Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Recomandare bicicletă toate tipurile de teren

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Până recent am avut o bicicletă Cross GRX8 29er 2015 51cm pe care am înstrăinat-o pentru că nu eram pe deplin mulțumit de ea.

La munte, pe coborâri, nu mi se părea potrivită mărimea ei, parcă aveam o poziție prea înaltă. Pe viraje, la viteză, parcă era greoaie, schimbam greu direcția, trebuia să încetinesc mai mult decât alții.

Prin oraș, pe teren drept, poziția era foarte bună, dar mă deranja faptul că suspensia nu era blocabilă. La viteze mari de peste 45-50km/h raportul transmisiei mi se părea nepotrivit, parcă aș fi avut nevoie de încă un pinion mai mic ori o foaie mai mare.

Mă mai deranja culoarea ei albă mat, o curățam destul de greu, mizeria intra în pori.

Mă interesează o bicicletă care să se descurce bine prin oraș, deplasări scurte de câteva zeci de km și mai rar de 100-150 km, mă interesează un raport potrivit să pot depăși 45-50km/h fără să am impresia că dau în gol la pedale, vreau să merg cu ea la munte pe drumuri forestiere unde să nu am probleme pe urcări ușoare și pe coborâri pe pământ, nisip și pietre.

Cerințe ar mai fi: furcă ușoară, șa reglabilă pe înălțime din mers.

Nu mă interesează producătorul, nici forma ori culoarea. Ceva formă simplă, culoare negru lucios mi se pare potrivit. Caut cel mai bun raport preț-calitate.

Buget undeva la 4000 lei, prefer produs nou. Aș vrea full suspension, dar în acest buget cred că echiparea e tare modestă, aș ieși mai bine cu un hardtail oare?

Mulțumesc.

#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.05.2011
Cam prea vrei si cu 'xxxx in kur si cu sufletu-n rai ' sau cu chilotii trasi, cum zice un proverb ��
Tre sa faci un compromis undeva.
Nu poti sa ai si coborari pe forestiere, pietris , si sa mergi ca Froome cu 45-50 pe asfalt cu aceeasi bicicleta, si in buget rezon....

#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
ce vrei tu nu se face, si in nici un caz in bugetul ala.
Daca mergi doar rar pe la munte dar bati drumuri de tara in turele tale lungi ia-ti un gravel bike.
E un compromis relativ reusit, dar uita de coborari hardcore cu ea, trebuie sa fii grijuliu.

Full suspension decent cu furca usoara si tija telescopica cu remote nu gasesti sub 2k EUR. Noua.
Si aia nu e bicicleta de 50km/h pe sosea.

Edited by danX, 18 August 2017 - 23:59.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Hmm , te-ai incadra la un motocross/enduro decat la o tzoagla .

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Albul mat de la bicle asa e, se curata greu daca nu ai solutia potrivita. Altfel, este o formalitate si arata foarte bine.
Eu folosesc o solutie de la Motul care e pentru motociclete si nu e facuta musai pentru vopsea mata. Curata extrem de bine si usor. Ia orice mica pata sau gunoi ramase chiar si dupa ce am spalat si frecat bine cadrul cu sampon de masina si cu peria sau buretele. Bine, daca nu am praf mult sau noroi strans pe ea, nici nu mai dau cu apa.

Cat despre datele initiale din caietul tau de sarcini, e cam greu. Nu exista asa ceva dar iti poti face.
Un MTB decent se achita cu brio de tot ce vrei, mai putin faza cu viteza de 45km/h. Furca usoara cu care sa vina bici din fabrica, cu greu ai sa gasesti si nu in clasa ta de pret. Sa reglabila, iti montezi, la fel, nu prea ai sa vezi bicle cu asa ceva din fabrica.

#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Mulțumesc pentru sfaturi. Cred că mă voi orienta tot către un HT, iar cu ajutorul vostru sper să aleg ceva bun.

Nu știu ce furcă mi se potrivește, cel mai mult voi merge pe asfalt, apoi prin păduri, apoi urcări și coborări prin munți pe asfalt, drumuri forestiere și pietriș. Cred că o cursă de 100-120 maxim e suficientă. Obligatoriu cu lockout, nu e musai remote. Furci cu aer am văzut că sunt scumpe tare, oare merită diferența de bani față de cele pe arc? Ulei am înțeles că toate au, pentru rebound?

Tija telescopică la șa mi se pare un moft în cazul meu, în ultimii 2 ani niciodată nu am reglat înălțimea. Se poate renunța dacă nu se găsește în buget.

Cu raportul am o problemă, la viteză de 45-50-km/h mi-ar plăcea să nu mai dau în gol. Aici iar nu știu dacă e nevoie de 2 ori 3 foi. Oare 3x11 ar fi ideal?

Bugetul rămâne la 4000 lei, dacă e mai jos cu atât mai bine. Nu aș suplimenta, sunt biciclist amator totuși.

Mulțumesc!

Edited by aiulianctin, 19 August 2017 - 10:07.


#7
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008
Cum s-a zis, ce vrei nu există, la niciun buget.
Trebuie să alegi, ori mai potrivită pe asfalt ori offroad.
Dacă mergi f mult pe asfalt recomand hibrid cu furcă rigidă, fără suspensie, se descurcă ok și pe drumuri offroad ușoare.

Când atingi 50km pe mtb ?
Poate la vale...

Acel mtb era enorm, 51cm la 29-er e pt oameni f înalți... spune și ce înălțime ai.

Altă variantă e sa iei 2 biciclete, una pt fiecare disciplină.

Edited by sirgoofy, 19 August 2017 - 10:51.


#8
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

@sirgoofy

Mai mult merg pe asfalt, dar când mă dau prin munți nu aș fi comod fără suspensie.

50km am atins la vale, am atins chiar și 70km tot pe vale dar e altă discuție. Mi-ar fi plăcut ceva combinație între raportul de mtp și cel de cursieră, dar observ că nu există pe mtb, poate în timp aduc eu modificări.

Vechiul mtb mi s-a părut și mie mare la început, dar m-am obișnuit repede. Tot la fel mi-aș lua și acum deși am aproximativ 178cm.

@danx

Este interesantă recomandarea ta, sigur ar fi potrivită pentru 80% din timp, dar nu m-aș aventura pe coborâri prin munți cu ea din păcate.


Renunț la raportul de cursieră, voi merge pe un HT, echipare cât mai bună se poate în bugetul de maxim 4000 lei.

Am găsit Cube Acid 2X 2017 care arată foarte frumos, echipare XT și SLR, dar e aproximativ 4200 lei.
Asemănător la echipare am găsit un Drag Hardy TE 2016 care nu arată așa bine, dar e la 3300 lei.

Alte păreri, recomandări?

#9
hyperized

hyperized

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 13.04.2008
Inca unu' care se uita in primul rand la echipare, in loc sa beleasca ochiu' la geometrie. Toate Cube-urile alea entry au geometrie de porc, sunt scurte si inalte.
La 1.78 cadru de 51, normal ca aveai o pozitie prea inalta, aveai stack-ul pana la cer... Si vrei dropper post pe cadru XL ? La ce iti trebuie asa ceva, ca oricum nu poti sta decat cu saua la minim ?
45-50 la ora medie pe mtb, bre asta, crezi ca noi avem ciunga-n par pe aici ? Sfatul meu e sa termini cu prostiile si sa-ti cumperi un ciclocomputer mai scump de 20 de lei, o sa vezi de fapt ca aia 45 se transforma magic in 25.

#10
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cube Acid entry level? Dar AIM, AIM Pro ce mai sunt? Acid-ul chiar e ok si o sa apara la oferte cat de curand.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate