Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Asuprirea din Coreea de Nord - de ce nu se sesizeaza vreun organism international?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
La vremea respectiva am vazut si eu la tv aceste scene. Insa azi am dat intamplator pe youtube iar de acest filmulet.

Cum este oare posibil in sec 21 sa avem parte de astfel de scene? De ce nu se sesizeaza vreun organism international sa extirpe gunoiul de la conducerea acelei tari.


Parere personala: reactiile populatiei mi se par trase de par.  Stiu, foarte adevarat..daca acei oameni nu s-ar preface, poate ar fi ucisi, dar chiar nu exista o alta solutie?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tZsVP2WoE9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



LE:

 Memeito, on 18 august 2017 - 21:20, said:

Kim Jong-Il era tatucul natiunii nord-coreene, normal ca moartea lui a provocat indurerare in randul populatiei.

Si in Romania inainte '89 daca faceai glume pe seama partidului erai saltat. Dar asta nu insemna ca acasa impreuna cu prietenii apropiati nu comentai si discutai, si injurai partidul. In public te comportai exemplar, ca si cum partidul era dumnezeu pt tine. Corect?

Edited by andreiMembruAnonimut, 18 August 2017 - 21:26.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Acolo e de mii de ori mai pericol ca în perioada ceausiste.

#3
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Nu se prefac. Asa sunt crescuti de mici, sa-l venereze pe ala.

Edited by iliketoforkmyself, 18 August 2017 - 21:12.


#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 andrei_ionut, on 18 august 2017 - 21:00, said:

De ce nu se sesizeaza vreun organism international sa extirpe gunoiul de la conducerea acelei tari.

Si ce ar putea sa faca acele "organisme internationale"?

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016
Solutia? Revolutie ca la noi doar ca in zilele noastre e cam greu de realizat mai ales acolo.

#6
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

Quote

Stiu, foarte adevarat..daca acei oameni nu s-ar preface in halul ala, poate ar fi ucisi, dar chiar nu exista o alta solutie?

Pleci de la o ipoteza gresita. ;)

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,325
  • Înscris: 29.07.2013

 iliketoforkmyself, on 18 august 2017 - 21:12, said:

Nu se prefac. Asa sunt crescuti de mici, sa-l venereze pe ala.

Inainte de a-l gratula pe user cu epitetul ti-ai pus problema ca pot fi crescuti de mici ca sa se prefaca ?!

E o tehnica de supravietuire adaptata conditiilor de acolo. Sa reusit in Corea ceea ce proletcultistii romani si-au dorit din tot sufletul dar n-au apucat sa vada asa ceva ;)

#8
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Din cate am inteles, acolo nu sunt favorizati decat cei din cercul restrans al lui Kim

#9
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

 iliketoforkmyself, on 18 august 2017 - 21:12, said:

Nu se prefac. Asa sunt crescuti de mici, sa-l venereze pe ala.
Haida-de.

#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Poate gresesc eu si ei nu se prefac. Ma cam indoiesc. Dar este si asta o ipoteza.

Edited by andreiMembruAnonimut, 18 August 2017 - 21:17.


#11
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,281
  • Înscris: 08.11.2016

 andrei_ionut, on 18 august 2017 - 21:16, said:

Din cate am inteles, acolo nu sunt favorizati decat cei din cercul restrans al lui Kim
Pai si la noi cum era? Doar ca pe langa aia o duceam bine si noi, ceilalti.

#12
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Kim Jong-Il era tatucul natiunii nord-coreene, normal ca moartea lui a provocat indurerare in randul populatiei.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Avem si noi un "Kim Jong-il"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRgB0IK6jgs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Saracii oameni .. Ar merita salvati , sa duca si ei o viata normala . Nici macar Stalin nu aducea teroarea asta in popor .

#15
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 andrei_ionut, on 18 august 2017 - 21:00, said:

De ce nu se sesizeaza vreun organism international
Este vorba despre integritatea teritoriala a tarii. Nu ai ce sa cauti acolo neinvitat. Singura varianta este ca respectivii sa refuze sa se mai prefaca. Am auzut si marturii ale refugiatilor nord-coreeni care spuneau ca acolo esti spalat la creieri. Nici nu stiu ce sa mai cred, e pe bune sau se prefac.

#16
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

 Memeito, on 18 august 2017 - 21:20, said:

Kim Jong-Il era tatucul natiunii nord-coreene, normal ca moartea lui a provocat indurerare in randul populatiei.

Si in Romania inainte '89 daca faceai glume pe seama partidului erai saltat. Dar asta nu insemna ca acasa impreuna cu prietenii apropiati nu comentai si discutai, si injurai partidul. In public te comportai exemplar, ca si cum partidul era dumnezeu pt tine. Corect?

Edited by andreiMembruAnonimut, 18 August 2017 - 21:24.


#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ar trebui si acolo impusa democratia, mai ales ca am inteles ca au niste zacaminte de pamanturi rare. cu totul intamplator.....
http://www.ziare.com...de-nord-1278829

#18
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 andrei_ionut, on 18 august 2017 - 21:23, said:

Si in Romania daca faceai glume pe seama partidului erai saltat. Dar asta nu insemna ca acasa impreuna cu prietenii apropiati nu comentai si discutai, si injurai partidul. In public te comportai exemplar, ca si cum partidul era dumnezeu pt tine. Corect?
Noi o traiam bine inainte, cel mai fericit am fost in timpul perioadei comuniste, nu ne lipsea nimic atunci, aveam tot ce ne trebuie, dupa ce l-au omorat pe Ceausescu a inceput greul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate