Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Mirajul" strainatatii

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Multi nu-si permit sa se mai intoarca. Deja au datorii de sute de mi de euro /dolari/dolari canadeni /dolari australieni si efectiv nu le pot plati ca sa aiba voie sa se intoarca . Cunosc doua cazuri .

#20
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postkarapok, on 19 august 2017 - 15:13, said:




Adevarat ai grait, dar unii isi construiesc o casa pentru batranete, nu pentru anii de activitate, este stupid sa stai pe afara 10-12 ani pe salariu adevarat si sa vii intr-o tara efectiv demolata.
Adica stai la share 10-12 ani ca sa te bucuri de casa ta la 60 de ani?...

View PostJurasikMan, on 19 august 2017 - 15:15, said:

Multi nu-si permit sa se mai intoarca. Deja au datorii de sute de mi de euro /dolari/dolari canadeni /dolari australieni si efectiv nu le pot plati ca sa aiba voie sa se intoarca . Cunosc doua cazuri .
Sute de mii? Cred ca exagerezi...

#21
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Pai exact cum ai scris, sa pleci din tara ca sa iti faci o casa si sa te intorci in pustiu, locuri de munca nu sunt, investitori nu sunt, antreprenorii inchid afacerile, pentru ca ii reguleaza psd cu taxe si impozite aberante......la ce sa te intorci daca ti-ai facut un rost afara?

#22
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostJurasikMan, on 19 august 2017 - 15:15, said:

Multi nu-si permit sa se mai intoarca. Deja au datorii de sute de mi de euro /dolari/dolari canadeni /dolari australieni si efectiv nu le pot plati ca sa aiba voie sa se intoarca . Cunosc doua cazuri .
Da, sunt multi care au dat tepe la banci si IFN-uri si apoi au fugit din tara. Daca se intorc sar recuperatorii pe ei cum fac rost de venituri. Cu proprietatile e usor, le pui pe numele nevestei, copilului, etc dar cu veniturile nu merge treaba :D

#23
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pe afara cu IP de Romania.
2. Nu cred ca cineva pleaca de placere.
3. Cine a plecat mai demult, daca a stat pe acolo peste 5 ani, de obicei nu se mai intoarce.
Are deja familia acolo, viata acolo.
Se simte clar ca banii trimisi de "capsunari" au scazut mult.

Era zilele trecute un interviu cu o d-na care asta facea: avea grija de batrani.
Spunea ca munceste 7 zile din 7 si castiga 70 EUR/zi.
Sa zicem ca munceste 25 de zile => 1750 EUR in mana (NET)!

Asta e salariu de multinationala in Romania! Despre ce vorbim? Dragostea de glie nu tine de foame!

Romania nu are puterea sa ofere astfel de salarii pentru munca de jos/medie!

In rest, e clar ca e si o chestie de cultura si societate. De ce crezi ca romanii se simt cel mai bine in tarile latine?

#24
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postkarapok, on 19 august 2017 - 15:21, said:

la ce sa te intorci daca ti-ai facut un rost afara?
Tocmai ca nu isi fac rost afara... stau chiar si ingramaditi 2 familii intr-o camera, mananca pomeni, totul ca sa le ramana cat mai multi bani cash sa ii poata economisi.

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Romanii stabiliti in strainatate ( nu cei plecati la munca ) nu stau mult in chirie pentru ca sunt ceva mai isteti decat majortatea bastinasilor ( pe care nu-i deranjeaza asta ) . Foarte multi fac imprumuturi la banci si cumpara case . Dupa aceea ...merg pe descoperit pe 3-4-5 carduri care le sunt oferite cu generozitate de aceleas banci , mai refinanteaza ...mai cumpara o masina noua ...si ajung in 4-5 ani la peste un sfert de milion datorie .  Dupa aia , cam la 8 ani , vine o criza , raman fara servici ...si se caca pe ei de frica ca raman si in strada si fara bani si datori pe urmatorii 100 de ani. Cum spuneam ...cunosc doua cazuri .
Exista si modele de succes dar astfel de modele exista si in Romania . Sunt si aici oameni care au reusit .
Exista o anume ipocrizie a celor care trateaza subiectul in discutie. Cei mai multi romani plecat la munca nu merg la munci calficate. Este o realitate. Pentru ei ar fi greu in Romania ( asa , mai spre imposibil ). Exceptand situatiile descrise de ADM ...cu o tanti care castiga stergand babe decrepite la cur si locuind si mancand la alea acasa ...cei mai multi care castiga 1700 euro cheltuiesc mai mult de trei sferturi ca sa traiasca . Le raman bani putini . Rar reusesc sa stranga destul ca sa isi faca o situatie financiara buna .

Edited by JurasikMan, 19 August 2017 - 15:33.


#26
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
1 NU
2 NU

Quote

Adica stai la share 10-12 ani ca sa te bucuri de casa ta la 60 de ani?...
Pai, cand am plecat, nu am plecat sa ma plimb. Am plecat sa asigur familiei un trai mai bun. O sa fiu (probabil) competitiv, pana la 60 de ani. Si o sa ma intorc acasa. Nu e normal sa imi asigur "o casa pentru batranete"? Sau viseaza cineva ca se intoarce sa ia pensie de la statul Roman? Prioritatile astea au fost. Familia si pregatirea pentru batranete. Si chestia cu share...nu toti care suntem plecati afara stam share.
Pasul sus, privirea inainte! Cand vrei sa renunti, adu-ti aminte de ce ai inceput! Doar sanatatea este limita. Restul...

#27
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostAdm, on 19 august 2017 - 15:22, said:

1. Pe afara cu IP de Romania.
Cartela orange de Romania. Nu mai sunt taxe de roaming din iunie parca. Care e rostul verificarii?...

#28
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Doar ca in roaming cartela nu are IP de Romania :D

#29
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postcatalin11catalin, on 19 august 2017 - 15:19, said:

Adica stai la share 10-12 ani ca sa te bucuri de casa ta la 60 de ani?...
Lucrezi în afară și te retragi la pensie la căsuța ta, sau tu ești genul care aduna banii și o faci direct când te retragi?
Ori ești genul care sta prin chirii toată viata?
Ce zic cunoscuții după 20 de ani cand te întorci, uite-l și pe pierde vara asta...

#30
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

View Postccdsah, on 19 august 2017 - 14:46, said:

Pai,depinde cu ce gand pleci; eu unul daca as pleca,as pleca definitiv, nu doar sa fac bani.

Asa zic si eu. Ma bate acest gand de ceva vreme.

#31
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View PostAdm, on 19 august 2017 - 15:22, said:

In rest, e clar ca e si o chestie de cultura si societate. De ce crezi ca romanii se simt cel mai bine in tarile latine?
Eu ma simt cel mai bine in Romania: cand ma duc la restaurant stiu ce inseamna fiecare fel de mancare fara sa caut pe google poze, dar poate doar eu sunt asa...

#32
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postsamebo, on 19 august 2017 - 14:41, said:

Ii deranjeaza, ca trag piata muncii in jos, in special la muncile necalificate unde romanul rupe tot...

Prostii, de ce i-ar deranja ca le fac muncile pe care nativii le refuza!

View Postsamebo, on 19 august 2017 - 14:36, said:

Se intorc mai spre pensie, eventual fac o mica bisnitareala si apoi mai iau si pensie de la stat.
Cel putin asta am vazut ca e moda...

Vorbesti ca sa te afli in treaba.
Si daca a muncit vreo 20 de ani in tara, nu are dreptul la pensie pentru ce a platit?!!!

Edited by cris_ncs, 19 August 2017 - 15:42.


#33
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postsamebo, on 19 august 2017 - 15:38, said:

Doar ca in roaming cartela nu are IP de Romania :D
Nici macar nu stiu cum sa caut IP-ul.
Tot nu inteleg rostul explicatiilor despre IP...

Vrei o poza cu un ziar de azi sau ce?

#34
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postcris_ncs, on 19 august 2017 - 15:41, said:

Vorbesti ca sa te afli in treaba.
Si daca a muncit vreo 20 de ani in tara, nu are dreptul la pensie pentru ce a platit?!!!
Am spus eu ca e bine sau e rau ca incaseaza pensie? Dar daca tot ai deschis subiectul, trust me, daca a lucrat 20 de ani ca necalificat (salariul minim), nu prea ia pensie, ci ajutor social mai mult, asa numita indemnizatie sociala pentru pensionari.

#35
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcatalin11catalin, on 19 august 2017 - 15:19, said:

Adica stai la share 10-12 ani ca sa te bucuri de casa ta la 60 de ani?...


Sute de mii? Cred ca exagerezi...

View Postsamebo, on 19 august 2017 - 15:24, said:

Tocmai ca nu isi fac rost afara... stau chiar si ingramaditi 2 familii intr-o camera, mananca pomeni, totul ca sa le ramana cat mai multi bani cash sa ii poata economisi.


Vorbesti din auzite, sau generalizezi 2-3 cazuri.
Detectez si ceva urma de invidie la tine. :))

Ai un fix cu necalificatii si altii cu cei care ii spala pe mosi la cur.
Nu e chiar asa, si chiar daca asa ar fi, o faci pe bani pe care in Ro doar ii visezi.

#36
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003

View Postcatalin11catalin, on 19 august 2017 - 15:39, said:

Eu ma simt cel mai bine in Romania: cand ma duc la restaurant stiu ce inseamna fiecare fel de mancare fara sa caut pe google poze, dar poate doar eu sunt asa...
First World problems...
Si eu ma duc la restaurant, citesc meniul in italiana, desi e in Bucuresti, dar ma simt tot ca acasa.

Inseamna doar ca esti comod si vorbesti din carti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate