Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Va fi Romania afectată ECONOMIC de cei 1942 refugiați?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#1
dragne2017

dragne2017

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 560
  • Înscris: 11.08.2017
Melescanu ne spune ca s-a batut palma cu UE. De ce a facut oferta si cine i-a impus sa o faca?
Nu era vorba ca in total primim 1.785 de migratori?
In primul rand nu sunt refugiati, asa cum minte Melescanu, altfel ar fi primit deja azil in tarile alea prin care au ajuns, nu in Romania! Ce sa zic, bun moment ne-am ales pentru a primi migratori.

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Melescanu, a declarat ca recent a fost facuta o oferta pentru relocarea in Romania a 1.942 de refugiati aflati in Grecia si Italia, scrie Agerpres.

"Recent, am facut o oferta pentru 1.942 de refugiati din Grecia si din Italia pe care ii putem reloca in Romania. Mai avem deja pe teritoriul nostru cam 700 de asemenea refugiati", a spus Melescanu intr-un interviu acordat Realitatea TV, difuzat vineri.

El a subliniat ca Romania "participa masiv la operatiunile din Marea Neagra pentru oprirea fluxului de refugiati si salvarea celor care se incumeta la asemenea actiuni".

"Evident ca problema migratiei si cea a refugiatilor sunt doua categorii distincte. Primii sunt refugiati din motive politice, din cauze de razboi, dar exista si o migratie cu caracter economic, mai ales din tarile cu regimuri esuate, cu conditii de viata foarte grele. Romania si-a exprimat solidaritatea, desi am mers pe ideea ca nu este normal sa avem cote fixe. In acelasi timp, ne-am manifestat disponibilitatea de a primi un anumit numar de refugiati", a adaugat ministrul.

Melescanu a mai aratat ca Romania are in lucru o initiativa privind trimiterea a 50 de jandarmi si politisti pentru pregatirea fortelor de securitate irakiene in lupta impotriva Daesh.

"Romania si-a asumat obligatia de a contribui cu 800.000 de euro la coalitia luptei impotriva statului islamic si ajutorarea victimelor populatiei civile din aceste zone. Pe langa aceasta contributie, care se va intinde pe o perioada de patru ani, cate 200.000 pe an, mai avem si o contributie de 340.000 de euro, care este destinata in primul rand celor din Siria, oamenilor care sufera. Este, mai ales, un ajutor umanitar si, de asemenea, vom avea o contributie, nu am stabilit-o inca, la Fondul Uniunii Europene pentru ajutorarea refugiatilor din Siria care se afla in Turcia la ora actuala", a explicat ministrul de Externe.

http://revistapresei...2-refugiati.htm

Nu sunt de acord cu asa ceva si doresc ca in Ro sa se faca referendum cu intrebarea:

Sunteti de acord ca Romania sa primesca migranti?

Edited by dragne2017, 18 August 2017 - 19:40.


#2
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View Postdragne2017, on 18 august 2017 - 19:34, said:

Melescanu ne spune ca s-a batut palma cu UE. De ce a facut oferta si cine i-a impus sa o faca?
Nu era vorba ca in total primim 1.785 de migratori?
In primul rand nu sunt refugiati, asa cum minte Melescanu, altfel ar fi primit deja azil in tarile alea prin care au ajuns, nu in Romania! Ce sa zic, bun moment ne-am ales pentru a primi migratori.

Ministrul Afacerilor Externe, Teodor Melescanu, a declarat ca recent a fost facuta o oferta pentru relocarea in Romania a 1.942 de refugiati aflati in Grecia si Italia, scrie Agerpres.

"Recent, am facut o oferta pentru 1.942 de refugiati din Grecia si din Italia pe care ii putem reloca in Romania. Mai avem deja pe teritoriul nostru cam 700 de asemenea refugiati", a spus Melescanu intr-un interviu acordat Realitatea TV, difuzat vineri.

El a subliniat ca Romania "participa masiv la operatiunile din Marea Neagra pentru oprirea fluxului de refugiati si salvarea celor care se incumeta la asemenea actiuni".

"Evident ca problema migratiei si cea a refugiatilor sunt doua categorii distincte. Primii sunt refugiati din motive politice, din cauze de razboi, dar exista si o migratie cu caracter economic, mai ales din tarile cu regimuri esuate, cu conditii de viata foarte grele. Romania si-a exprimat solidaritatea, desi am mers pe ideea ca nu este normal sa avem cote fixe. In acelasi timp, ne-am manifestat disponibilitatea de a primi un anumit numar de refugiati", a adaugat ministrul.

Melescanu a mai aratat ca Romania are in lucru o initiativa privind trimiterea a 50 de jandarmi si politisti pentru pregatirea fortelor de securitate irakiene in lupta impotriva Daesh.

"Romania si-a asumat obligatia de a contribui cu 800.000 de euro la coalitia luptei impotriva statului islamic si ajutorarea victimelor populatiei civile din aceste zone. Pe langa aceasta contributie, care se va intinde pe o perioada de patru ani, cate 200.000 pe an, mai avem si o contributie de 340.000 de euro, care este destinata in primul rand celor din Siria, oamenilor care sufera. Este, mai ales, un ajutor umanitar si, de asemenea, vom avea o contributie, nu am stabilit-o inca, la Fondul Uniunii Europene pentru ajutorarea refugiatilor din Siria care se afla in Turcia la ora actuala", a explicat ministrul de Externe.

http://revistapresei...2-refugiati.htm

Nu sunt de acord cu asa ceva si doresc ca in Ro sa se faca referendum cu intrebarea:

Sunteti de acord ca Romania sa primesca migranti?


Se poate inchide acest subiect, exista deja unul pe aceeasi tema https://forum.softpe...easca-migranti/

#3
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.02.2007
Foarte bine! Eu ii astept cu drag!

#4
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Da, stirea este adevrata.
asta e portia, anul asta

#5
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Mai e unul pe aceeasi tema.
https://forum.softpe...measca-migrant/

View Postdragne2017, on 18 august 2017 - 19:34, said:


Nu sunt de acord cu asa ceva si doresc ca in Ro sa se faca referendum cu intrebarea:

Sunteti de acord ca Romania sa primesca migranti?

Eu doresc sa se faca un referendum mai util, cu intrebarea: Sunteti de acord ca Romania sa ofere 20.000 euro fiecarui cetatean major?

#6
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am inpresie ca forumistii de pe Softpedia au dezvoltat deja o dependenta de tema asta cu migrantii si musulmanii.
Oameni buni, e chiar asa de frig, ploaie si ceata in Romania, ca nu aveti altceva de facut decit sa va faceti griji, in lipsa acestora?

Edited by WestPoint, 18 August 2017 - 20:06.


#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003
Coloana a V-a este prea anemica in Romania. Are nevoie de intariri pentru a actiona eficient.

De acum incolo vom fi precauti in propria tara si ne vom teme atunci cand vom iesi din case.
Oamenii isi vor schimba obiceiurile sociale din cauza fricii.

Edited by terratec, 18 August 2017 - 22:14.


#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
http://m.digi24.ro/s...efugiati-779375

„Recent, am făcut o ofertă pentru 1.942 de refugiați din Grecia și din Italia pe care îi putem reloca în România. Mai avem deja pe teritoriul nostru cam 700 de asemenea refugiați”, a spus Meleșcanu, într-un interviu acordat Realitatea TV.

El a subliniat că România „participă masiv la operațiunile din Marea Neagră pentru oprirea fluxului de refugiați și salvarea celor care se încumetă la asemenea acțiuni”.

„Evident că problema migrației și cea a refugiaților sunt două categorii distincte. Primii sunt refugiați din motive politice, din cauze de război, dar există și o migrație cu caracter economic, mai ales din țările cu regimuri eșuate, cu condiții de viață foarte grele. România și-a exprimat solidaritatea, deși am mers pe ideea că nu este normal să avem cote fixe. În același timp, ne-am manifestat disponibilitatea de a primi un anumit număr de refugiați”, a adăugat ministrul.

Meleșcanu a mai arătat că România are în lucru o inițiativă privind trimiterea a 50 de jandarmi și polițiști pentru pregătirea forțelor de securitate irakiene în lupta împotriva Daesh.

„România și-a asumat obligația de a contribui cu 800.000 de euro la coaliția luptei împotriva statului islamic și ajutorarea victimelor populației civile din aceste zone. Pe lângă această contribuție, care se va întinde pe o perioadă de patru ani, câte 200.000 pe an, mai avem și o contribuție de 340.000 de euro, care este destinată în primul rând celor din Siria, oamenilor care suferă. Este, mai ales, un ajutor umanitar și, de asemenea, vom avea o contribuție, nu am stabilit-o încă, la Fondul Uniunii Europene pentru ajutorarea refugiaților din Siria care se află în Turcia la ora actuală”, a explicat ministrul de Externe.





================

Nu am nimic împotriva relocării lor. Problema e ca noi avem deja câteva sute de mii (dacă nu mai mult de un milion) de asistați social.

Credeți ca va face fata Romania dpdv financiar?




#9
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 28.11.2001
Am fugit să-mi cumpăr turban.

#10
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
1. Tara e depopulata.
2. Nu ne vindem tara, dar murim in ea.
3. Cei 1942 de refugiati vor fugi din Romania cu prima ocazie ce li se ofera. Sa fie tampiti sa stea, avand in vedete ca 2-3 milioane de romani au facut acest gest.
4. Cred ca foarte multi romani traiesc de pe o zi pe alta; sa ii numim refugiati?

Vad o adevarata psihoza pe forum cu refugiatii.
Am fost zilele astea pe Viscri (unde se ascunde Charles din UK din cand in cand, la un tzoi de pruna).
Ce mizerie umana am vazut prin apropiere, ma face sa cred ca acesti refugiati pot avea intr-un mod limitat si un caracter civilizator :D

#11
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Care bre cateva sute de mii ?? Am vazut intr-un documentar pe YT ca sunt cateva milioane . Incluzand si copiii se vorbeste de peste 8 milioane .

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Am vrut sa pun un număr optimistic.

Nici nu vreau sa ma gândesc la multe milioane :( dacă e așa, apăi 1942 sunt apa de ploaie in economia României

@jammalan, tu vrei despre buget strict. Asta este despre toate sectoarele economice (inclusiv industrie, servicii, piața muncii).

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011

View PostAhasverus, on 18 august 2017 - 22:34, said:


2. Nu ne vindem tara, dar murim in ea.
3. Cei 1942 de refugiati vor fugi din Romania cu prima ocazie ce li se ofera. Sa fie tampiti sa stea, avand in vedete ca 2-3 milioane de romani au facut acest gest.
4. Cred ca foarte multi romani traiesc de pe o zi pe alta; sa ii numim refugiati?


2. Prefer să mor aici decât la munci de jos prin Spania.
3. Fug și noi vom plăti atunci când vor lipsi la apel.  Pentru că așa e în UE.  
4. Există și nemți care trăiesc de pe o zi pe alta. Și?

#14
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,811
  • Înscris: 22.05.2011
Pai pana acum ne dadeam de ceasul mortii din cauza inghesuielii din penitenciare si acuma ne angajam sa cazam si sa hranim 2500 de puturosi din OM?  Unde?

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Și prefer o țară cu o densitate mică de populație uneia populate cu tot felul de necivilizați.

#16
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Voi faceți mișto cu thread-urile astea? Că nu mă prind, mai trebuie vreo 500 de thread-uri despre imigranți ca să știm dacă faceți mișto sau nu

#17
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostLex404, on 18 august 2017 - 22:39, said:

@jammalan, tu vrei despre buget strict. Asta este despre toate sectoarele economice (inclusiv industrie, servicii, piața muncii).

Tot hot ramai cu toate ca mi-a sters admina mesajul. Posted Image.
Aveam copyright pe "impact bugetar" si "refugiati" Posted Image)))))

Oricum atat timp cat nu ai cum sa ii angajezi singurul sector "impactat" e ala al ajutoarelor sociale.
Iar banii aia vehiculati ii cheltuie Firea in doua festivale.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 18 August 2017 - 22:44.


#18
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,811
  • Înscris: 22.05.2011

View PostAhasverus, on 18 august 2017 - 22:34, said:

Ce mizerie umana am vazut prin apropiere, ma face sa cred ca acesti refugiati pot avea intr-un mod limitat si un caracter civilizator Posted Image
Daca vrei sa vezi cu adevarat mizerie umana, du-te in parlament.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate