cumpar piept de pui din LIDL , il fac snitele vieneze , prajesc niste cartofi ,beau o bere ...si deoarece eu gatesc tot, stiu exact ce si cat  mananc si nu mai imi trebuie nici net ca sa aflu de pe google ce am mancat , facand in acest fel o mare economie .

Edited by JurasikMan, 19 August 2017 - 17:41.


#46
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View PostBaxon, on 19 august 2017 - 16:06, said:

Adevarul este ca te descurci si in Romania daca nu esti lenes sau /si prost , cam asta e adevarul .

De ce sa te descurci in Romania, cand prin vest daca nu esti lenes si prost ai sanse la care nici nu ai visa in tara? De ce sa muncesti in stres cu prea putine sanse de a fi condus de un management experimentat, cand poti sa stii cand incepi, cand termini si munca iti este apreciata?

Cum vad eu romanii in situatia asta: aia de fac.munca necalificata afara sufera de un complex de inferioritate fata de cei calificati de acasa si in mediocritatea lor, cum au dat de bani, incearca prin orice mijloace sa para superiori celor de acasa, iar in astia calificati de acasa, ce au muncit sa aiba unele realizari, crapa pipota ca aia necalificati fac mai multi bani decat ei si se consoleaza cu gandul ca aia sunt capsunari si sterg babe la cur. Da' tot invidiosi sunt...

Si din tot ping pong.ul asta de atacuri, tragi concluzia ca de fapt natia asta are o problema cu recunoasterea valorii, problema rezultata din educatia primita si spalarea creierelor prin radio si tv.

Anonimitatea categoric nu este pentru romani

Edited by Karogs, 19 August 2017 - 17:44.


#47
ocoleanuionut

ocoleanuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.09.2009
Miraj , nemiraj ,este o realitate asta .Eu aproximez la peste  5.000.000 numarul romanilor care lucreaza  in strainatate .Nu este familie in Romania care sa nu aibe pe cineva plecat .Eu am 20 de verisori ,cumnate si alte rude plecatein strainatate .
Lucreaza in agricultura ,industria auto ,comert ,sanatate si domeniul bancar .Sunt in Anglia ,Italia ,Spania ,Germania ,Austria .

Din ceea ce vorbesc cu ei si ceea ce vad prin tara am ajuns la urmatoarele concluzii :
Cei care pleaca in strainatate , pleaca in speranta unui trai mai bun ca in Romania ,sa castige ceva bani ,sa aibe ce sa manance unii .
Sunt cazuri si cazuri .
Cei care pleaca din mediul rural cu studii de 2 clase ca trenul ,merg la muncile grele ,in agricultura majoritatea (Italia ,Spania ,Germania ) .Muncesc de rup .Unii la 30 ani au operatii de hernie de disc .Sunt tineri in marea majoritate fara studii si acolo accept orice .
Castiga mult pentru Romania ,dar foarte putin pentru Italia ,Spania ,Germania .Adica 1000 euro castig acolo este ceva regesc pentru ei .
De obicei castiga incepand de la 25 -30 euro /zi .
Mancarea este ieftina ,si cu asta se scot .Chiria idem daca stau de la 6 -8 insi in sus intr o locuinta sau in vreo baraca .

Cei cu ''calificari '' o duc mai bine putin . Sunt oameni plecati ca medici ,care lucreaza in domeniul bancar etc .Aici este altceva .
Insa costurile sunt muuult mai mari pentru ei .Acestia platesti chirii mari gen 500 -800 euro lunar  .Nu stau ca si ''sardelele in conserva '' 6 8 insi  .
Daca stau mai mult afara , mai tarziu isi pot permite o locuinta sa o cumpere (mai tarziu dupa o agoniseala ,fata de cei din agricultura care nici in vise nu cred ca au parte de asa ceva )  .Salarii sunt bune .Peste 3.000 euro plus alte beneficii .

Orcium ca si concluzie ,cei care fac muncile grele o duc greu acolo .Munca este titanica (cei peste 45 - 50 ani nu o pot face ).Trebuie sa fii tanar sa poti trage la jug .Capsunile ,castravetii,rosiile  te cocoseaza stand aplecat .

#48
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostNaijax, on 19 august 2017 - 16:24, said:

@ Adm
Adica sunt forumisti cu IP din Romania care se vĂĄită ce greu este “pe afara” si ce dor le este de casă?
Sau mai rău – se laudă ce realizati sunt ei prin “străinătătzurile” alea si ce bine o duc comparativ cu “fraierii” ăia de-au ramas acasă?
Am trait s-o aud si p’asta Posted Image
Ca de obicei acuzatii fara dovezi, ca deh, suntem romani...

View PostJurasikMan, on 19 august 2017 - 17:40, said:



La mine este si mai tare . Nu-mi permit sa mananc la restaurant ,cumpar piept de pui din LIDL , il fac snitele vieneze , prajesc niste cartofi ,beau o bere ...si deoarece eu gatesc tot, stiu exact ce si cat  mananc si nu mai imi trebuie nici net ca sa aflu de pe google ce am mancat , facand in acest fel o mare economie .
Vezi ca s-ar putea sa mananci carne de ce ce ai in poza de avatar... asta daca tot facem mistouri ieftine...

Adm nu sterge offtopicul, ba posteaza si el offtopic...

#49
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006
Duc dorul la cateva chestii din Romania. Viata sociala, mancarea si proprietatea privata imi vin acum in cap.
Minusurile care m-au facut sa plec?
1- O mafie generalizata te opreste din tot ceea ce vrei sa faci.
2- Daca vrei un tratament de calitate in sistemul sanitar (privat) ai nevoie de sume mari de bani.
3- Oameni nepregatiti pusi in functii in sistemul de stat.
4- Mentalitatea invechita ( o pun pe seama lipsei educatiei) a majoritatii oamenilor-  exemplul classic este- "fura, dar ne da si noua".
5- Schimbarea legislatiei de la in an la altul in functie de interesele mafiotilor care sunt la conducere.
Una peste alta, am ales sa plec din tara din cauza viitorului incert si nu din lipsa banilor.

Edited by stephanatsea, 19 August 2017 - 18:13.


#50
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostAdm, on 19 august 2017 - 15:22, said:

Sa zicem ca munceste 25 de zile => 1750 EUR in mana (NET)!

Asta e salariu de multinationala in Romania! Despre ce vorbim? Dragostea de glie nu tine de foame!


Salariu de sef / sefulet / sefuloi la multinationala vrei sa spui ? Daca pulimea de la multinationale (aia care umplu dimineata metroul spre pipera) lua banii astia mai pleca vreunul afara ?

Edited by titi_greucean, 19 August 2017 - 18:20.


#51
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttiti_greucean, on 19 august 2017 - 18:17, said:

Daca pulimea de la multinationale lua banii astia mai pleca vreunul afara ?
Yep ... garantat ... au plecat altii si de la mai mult, net, acum vreo 5 ani ... cunosc personal pe unul asa :D

#52
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Poststephanatsea, on 19 august 2017 - 18:11, said:

Una peste alta, am ales sa plec din tara din cauza viitorului incert si nu din lipsa banilor.
Trimiti bani in ro?
Te duci in vacante in ro?
Simti ca traiesti intre cele 2 lumi?

#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Pot sa raspund eu?

NU, de ce as face asta? Am nevoie de banii mei aici unde m-am mutat.
NU, este o planeta intreaga de explorat.
NU, traiesc in lumea pe care mi-am ales-o.

Edited by ro_explorer, 19 August 2017 - 18:30.


#54
stephanatsea

stephanatsea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcatalin11catalin, on 19 august 2017 - 18:21, said:

Trimiti bani in ro?
Te duci in vacante in ro?
Simti ca traiesti intre cele 2 lumi?

Nu trimit bani in Romania. Mai cumpar medicamente care nu se mai gasesc. Trileptal de ex.
O vacanta pe an este in Romania, de voie de nevoie.
Clar ca da. Imi doresc o schimbare majora in tara insa stiu sigur ca nu va fi.
Sunt si voi fi tot timpul legat de Romania.

Edit dupa ce am vazut raspunsul lui ro_explorer.
E simplu sa vezi lucrurile in alb si negru. Si mie imi plac lucrurile clare.  Realitatea este altfel. Am parintii si in frate acolo, am proprietati de care trebuie sa ma ocup macar o data pe an, prieteni,
Si eu traiesc in lumea pe care am ales-o insa nu ma pot rupe de cea in care mi-am petrecut aproape 30 de ani. Cu bune si rele.

Edited by stephanatsea, 19 August 2017 - 18:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate