Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

SSD+ Asus X55A

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Salut. Am un laptop Asus X55A , Intel Celeron 1000M , 1.8 Ghz , 4Gb ram , HDD 250 Gb . Îl am de aproape 4 ani , laptopul nu e obosit cu jocuri , l-am folosit și îl folosesc pt youtube , Microsoft Office și web . Am impresia ca Hdd-ul e cam prăjit ,din cauza lui merge greu și windows-ul ( win 7 Ultimate ) . Faza e ca vreau sa pun un SSD pe el pentru un plus de viteză deoarece nu mă tentează sa îmi iau un laptop de top și sa îl țin doar pe birou , folosindu-l de câteva ori pe lună doar pentru chestii banale . Intrebarea mea este : se merită sa trec pe un ssd la o astfel de configurație sau sa schimb laptopul ?

Edited by Qipper, 19 August 2017 - 13:59.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Sunt ok ambele variante, un ssd se simte imediat, iar configurația hardware e suficientă pentru sarcinile la care-l folosești.
Folosești cumva și Linux sau ai postat aici din greșeală și e indicat să mut topicul pe hardware?

#3
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Scuze ,am postat din greșeală aici . Mulțumesc pentru ajutor.

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Merita clar, ia-i un ssd si bucura-te inca ceva ani de laptopul ala.

#5
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017
Asta intenționez sa fac😁 Sunt curios cât o sa mai reziste laptop-ul ăsta după ce o să îi pun ssd.  O sa ajunga piesa de muzeu . Oricum, o sa îmi iau curând unul cu configurație de 2017 pentru că cer programele de la facultate

Edited by Qipper, 19 August 2017 - 16:43.


#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007
cauta un SSD de 60gb second hand
laptopu nu valoreaza mai mult de 450-500 lei iar un SSD nou incepe de la 180lei in sus;

#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Ce conteaza valoarea laptopului? Sa isi ia cel mai mare si cel mai bun SSD pe care si-l permite. Dupa ce laptopul asta o sa ajunga la reciclare, SSD-ul poate sa o duca mult si bine in alt computer.

#8
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007
decat sa investesti bani intr-un SSD nou, mai bine unul SH iar restu banilor intr-un laptop nou prevazut cu SSD
multe laptopuri la care vrei sa schimbi hdd-ul cu un ssd trebuie sa-l trimiti la reprezentanta (pe bani tai Posted Image manopera+transport) ca altfel pierzi garantia (vin sigilate)

Edited by STARTREK1, 19 August 2017 - 17:47.


#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View PostSTARTREK1, on 19 august 2017 - 17:44, said:

decat sa investesti bani intr-un SSD nou, mai bine unul SH
Aste e una din cele mai tari chestii pe care le-am auzit ...
Mereu merita un SSD NOU.

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007
n-ai inteles ideea Posted Image

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
AM inteles ce vrei sa spui ... dar ai plecat de la premisa ca omul se scormoneste in portofel dupa fiecare leut ... poate ca nu e cazul. Cateodata nu merita sa investesti intr-un laptop nou pentru ca pur si simplu nu ai nevoie. Dar daca e sa cumperi un produs, eu mereu votez pentru a cumpara nou, fara uzura (importanta mai ales la un SSD de dimensiuni mici), cu garantie.

Un SSD de 60GB a fost cel mai probail utilizat ca disc sistem ... adica a stat mai mereu plin mai mult de 70% .. adica adio trimming pe discul cu pricina (caci nu e loc de asa ceva). Asta rezulta in uzura destul de mare a celulelor de memorie si pur si simplu e o loterie totala la un SH de genul asta. Eu unul nu m-as risca.

Edited by ro_explorer, 19 August 2017 - 18:35.


#12
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

View PostSTARTREK1, on 19 august 2017 - 17:44, said:

decat sa investesti bani intr-un SSD nou, mai bine unul SH iar restu banilor intr-un laptop nou prevazut cu SSD
multe laptopuri la care vrei sa schimbi hdd-ul cu un ssd trebuie sa-l trimiti la reprezentanta (pe bani tai Posted Image manopera+transport) ca altfel pierzi garantia (vin sigilate)
Frate , laptop-ul de care vorbeam  a ieșit din  garanție în noiembrie 2015 . Deci ce schimb la el , schimb după placul meu

View Postro_explorer, on 19 august 2017 - 18:22, said:

AM inteles ce vrei sa spui ... dar ai plecat de la premisa ca omul se scormoneste in portofel dupa fiecare leut ... poate ca nu e cazul. Cateodata nu merita sa investesti intr-un laptop nou pentru ca pur si simplu nu ai nevoie. Dar daca e sa cumperi un produs, eu mereu votez pentru a cumpara nou, fara uzura (importanta mai ales la un SSD de dimensiuni mici), cu garantie.

Un SSD de 60GB a fost cel mai probail utilizat ca disc sistem ... adica a stat mai mereu plin mai mult de 70% .. adica adio trimming pe discul cu pricina (caci nu e loc de asa ceva). Asta rezulta in uzura destul de mare a celulelor de memorie si pur si simplu e o loterie totala la un SH de genul asta. Eu unul nu m-as risca.

Ai dreptate , nu mi-e mie de bani dar nu văd rostul unui laptop modern chiar acum.Vara asta am folosit un laptop de câteva ori . În rest , orice am nevoie , am telefonul la îndemână.

View PostSTARTREK1, on 19 august 2017 - 17:00, said:

cauta un SSD de 60gb second hand
laptopu nu valoreaza mai mult de 450-500 lei iar un SSD nou incepe de la 180lei in sus;
Vreau sa bag în el un SSD Plus sau Ultra II de 240 -250 Gb de la SanDisk . SSD nou  . Nu am nevoie de mai multa memorie . La ce țin eu pe el , abia dacă ocup câțiva Gb

Edited by Qipper, 19 August 2017 - 18:47.


#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,138
  • Înscris: 27.06.2007

View PostQipper, on 19 august 2017 - 18:46, said:

Frate , laptop-ul de care vorbeam  a ieșit din  garanție în noiembrie 2015 . Deci ce schimb la el , schimb după placul meu -
eu m-am referit la un laptop nou, la care daca vrei sa schimbi ceva apelezi la garantie

Quote

Vreau sa bag în el un SSD Plus sau Ultra II de 240 -250 Gb de la SanDisk . SSD nou  . Nu am nevoie de mai multa memorie . La ce țin eu pe el , abia dacă ocup câțiva Gb
un ssd de 240 gb e 400 lei; un laptop cu SSD de 240 gb e 1200-1400 lei

Edited by STARTREK1, 19 August 2017 - 19:32.


#14
Qipper

Qipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.07.2017

View PostSTARTREK1, on 19 august 2017 - 19:32, said:

eu m-am referit la un laptop nou, la care daca vrei sa schimbi ceva apelezi la garantie
un ssd de 240 gb e 400 lei; un laptop cu SSD de 240 gb e 1200-1400 lei

Laptopul pe care o sa mi-l iau o sa fie cam 1000 euro . Vreau sa pun SSD pe ăsta mai mult de dragul de a vedea cum o sa meargă și cum.
Nu pun SSD din motivul de a avea SSD , ci sa văd ce impact are asupra performanței. Ca dacă merge ,îl las sa se distreze tata cu el :)))

Edited by Qipper, 19 August 2017 - 20:53.


#15
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 24.12.2010

View PostQipper, on 19 august 2017 - 13:58, said:

. Am impresia ca Hdd-ul e cam prăjit ,din cauza lui merge greu și windows-ul ( win 7 Ultimate )

pai e prajit sau nu hdd-ul? pot fi 'nspe motive pentru care laptopul sa mearga greu
daca te hotarasti sa schimbi hdd-ul, automat SSD fara discutie. nu are rost sa cumperi hdd normal, mai ales ca din ce ai relatat nici nu ti chestii pe el, deci orice ssd ai lua va fi un huge improvement.
cat despre viitorul laptop, la 1000 euro sigur o sa vina cu ssd instalat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate