Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Situatia locativa a romanilor emigrati

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

Poll: Situatia locativa a romanilor emigrati (95 member(s) have cast votes)

Ce regim are locuinta in care locuiti?

  1. Chirie la stat/ municipalitate, doar eu/ familia (3 votes [3.19%])

    Percentage of vote: 3.19%

  2. Chirie la stat/ municipalitate, sharing cu persoane din afara familiei (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Chirie la privat, doar eu/ familia (47 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  4. Chirie la privat, sharing cu persoane din afara familiei (6 votes [6.38%])

    Percentage of vote: 6.38%

  5. Apartament proprietate personala (10 votes [10.64%])

    Percentage of vote: 10.64%

  6. Casa proprietate personala (27 votes [28.72%])

    Percentage of vote: 28.72%

  7. La rude/ prieteni (1 votes [1.06%])

    Percentage of vote: 1.06%

  8. Alt regim (de ex. au pair sau similar) (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Intentionati sa cumparati/ ati cumparat o locuinta in tara de resedinta?

  1. Da (44 votes [46.81%])

    Percentage of vote: 46.81%

  2. Nu (32 votes [34.04%])

    Percentage of vote: 34.04%

  3. Indecis (18 votes [19.15%])

    Percentage of vote: 19.15%

Ce rata/ chiria lunara (echivalent euro) platiti?

  1. sub 500 (10 votes [12.20%])

    Percentage of vote: 12.20%

  2. 500 - 1000 (31 votes [37.80%])

    Percentage of vote: 37.80%

  3. 1001 - 1500 (21 votes [25.61%])

    Percentage of vote: 25.61%

  4. 1501 - 2000 (9 votes [10.98%])

    Percentage of vote: 10.98%

  5. peste 2000 (5 votes [6.10%])

    Percentage of vote: 6.10%

  6. nu e cazul/ locuinta e deja achitata integral (6 votes [7.32%])

    Percentage of vote: 7.32%

Vote Guests cannot vote

#1
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007
Cum reiese si din titlu, poll-ul se refera la situatia locativa a romanilor emigrati, deci nu a celor plecati doar temporar la munca.
Numele userilor ce voteaza nu devin publice.

Edited by Karhu, 18 August 2017 - 14:31.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,666
  • Înscris: 13.07.2011
este destul de slab formulat:

1. Ce regim are locuinta in care locuiti? Varianta in care detin doua sau mai multe ar trebui adaugata.
2. Intentionati sa cumparati/ ati cumparat o locuinta in tara de resedinta? Din moment ce exista posibilitatea sa fiu deja proprietar, ar trebui sa fie adaugat butonul, detin deja.
3. Ce rata/ chiria lunara (echivalent euro) platiti? daca sunt proprietar, nu pot alege nici o varianta, ar fi ok si varianta, proprietar.

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postbusiness11, on 18 august 2017 - 14:01, said:

este destul de slab formulat:

1. Ce regim are locuinta in care locuiti? Varianta in care detin doua sau mai multe ar trebui adaugata.
2. Intentionati sa cumparati/ ati cumparat o locuinta in tara de resedinta? Din moment ce exista posibilitatea sa fiu deja proprietar, ar trebui sa fie adaugat butonul, detin deja.
3. Ce rata/ chiria lunara (echivalent euro) platiti? daca sunt proprietar, nu pot alege nici o varianta, ar fi ok si varianta, proprietar.
1. E vorba de cea unde locuim, nu de cele cu alte destinatii (investitii, locuinta de vacanta etc)
2. Ati cumparat e echivalent cu detin deja
3. Cu mentiunea ca si cel ce plateste rate e deja proprietar (insa are un credit imobiliar), observatia e buna, asa ca adaug acum si varianta respectiva

#4
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbusiness11, on 18 august 2017 - 14:01, said:

3. Ce rata/ chiria lunara (echivalent euro) platiti? daca sunt proprietar, nu pot alege nici o varianta, ar fi ok si varianta, proprietar.
Pai si intretinere nu platesti ?
Chiria de obicei inseamna si intretinere inclusa (la mine inseamna tot , caldura, apa, gunoi, curatenie) ... deci si cand casa e a ta 100% tot ai de platit ceva lunar.
Poate ca ar trebui sa se numeasca "dari lunare legate de locuinta"

Edited by ro_explorer, 18 August 2017 - 14:31.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 18 august 2017 - 14:30, said:

...
La casa nu platesti intretinere, platesti in schimb impozit pe teren si altele.
Am decis sa nu le introduc in poll, deoarece cheltuielile si taxele respective exista oricum, plus ca apoi ne complicam cu ''la ce suprafata e suma aia'', ''la cate persoane e suma aia'', ''are sau nu garaj'' ''are sau nu sauna'' etc etc

Edited by Karhu, 18 August 2017 - 14:37.


#6
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
In cazul asta trebuie pusa intretinerea cumva separat caci cheltuielile difera.
La casa platesti electricitatea? Platesti apa? Platesti gunoiul? Banuiesc ca da. EI bine, la chirie astea sunt (cel putin in cazul meu) incluse ... si nu pot fi disociate.
Astfel ajung ca in cazul unui apartament cumparat sa am 400-500 euro rata la banca lunar si vreo 500 utilitatile ... pe cand la apartament inchiriat platesc 1000 pentru tot ...
La casa nu stiu preturile decat din povestiri asa ca ii las pe altii sa puna sume.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 18 august 2017 - 14:46, said:

...
N-am vrut chiar sa despic firul in 4, ca asa puteam pune zeci de intrebari suplimentare, vezi ce-am mentionat la postul precedent.
Mai mult modul de locuire e important de aflat, asta ca un raspuns la stereotipul cum ca ''romanii emigranti stau gramada la comun, claie peste gramada, cate 5-6 in camera, ca sa stranga bani pt Audi A seis cu clima bizonica, sa-si impresioneze rudele din sat'' Posted Image

#8
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
absoluta majoritate a romanashilor din  canada si, partial statele unite, au casele/apartamentele lor.
destui din canada profita de posibilitatile oferite de banci pt a plati un mortgage in 5 - 6 ani (se pare ca romanul nu sufera sa plateasca dobanda prea multa).

#9
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,253
  • Înscris: 21.06.2016
Pentru ca-s fraieri, in climatul de azi cu dobinzi inca mici care in SUA se scad de la impozite faci bani din inflatie. In sensul ca dobinda efectiva e mai mica decit rata inflatiei.
Dar ai dreptate, excat asta e menatlitatea romanului. Nu inteleg daca e din neintelegerea lucrurilor elementare finaciare ori pur si simplu e o chestie emotionala, nu se simt bine psihic sa aiba imprumuturi.


Cit priveste intrebarea din sondaj, eu am stat vreo 13 ani in chirie inainte de prima casa. Desi imi place casa mea nu pot sa nu recunosc ca statul in chirie are niste mari avantaje.

Edited by vrajitoruldinoz, 18 August 2017 - 20:31.


#10
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postvrajitoruldinoz, on 18 august 2017 - 20:30, said:

Pentru ca-s fraieri, in climatul de azi cu dobinzi inca mici care in SUA se scad de la impozite faci bani din inflatie. In sensul ca dobinda efectiva e mai mica decit rata inflatiei.
Dar ai dreptate, excat asta e menatlitatea romanului. Nu inteleg daca e din neintelegerea lucrurilor elementare finaciare ori pur si simplu e o chestie emotionala, nu se simt bine psihic sa aiba imprumuturi.

absoluta majoritate a romanashilor in Canada au venit acum 15-25 ani si pe vremea aceea dobanzile erau ceva mai mari; acum 22 de ani 7% era dobanda buna.
in Canada dobanda nu se scade de la income tax.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,253
  • Înscris: 21.06.2016
Stiu, dobionda mare platita intreaga schimba ecuatia.
Dar mentalitatea de care spui exista si la romanii din SUA. De fapt si la americani, destui disperati care vor sa plateasca morgageul. La americani stiu de ce este, pe linga chestia psihologica ei nu au conceptul de inflatie. Eu am "crescut" in anii 90 si m-a marcat pe viata :)

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 22.01.2015
2002/2015 chirie cu prietena.CCA 500 euri in,It. Juma de an chirie Ro/650 lei.1,5 Ani chirie Uk 480+council tax80+...utilitati.Acuma TIP...mereu singuri.Caca amestecat pute.

#13
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Cit priveste intrebarea din sondaj, eu am stat vreo 13 ani in chirie inainte de prima casa. Desi imi place casa mea nu pot sa nu recunosc ca statul in chirie are niste mari avantaje.
exact in situatia asta am fost si io, cu exact aceeasi concluzie. amu cu copil parca n-am chef de discutii cu proprietarul despre cum trebuie dresat copilul ca sa nu atinga peretii cu manutza.

#14
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Am venit prea tirziu in Germania ca sa mai pot profita personal de placerea de a avea casa mea, si nu am vrut sa fiu
robul unui credit de citeva sute de mii de €, ca la urma sa aibe copiii mei ce sa imparta.
In chirie traiesc cam in aceleasi conditii dar mult mai ieftin

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Nu exista "prea tarziu". Daca vrei sa ai casa ta, poti sa ai casa ta. Bine, daca ai plecat cu mainile in buznar (asa ca mine) nu poti sa o ai maine, trebuie sa acumulezi vreo 10 ani ... dar asta nu inseamna ca nu se poate.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

View Postro_explorer, on 30 iunie 2018 - 11:25, said:

daca ai plecat cu mainile in buznar (asa ca mine)
Totusi, e o chestie ca nu ai vandut ce aveai in Ro. Probabil de cand ai plecat, valoarea proprietatii din Ro s-a dublat. La noi asa ar fi fost, daca nu am fi vandut atunci.

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Nu am vândut. Încă platesc rata (mai am câțiva ani) și ma bazez pe apartamentul cu pricina sa îmi tina loc de avans când o fi sa îmi iau casa aici.

#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postro_explorer, on 30 iunie 2018 - 11:25, said:

Nu exista "prea tarziu". Daca vrei sa ai casa ta, poti sa ai casa ta. Bine, daca ai plecat cu mainile in buznar (asa ca mine) nu poti sa o ai maine, trebuie sa acumulezi vreo 10 ani ... dar asta nu inseamna ca nu se poate.
Pai cu ce am plecat eu in 1990 nu a fost mare brinza, ca in acelasi an vara mi-am cumparat masina relativ scump din München si
la sfirsitul lui Septembrie am plecat cu familia.
A trebuit sa stau cam 6 luni la rude, pina mi-am gasit chirie.
Inafara de asta nu sunt un talent in ami face singur ceva in casa asa ca pentru mine nu putea fi vorba decit de casa finisata.
Ori pe vremurile acelea, in anii '90, ceva ce imi placea era in jur de 450 DM casa sau 250 DM apartament.
Mai tarziu preturile in DM  au devenut Euro.
Am vrut sa.mi cumpar un apartament de 3 camere din pacate in ultima clipa s-au rasgindit si nu au mai vindut.
Si apoi, dupa ce stai 20 de ani in chirie la casa, cu un pic de gradina si garaj, nu iti mai vine sa te muti.
Sint multumit unde si cum stau. Copii au plecat deja din casa, au treburile lor.

In Cluj, am un apartament de 4 camere Comf.1 in care am avut 15 ani chirias, o familie de ingineri
care imi plateau o chirie relativ mica, apoi au plecat si astia in Australia.
Cu banii adunati am renovat complect si facem numai concediu in ea, eu si fratele meu.

Poate ma intorc dupa pensie, sau voi vinde.

Edited by WestPoint, 01 July 2018 - 09:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate