Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

turatie PREA mica la un cooler carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016
Salut,

Mi-am schimbat  de curand sursa si ca atare si modul alimentare cooler carcasa (in loc de mufa sursa, slotul de 4 pini de pe placa).
Problema e ca acum, cu exceptia plecarii sistemului, cand coolerul merge la maxim, in regim normal turatia nu sare de 400 (verificat si in BIOS).
Tot din BIOS am incercat sa-i dau valori maxime si degeaba.
Evident, cu 400 rpm pe caldura asta am HDD care ajung si la 61 grade, deci e o problema.

#2
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,442
  • Înscris: 21.12.2006
Conectează ventilatorul la altă mufă de pe placa de bază, dacă mai ai disponibilă, sau la sursă , dacă ai adaptor de la mufă molex

#3
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View Postnei-k, on 18 august 2017 - 16:44, said:

Conectează ventilatorul la altă mufă de pe placa de bază, dacă mai ai disponibilă, sau la sursă , dacă ai adaptor de la mufă molex

... l-am conectat la mufa de CPU FAN (si vice versa) si da, a mers la turatie maxima... cu mentiunea ca dupa ceva timp, nu stiu daca are legatura, sistemul nu a mai bootat corect (ramanea blocat la BIOS)  si acum placa e la Depanero :)

#4
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,839
  • Înscris: 10.02.2011

View Postzavalita, on 18 august 2017 - 16:56, said:

... l-am conectat la mufa de CPU FAN (si vice versa) si da, a mers la turatie maxima... cu mentiunea ca dupa ceva timp, nu stiu daca are legatura, sistemul nu a mai bootat corect (ramanea blocat la BIOS)  si acum placa e la Depanero Posted Image
Se pune la SYS FAN, ca la CPU FAN trebuia sa ai pus ventilatorul de la cooler. Bine, nu se incalzeste radiatorul de pe procesor un minut-doua chiar daca nu merge ventilatorul de pe el deloc, banuiesc ca ventilatorul carcasei l-ai probat doar putin sa vezi cu merge. Daca nu-ti place cum merge ventilatorul carcasei iti iei altul, le gasesti destul de ieftin iar SH le iei cu 2-3 lei si destul de mari si de bune. Si-ti pui mai multe ventilatoare, numa sa fie cu mufa de alimentare potrivita pentru mufele de pe placa de baza. Cum adica ramanea blocat in BIOS ? Nici la restart nu-ti mai boota ?

View Postzavalita, on 18 august 2017 - 16:19, said:

Evident, cu 400 rpm pe caldura asta am HDD care ajung si la 61 grade, deci e o problema.
61 de grade e foarte mult pentru hdd, problema e cu ventilatia carcasei. Ori iti pui mai multe ventilatoare sa-ti circule aerul, ori scoti afara panoul lateral al carcasei ( poti pune si un ventilator de camera sa sufle aer din lateral ), altfel ti se incalzesc toate in carcasa si in timp poti avea probleme si cu placa de baza, mai ales cu condensatorii, tot din cauza temperaturii. Probabil ca si la procesor era mare temperatura daca la hard e 61.

#5
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017

View Postzavalita, on 18 august 2017 - 16:56, said:

si acum placa e la Depanero :)
In traducere libera:
I-ai facut overclock, pana l-ai pus jos si acum placa este la depanero.
Speri matale sa-ti ofere alta placa, vinovatul principal fiind un ventilator ???

Edited by tiupedix, 18 August 2017 - 17:51.


#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

View Postzavalita, on 18 august 2017 - 16:56, said:


... l-am conectat la mufa de CPU FAN (si vice versa) si da, a mers la turatie maxima... cu mentiunea ca dupa ceva timp, nu stiu daca are legatura, sistemul nu a mai bootat corect (ramanea blocat la BIOS)  si acum placa e la Depanero Posted Image
Adica ai tinut placa de baza+placa video+HDD+memoriile la 61*C pe caldurile astea???Posted Image

#7
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016

View PostMotanu13, on 18 august 2017 - 17:49, said:

Se pune la SYS FAN, ca la CPU FAN trebuia sa ai pus ventilatorul de la cooler. Bine, nu se incalzeste radiatorul de pe procesor un minut-doua chiar daca nu merge ventilatorul de pe el deloc, banuiesc ca ventilatorul carcasei l-ai probat doar putin sa vezi cu merge. Daca nu-ti place cum merge ventilatorul carcasei iti iei altul, le gasesti destul de ieftin iar SH le iei cu 2-3 lei si destul de mari si de bune. Si-ti pui mai multe ventilatoare, numa sa fie cu mufa de alimentare potrivita pentru mufele de pe placa de baza. Cum adica ramanea blocat in BIOS ? Nici la restart nu-ti mai boota ?

61 de grade e foarte mult pentru hdd, problema e cu ventilatia carcasei. Ori iti pui mai multe ventilatoare sa-ti circule aerul, ori scoti afara panoul lateral al carcasei ( poti pune si un ventilator de camera sa sufle aer din lateral ), altfel ti se incalzesc toate in carcasa si in timp poti avea probleme si cu placa de baza, mai ales cu condensatorii, tot din cauza temperaturii. Probabil ca si la procesor era mare temperatura daca la hard e 61.

Restarta pina in pagina de BIOS, cea cu optiunile din tastatura, dupa care se ducea intr-un ecran albastru doar cu sigla Gigabyte si UEFI DUAL BIOS si aia era.
CPU si placa nu aveau temp. mari, doar un HDD din cele 4. Da, ventilarea lor e proasta, merita de cugetat. Pina acum, cu ventilatorul asta minune pe 1000 rpm era perfect (maxim 45 la HDD si 40la CPU etc).
Platforma e economicoasa (Carrizo) si il mai tin si in Balanced, evident, fara overclock sau alte balarii.

View Posttiupedix, on 18 august 2017 - 17:50, said:

In traducere libera:
I-ai facut overclock, pana l-ai pus jos si acum placa este la depanero.
Speri matale sa-ti ofere alta placa, vinovatul principal fiind un ventilator ???

Am Carrizo.

View Postxmanyacs77, on 18 august 2017 - 18:33, said:

Adica ai tinut placa de baza+placa video+HDD+memoriile la 61*C pe caldurile astea???Posted Image

Doar un HDD a atins 61.
Gandeste-te ca ORICE placa de baza, de 15 ani incoace iti stinge calcul automat la depasirea unei anumite temperaturi (setata default in BIOS, de obicei pina in 50-55). Trebuie sa fii capcaun sa treci intentionat peste setarea asta :)

#8
zavalita

zavalita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 10.01.2016
Placa respectiva s-a dus in garantie si am luat negatie  de la Depanero - din cate am inteles a ajuns direct rebut, nu au reusit sa-i refaca BIOSul.
Am luat un Asus cu enspe protectii si un BIOS facut un pic mai cu cap. Si la care merge si coolerul de carcasa cum ii dau eu :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate