Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

Poll: Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii (67 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu segmentarea acestei arii pe subarii?

  1. Da, consider ca asa ma pot concentra mai bine pe subiectele mele de interes (42 votes [62.69%] - View)

    Percentage of vote: 62.69%

  2. Voted Nu, vreau sa pot avea o imagine de ansamblu a discutiilor, chiar si cu riscul manipularii temelor (25 votes [37.31%] - View)

    Percentage of vote: 37.31%

Vote Guests cannot vote

#19
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Cred ca arii de tip interne si externe genereaza confuzie. De exemplu, subiecte despre multinationalele rele care ne otravesc cu produse proaste in Romania, dar au retete delicioase in vest sunt de interne sau de externe? Bancile straine care jupoaie 7 piei de pe poporul roman, harnic si muncitor si care-i finanteaza pe straini ca sa ne cumpere pamantul de sub noi e de interne sau de externe? Evreul ungur Soros, care manipuleaza manifestantii (si animalele de casa ai acestora) sa iasa in strada in favoarea multinationalelor, e de interne sau de externe?

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Toate sunt interne. Pentru ca problema e aici, nu dincolo.

#21
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

View PostLex404, on 18 august 2017 - 20:18, said:

Nu vrei sa fii moderator in poiana...? Posted Image numai zic
Multumesc, momentan nu vanez acest post.Posted Image

#22
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostLex404, on 18 august 2017 - 20:30, said:

Toate sunt interne. Pentru ca problema e aici, nu dincolo.
Bun, deci o singura segmentare. :) Practic de externe raman prea putine ca sa merite propria subarie.

#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007
Voi vreti sa bagati jegul sub pres, pe principiul daca nu se mai vede el nu exista. Un fel de cnn care insista aseara ca nu este decat un singur mort, asta la ore bune dupa ce aparusera filmulete cu oamenii distrusi pe caldaram.

Eu as propune altceva, mai bine se implementeaza optiunea de "ignore topic".
Apare un topic pe care nu vrei sa-l citesti sau sa-ti apara sub ochii sensibili, pac la ignore cu el. Nu toate vin mura-n gura, iar optiunea ar arata daca plangaciosii chiar nu doresc sa le citeasca...sau au si alte motive conexe.
De gandit si la asta.

Edited by the_lion, 18 August 2017 - 20:57.


#24
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postthe_lion, on 18 august 2017 - 20:56, said:

Voi vreti sa bagati jegul sub pres, pe principiul daca nu se mai vede el nu exista.
Daca-si face unu' 50 de clone si pompeaza subiecte, inseamna ca e gunoi sau inseamna ca vrea sa ne faca de cap si sa credem ca e mult mai important decat este in realitate?

Poftim studiu de caz: evolueaza chiar acum in paralel doua subiecte care au ca tema 1492 de migranti. E pe bune atat interes? E pe bune deschis de doi cetateni ingrijorati, care nu au mai putut suporta situatia si au rabufnit simultan? Sau e unul si acelasi user cu niste clone? Nu stim precis si segmentarea i-ar da posibilitatea sa se desfasoare atat cat doreste, fara sa mai agaseze pe ceilalti si fara sa mai monopolizeze subiectele de pe prima pagina.

#25
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
O idee binevenita ca pare un ghivechi asa cum este in momentul actual. Segmentare dupa modelul ariei TV si cred ca Megafanro ar putea oferi ceva consulting pentru asta. :)

#26
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 21:06, said:

Daca-si face unu' 50 de clone si pompeaza subiecte, inseamna ca e gunoi sau inseamna ca vrea sa ne faca de cap si sa credem ca e mult mai important decat este in realitate?

Si nu poate pompa subiecte si pe o poiana segmentata? Argumentul asta nu tine...poate vine unul si deschide topic dupa topic exact in sectiunea ta de interes. Ce te faci atunci? Segmentezi segmentarea?

#27
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 21:09, said:

Sau e unul si acelasi user cu niste clone? Nu stim precis si segmentarea i-ar da posibilitatea sa se desfasoare atat cat doreste, fara sa mai agaseze pe ceilalti si fara sa mai monopolizeze subiectele de pe prima pagina.

In acest caz, daca ar fi adevarat, unul din conturi ar trebui banat. De ce sa fie lasati sa se desfasoare atat cat doresc, pentru a-i tampi de cap pe cei care ar frecventa sub-aria (asta daca va fi vreuna)? Si de ce crezi ca s-ar desfasura numai acolo, sub pres?

#28
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Cred ca separarea subiectelor/topicurilor din Poiana in:

1. Subiecte Interne

2. Subiecte Externe

Este destul de simpla si la obiect....Posted Image

Edited by xmanyacs77, 18 August 2017 - 21:14.


#29
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postthe_lion, on 18 august 2017 - 21:10, said:

Si nu poate pompa subiecte si pe o poiana segmentata? Argumentul asta nu tine...poate vine unul si deschide topic dupa topic exact in sectiunea ta de interes. Ce te faci atunci? Segmentezi segmentarea?
Se observa relativ usor unde pompeaza acum. Cand apare o alta situatie, ne vom gandi la aceea. Dar acum nu avem alta problema.

View PostAlbastruIndigo, on 18 august 2017 - 21:12, said:

In acest caz, daca ar fi adevarat, unul din conturi ar trebui banat. De ce sa fie lasati sa se desfasoare atat cat doresc, pentru a-i tampi de cap pe cei care ar frecventa sub-aria (asta daca va fi vreuna)?
Nu e intotdeauna posibil sa determini ca e clona si nici nu exista suficienta forta de munca ca sa analizeze toti userii. E un compromis rezonabil, care asigura o oarecare carantina.

View PostAlbastruIndigo, on 18 august 2017 - 21:12, said:

Si de ce crezi ca s-ar desfasura numai acolo, sub pres?
Nu este sub pres, ci la sanatoriu. Un concept similar cu honeypot. Sub pres implica ca ar fi multi, ceea ce nu e cazul.

#30
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Daca ideea este pe placul administratiei atunci cel mai usor e sa dea unda verde initiatorului sa o si implementeze. Posted Image

Edited by chaosss, 18 August 2017 - 21:21.


#31
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,488
  • Înscris: 04.05.2007

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 21:18, said:

Se observa relativ usor unde pompeaza acum. Cand apare o alta situatie, ne vom gandi la aceea. Dar acum nu avem alta problema.


Se pot lasa subiectele astea bulk si apoi creata doar o sectiune pt "subiecte interne", caci aparent asta te doare.
Deci cand intri ignori celelalte subiecte si apesi frumos cu mouse-ul pe subiecte interne si esti acolo unde vrei tu

Desi eu zic ca problema ta reala este vizibilitatea celorlalte subiecte...si nu vrei decat sa le vâri sub pres.

#32
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu as zice asa:
Subarie 1: Pe bune
  - Politica
  - Istorie
  - Imigratie

Subarie 2: Balamuc
- Generic trolling
- Professional hating
- Ma plictisesc si vreau sa bat campii
- Teoria conspiratiei / Reptilienii

#33
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008
Un compromis atrage un alt compromis. E atât de greu să-ți auto filtrezi domeniile de interes?

Există funcții automate de urmărire a topicurilor de interes, dacă este cazul.

LE adică dacă cineva e atât de obsedat de a găsi și posta pe toate topicurile de interes din Poiană, o poate face și în forma actuală. Deși ....

Edited by iladi, 18 August 2017 - 22:08.


#34
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 21:18, said:

E un compromis rezonabil, care asigura o oarecare carantina.

Ce rost are compromisul daca tot s-a dat liber la a scrie topice cu nemiluita, chiar daca sunt toate cu acelasi subiect? De ce crezi ca in afara balamucului nu va fi la fel, 16 topice despre Codruta, 234 despre Firea si tot asa?

Si apropo, nu-mi plac deloc comparatiile pe care le faci - sanatoriu, carantina, gandaci. Cu astfel de cuvinte imi vine foarte greu sa-ti iau in serios propunerea, suntem pe un forum, e ca si cum ne-am apuca sa impartim userii in destepti si-n nebuni cand nu acesta este scopul unui forum de discutii.

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nustiu daca merge asa. De exemplu probleme Europene sunt considerate externe, interne? Unele au repercursiuni directe in politica noastra.
Chiar si problema migrantilor se poate discuta din perspectiva nationala. Deci.. eu nu cred in chestia asta, doar nu vorbim doar de problema Palestiniana care putin ne afecteaza.

Eu ma gandeam la un PURGATORIU, unde sa ajunga topicele violente, unde se dau la gioale, oricare ar fi acelea. in felul asta moderatorii pot institui reguli suplimentare, daca considera necesar, pentru a face curatenie si eventual reprimite in poiana. Eventual. Oricum topicele alea sunt degeaba, aceleasi discutii interminabile, ca sa nu mai zic  ca sunt si aceleasi tabere.

Ideea mea e ca unelele reguli se aplica userilor care discuta civilizat, acolo sa poata fi aplicate altele mai restrictive, fara a se putea specula ca se foloseste dubla masura. Fiecare care posteaza in purgatoriu trebuie sa fie constient ca (de ex) flame-ul e cu desavarsire interzis, jignirile se puncteaza mai dur, atacul la persoana.

Asta numai daca moderatorii din poiana considera ca trebuie facuta o discriminare intre unele subiecte si altele.
Sau un soi de GARBAGE, ceva, unde sa-si dea in cap cat vor. Eu daca as fi moderator nici n-as intra pe anume subiecte.

#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca pe o plaja aglomerata vine unul cu gipanul si baga manele/dubstep/heavy metal (orice gen vrei) la maxim din boxele de 1000 W, atunci:
- toti se retrag cu sfiala, dau ignore, infunda mai bine castil in urechi si baga nasul in carti, caci opinia aceluia e prevalenta, din moment ce muzica sa se aude cel mai tare
- ne punem de acord ca ii rezervam o bucata de plaja, unde poate asculta muzica sa in libertate, alaturi de alti simpatizanti ai genului muzical.

Care e varianta rationala?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate