Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Va fi Romania afectată ECONOMIC de cei 1942 refugiați?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
In momentul de fata avem foarte multi arabi si turci in Romania. O buna parte din acestia, fie au afaceri destul de profitabile, fie au urmat medicina la noi si cam jumatate din ultimii au ales sa ramana in Romania (sunt destui dentisti, chirurgi arabi celebri). Iar cei care nu au reusit sa aibe un business sau sa urmeze medicina, muncesc la arabii/turcii cu business sau la alti patroni. Cred ca sunt mai harnici decat multi romani. Ca mai fac ei o evaziune sau contrabanda e partea a doua, dar per total ii consider superiori fata de multe alte persoane.

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Văzusem un articol într-un ziar ca la Cluj au angajat refugiați (shawarmaria de la Sora). 4 sau 6, unii chiar cu studii superioare.

Dacă nu faci o politica de "camp" ii poți integra treptat in sistemul de plăti.

In Turcia in Antep am stat la 3 sirieni (o sa scriu despre asta zilele urmatoare când găsea ceva vreme). 15, 18 și 20 de ani. Toți lucrează.

Pe de alta parte sunt și cei la grămada in centre/ camp care nu fac nimic. Nu știu cum e in Romania cu asta, dar de exemplu in Turcia si daca vor nu pot face nimic decât la negru.

Problema este ca va dura ceva timp, minim 6 luni. Pana învață ceva limba romana, pana cunosc niște oameni.

No, aci, se primesc banii de la EU. Unde ajung, nu stim încă. Dar de exemplu când au fost ajutoarele alea cu faina și alte cele au ajuns peste tot mai puțin la săraci (la ei ajungeau in campanie, dar nu e cazul acum)

View PostYukoto, on 19 august 2017 - 01:28, said:

In momentul de fata avem foarte multi arabi si turci in Romania. O buna parte din acestia, fie au afaceri destul de profitabile, fie au urmat medicina la noi si cam jumatate din ultimii au ales sa ramana in Romania (sunt destui dentisti, chirurgi arabi celebri). Iar cei care nu au reusit sa aibe un business sau sa urmeze medicina, muncesc la arabii/turcii cu business sau la alti patroni. Cred ca sunt mai harnici decat multi romani. Ca mai fac ei o evaziune sau contrabanda e partea a doua, dar per total ii consider superiori fata de multe alte persoane.


Patronul shawarmeriei amintite e sirian parca și se plângea ca nu găsea angajați stabili. Uite ca acum a găsit.


http://m.mediafax.ro...omanii-16154159


Sunt curios. Unii de prin estul României s-ar reloca in vest pentru un job și sa lase ajutorul social? Va zic eu. Nu. Au mai fost discuții de genul. Nu vor, le e mai comod.

Edited by Lex404, 19 August 2017 - 01:38.


#39
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Eu am intalnit multi arabi/turci in viata, insa toti erau fie patroni, fie doctori in diferite domenii (preponderent dentisti), fie angajati tot la patronat arab, fie bisnitari prin dragon/obor. Ideea e ca niciunul nu ducea lipsa de bani, iar daca stateai de vorba cu ei mai in detaliu, simteai ca vor sa evolueze tot mai mult.

#40
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Romania este o tara corupta din cap pina in picioare si atat timp cat exista interese in a atrage fonduri UE pentru nimicuri,(mai ales refugiati, ca e la moda)
Fonduri ce se dovedesc neeligibile la 2-3 ani si se judeca fara a gasi responsabilitati, si fara a plati nimeni pagubele, atunci nu se poate spune ca nu ne permitem.

Se schimba guvernarea, vor da vina unii pe ceilalti si .....

#41
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postketa, on 19 august 2017 - 01:21, said:

In acest moment Romania este afectata de putorile, lenesii, inadaptatii, care traiesc pe spinarea statului fara sa aduca o contributie utila societatii.
Stau si nu fac nimic cat e ziua de lunga si se uita cand vine ajutorul social. Eu nu vreau sa platesc contributia mea la CAS pentru astfel de oameni.

Inteleg ca la un moment te afli in dificultate si te ajut cu draga inima cedez din contributia mea ca sa te sustin sa te pui pe picioare, dar nu ma prosti in fata sa vad ca dau bani pe ajutoare sociale pentru cine nu merita.
Poți să pleci Ăźn Siria, nimeni nu te ține aici cu forța. Și poți să deschizi chiar și un lanț de șaormerii.

Edited by Allahu, 19 August 2017 - 02:15.


#42
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postgladiatore, on 18 august 2017 - 22:37, said:

Va fi Romania afectată ECONOMIC de cei 1942 refugiați?

Nu am nimic împotriva relocării lor.

Atunci DE CE <censored> SCRII CU CAPS LOCK CA LA TABLOIDE?

View Postgladiatore, on 18 august 2017 - 22:37, said:

Care bre cateva sute de mii ?? Am vazut intr-un documentar pe YT ca sunt cateva milioane . Incluzand si copiii se vorbeste de peste 8 milioane .

Aia nu-i nimic, a zis un bețiv că a auzit de la o vecină nebună că sunt vreo 50 de milioane, și de fapt vor să ne fure țara. :lol:


Acu vreo lună povesteam cu un prieten turc și încă câțiva din mai multe țări. Turcul ne-a spus că au aproape 4 milioane de refugiați la ei, și în special ăștia din țările est-europene tot insistau, dar de ce i-au mai primit, că sigur se descurcă greu, noi avem 10 mii cum de reușiți cu 4 milioane, etc. Răspunsul lui: "Da, dar dacă nu-i primeam, cel puțin un milion erau morți deja. Și până la urmă nu-s oameni și ei?" S-a lăsat o liniște...

#43
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
  • Va fi Romania afectată ECONOMIC de cei 1942 refugiați?

  • Romania se ofera voluntara sa primeasca migranti

  • Relocarea in Romania a 1942 de migratori
Am impresia ca unii nu numai ca au prea mult timp liber la dispozitie, dar nu se pot nici macar concentra asupra unui singur topic.
Chiar este nevoie sa deschizi de fiecare data un topic pentru o intrebare cretina?

Economia Romaniei este la pamint si fara acesti refugiati, din cauza celor peste 4 milioane de romani care nu muncesc si care reprezinta 50% din potentialul
fortei de munca a Romaniei.
Acuma poti dormi linistit?

Edited by WestPoint, 19 August 2017 - 05:25.


#44
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 18.10.2007

View PostLex404, on 19 august 2017 - 01:35, said:

Văzusem un articol într-un ziar ca la Cluj au angajat refugiați (shawarmaria de la Sora). 4 sau 6, unii chiar cu studii superioare.

Dacă nu faci o politica de "camp" ii poți integra treptat in sistemul de plăti.

In Turcia in Antep am stat la 3 sirieni (o sa scriu despre asta zilele urmatoare când găsea ceva vreme). 15, 18 și 20 de ani. Toți lucrează.

Pe de alta parte sunt și cei la grămada in centre/ camp care nu fac nimic. Nu știu cum e in Romania cu asta, dar de exemplu in Turcia si daca vor nu pot face nimic decât la negru.

Problema este ca va dura ceva timp, minim 6 luni. Pana învață ceva limba romana, pana cunosc niște oameni.

No, aci, se primesc banii de la EU. Unde ajung, nu stim încă. Dar de exemplu când au fost ajutoarele alea cu faina și alte cele au ajuns peste tot mai puțin la săraci (la ei ajungeau in campanie, dar nu e cazul acum)




Patronul shawarmeriei amintite e sirian parca și se plângea ca nu găsea angajați stabili. Uite ca acum a găsit.


http://m.mediafax.ro...omanii-16154159


Sunt curios. Unii de prin estul României s-ar reloca in vest pentru un job și sa lase ajutorul social? Va zic eu. Nu. Au mai fost discuții de genul. Nu vor, le e mai comod.


Majoritatea persoanelor din OM care lucreaza in Romania nu sunt deloc entuziasti la ideea unui val de refugiati in rom.
Sunt destule magazine deschise in cluj de sirieni sau turci, ei insa au venit aici pentru afaceri, nu sa traiasca din ajutoare sociale inexistente sau sa promoveze islamul.
De acest gen de oameni avem nevoie nu de cei veniti dea'valma. Problema nu este faptul ca sunt imigranti ci calitatea lor.

#45
mariancristea1982

mariancristea1982

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 31.07.2017
"Va fi Romania afectată ECONOMIC de cei 1942 refugiați?"--->> Romania este afectata economic de cei 400 si ceva de derutati si senatori, aia fura cat ar consuma Romania cu peste 1 milion de refugiati, bineinteles daca am fi tara dezvoltata si economia ar "dudui" cum ne asigura autoritatile

#46
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Momentan nu, dar in cateva decenii da, pentru ca refugiatii aceia se vor inmulti ca gandacii, se va face propaganda Islamului radical printre turci, tatari si alti musulmani moderati de la noi si atunci or sa apara problemele, atentatele, revoltele, etc.

#47
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Dece ? se poate vedea aceeasi situatie din mai multe unghiuri de vedere.De exemplu kabalistic cum o vad eu

#48
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ce scenariu...."ca gandacii" nu suna bine...sti asta ?

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgladiatore, on 18 august 2017 - 23:34, said:

Problema e ca nu sunt in banca lu cui ar trebui .
Si asta e cam peste tot in Europa .
Din cate intuiesc banii aia revin statului care ii are in grija si care cheltuie alti bani cu refugiatii. Ajutoarele alea sunt compensatii, adica oriucum cheltui din buget conform legii si pui la loc din ce trimite UE.

Edited by andreic, 19 August 2017 - 13:58.


#50
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

View Postketa, on 19 august 2017 - 01:21, said:

Romania nu va fi afectata de nici 50000 de refugiati , daca acestia se integreaza si lucreaza.

In acest moment Romania este afectata de putorile, lenesii, inadaptatii, care traiesc pe spinarea statului fara sa aduca o contributie utila societatii.
Stau si nu fac nimic cat e ziua de lunga si se uita cand vine ajutorul social. Eu nu vreau sa platesc contributia mea la CAS pentru astfel de oameni.

Inteleg ca la un moment te afli in dificultate si te ajut cu draga inima cedez din contributia mea ca sa te sustin sa te pui pe picioare, dar nu ma prosti in fata sa vad ca dau bani pe ajutoare sociale pentru cine nu merita.

Se poate ca Romania sa integreze refugiati cu o singura conditie, AI venit aici , Aici ramai, am cheltuit bani cu tine, stai si produci pina achiti ceea ce am cheltuit cu tine.

Fara drept de parasire tara cu emigrare in UE.


Si ca sa revin ...

In acest moment, cei ce mai vin din tarile afectate sunt aceia care sunt saraci, tot ce a fost crema societatii au fost in primul val, ei au fost mai informati, au studii, au fost usor de adaptat.

Si ce daca ne alegem noi cu cei saraci ? Este vreo problema ? Eu zic ca nu. Atitudinea omului conteaza.

Din pacate pe unde sunt plecat, se cam demonstreaza ca persoanele provenite din zona predispusa a emigra sunt si foarte lenese si nu le prea place munca.
Solutia este simpla.. Dresarea prin infometare este cel mai bun remediu.

Cred ca ti-am mai zis si prin alta parte sa stai jos ca esti ......Ma i ntai scrii ca atitudinea conteaza apoi ca aia is lenesi!

In alta ordine de idei va fi al naibii de scump sa ii tii pe astia in tara, ca nu prea au chef de saracie fabricata in Ro.

#51
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si este corect ceea ce am zis. prima parte se referea la cei ce vor veni in RO , iar partea a doua este refreitor la ceea ce vad zilnic in UK.
Este doar o discutie, asa ca te rog sa o lasi mai usor..
Schimb de opinii ... etc. Doar discutam, Daca avem opinii contrare , nici o problema....

Edited by keta, 19 August 2017 - 14:56.


#52
Sakara

Sakara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,597
  • Înscris: 24.08.2010

View Postketa, on 19 august 2017 - 01:21, said:

Romania nu va fi afectata de nici 50000 de refugiati , daca acestia se integreaza si lucreaza.
US care are o ecomonie de „n” ori mai puternica decat cea a Romaniei este afectata de venirea a 470,000 de imigranti iar Romania nu?.

Intr-o decada daca ar venii in fiecare am aceasta cifra economia US pierde aproape 2 trilioane dolari (1.9 trilioane dolari). Fara a se lua in calcul veniturile mai mari la buget datorate cresteri salariilor ca urmare a scaderi nr. imigrantilor.

Cand o sa intelegeti ca nu exista nimic gratis ci doar o „manipulare„ a populatiei mai mult sau mai putin reusita.

In US fiecare imigrant costa fiecare cetatean american cam 800 dolari:
„To cover the future cost of one year’s inflow of low-skill immigrants, the government would need to immediately raise taxes by a lump sum of $67 billion, put the money in the bank earning interest at the inflation rate plus 3 percent, and use the interest and principal to cover long-term costs. ($67 billion equals around $800 for each U.S. household currently paying federal income tax.)

Of course, in the next year another 470,000 would arrive, requiring another lump sum payment of $800 per taxpaying household. The year after, another 470,000 will arrive requiring another $800 per taxpaying household, and so on…

The future net outlays (benefits given less taxes paid) for the inflow of 4.7 million low-skill immigrants will be around $1.9 trillion (in constant 2012 dollars).”

Mecanismul este simplu imigratia scade salariile ceea ce duce la cresterea profitului firmelor mari dar cum salariile sunt mici atat imigranti cat si nativii vor trebui ajutati, tot timpul, de stat prin diferite ajutoare sociale iar statul va incasa, de la ei, mai putine impozite. Aceste ajutoare vor fi platite de stat, adica de populatie prin taxe si impozite, pe toata dura vietii celor cu venituri mici caci si contributia la pensie este mica.
„..unskilled immigrants who will be dependent on taxpayer aid during their working years and in their old age.”
http://www.breitbart...027-says-study/

Statul nu incaseaza prea mult din profiturile companiilor caci companiile au avocati si contabili care stiu cum sa „optimizeze” profiturile.

Mai sunt si alte efecte perverse de ex. pierderea competitivitatii, firmele se bazeaza din ce in ce mai mult pe salarii mici si nu pe inovatie tehnica ca sa reduca costurile. Pe termen lung este foarte, foarte grav caci nu mai este un imbold pt. a se investi in cercetare.  

Ce vor companiile este simplu sa le subventioneze contribuabili pofiturile prin aducerea de imigranti, care sa scada salariile, si caroara contribuabili trebuie sa le plateasca ajutoarele sociale prin taxele colectate de stat.



Alt mit este ca musulmanii ar fi forta de munca ieftina. Cine spune asa ceva nu stie nimic despre religia lor:
-musulmanii se roaga de 5 ori pe zi, indiferent ca sunt sau nu la munca deci trebuie sa le amenajezi loc de rugaciune si pauze ca sa se poata ruga:
„FORT MORGAN, Colo. -- Nearly 200 Muslim workers have been fired from a Cargill meatpacking plant in Colorado, for walking out after a dispute over prayer breaks.
Praying five times a day is a must for many Muslims.
But Tony Aden says missing even one of those prayers over a break time dispute caused him and many others to walk away from their jobs.
"It don't matter if I don't have a job, my religion is more important," Aden told CBS News.”
https://www.cbsnews....e-over-prayers/


„Provide time for employees to perform five daily prayers and washing before prayer. It takes about 15 minutes to perform the washing and prayer.

-rugaciunea de vineri de la amiaza este foarte importanta si poate dura 45-90 minute (la moschee). Uni cer asa ceva:
„Allot time to attend Friday congregational prayers at the local mosque during a slightly extended lunch break. The prayer takes place at noontime, lasts a total of 45 to 90 minutes, and includes a sermon at the end. Work missed can be made up later in the day or in the early morning.

-baile si toaleta trebuie sa respecte anumite reguli;
-trebuie sa le asiguri un anumit tip de mancare (halal) ceea ce poate impune costuri in plus;
-au alte date de sarbatoare fata de restul muncitorilor (cineva trebuie sa ii suplineasa, alte costuri);
-timp de o luna nu mananca si beau lichide de la rasaritul soarelului pana la apus. Cat de productiv poate fi cineva atunci?.


Prayer breaks, headscarves, and time off – the rise of religious tension in the workplace
"According to an opinion poll carried out by the Randstad Institute and the Observatory for Religion in Companies (OFRE), two-thirds of French employers – 65 per cent – have noticed an ‘alarming’ rise in religious ‘demands’ at work.
Only 50 per cent of employers reported this trend in 2015, and only 44 per cent in 2014.

Although people of all faiths were interviewed, the study shows that most demands are being made by Muslims. The poll also showed that ostentatious displays of religion at work are no longer considered “taboo”.

The poll shows that 48 per cent of French managers had been forced to make allowances for the religious faith of their workers, and that 14 per cent of the time, the religious demand led to tension and conflict: a rise of two per cent since 2015.

It also shows that most of the time, clashes are sparked by religious employees refusing to work alongside a female colleague, or asking to work with people who share their faith, and no one else.

A number of employers also reported that some religious workers had tried to “convert” their colleagues.

According to Mr Honoré, Muslim employees are even blackmailing their bosses and threatening to accuse them of Islamophobia if their religious demands are not met, and if they are not given appropriate times and places for prayer.
“This has to be taken very seriously. It’s not just a question of bad attitude, these people are challenging the laws of the Republic,” he said.
http://www.express.c...sion-workoplace

44% in 2014, 50% in 2015 si 65% in 2016 cat de sugestive pot fi aceste procente in a ne face o idee asupra radicalizarii (poate cam mult spus) religiei la locul de munca (majoritatea venind de la musulmani). Va dati seama ce se intampla in restul societatii daca la munca este asa...

Ce se poate intampla cand nr. msumulmanilor din ce in ce mai "radicalizati" angajati creste:
„THE head of the France's centre-right Union of Democrats and Independents (UDI) political party, Jean-Christophe Lagarde, has claimed a PSA Peugeot Citroen car plant had to close because it had hired too many "unproductive" Muslim employees.

The hardline centrist, who is also deputy mayor of Drancy, a suburb northeast of Paris, said that the carmaker's Aulnay plant, which closed in 2013, had been forced to shut its doors because of "problems arising from never-ending religious demands by Muslim employees".

He said: "The Aulnay site closed because Muslim employees were constantly taking unscheduled prayer breaks and had become unproductive. It's the truth. A Peugeot official told me that it was one - but obviously not the only - of the reasons the plant was shut down."

He said: "Some Muslim employees are proselytising at work and harassing their non-Muslim co-workers."
http://www.express.c...claims-official

Edited by Sakara, 19 August 2017 - 16:25.


#53
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,559
  • Înscris: 24.01.2014

View Postdragne2017, on 18 august 2017 - 19:34, said:


Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Melescanu, a declarat ca recent a fost facuta o oferta pentru relocarea in Romania a 1.942 de refugiati aflati in Grecia si Italia, scrie Agerpres.


la aflarea vestii cei 1.942 de refugiati s-au intors in tarile de origine.

#54
sabazios

sabazios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,497
  • Înscris: 27.08.2013
daca admiri cum fura politicienii romani ...

vei constata ca imigrantii din OM, sirieni in principal, ocupa un loc de frunte la "afacerile" cu statul prin care se fura pe rupte

fosti "studenti" cu legaturi stranse cu serviciile de informatii ... folositi din greu la furat dupa '89


si daca din cei 2.000 ceruti de Melescanu ... 1 ... 2 ... 10 ... vor organiza atentate teroriste ca in Finlanda sau Spania ... putem sa il dam in judecata pe Melescanu?

sau macar sa ii bagam refugiatii in vila personala?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate