Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cum se traieste mai bine? Cu salariul unui profesor de liceu sau cu salariul unui angajat al ANPC-ului?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Andrei1719

Andrei1719

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2017
Salut, ma numesc Andrei si sunt in clasa a 11-a. Ca si profiil,sunt la bio.chimie si pana acum eram fixat pe medicina,insa nu mai sunt asa sigur... Ma bate gandul sa devin profesor (chimie sau mate) sau sa merg spre ANPC
Ce trebuie sa urmez ca sa devin profesor sau sa lucrez la ANPC?

#2
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 18.12.2004
Nu conteaza ce urmezi, conteaza din ce gasca faci parte, daca nu faci parte du-te la medicina daca vrei sansa unui salariu cu care se traieste mai bine in Germania.

#3
Andrei1719

Andrei1719

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2017
faza e ca parca mai mult m.ar atrage una din cele doua ,dar nu stiu ce sa fac..stiu ca mai am 2 ani de zile,dar chiar si asa

#4
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Nu te face profesor , bani putini , nervi multi , copii fara bun simt .

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 01.10.2004
Nu exista facultate pentru ANPC. Cu studii juridice, economice, inginerie (chimie, fizica) sau mai stiu eu ce specializari poti ajunge angajat al ANPC. Uite organigrama lor. http://www.anpc.gov....8/organigrama-1
Teoretic este greu sa te angajezi direct acolo. Daca esti nepotul lui Marcel Pandelica, actualul presedinte al ANPC, ar fi usor. Dar pana termini facultatea precis nu va mai fi el.
Incearca sa te documentezi ce si cum, sa vezi ce ti-ar place sa faci pe viitor. Cu orice studii ai sanse sa ajungi, cu timpul, sus, in top, sau sa devii angajat la MacDonald's, depinde de tine si de imprejurari/sanse.

Daca chiar vrei, fa-te profesor, mediul nu este chiar asa de stresant daca iti place ce faci. Vacante cat cuprinde, materia odata invatata predai fara notite, program flexibil... unora le place, altora, gen @GoldMasters, nu.

Btw, nu mai pune problema salariului ca prim criteriu, ca degeaba ai un salariu bun daca locul de munca este unul stresant.

+ vezi ca actualul presedinte este, la baza, profesor de fizica.

Edited by claudiu1, 19 August 2017 - 14:27.


#6
Andrei1719

Andrei1719

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2017
Multumesc

Din ce am auzit,la inceput salariul unui profesor esti mic la inceput,dar poate creste un functie de grad,nu?

#7
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Profesor te faci dacă ai chemare, în primul rând, nu musai pentru salariu. Munca cu copiii este delicată. Nu oricine ar trebui să ajungă profesor. Se câștigă relativ onorabil în învățământ, raportat la restul populației/meseriilor.
ANPC-ul și alte asemenea bugetare au devenit aspiratoare de non-valori cu pile și sunt niște chestii care nu te-ajută cu nimic. Nu știu ce tip de om ești să știu dacă ți-ar plăcea să fii într-o asemenea clică. Nici nu împărtășesc optimismul celui care a scris că lucrurile se vor schimba pe-acolo. Nu prea curând.

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ca profesor ai sanse mai mari sa intri, sunt posturi mai multe, spaga mai mica...

#9
Andrei1719

Andrei1719

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2017
initial la medicina ma gandeam la ceva pediatru, iar profesorul cu pediatria au on comun lucrul cu,copiii, eu am rabdare,monentan n ar fi asta o problema, doar ca eram curios cu salariul cum sta treaba. De la profilul asta , meseriile astea mi se par cele mai ok.

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,377
  • Înscris: 02.06.2005
Daca esti profesor de sport o sa o duci rau. Daca esti de mate o duci bine...meditatii si alte activitati aducatoare de bani...escrochezi parintii ca le lasi copiii pe toamna etc.
Ca inspector ANPC e iarasi bine...inchizi ochii la neregulile agentilor economici impotriva carora exista reclamatii. ii inchizi pe bani.

Sfaturi pentru o Romanie infloritoare "D

Edited by dreaQ, 19 August 2017 - 14:47.


#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 01.10.2004

View Postursamajor, on 19 august 2017 - 14:36, said:

  Nici nu împărtășesc optimismul celui care a scris că lucrurile se vor schimba pe-acolo. Nu prea curând.
Cand am scris de presedintele de acum de la ANPC nu luat-o in sensul ca el este cel care impune regulile de angajare, in fond, si el este parasutat acolo pe criterii politice, nu de competente. Ca in mai toate structurile bugetare clientelismul politic si arborele genealogic sunt criterii de numire si promovare.

#12
Andrei1719

Andrei1719

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2017
@dreaQ ma gandeam la prof de chimie sau mate,daca e sa vorbim de meditatii,pe partea reala variantele astea mi se par cele mai bune

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAndrei1719, on 19 august 2017 - 14:28, said:

Multumesc

Din ce am auzit,la inceput salariul unui profesor esti mic la inceput,dar poate creste un functie de grad,nu?
Cu gradul 1 si 10 ani vechime vei avea pe card 2300 lei.

Ca debutant undeva in jur de 1600.

#14
Andrei1719

Andrei1719

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2017
decat nimic,tot e ceva:))

#15
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ca profesor vei avea timp liber mult, vacante (poti face eventual si altceva, sau meditatii, sau iti poti dezvota un hobby :) )
La ANPC e munca de functionar la Stat.

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

View PostdreaQ, on 19 august 2017 - 14:47, said:

Daca esti profesor de sport o sa o duci rau. Daca esti de mate o duci bine...meditatii si alte activitati aducatoare de bani...

Prin vreun oras/sat uitat de lume unde are sanse sa ajunga profesor de matematica (n-am auzit vreo stire sa fie lipsa de profesori de matematica la scoli renumite), nu m-as baza pe meditatii.

View PostAndrei1719, on 19 august 2017 - 14:06, said:

faza e ca parca mai mult m.ar atrage una din cele doua

Detaliaza. Ce te atrage/te vezi facand ca angajat ANPC/profesor?

#17
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,464
  • Înscris: 04.10.2002
Când te gândeşti la viitorul tău, scrie pe o coală de hârtie toate lucrurile spre care crezi că ai potenţial, abilităţi. Pe altă coală de hârtie scrie ceea ce-ţi place să faci. Vezi care sunt lucrurile comune pe cele două foi, alege dintre ele pe cel care ţi se potriveşte cel mai bine.
Dă-l dracului de salariu, nu te mai gândi la el. Banii vor veni atunci când faci cu pasiune ceea ce corespunde aptitudinilor tale. Şi vei ajunge să fii printre cei mai buni în domeniul respectiv.

ANPC este o instituţie, nu o profesie. Iar învăţământul este doar o formă de a profesa în domeniul care-ţi place, nu un scop în sine. De exemplu, dacă ai mers pe cercetare şi vrei în învăţământ, îţi trebuie doar modulul de pedagogie şi gata, sari pârleazul. :)

Edited by Yoda, 19 August 2017 - 18:40.


#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostAndrei1719, on 19 august 2017 - 13:20, said:

Cum se traieste mai bine? Cu salariul unui profesor de liceu sau cu salariul unui angajat al ANPC-ului?
Calu' de dar nu se cauta de dinti.
Da' cum faci sa ti-l dea tie?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate