Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Accidentele rutiere - Carnagiu in Romania

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Nu ai văzut la știri, nu se da cu breaking news dar se întâmpla.
S-a întâmplat si ieri , se va intampla si mâine.

5 morți si 110 răniți.Zilnic.
In 2016 , 2000 morți , 40.000 răniți in urma accidentelor rutiere pe șosele din Romania. Carnagiu.

O fi ingrozitor sa te calce duba in Barcelona, insa statistic este mai riscant un drum pe DN1 pana la Brașov.

Edited by mihai!, 18 August 2017 - 13:12.


#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Pe DN 1 accidentele s-au rarit de cand s-au montat separatoarele din beton .
Iti spun sigur asta , fac naveta cu masina zi de zi .

#3
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
E normal sa fie accidente ca doar s-au inmultit "bulgaroaicele" si permisele luate in Arges, iar infrastructura a ramas cam tot la nivelul anilor 80-90....

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Acum ati descoperit si voi ca prostiile alea cu masina care intra in cativa oameni nu e terorism... mai multe persoane au murit si au fost ranite in Spania in intreaga zi in alte accidente auto decat in ala.

#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,255
  • Înscris: 08.11.2016
Da dar alea-s accidente, teoretic facute fara intentie pe cand un atentat e altceva. La noi in tara totul e riscant si orice este posibil.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
@motanul13
aia sunt parapetii new jersey care de multe ori fac minuni, ca tin "gusterii" pe sensul lor de mers si nu mai intra pe contrasens.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011

 motanul13, on 18 august 2017 - 13:11, said:

Pe DN 1 accidentele s-au rarit de cand s-au montat separatoarele din beton .
Trebuiau montate de mult in puii mei,dar deh...ne trezim greu la realitate.

#8
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Parapetii salveaza vieti... la cati bani se sifoneaza in domeniul asta al infrastructurii trebuia sa nu existe nici un drum fara parapeti atat intre sensuri cat si pe marginea drumului.

Edited by samebo, 18 August 2017 - 13:26.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 mihai!, on 18 august 2017 - 13:07, said:

insa statistic este mai riscant un drum pe DN1 pana la Brașov.

Cu maxim 5km la ora nu stiu cat de mortale ar fi accidentele pe DN1.

Am fost acu o saptamana - de la Brasov la Sinaia l a intoarcere am facut 2 ore jumate la mijlocul saptamanii. Cine a fost in weekend-ul asta...

#10
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

 mihai!, on 18 august 2017 - 13:07, said:

Nu ai văzut la știri, nu se da cu breaking news dar se întâmpla.
S-a întâmplat si ieri , se va intampla si mâine.

5 morți si 110 răniți.Zilnic.
In 2016 , 2000 morți , 40.000 răniți in urma accidentelor rutiere pe șosele din Romania. Carnagiu.

O fi ingrozitor sa te calce duba in Barcelona, insa statistic este mai riscant un drum pe DN1 pana la Brașov.
Statistic este nasol și să ieși din casă. Dacă te lovește o bucată de tencuială cum s-a întîmplat de curînd în București?
Zile pe-alea bune, că văd că ocolești cu (ne)grație, cum e mai bine, sa mori cu duba? Chiar nu mai aveți nicio reținere. Continuați să nu faceți deosebirea între accident și atentat terorist islamic :) Dacă te uiți într-un dicționar o să afli și o să te minunezi :)

#11
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Mare parte din accidente se intampla din cauza soferilor, in Romania se conduce Kamikaze.

Primele dati cand am condus pe afara,am ramas surprins sa vad ca pe drumurile lor nationale cu o banda pe sens, nu depaseste mai nimeni, mai toti merg in coloana, chiar daca in capul coloanei e vreun adormit ce merge destul de incet.

In Romania, daca mergi cu viteza legala, de multe ori incurci traficul. Se merge destul de tare

Romanii isi refuleazs frustrarile la volan

Edited by Astute, 18 August 2017 - 13:38.


#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
Retea rutiera invechita, cu harti de acum 40-50 ani valabile si masini in circulatie foarte multe, parca vreo 7 milioane, plus strainii. Mai incap, pana la saturatie oare?

Culmea: cauza accidentelor e viteza, in proportie covarsitoare, cica!

Edited by arab, 18 August 2017 - 13:39.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 Kobra2602, on 18 august 2017 - 13:22, said:

E normal sa fie accidente ca doar s-au inmultit "bulgaroaicele" si permisele luate in Arges, iar infrastructura a ramas cam tot la nivelul anilor 80-90....
Vorbesti prostii!

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 Kobra2602, on 18 august 2017 - 13:22, said:

E normal sa fie accidente ca doar s-au inmultit "bulgaroaicele" si permisele luate in Arges, iar infrastructura a ramas cam tot la nivelul anilor 80-90....

Gandesti simplist.Nu bulgaroaicele sau permisele argesene sunt cauza.In primul rand este nesimtirea,mitocania si lipsa de civilizatie.
Si fara suparare,pe acest forum apar multi comentatori care intaresc cele de mai sus.Cand se deschid topice despre respectarea vitezei legale,de exemplu,,multi sunt la marginea infarctului si fac spume la gura de indignare,adica cum,50 de km/ora?
Ca sa depasesti in curba sau pe linie continua ai nevoie de tupeu si nesimtire,nu de masina inmatriculata in Bg sau aiurea.Ca sa nu dai prioritate vehiculelor sau pietonilor trebuie sa fii cel putin marlan,degeaba ai permis obtinut in New-York sau Bucuresti.
Si nu-i nimic normal in faptul ca sunt accidente.
Dar cel mai anormal mi se pare pasivitatea Politiei Romane in cardasie cu inutilii din Parlament.Cateva mii sau zeci de mii de camere amplasate pe sosele i-ar pune cu botu' pe labe foarte repede pe toti soferii dobitoci care nu sunt intr-atat de dotati intelectual incat sa inteleaga ca legile trebuie respectate.

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007

 Bombalurina, on 18 august 2017 - 13:23, said:

Da dar alea-s accidente, teoretic facute fara intentie pe cand un atentat e altceva. La noi in tara totul e riscant si orice este posibil.
teoretic, DA!!! dar cind intrii in curba, cu 120/h, in depasire peste linia continua ;) nu dau iegziemple, parca l-as numi terorism ...

as mai avea o remarc. se tot spune ca drumurile noastre sunt la nivelul anilor 80. nu cred ca exista afirmatie mai gresita! drumurile si strazile noastre (majoritatea) sunt la nivelul anilor 30-35, cind s-a "modernizat" reteaua de drumuri. ah, ca intre timp s-au asfaltat, hai sa zicem, dar din punct de vedere al cerintelor de trafic ..

de multe ori mi-am pus intrebarea daca santurile "de pe dreapta" si mai ales pomii care intre timp au capatat un diametru substantial ..
cred ca am mai scris, pe o portiune de drum de  .. 10 km, sa zicem, pentru exemplificare, undeva este un pom pe marginea drumului. daca se face o statistica a iesirilor accidentale in decor, virful clopotului lui gauss, va fi exact pe pom ;)

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
noi avem poteci nu sosele...

Edited by arg, 18 August 2017 - 14:05.


#17
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,007
  • Înscris: 29.06.2011
Continui eu dupa punte puncte..........si kamikaze nu soferi

#18
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006
Degeaba ne miram noi, astia din strada daca nu se mira Politia Romana. Atat timp cat fapta nu e pedepsita, vor fi destui care vor forta nota. In tarile astea din afara legea s-a aplicat la sange asa ca omul a ajuns sa o respecte instinctiv. La noi de politie trebuie doar sa te feresti pe la intrarea in localitati, ca acolo stau baietii cu radarul la ciupeala iar in oras noaptea in zonele pe unde poti sa "ii dai". Cea mai grava infractiunea in Germania, UK, Austria, si altele proabil e sa conduci agresiv pe autostrada si sa nu pastrezi distanta. Amenda e imensa comparativ cu viteza, iar pe autostrazi sunt camere si masini de politie nemarcate care patruleaza constant. La noi daca lasi distanta fata de ala din fata risti sa faci accident ca se gaseste vesnic cate un bou sa traga de volan ca e loc... mai ales daca franzezi tu sa nu intri in el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate