Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Va fi Romania afectată ECONOMIC de cei 1942 refugiați?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#19
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Referitor la postul de inceput , eu sunt de acord sa vina oricine in Romania , dar sa munceasca , asa cum o fac eu si altii ca mine prin straini . Asa cum noi am fost primiti si acceptati la munca , tot asa trebuie sa fie si poporul roman . Dar sunt absolut impotriva primirii refugiatilor si tinuti in casa , mancare de la restaurant , bani de buzunar , net gratis si alte multe facilitati .
Poporul roman nu este pregatit sa '' suporte '' asa ceva . Nea Ion din Baneasa , care nu are ce pune pe masa copiilor , face infarct cand vede ca astia stau de geaba si sunt tratati ca regii . Ce va scriu , scriu din ce vad cu ochii mei , aici , in Italia .

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lex-ule ...parca esti o prezentatoare de la RTV .

#21
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Afectarea, (a nu se citi afectiunea) apare de la 10.000 in sus...

#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Dar dacă 5 din ei vin cu o idee specială (business) atunci pot face și un lucru pozitiv.

Nu exista doar efect negativ.

#23
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

 Lex404, on 18 august 2017 - 22:26, said:

http://m.digi24.ro/s...efugiati-779375

„Recent, am făcut o ofertă pentru 1.942 de refugiați din Grecia și din Italia pe care îi putem reloca în România. Mai avem deja pe teritoriul nostru cam 700 de asemenea refugiați”, a spus Meleșcanu, într-un interviu acordat Realitatea TV.

El a subliniat că România „participă masiv la operațiunile din Marea Neagră pentru oprirea fluxului de refugiați și salvarea celor care se încumetă la asemenea acțiuni”.

„Evident că problema migrației și cea a refugiaților sunt două categorii distincte. Primii sunt refugiați din motive politice, din cauze de război, dar există și o migrație cu caracter economic, mai ales din țările cu regimuri eșuate, cu condiții de viață foarte grele. România și-a exprimat solidaritatea, deși am mers pe ideea că nu este normal să avem cote fixe. În același timp, ne-am manifestat disponibilitatea de a primi un anumit număr de refugiați”, a adăugat ministrul.

Meleșcanu a mai arătat că România are în lucru o inițiativă privind trimiterea a 50 de jandarmi și polițiști pentru pregătirea forțelor de securitate irakiene în lupta împotriva Daesh.

„România și-a asumat obligația de a contribui cu 800.000 de euro la coaliția luptei împotriva statului islamic și ajutorarea victimelor populației civile din aceste zone. Pe lângă această contribuție, care se va întinde pe o perioadă de patru ani, câte 200.000 pe an, mai avem și o contribuție de 340.000 de euro, care este destinată în primul rând celor din Siria, oamenilor care suferă. Este, mai ales, un ajutor umanitar și, de asemenea, vom avea o contribuție, nu am stabilit-o încă, la Fondul Uniunii Europene pentru ajutorarea refugiaților din Siria care se află în Turcia la ora actuală”, a explicat ministrul de Externe.





================

Nu am nimic împotriva relocării lor. Problema e ca noi avem deja câteva sute de mii (dacă nu mai mult de un milion) de asistați social.

Credeți ca va face fata Romania dpdv financiar?

Astept topicul "Cate femei vor regula cei 1942 de refugiati?"

#24
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 Lex404, on 18 august 2017 - 23:02, said:

Dar dacă 5 din ei vin cu o idee specială (business) atunci pot face și un lucru pozitiv.

Nu exista doar efect negativ.

 Lex404, on 18 august 2017 - 23:02, said:

Dar dacă 5 din ei vin cu o idee specială (business) atunci pot face și un lucru pozitiv.

Nu exista doar efect negativ.

 Lex404, on 18 august 2017 - 23:02, said:

Dar dacă 5 din ei vin cu o idee specială (business) atunci pot face și un lucru pozitiv.

Nu exista doar efect negativ.
Garantez ca fiecare va veni cu 5 idei de '' biznis '' , si in fiecare idee vei vedea .....''.cum putem amagi romanii ..... noi oricum suntem protejati de lege '' .
Nu ma consider rasist , dar cand e vorba ca eu muncesc de-mi da sangele in palme , si ei se fofileaza pe ici pe colo .... atunci devin cel mai al dracu' rasist .

#25
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017
Romania primeste de la UE intre 6.000 si 10.000 de euro pe refugiat primit in baza cotei stabilite. Deci 1.942 inseamna cel putin 11,6 milioane euro. In mod ideal acesti bani ar trebui folositi pentru refugiatii respectivi. Sa speram ca nu vor aparea scandaluri cu sifonarea acestor fonduri in timp ce refugiatilor li se dau covrigi cu apa.

Edited by Tywin, 18 August 2017 - 23:11.


#26
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Da , cunoastem acest aspect , doar ca nicaieri nu sau primit acesti bani . Din pix e usor . Fizic ....se codesc toti . Si aici , aceleasi probleme sunt . Unde sunt banii .......

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde cine va controla acel flux de bani.

Dar dacă va fi la fel precum produsele "ajutor de la UE"...

#28
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mai oameni , am spus de multe ori , eu lucrez in Italia , intr-un adapost pentru caini . Aici , zilnic vin controale , si nu orice veterinar cum i se scoala , vin trimisii statului , sa vada cum sunt cheltuiti banii contribuabililor . Intamplator , a trecut pe aici cineva care spunea exact ce a spus cineva mai sus , despre banii alocati de UE pentru refugiati . Doar ca din ce se aloca , la refugiati nu ajjunge mai nimic . De asta oracaie ei peste tot ca vor 2 mii de euro si toate facilitatile . Stiu ei ceva , doar ca fiind necredinciosi , nu stiu vorba noastra : pan' la Dumnezeu te manca sfintii . :)

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,542
  • Înscris: 07.02.2003

 gladiatore, on 18 august 2017 - 23:13, said:

Unde sunt banii .......
In banca.

#30
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017
Pun pariu ca banii aia se duc in niste buzunare smechere. Sa vezi "oferte" peste "oferte". Mai luam 2.000. Mai vrem 5.000. Nu am terminat vila, hai ca mai putem lua 3.000. Posted Image

#31
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Problema e ca nu sunt in banca lu cui ar trebui .
Si asta e cam peste tot in Europa .

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
In Italia e nebunie cu ce se intampla cu banii alocati pentru refugiati. In sudnajung in mainile organizatiilor criminale si mai la nord in mana baietilor "destepti" prin tot felu" de ONG-uri...

#33
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 badmania98, on 18 august 2017 - 22:27, said:

Am fugit să-mi cumpăr turban.

si salvarii  cui ii lasi....??

Edited by vio69a, 19 August 2017 - 00:02.


#34
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Lex404, on 18 august 2017 - 23:02, said:

Dar dacă 5 din ei vin cu o idee specială (business) atunci pot face și un lucru pozitiv.

Nu exista doar efect negativ.
Simplul fapt că vin este un efect negativ în sine!
Azi m-am nimerit în aeroport (nu Otopeni, evident!) cu niste muslimanezi care plecau in hajj la Mecca. Urla, se inghesuie, fac ca toti dracii! Efectiv sălbatici! Bonus, la 30 de grade și umiditate 80% efectul olfactiv e garantat! Noroc că s-a oprit turma într-un singur loc și restul pasagerilor au putut să treacă!

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Ahasverus, on 18 august 2017 - 22:34, said:

Cei 1942 de refugiati vor fugi din Romania

Si vor juca Battlefield 1942.

#36
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Romania nu va fi afectata de nici 50000 de refugiati , daca acestia se integreaza si lucreaza.

In acest moment Romania este afectata de putorile, lenesii, inadaptatii, care traiesc pe spinarea statului fara sa aduca o contributie utila societatii.
Stau si nu fac nimic cat e ziua de lunga si se uita cand vine ajutorul social. Eu nu vreau sa platesc contributia mea la CAS pentru astfel de oameni.

Inteleg ca la un moment te afli in dificultate si te ajut cu draga inima cedez din contributia mea ca sa te sustin sa te pui pe picioare, dar nu ma prosti in fata sa vad ca dau bani pe ajutoare sociale pentru cine nu merita.

Se poate ca Romania sa integreze refugiati cu o singura conditie, AI venit aici , Aici ramai, am cheltuit bani cu tine, stai si produci pina achiti ceea ce am cheltuit cu tine.

Fara drept de parasire tara cu emigrare in UE.


Si ca sa revin ...

In acest moment, cei ce mai vin din tarile afectate sunt aceia care sunt saraci, tot ce a fost crema societatii au fost in primul val, ei au fost mai informati, au studii, au fost usor de adaptat.

Si ce daca ne alegem noi cu cei saraci ? Este vreo problema ? Eu zic ca nu. Atitudinea omului conteaza.

Din pacate pe unde sunt plecat, se cam demonstreaza ca persoanele provenite din zona predispusa a emigra sunt si foarte lenese si nu le prea place munca.
Solutia este simpla.. Dresarea prin infometare este cel mai bun remediu.

Edited by keta, 19 August 2017 - 01:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate