Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asuprirea din Coreea de Nord - de ce nu se sesizeaza vreun organism international?

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#55
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016

View Postpufonel, on 18 august 2017 - 22:12, said:

E de ajuns sa te uiti la unii romani de varsta a 2-a si a 3-a care il regreta pe nea Ceasca, pentru ca asa au fost manipulati, si multi cred si acum ca era raiul pe pamant pe vremea aia.
Poate ca ei chiar o duceau mai bine pe vremea aia.

#56
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu nu am zis că el are putere militară superioară.
Probabil nici nu are multe pocnitori din alea.
Dar e de ajuns ca una să lovească țintă americană.Sau altă ținta a unei mari puteri.Și,probabil asta ține în șah celelalte puteri.Plus eventuale alianțe.
Asta este presupunerea mea.
Nu știu exact de ce nu se intervine militar.

#57
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBombalurina, on 18 august 2017 - 22:16, said:

Poate ca ei chiar o duceau mai bine pe vremea aia.
Oricum era incurajata si apreciata (platita) munca. "Specialii" erau ori inexistenti, ori departe de "ochiul public".
Chiar si "El Supremo" traia modest dupa standardele moderne.

Edited by pasilla, 18 August 2017 - 22:21.


#58
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
Coreea de Nord are legaturi stranse cu China si Rusia.
Daca USA ataca CdN, o sa izbucneasca al 3-lea razboi mondial.
CdN nu o sa atace USA deoarece isi cunosc fortele si nu sunt idioti.

Schimbarea sta in mainile nord-coreenilor.

Daca ies in strada maine:
1. Ori schimba ceva.
2. Ori va avea loc o ucidere in masa, ceea ce va determina interventia 'organismului international'; USA abia asteapta o miscare gresita din partea Coreei de Nord.

Edited by iliketoforkmyself, 18 August 2017 - 22:38.


#59
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
E din cauza ca s-au terminat biletele ma...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fsViuw6hZlM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postiliketoforkmyself, on 18 august 2017 - 22:24, said:

Coreea de Nord are legaturi stranse cu China si Rusia.
Rusia si China tocmai ce au inteles ca nu le place ceea ce face Kim_ul asta.

View Postiliketoforkmyself, on 18 august 2017 - 22:24, said:

CdN nu o sa atace USA deoarece isi cunosc fortele si nu sunt idioti.
Daca nu erau idioti, nu ajungeau .....idioti.

#61
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostMemeito, on 18 august 2017 - 21:35, said:

ramasesem cu portretul, nu mai aveam cui sa-l predau, a trebuit sa ma intorc cu el acasa pe jos, tinandu-l la piept - altfel se uita lumea la mine pe strada
Da... cu scarba si dispret.   :puke:  :death:

#62
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Bai nene, încă nu v-ati saturat de poveștile nemuritoare despre Coreea de Nord?

Eu zic sa discutam mai bine despre Moș Crăciun, tot pe acolo

#63
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View PostBarboso, on 19 august 2017 - 00:28, said:

Da... cu scarba si dispret.   Posted Image  Posted Image

La cata ura avea romanul (majoritatea), cu siguranta se uita la el cu "admiratie si respect" Posted Image)

Edited by andreiMembruAnonimut, 19 August 2017 - 01:37.


#64
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbalauru69, on 18 august 2017 - 21:13, said:



Si ce ar putea sa faca acele "organisme internationale"?

Sa arunce cu democrație peste ei. Așa cum au făcut in Irak, Afghanistan, Egipt, Algeria, Yemen, etc.

Urmează Venezuela, NK, și altele. Aflam pe parcurs.

Diferența dintre Romania pre89 și NK e ca noi am avut niște unii faini aproape care transmiteau radio așa ca in casa aproape îți permiteai sa vorbești orice. Aproape. Existau cărți aduse pe nașpa, citeai chestii din Europa, Ba chiar și câte o caseta video pirat cu filme americane. Rarități dar existau.


In NK nu e nimeni. Sudiștii sunt bruiati. Succes, China sau Rusia nu o sa transmită democrație.



In concluzie, dacă pe noi nu ne mânca eu zic ca n-ar trebui sa ne scărpinăm. Ca dacă îl scărpinăm pe umflat prea mult s-ar putea sa explodeze, departe.


Ah. Și noi aveam informații despre cum e afara. Ei nu au nimic. Doar ca sudul și America sunt nașpa și in sărăcie lucie.

#65
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
"Tara cu un singur gras"
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7Ntv2woAIOM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Toti oamenii de acolo sunt niste zombii,cei trecuti de o anumita varsta nu au nici o sansa de integrare intr-o alta civilizatie.

Edited by daniMMM, 19 August 2017 - 05:53.


#66
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017
In '89 aveam 10 ani si tin minte ca voiam sa lupt :lol:  Ce-o fi fost in mintea mea atunci Dumnezeu stie;  habar n-am pentru ce drac voiam sa lupt.

Clar, la 10 ani ai mei atunci il iubeam pe Ceausescu fiindca asa eram educata. Nici acum n-as putea spune  ca urasc pe deplin sistemul comunist fiindca personal n-am simtit neajunsurile lui.
..dar, uitandu-ma la Coreea de Nord stau si ma intreb: cum as fi fost ca adult in comunism?

#67
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostASCENDED, on 18 august 2017 - 22:17, said:

Nu știu exact de ce nu se intervine militar.
Nu e nevoie de interventie militara. Sunt sigur ca CIA inca face treaba buna. E nevoie doar de acordul chinezilor si al rusilor.

#68
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View Post_Freya_, on 19 august 2017 - 08:39, said:

Clar, la 10 ani ai mei atunci il iubeam pe Ceausescu fiindca asa eram educata. Nici acum n-as putea spune  ca urasc pe deplin sistemul comunist fiindca personal n-am simtit neajunsurile lui.
Si cand a venit Revolutia si l-au impuscat pe Ceausescu cum te-ai simtit?
La noi la scoala, tin minte ca dupa toata propaganda facuta, invatatoarea a intors-o brusc dupa Revolutie, a inceput sa il ponegreasca pe Ceausescu, si ne-a dat voie sa rupem pozele cu el din manualele scolare...

#69
ocoleanuionut

ocoleanuionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 28.09.2009
"Tara cu un singur gras" este si o carte scrisa de Adelin Petrisor .Este superba cartea .Cautati si cititi aceasta carte ,despre un popor care traieste rau ,care are o armata de 8 milioane de militari activi (desi populatia lor este la nivelul Romaniei !!! )
Populatia ''este spalata pe creier''' cu aceasta propaganda a acestui mic ''grasun '' .
Poate intr-o buna zi vor scapa de acest regim .(cum spunea cineva mai sus acordul Chinei doar trebuie .Cu ei se inteleg f bine si au relatii comerciale ...pe rusi nu prea ii intereseaza )

Apropo am auzit la ,Adelin Petrisor cred ,o lauda/mit despre Kim bunicul sau tatal grasunului asta mic  .
Cica era omul care aduce ploaia ,omul care a mers in picioare la 3 luni !!, ca la moartea lui au plans si pasarile !!!

#70
boigeorge

boigeorge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.08.2017

View PostMemeito, on 18 august 2017 - 21:24, said:

Noi o traiam bine inainte, cel mai fericit am fost in timpul perioadei comuniste, nu ne lipsea nimic atunci, aveam tot ce ne trebuie, dupa ce l-au omorat pe Ceausescu a inceput greul.
si acuma nu ai tot ce-ti trebuie? Ce aveai atunci in plus si acum nu ai?
Acum sunt pline magazinele. Atunci stateai la coada 4 ore pentru o juma de paine.
Nu zic ca azi e lapte si miere, dar totusi....

Edited by boigeorge, 19 August 2017 - 12:30.


#71
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

View PostMemeito, on 19 august 2017 - 10:27, said:

Si cand a venit Revolutia si l-au impuscat pe Ceausescu cum te-ai simtit?


Naspa. Imi era mila de ei. Si acum imi este cand ma uit la filmul cu ei.

View Postboigeorge, on 19 august 2017 - 12:27, said:

si acuma nu ai tot ce-ti trebuie? Ce aveai atunci in plus si acum nu ai?
Acum sunt pline magazinele. Atunci stateai la coada 4 ore pentru o juma de paine.
Nu zic ca azi e lapte si miere, dar totusi....

bre, mi-aduc aminte (asta ca o paranteza si offtopic) ma suna mama pe tel.fix sa merg la coada la paine in jur de ora 16,00 venea masina, trebuia sa fiu acolo cu fo 2 ore inainte sa prind paine calda.
Doamne ca tare buna mai era painea aia aburinda!

acu' gasesti in marketuri nspe mii de sortimente si modele de paine, toate fara niciun gust.

#72
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View Postocoleanuionut, on 19 august 2017 - 11:13, said:

"Tara cu un singur gras" este si o carte scrisa de Adelin Petrisor .Este superba cartea .Cautati si cititi aceasta carte ,despre un popor care traieste rau ,care are o armata de 8 milioane de militari activi (desi populatia lor este la nivelul Romaniei !!! )
Populatia ''este spalata pe creier''' cu aceasta propaganda a acestui mic ''grasun '' .
Poate intr-o buna zi vor scapa de acest regim .(cum spunea cineva mai sus acordul Chinei doar trebuie .Cu ei se inteleg f bine si au relatii comerciale ...pe rusi nu prea ii intereseaza )

Apropo am auzit la ,Adelin Petrisor cred ,o lauda/mit despre Kim bunicul sau tatal grasunului asta mic  .
Cica era omul care aduce ploaia ,omul care a mers in picioare la 3 luni !!, ca la moartea lui au plans si pasarile !!!

cred ca il au pe kim in programa lor scolara:))...restul e propaganda ieftina. si mie imi place freza lui, e singurul care poate avea acest still in corea:)))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate